Hirdetés
Nokia BH-604
A sztereó Bluetooth fülhallgatók nem igazán tudtak teret nyerni maguknak az elmúlt években. Utoljára februárban jelentkeztünk egy rövid teszttel, melyben amellett, hogy bemutattuk magát a technológiát, két figyelemre méltó fülhallgatót is leteszteltünk. A SpeedShop jóvoltából most újabb fél tucat eszközzel bővült a hazai repertoár, melyeket egy két részes cikkben be is mutatunk tisztelt olvasóinknak. A felhozatal elég vegyes, új és kevésbé új modellek egyaránt megtalálhatók benne, de mivel eddig eléggé elhanyagoltuk a kiegészítők ezen szegmensét, úgy éreztük, hogy mindenképp be kell mutatnunk az összeset. Vágjunk is bele!
Első versenyzőnk Finnországból érkezett, a mezőny legdrágább modellje, a Nokia BH-604, melyért bruttó 30.000 forintot kell kifizetnünk. Ezért cserébe egy zenehallgatásra kihegyezett fülhallgatót kapunk, mely kialakításában és méreteiben egyaránt egy otthoni hifi fülesre emlékeztet, mérete 190 x 180 x 75 milliméter, tömege pedig 250 gramm.
A fülhallgató kialakítása nagyon kényelmes, köszönhetően annak, hogy a pánt hosszát és a fülre ülő rész szögét lehet állítani. Mint az a fenti képen is látszik, az egész füles alaphelyzetben feszül, de szerencsére nem annyira, hogy nyomja az ember fejét, csak annyira, hogy stabilan ráüljön. A pánt tetején finom, párnázott felület található, a fülre ülő részek is nagyon kényelmesek, ellenben zárt kialakításúak, azaz a környezet zajait abszolút nem halljuk, ha zenét hallgatunk a BH-604-en.
A gombok és egyéb dolgok kivétel nélkül a jobboldali részre kerültek, oldalt két számléptető/tekerő gomb kapott helyet, maga a fülrész kívülről két hatalmas gombba (a play/pause-ban és a hívásfogadóban) torkollik, alulra a töltő csatlakozója, a mikrofon és a hangerőállító csúszka került. Utóbbi az egyetlen kifogásolható elem a fülhallgatón, ugyanis alaphelyzetben kicsit lötyög, ami bár a használhatóságát nem befolyásolja, nagyon-nagyon halk zenénél hallani a kotyogását séta közben. Ezek közelében található egyébként a szolid fényt kibocsátó led, mely informálja a felhasználót a fülhallgató állapotáról. A fülhallgatót szabványos vékony csatlakozós Nokia töltővel tudjuk tölteni, ami előnyös, mert ilyen azért elég sok embernek van. A töltési idő másfél óra, ezt követően 18 óra beszélgetési, 19 óra zenehallgatási vagy 2 hét készenléti idő garantált. Ez az 500 mAh-s akkumulátor létének ismeretében reálisnak tűnik, én teljesen lemerülve hoztam el a fülest, 5-10 percig töltöttem, ami elég volt egy másfél óra zenehallgatásra.
A hangminőség zenehallgatásnál kifejezetten jó. Háttérzaj, sistergés abszolút nincs, a hangok tiszták és jól elkülöníthetők, a mélyebb tartomány viszont érzésem szerint egy hajszálnyival erőteljesebb a kelleténél. Telefonálás közben már nem ilyen jó a BH-604, a mikrofon elég gyengén teljesít, amit mondjuk kompenzál, hogy a környezeti zajokat kizáró fülhallgatóban a legtöbben úgyis ordibálni fogunk, tehát a másik fél hall minket. A vételi oldalon nem volt komolyabb baj, beszélgetőpartnereink kicsit visszhangzani fognak, de lehet érteni őket, úgyhogy ez túlélhető. Összességében tehát elmondhatom, hogy a Nokia felsőkategóriás fülhallgatója egy kiváló eszköz, mely telefonálásra közepes mértékben, zenehallgatásra pedig kiválóan alkalmas. Értelemszerűen nem nyújt olyan hangminőséget, mint egy ugyanennyibe kerülő hifi fejhallgató, de a telefonokhoz gyárilag kapott füleseket lemossa a pályáról.
![]() |
Nokia BH-604 |
Sony DR-BT21G
Második versenyzőnket a Sony, nem pedig a Sony Ericsson gyártja, ami elég érdekes jelenség. Egy merev pántos kialakítású utcai fejhallgatóról van szó, mely kialakításában erősen emlékeztet a Motorola HT820-ra, csak annál sokkal visszafogottabban néz ki. Hordozhatóság szempontjából is előremutatóbb annál, lévén össze lehet csukni. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a fülre ülő részeket lehajthatjuk, a pántot pedig középen összecsukhatjuk. Megjegyezném, hogy ebben az állásban is kicsit sérülékenynek néz ki, de azért mégiscsak szívesebben raktam be így a táskámba, mint szétnyitva.
