Motorola XT532 - nem nekünk készült

Bevezető, tartozékok

Már több olvasónknak is feltűnt, milyen Motorola dömping zajlik újabban a Mobilaréna hasábjain. Azért megnyugtatok mindenkit, hogy nem váltottunk „Motorolarénára”, csupán annyi történt, hogy hirtelen szinte egymás után futottak be tesztkészülékek az említett márkától. Nem is baj, hiszen a Motorola nem szór hetente öt új telefont a piacra, mint a Samsung, de most az újabb típusokból többre is rá tudtunk tenyerelni. Azaz inkább én, mert az amerikai gyártó modelljeinek többsége nálam köt ki.

Motorola XT532
[+]

Ha lassan is, de az okostelefonok között is kezdenek terjedni a kétkártyás megoldások. Végre egyre több gyártónak esik le (persze miután a Samsung már megint 5-6 típussal előttük jár), hogy aki ilyen telefonra vágyik, az nem csupán a két SIM nyújtotta előnyöket igénylik, hanem mellette ugyanúgy szeretnének netezni, navigálni e-mailt olvasni, programokat telepíteni és sorolhatnám. Ráadásul szoftveres oldalról sincs nagy gond ezzel, hiszen az Android könnyedén elboldogul a dupla SIM-mel, persze szívesen látnánk WP7-es megoldást is, erre azonban még várnunk kell (az iOS-t pedig felejtsük el).

Motorola XT532
[+]

A mai tesztalanyunk ismét messziről jött, hiszen a Motorola XT532 nem csak Európában, de Amerikában sem kapható, kizárólag Ázsiában, elsősorban Kínában láthatjuk a kirakatban. Szerencsére az XXL GSM is tudott szerezni egy példányt, úgyhogy mi is megnézhettük, mit alkottak az amerikaiak ezen a téren (ez egyébként nem az első dual SIM-es Motorola, sőt okostelefonból se az első, de a többi se jutott az európai piac közelébe sem). Klasszikus piros-fekete, kihúzható hasáb dobozban pihen a kütyü, alatta a tartozékok, minden egyenként bezacskózva. Akad itt hátlap és akkumulátor (igazán rendesek), meg hálózati töltőfej, USB adatkábel és egy sztereó füles, meg némi papír iromány. Mondjuk egy memóriakártyának akadhatott volna hely, főleg, hogy az Android több funkciója nem is működik nélküle.

Motorola XT532
[+]

Külső

Egy mobil külsejének megítélése mindig is szubjektív marad, viszont talán jól gondolom, hogy többségünknek semmilyen érzelmet nem fog kiváltani az XT532 formája. Lekerekített, íves, de teljesen feltűnésmentes, szerintem pár óra készülhetett el. A csodaszép RAZR-hez (vagy akár a MOTOLUXE-hoz) képest erős a kontraszt, de hát nem is azonos ligában játszanak. Az előlapon egy fényes, barnás színű keret igyekszik oldani az egyhangúságot. Örömteli viszont, hogy ez végre kellemesen kézbesimuló darab, a mostanában elszaporodó tepsikhez képest. Mind méretben, mind súlyban jól eltalálták, nem nagy, nem túlzottan vékony. Noha a külső elég jellegtelen, azért a minőségre odafigyeltek. A hátlap puha tapintású anyagból készült és bár fémnek a gondalata sem látszik, szépen össze van rakva, nincs lötyögés, nyikorgás, az illesztések is jók, a hátlap lepattintós, de nem adja magát könnyen.

Motorola XT532
[+]

Ha nem is a teljes előlapon, de viszonylag nagy részén terpeszkedik a kijelző. 3,5 hüvelykes képátlója pont egyezik az iPhone-nal, csak épp felbontásban köze sincs hozzá. A klasszikus TFT panel HVGA (320x480 pixel) felbontással operál, és bár pont ugyanilyen paraméterei vannak egy Galaxy Ace-nek is, sajnos képminőségben elmarad az említett koreai gyártmánytól. A kép messze van a tűélestől, a színek elég fakók, a betekintési szög átlagos, cserében legalább napsütésben elég jól olvasható marad, meg persze kapacitív és multi-touch. Felül ott a hangszóró, ami szintén kissé alulteljesít. A márkától megszoktuk a remek hangminőséget és hangerőt, itt csak az átlagos szintet kapjuk mindkét paraméterből. Kellemes meglepetés viszont az előlapi kamera és még két szenzor is elbújt itt, egyikük a közelségérzékelő, míg a másik a fényszabályzó. Utóbbi érzékenységével ezúttal nem volt baj. Lent a hagyományos négy androidos gombot kapjuk, érintős kivitelben, még kicsivel lejjebb a mikrofon helyezkedik el. Furcsa, hogy ezúttal is legalul, jobbra tolva találjuk a Motorola feliratot.

