M.T.T. Solair - napfény járja át a szívem újra

Bevezető, tartozékok

Megérkezett a tavasz, legalábbis a naptár szerint; a fák rügyezésére és a madarak csicsergésére viszont sajnos még várnunk kell. Néhány napsugár azért már elő-előbújik a felhők mögül, ami jól jön a mai teszthez, lévén egy napenergiával is tölthető mobilról van szó, pontosabban az M.T.T. Solair nevű készülékről.

MTTS Solair 431
[+]

Az M.T.T. egy francia mobilcég, a rövidítés a Mobile Tout Terrain szavakat takarja, ami magyarul a mobiltelefonok minden terepre szókapcsolatra fordítható. A cég telefonjai valahol kínában készülnek (biztosan ezért van, hogy érdekes módon egy Simvalley szöveg figyel ott, ahol a dobozon és a weboldalon lévő képek szerint egy M.T.T. feliratot kellene látnunk), tesztalanyunk pedig a 2011-es termékpaletta környezettudatos felhasználóknak szánt tagja.

MTTS Solair 431
[+]

A környezettudatosságot a doboz méretének minimalizálásával kezdték, az XXL GSM-től kapott telefon a mai trendeknek megfelelően egy kompakt kis csomagban érkezett. A doboz tartalma nem kimondottan gazdag: kapunk egy használati utasítást, egy hálózati töltőt és egy sztereó headsetet. Utóbbi a mellett, hogy igen bénán szól, nem egy szabványos 3,5 milliméteres csatlakozóval rendelkezik, hanem a miniUSB aljzaton keresztül dughatjuk rá a telefonra.

Külső

Pár hete kaptunk egy ZTC 007 típusú strapatelefont, már nála is elcsodálkoztam, mennyire hasonlít a Sonim készülékeihez. A Solairnél ez a hasonlóság méginkább érezhető, az XP3-ra hajazó formaterv mellett a készülék borításának a színe is ugyanaz a sárga, mint amit a strapatelefonok gyártására szakosodott cég is előszeretettel használ. Úgy látszik, divat lett Sonimot koppintani; persze ez nem feltétlenül hülyeség, ismerve a gyártó legendásan strapabíró készülékeit. A mobil víz- por- és ütésálló, ennek megfelelően egy gumiborítású, kemény műanyagból készült külsővel rendelkezik. Az anyaghasználat minőséginek tűnik, az összeszerelés szintén: nincs lötyögés, a hátlap is bombabiztosan illeszkedik. A 108 x 48,5 x 18,5 millimétres méret átlagosnak mondható ebben a kategóriában, a 83 grammos tömeg viszont kiemelkedően könnyűnek számít.

MTTS Solair 431
[+]

Az előlap az úgynevezett candybar formatervnek megfelelően készült, azaz a képernyő alatt szép rendben sorakoznak a fizikai gombok. Legfelül található a hangszóró, alatta pedig egy 1,8 hüvelykes képátlójú TFT képernyőt találunk, melyre a kicsi betekintési szög és a pixeles kép jellemző - a felbontás valószínűleg 128 x 160 pixel. A kijelző alatt találjuk a kezelőgombokat és a számbillentyűket, melyek a halványsárga háttérvilágításnak köszönhetően sötétben is láthatóak. Kezelőkből szám szerint ötöt kapunk: két menügomb, egy hívásindító és egy hívásmegszakító billentyű, valamint egy négyirányű pad áll rendelkezésünkre.

MTTS Solair 431
[+]

A hátlap tetején található a pocsék hangot produkáló külső hangszóró, amely ki- és bekapcsoláskor is egy igen kellemes (khm) dallammal kényezteti fülünket; nem győztem befogni a kis rést, amikor kapcsolgattam a gépet. Alatta helyezkedik el a napelem, amit sajnos nem tudtam kipróbálni direkt napfénnyel, viszont asztali lámpával működött a dolog, ezt a készülék tetején lévő elemlámpa kék villogása tudatja a felhasználóval.

MTTS Solair 431
[+]

Nem sok oldalsó interfésszel kényeztet minket az M.T.T.: alul találunk egy miniUSB-bemenetet, ide csatlakoztathatjuk a headsetet, valamint ezen keresztül tölthetjük is a gépet. Felül helyezkedik el a két LED-ből álló elemlámpa, amelyet a középső, kör alakú billentyűvel aktiválhatunk; nem elég, hogy ezt csak feloldott billentyűzet mellett tehetjük meg, még a fénye is gyenge.