Így néz ki összecsukva
A kiegészítő fehér és sötétszürke színben létezik, alapvetően elég pofásan néz ki. Szerencsére elég kényelmes, ami a merev pántos kialakítású fülhallgatókról nem mindig mondható el. Ennek oka, hogy maga a pánt vékony és könnyű műanyagból készült, mely szépen beül a fül mögé és nem vágja azt. Az akkumulátora a gyári adatok szerint 11 óra zenehallgatást tesz lehetővé, a töltési idő körülbelül 2 és fél óra. A gombok kiválóan vannak elhelyezve, a jobb fülrészen van a bekapcsoló és a hívásfogadó gomb, felül pedig a hangerőszabályzó gombpárossal és a számléptető jog-diallal találkozhatunk, kézre esnek, jól használhatók. A cuccot tölteni sajnos csak a hozzá kapott töltővel lehet, a Sony Ericsson töltőivel nem kompatibilis.
A párosítással ennél az eszköznél sem volt gond, a hangminőség viszont kiábrándító. Ennek oka, hogy van egy permanens és erőteljes háttérzaj/sistergés, ami még akkor is hallható, amikor nem is szól a zene. Ha halkan hallgatjuk kedvenc muzsikáinkat, a sistergés simán elnyom pár hangot, közepes vagy magas hangerő mellett már csak kicsit lehet hallani, de magas hangerőn a cucc egyébként is torzítja a hangokat, szóval nem az igazi. A hangminőség egyébként nem lenne rossz, a hangok teltek és tiszták, de közepes hangerőn ott a sistergés, magason pedig a torzítás.
Telefonálás közben felemásan viselkedett az eszköz. Az első pár hívásom borzalmas volt, engem abszolút nem lehetett érteni, én pedig szintén rosszul hallottam beszélgetőpartnereimet. Volt viszont olyan hívás, amikor használható volt a cucc, de alapvetően nem ez volt a jellemző. Ezen hibák és a közel 30.000 forintos bruttó végfelhasználói ár fényében a Sony DR-BT21G-t semmiképp nem ajánlom megvásárlásra.
Samsung SBH700
Harmadik tesztalanyunkkal nem igazán tudtam mit kezdeni. A Samsung versenyzője szintén pántos kialakítású, de a fülbe félig hallójáratba ülő részek mennek, nem pedig puha, kipárnázott tányérok. A peremgumik mérete fix, nem kapunk más nagyságúakat, pedig nem ártana, mivel a cucc nem fért el normálisan a fülemben, nagyon kényelmetlen volt. Bár a fülbe ülő részek a hátul található, akkumulátort is rejtő részhez puha, gumiszerű, hajlítható műanyaggal kapcsolódnak, a fülre ülő részek derékszögben hajított, kemény, vastag műanyagból vannak, amik egyrészt lehetetlenné teszik, hogy szemüveg mellé feltegyük az eszközt — a Sonynál ilyen gond nem volt — másrészt úgy egyébként is nagyon kényelmetlenek.
A gombok elhelyezése is borzalmas. A play/pause és a hívásfogadó gombok előre kerültek, a hangerőszabályzók és a számléptetők hátul alul, a tarkónknál vannak. Az akkumulátor elég kevés ideig bírja, zenét hallgatni vagy beszélgetni 8 órán keresztül tudunk egy töltéssel.
A hangminőség egyenesen szánalmas. A Samsung SBH700 úgy szól, mint egy 1000 forintos kábeles fülhallgató, torzít, dobozhangja van, biztos mindenki próbált már vacak hangminőségű fülhallgatót, na, ez pont olyan. Telefonálni egyenesen lehetetlen az eszközzel, ha ordibáltam, akkor úgy-ahogy értettek beszélgetőpartnereim, akiket úgy mellesleg én is nagyon rosszul hallottam. A hab a tortán, hogy a Samsung versenyzője vételi problémákkal is küzd, az egy méterre lévő Nokia N86-tal például nem bírt szakadozástól mentesen kommunikálni (magyarán ugrált a zene), az N82-vel szerencsére jó volt.
Nem tudom, hogy a Samsung hogy gondolta ezt. Bruttó 22.000 forintért egy olyan fülhallgatót árulnak, ami biztos, hogy a sorozatgyártás megkezdése előtt nem volt emberi fejen, borzalmasan kényelmetlen. A hangminőség pedig mint említettem, egyenesen szánalmas, én az SBH700-at akkor is szégyellném, ha a saját nevemmel árulnám — de ugyebár nem én árulom, hanem a Samsung.
Bocha
A tesztkészüléket a www.speedshop.hu biztosította. Vásárláshoz kérem, kattintson ide:
Nokia BH-604
Sony DR-BT21G
Samsung SBH700
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.