MyKi Junior 3G - videÓra

Doboz, külső

A MyKi másik óráját már nemrég kipróbáltuk. Ott arra jutottunk, hogy van az az életkor, amikor még egy telefon túlzás, de az aggódó szülőknek mégis nyújt lehetőséget arra, hogy kapcsolatba léphessenek a gyermekükkel, de a működéshez kell SIM, ami elég egyértelműen arrafelé mutat, hogy inkább szolgáltatói kínálatokban érdemes jó konstrukcióban megpályázni a cuccot. A MyKi Touch nevű órát a Vodafone árulja, a jelen cikkünk témáját adó 3G-s változatot pedig a Telekom listázta be. És amúgy a Cellect forgalmazza.


[+]

A két MyKi óra között nem csak az az eltérés, hogy az egyikben van 3G, hanem kicsit más a szoftver, a funkcionalitás és az üzembe helyezés módja is. Plusz a doboz, a 3G-s óra ugyanis nem egy átlátszó, órákra egyébként sokszor jellemző csomagban jön, hanem egy jóval kisebb, teljesen szokványos doboz kerül a kezünkbe, ami nem túl bőkezű (mondjuk minek is lenne az), benne ül az óra, alatta pedig egy teljesen szabványos microUSB-kábel. A SIM pedig jó esetben már benne is van a készülékben, de mivel oldalról lehet betolni, ezért nem megterhelő az sem, ha nekünk kell betennünk, viszont arra mindenképpen ügyeljünk, hogy mindezek előtt mondjuk egy telefonba helyezzük be és kapcsoljuk ki a PIN-kód kérését, ezt ugyanis magán az órán nem fogjuk tudni beütni.


[+]

Az óra több színben létezik, piros-fekete, kék-zöld és piros-sárga kombók akadnak, nekünk a középső változat jutott. Méretre egész jó, egy kicsit bumfordibb, mint amit egy gyermek csuklója indokolna, a kialakításra bizonyára azt mondaná egy marketinges, hogy “fiatalos”, igazából egyetlen ponton éreztem, hogy túlzottan kölykös, a szíj csatlakozásainál található betét esztétikai értéke finoman szólva véleményes. Felcsatolni könnyű, hiszen patentes, gumírozott műanyag a szíj, az óratest pedig elég kemény plasztik. De ez mindegy, inkább az aggasztó egy csöppet, hogy nem tudjuk, hogy vízből kibír-e pár csöppet, lévén a SIM nyílása fedetlen, noha az USB csatlakozónak jutott kis gumiajtócska.


[+]

A kijelző TFT, felbontását a gyártó (Allterco Robotics) nem specifikálja, a tippünk 128 x 128 pixel. A TFT-re jellemző tulajdonságok adottak: szemből korrekt a kontraszt, de ha már kicsit laposabb szögből nézünk rá, akkor invertálódhatnak a színek. Direkt napfényben pedig mindenképpen karcsú, ott majd a másik kezünkkel kell árnyékot vessünk, hogy lássuk az információkat. Oldalt egyetlen gomb van, ezzel lehet életre lehelni az órát és a kijelzőt is, ami egyébként érintős, tehát a funkciók zömét tapicskolással fogjuk elérni. Az akkumulátor kapacitása 500 mAh, ez standby állapotban két napos üzemidőt kínál, ám ha izélgetjük, akkor sűrűbb töltési intervallumokra kell felkészülni, nyilvánvalóan a 3G-s kommunikáció szívja legjobban a töltöttséget.

Üzembe helyezés, kezelés

A MyKi órát sokkal könnyebb életre lehelni, mint a gyártó előző termékét, itt nem kell szórakozni mindenféle kódokkal és számsorokkal. Azzal érdemes kezdeni, hogy a megfelelő alkalmazást lerántjuk a mobilunkra (Androidra és iOS-re is van), ott gyorsan regisztrálunk egy fiókot, aztán a következő pillanatban már azt fogjuk látni, hogy az app arra kér minket, hogy akkor most leszünk szívesek bekapcsolni az órát és leolvasni a kijelzőn látható QR-kódot. Azt nem részletezi, hogy ezt miképp fogjuk előhívni, de pont azért nem teszi ezt, mert az első bekapcsolás során ezzel indít az óra. És kész.