Képességek, verdikt

A készülken a Kínában közkincsnek számító MTK platform egyik variánsa fut, egy végletekig leegyszerűsített funkciókínálatú menüt kapunk. A testreszabási lehetőségeink száma kvázi nulla, pontosabban három, ugyanis ennyi előre definiált háttérkép között válogathatunk. A beállítások vérszegénységét ovább rontja az alkalmazások mennyisége: a menüben találunk két játékot, egy alapműveletes számológépet és egy naptárat, amelyben még eseményeket sem vehetünk fel. Gondolom mondanom sem kell, hogy a kontaktlista borzasztóan fapados, ugyanez a helyzet az üzenetkezelővel is.

MTTS Solair 431 MTTS Solair 431 MTTS Solair 431

A multimédiás vonalat egy FM-rádió képviseli, amely még automatikus hangolásra sem képes, a mefelelő frekvenciákat nekünk kell bevinni a rendszerbe; legalább az állomásokat elmenthetjük. A készülékben rejlő 1000 mAh-s kapacitású akkumulátor egy töltéssel körülbelül 200 órányi készenlétet és 3 és fél órányi beszélgetést bír ki; nálam egy napi rendelkezésre állás alatt körülbelül 1/8 kapacitást emésztett fel a működés, legalábbis ez derül ki a státuszbárról.

MTTS Solair 431
[+]

Értékelés: M.T.T. Solair 431
Külső
Ergonómia 5 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 6 pont
Kijelző mérete, minősége 3 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 0 pont
Felhasználói felület élménye 1 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 1 pont
Adatkommunikációs képességek 0 pont
Multimédia
Vizuális 0 pont
Audio 2 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A cikkben nem tértem ki az adatkommunikációs képességekre; ennek az az oka, hogy ilyenek nincsenek, mindössze egy kétsávos (900 / 1800 MHz) GSM modul található a készülékben, hogy telefonálni azért lehessen vele. Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy a K2 megmászása mellett szükség lenne a legújabb 3D játékokra és multimédiás fícsörökre, de egy mp3 lejátszó például jól jöhet; sok strapatelefont láttam már, de ennyire kiheréltet még soha: a készülék tényleg csak az alapfunkciók ellátására alkalmas. A napenergiás töltési mód viszont jópofa, kár, hogy a felhős időjárási viszonyoknak köszönhetően nem tudtam lemérni a hatékonyságát. Franciaországban 70 euróért kapható, ez kis hazánkban majdnem 19 ezer magyar forintot jelent, ez egy igen kedvezményes árnak számít a strapatelefonok piacán, lévén a legolcsóbb Sonim készülék, az XP1 is körülbelül 70 ezer forintért vihető haza. Az igazsághoz azért hozzá tartozik, hogy valószínűleg soha nem kerül forgalomba Magyarországon, kiskereskedésekben is csak elvétve találkozhatunk vele. Sajnos a strapabírási képességekről nincsen semmilyen hivatalos adat, így nem tudom ajánlani; könnyen előfordulhat, hogy az első pocsolya után csalódik benne az ember.

dr. Kind

Az M.T.T. Solairt az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

M.T.T. Solair
MTT Solair Általános
Technológia GSM
Méret 108 x 48,5 x 18,5 milliméter
Tömeg 83 gramm
Színvariációk fekete, sárga, piros, türkiz
Kijelző
Kijelző átlója 1,8 hüvelyk
Kijelző típusa TFT-LCD
Kijelző felbontása 128 x 160 pixel
Memória
Telefonkönyv kapacitása 100 név
SMS memória 100 db
Memória nincs belső multimédiás tárhely
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800 MHz
GPRS / EDGE nincs / nincs
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / nincs
WiFi nincs
USB miniUSB, csak töltésre és headset csatlakoztatására
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok nincsenek
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző nincs / nincs
E-mail kliens nincs
Java nincs
Játékok két darab
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek nincs
Multimédia
Fő kamera nincs
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel nincs
Zenelejátszó szoftver nincs
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van, háttérben is fut
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 200 óra
Beszélgetési idő 3,5 óra
Egyebek
napenergiával is tölthető, dupla LED-es elemlámpa

Azóta történt

Előzmények

  • ZTC 007 - a vízhatlan ügynök

    Lámpával, lézerpointerrel és egyéb nyalánkságokkal felszerelt kínai strapatelefon érkezett hozzánk.

  • Napelemes kiegészítők tesztje

    Bluetooth kihangosítók, univerzális töltők és napelemes akkumulátorok vonulnak fel tesztünkben.

  • Samsung E1107 Solar - napelemmel

    A Samsung megint innovatív volt, legújabb készülékük hátlapja napelemmel van borítva — ha sokat napozunk és keveset beszélünk, akkor nem is kell töltenünk.

Hirdetés