Motorola XT532
[+]

A hátlapon sincs semmi izgalmas, alul a kihangosító nyílását látjuk. Ez persze megint csak nem szerencsés megoldás, mivel a hátlap gyakorlatilag sík, ezért asztalra letéve alaposan veszít a hangerőből. Amiből viszont nincs olyan sok, közel maximumra húzva lehet jól meghallani a csengést, bezzeg a rezgőmotornak roppant vicces hangja van, de legalább tisztességesen rázza a zsebünket. Középtájon egy Motorola logó, majd legfelül a kamera töri meg a feketeséget.

Motorola XT532
[+]

Ezek után az oldalain se keressünk sok dolgot. Felül van a bekapcsoló és a 3,5 mm-es jack, balra találjuk a microUSB, míg jobbra a hangerőszabályzó és a kamera gombja (nahát-nahát) került. Utóbbiak kialakítása a Milestone 2-t idézi, csak azzal ellentétben itt kissé problémás a használatuk. Erről pedig a furcsa hátlap tehet, mivel az oldalra felnyúló részek peremet képeznek az előlaphoz képest, a gombok pedig e peremen belül helyezkednek el, tehát olyan, mint ha süllyesztve lennének.

Hirdetés

Hardver, szoftver

A külsőhöz hasonlóan nem vitték túlzásba a hardveres oldalt sem. Ismét a most már legendává vált Qualcomm MSM7227-tel találkozunk, annak is a T jelzésű változatával (valaki pusztítsa már el a készletet!). Ez a most már nagyon elavult szerkezet egy ARMv6-os utasításkészületű processzort tartalmaz, ami hiába pörög vadító 800 MHz-en, mindenki tudja, hogy harmatgyenge. Az Adreno 200-as grafikus gyorsító és az 512 MB RAM próbálja kompenzálni a helyzetet, ami maradéktalanul nem sikerül. Hiába alacsony a felbontás, még így elég ráérősen dolgozik a rendszer, akadozással szinte bárhol összefuthatunk. Ezzel együtt használható, bár néhány alkalommal furcsa dolgokat művelt. Néha ledobta az elsődleges kártyáról a hálózatot, de a legviccesebb az volt, amikor este kikapcsolás helyett újraindult, ráadásul repülő módba kapcsolt és magától elindult az ébresztő, miközben be sem volt állítva semmilyen riasztás.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Motorola XT532 Samsung Galaxy Y DuoS Alcatel OT-918D Gigabyte G1345
AnTuTu Benchmark 1759 pont 3226 pont 1904 pont 1619 pont
Quadrant 2.0 678 pont 2404 pont 805 pont ? pont
Linpack for Android (single) 9,747 MF. / 8,6 s 24,356 MF. / 3,44 s 8,469 MF. / 9,9 s 9,344 MF. / 8,97 s
Linpack for Android (multi) 8,488 MF. / 19,87 s 22,149 MF. / 7,62 s 7,344 MF. / 22,97 s ? MF. / ? s
Smartbench 2011 Prod. 466 pont ? pont ? pont ? pont
Smartbench 2011 Games 919 pont ? pont ? pont ? pont
Smartbench 2012 Prod. 352 pont 708 pont ? pont ? pont
Smartbench 2012 Games 1415 pont 2266 pont ? pont ? pont

Szoftveres oldalról az Android 2.3.7-es változatával találkozunk, ami Gingerbread vonalon a legfrissebb, és ennél többre nem is számíthatunk, az ICS-től magába roskadna szegény hardver. Nagyon minimálisan hozzányúltak a felülethez, de ez csak néhány grafikus módosítást és 1-2 widgetet jelent, egyébként minden gyári maradt. Főképernyőből fixen ötöt kapunk, az alsó sor ikonjaiból hármat lecserélhetünk, a negyedik a menüt nyitja meg. Itt csupán annyi változás történt, hogy csoportokat hozhatunk létre, minden más maradt gyári állapotban.

Motorola XT532 Motorola XT532

Extra szoftverek terén sem vagyunk elkényeztetve, a MotoBLUR-ban már látott extráknak nyoma sincs. Kapunk egy fájlkezelőt, egy olvasásra képes Quickoffice programot, RSS olvasót. Van egy Mode Switch nevű dolog, ami igazából arra képes, hogy különböző főképernyő profilokat hozhatunk létre és ezek között válthatunk. Az SDCardBackup egész hasznos dolog, ezzel menthetjük a névjegyzéket és az üzeneteket a kártyára, valamint onnan vissza is tudjuk állítani őket. Bezzeg a Live Newspaper-nek semmi értelme sincs, ez nem más, mint egy szimpla könyvjelző gyűjtemény. A kétkártyás üzemmód integrálása teljesen jó, a menüben bármelyik kártyát kikapcsolhatjuk, megadhatjuk, melyiken menjen az adatforgalom. Hívás és üzenetküldés előtt mindig választhatunk, melyik kártyáról indítjuk a műveletet.