[+]

Ezután adhatunk az óra tulajdonosának nevet, rögtön látni fogjuk, hogy hol tartózkodik, magyarán a dolog innentől működik. Ennek egyetlen feltétele van: az egész folyamat előtt tegyük be a SIM-et az órába. Innentől kettéválik a történet, mert bizonyos dolgokat csak az órán, megint más dolgokat pedig csak az appon tudunk működtetni, de az órával érdemes kezdeni az ismerkedést. Mert ez tényleg baromi egyszerű, van egy főképernyő, amin látszik egy tényleges óra, némi indikátor a térerő és az akku kapcsán, valamint a két legfontosabb kontakt kis fejecskéje (jellemzően anyu+apu), akikre rábökve rögtön kapcsolatba is tudunk velük lépni.


[+]

Ha további funkciókra vágyunk, akkor mind a négy irányba lehet simogatni a kijelzőt. Jobbra indulva az első lapon vannak a névjegyek, a másodikon négy további funkció (zseblámpa, ami igazából egy fehér háttér, számológép, lépésszámláló és riasztások), még egyet simítva a beállításokba kerülünk. Ha balra indulunk, akkor egy menüpont van csak, az SOS funkció, ami aktiválja is magát pár másodperc múlva, végighívja az ebből a célból beállított kontakokat. Felülről lefelé a híváslista bukkan fel, lentről felfelé pedig az üzenetkezelés.

És itt álljunk is meg egy picit, mert ebben akad újdonság. Egyrészt ez nem SMS, az óra és a felügyelő okostelefon között neten halad az info. A telefonról tudunk küldeni szöveget, hangjegyzetet és fotót, visszafele ez utóbbi kettő működhet, plusz valami emoji. Mivel az órán van egy elég kis gyengécske kamera, ezért a gyermek bármikor küldhet magáról képet a szülőknek, valamint alkalmas a ketyere videohívásra is. Nem lesz a képminőség csúcsa, de bőven megfelel a célnak. Mivel az órában van SIM, ezért van hozzá telefonszám és fel is lehet hívni, de csak a betáplált névjegyektől fogad hívást. A hangszóró sem túl acélos, meg nem ezen a módon fogjuk meghallgatni, hogy a játszótéren ki és kit lökött le a hintáról, de a célnak megfelel. Az óráról telefonhívás nem indítható, csak a beállított névjegyek felé, üzenetet, képet és videohívást pedig csak az alkalmazással felvértezett szülői okostelefonok számára lehet eljuttatni.

A lépésszámlálónak sok különösebb értelme nincs, de ha már a gyerek csuklóján van egy ilyen ketyere, akkor miért ne, a számológép nagyon mütyürkézős, a riasztásokat pedig az alkalmazásból is fel tudjuk programozni. Az óra számlapja, a menü színvilága, a rezgés erőssége és a fényerő is mind a csatlakoztatott appon keresztül babrálható. Az órát a gyermek nem tudja kikapcsolni (csak ha ismeri a biztonsági kódot), a távolból viszont megtehetjük mi is, illetve beállíthatunk időzített “ne zavarj” üzemmódot.

MyKi alkalmazás, összegzés

A MyKi alkalmazás kábé ugyanazt tudja most is, mint a Touch esetében, csak itt bejön a képbe a videohívás és a fotóküldés, ami ennek a motyónak a plusz funkciója a 3G hálózat támogatása miatt. De ettől eltekintve nincs érdemi változás. A fülekre osztott felület főoldala az óra aktuális helyzetét mutatja, plusz a fontos információkat arról, hogy milyen a térerő és hogyan áll a töltöttség. Ha lapozunk egyet, akkor a következő fülön megadhatunk két biztonsági zónát, ha ezeket elhagyja az óra, akkor kapunk riasztást. Nyilván evidens, hogy van az órában GPS, de azért ennek a pontosságát érdemes némi ráhagyással kezelni, mert beltérben azért nem tökéletes. Sebességhatár is bekapcsolható, ha tudjuk, hogy a gyermek elvileg maximum futkos és gyalogol, akkor bizonyára nem árt, ha értesülünk arról, hogy éppen 40 km/h-val halad valamerre, mert akkor lehet, hogy valami olyasmi történik, ami váratlan.


[+]

A következő fülön a lépésszámláló adatai látszanak, ennek maximum statisztikai szerepe lehet, illetve van egy üzenetkezelési felület is, ahol a kapcsolattartás zajlik. Itt szöveges, képes és hangjegyzet jellegű üzeneteket tudunk küldeni, visszafele szöveg nem tud jönni, de emoji igen. Nyilván lehet hang alapú hívást is indítani, hiszen az órában levő SIM elérhető, a videohívás pedig az alkalmazáson belül zajlik. Az óra csak az előre megadott számoktól fogad hívást és csak ezekre lehet indítani is, a névjegyzéket pedig az alkalmazáson keresztül tudjuk szerkeszteni. Két fontos kontakt kitehető az óra menürendszerének kezdőlapjára, hogy könnyen el tudjon minket érni a gyermek, ezekhez képet is rendelhetünk.


[+]

Az SOS funkció is alapvetően erre a két, kiemelt névjegyre küld riasztást, vagy az óra számlapjának balra simításával lehet ezt aktiválni, vagy az oldalsó gomb legalább 3 másodperces benyomva tartásával. Tudjuk még babrálni az egyéb beállításokat is, mint amilyen a színséma és a főképernyő elrendezése, a kijelző fényereje, valamint az appon át is be tudunk állítani riasztásokat.


[+]

A fogaskerék ikonnal jelzett beállítási felületen tudunk új órát csatlakoztatni, illetve a meglévőt törölni, valamint szerkeszteni. Az értesítési paraméterezést is itt érjük el, hiszen kiválasztható, hogy milyen események kapcsán jöjjön a telefonunkra notifikáció. Még a lépésszámlálóhoz is rendelhetünk elérendő célszámokat, ha akarunk. Értelemszerűen az egész történet működtetéséhez okvetlenül szükséges, hogy a telefonunk rendelkezzen internet kapcsolattal, de ma már ez eléggé alapvető. A MyKi Junior 3G egy kicsit kiforrottabb terméknek tűnik, mint a Touch (noha például nincs az óra alján érzékelő, ami riaszt akkor is, ha a gyerek leveszi a csuklójáról a holmit), a 3G támogatás egy csomó új funkciót nyitott meg, az alkalmazás egy fokkal jobban kezelhető és egyszerűbb, az árazás kapcsán pedig számottevő eltérés nincs a másik modellhez képest, ha esetleg kártyafüggetlenül szeretnénk megvenni, de akkor nekünk kell gondoskodnunk a megfelelő SIM-ről. A MyKi Touch is szolgáltatói kínálatban volt életképes ajánlat, a Junior kapcsán ugyanezt a konklúziót vonhatjuk le, a Telekonál ugyanis két év hűséggel 0 forintért hozható el a szerkentyű, ha valaki vállalja a havi előfizetési díj megfizetését.

Bog

A tesztkészüléket a Cellect biztosította. Köszönjük.

Azóta történt

Előzmények

  • MyKi Touch gyerek okosóra teszt

    Nem újkeletű ez a termékkategória, azonban az egyik szolgáltató is belistázta itthon a MyKi eszközét, ami aggódó szülők egyik menstvára lehet.

Hirdetés