Motorola XT532 Motorola XT532

Multimédia, adatátvitel

A négysávos GSM modul mindkét kártya esetén működik, de csak az elsődlegesnél van lehetőség 3G-re. Itt is látszik, hogy nem ide szánták, mivel a 850/2100 MHz-es sávokból csak az utóbbit tudjuk használni. Ha viszont megy, akkor 7,2 Mbit-es letöltési és 5,76 Mbit-es feltöltési sebességet produkálhat, továbbá van b/g/n szabványú WiFi (ami hotspotként is üzemel), illetve 2.1-es Bluetooth, és ne feledkezzünk meg a microUSB-ről sem. Sajnos ez a telefon is csak a dual standby módot tudja, tehát mindkét kártya egyszerre fent van a hálózaton, bármelyikről fogadhatunk vagy indíthatunk hívást, azonban ha az egyiken beszélünk, a másikat a hálózatról is leszedi. Az legalább pozitív dolog, hogy a hívás befejezése után néhány másodperccel már vissza is jelentkezik.

Motorola XT532

A kamera 5 megapixeles, autofókuszt és LED villanót is kapott, utóbbi ritkaság ezen a szinten. A kezelőfelület itt sem változott, így aztán funkciókban se kapunk extrákat. Állíthatjuk a felbontást, a minőséget, a fehéregyensúlyt, effektusokat, van geotagging. Feltétlen jó pont viszont az exponálógomb megléte, ami ellentétben az Atrix 2-ével, itt rendes kétállású, tehát fókuszálni is lehet vele. A fotók készítése viszonylag gyors, a minőség nem élvonalbeli, erről a tesztfotók is árulkodnak. Erős a zajszűrés, emiatt a részletek elmosódnak, a dinamikatartomány se túl nagy (lásd a „kifakult” villamost), bár vannak nála rosszabbak is. Videónál ismét megmutatkoznak a gyenge processzor korlátai, hiszen csupán VGA felbontásban rögzíthetünk, az is csak 20 fps sebességgel és elég gyenge minőségben, erről IDE kattintva lehet meggyőződni.

Motorola XT532 Motorola XT532

Zenei fronton hozza az alapokat, a lejátszó teljesen gyári, albumok és számok szerint is válogathatunk. Hangszínszabályzó nincs, ismétlés és véletlen lejátszás, valamint albumkép van. A gyári fülestől ne várjunk sokat, a jack miatt úgyis ráköthetünk mást is. Jó hír, hogy van rádiónk is, ez RDS-t is tud, egyszerűen használható, de semmi extra. Mivel előírás, ezért van GPS-vevő is, a Google Maps és Navigáció is rendelkezésre áll, ám azért nem ez az ideális autós navigáció mobilos téren.

Motorola XT532 Motorola XT532

Üzemidő, összegzés

Tudjuk jól, hogy a kétkártyás készülékek mindenképp többet fogyasztanak a hasonló egykártyás típusokhoz képest. Ezzel tisztában volt a Motorola is, ezért került a hátlap alá 1500 mAh-s lítium-ion akkumulátor. Mivel a gyenge hardver és kisméretű kijelző elég jól kompenzálja a kétkártyás mód többletét, így ha nem tapadunk órákra a telefonra, akkor két napot egész jól végigbír. Erőteljes használattal ez is egy napig él, ám ez kétkártyásként nem olyan rossz.

Motorola XT532
[+]

Értékelés: Motorola XT532
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 0 pont
Hogyan értékelünk?

Sajnos a jó üzemidőn és a kompakt méreteken kívül igazán más pozitívum nem nagyon hozható fel az XT532 mellett. A hardver elavult és gyenge, a kijelző sem az igazi, a szoftver meg olyan, amilyen. Nincs benne különösebb extra, ICS-re esély sincs, a virtuális billentyűzettől meg frászt kaptam (de ez legalább könnyedén cserélhető). Nyilván nehéz európai szemmel nézni egy olyan modellt, amit maga a gyártó is kifejezetten máshova tervezett. Kár érte, mert egyébként felénk is szükség lenne minél több kétkártyás okostelefonra, de ezzel a modellel nem sok esélye lenne a Motorolának a konkurenciával szemben. Mindezeket még tetézi az ára is, hiszen kártyafüggetlenül 73 ezer forint körül kapható, ami teljesen képtelenség, ehhez képest a MOTOLUXE is ezerszer jobb ár/érték arányt képvisel. Pecsétet nem is kaphat, igazából tekintsünk úgy rá, mint egy érdekességre, és reméljük, ezen a téren is alkot majd jobbat a gyártó.

Rusi

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Motoroly XT532
Motorola XT532 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 114 x 62 x 12 milliméter
Tömeg 115 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál, dual SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel (165 ppi)
Kijelző típusa kapacitív, multi-touch TFT
Színárnyalatok száma 262 000
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM7227T-1
Processzor típusa ARM1136EJ-S
Processzor csíkszélessége ??
Processzor utasításkészlete ARMv6
Grafikus chip Adreno 200
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 157 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz (SIM1)
GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM2)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP+EDR)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.7
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek File Browser, Live Newspaper, Mode Switch, Note Pad, Quickoffice, RSS Reader, SDCardBackup, Task Manager, Voice Note
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (VGA)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 160 óra
Beszélgetési idő 6 óra 20 perc
Internetezési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, dual standby üzemmód

Azóta történt

Előzmények