Motorola Moto X - kézről-kézre

Hardver, szoftverek

A Moto X nem akar mindent taroló csúcsgép lenni, megelégszik azzal, hogy bőven helytáll minden olyan funkció kapcsán, amit a felhasználók kábé 90%-a elvárhat tőle. Ennek megfelelően a burkolat alatt nem a legdurvább hardver lakik, de a Qualcomm MSM8960 Pro chipset azért bőven elég izmos, ez a kétmagos architektúra több négymagos megoldást is simán megaláz. Az 1,7 GHz-en pörgő Krait magok mellett a grafikus gyorsítást egy Andreno 320-as végzi, a RAM mérete pedig 2 GB, panaszunk tehát nem lehet a hardverre.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Motorola Moto X LG Optimus L9 II Alcatel OT Idol S LG G2
Quadrant Standard 8384 pont 5368 pont 4700 pont 18663 pont
Linpack for Android (single) 180,433 MF. / 0,47 s 141,134 MF. / 0,59 s 135,226 MF. / 0,62 s 458,106 MF. / 0,18 s
Linpack for Android (multi) 493,177 MF. / 0,34 s 276,503 MF. / 0,61 s 246,661 MF. / 0,69 s 1054,167 MF. / 0,16 s
Smartbench 2012 Prod. 4871 pont 3050 pont 2663 pont 9851 pont
Smartbench 2012 Games 4249 pont 2191 pont 2551 pont 4359 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 22816 pont 14571 pont 13342 pont 34066 pont
Geekbench 3 (single) 683 pont 451 pont 415 pont 858 pont
Geekbench 3 (multi) 1264 pont 820 pont 773 pont 2199 pont

Már csak azért sem, mert a fenti sebességtesztek is igazolják, hogy igencsak ütőképes a vas. Ehhez azonban azt is tegyük hozzá, hogy két Texas Instruments segédprocesszor is van a masinában, amelyek a kétmagos Krait válláról vesznek le terheket: egyikük a szenzorokért (TI MSP430) felel, másikuk pedig a hangvezérlést (TI C55x) intézi. Ez két olyan terület, amelynek a folyamatos monitorozása a készenléti időt egyébként csökkenti, ha a fő processzornak kell ezekkel is törődnie. Ezért tudták megcsinálni a mérnökök az active display funkciót úgy, hogy az nem csökkenti érdemeben az üzemidőt, hiszen nem a sokat fogyasztó, központi chipsetnek kell ezzel foglalkoznia, hanem egy takarékos, sokkal egyszerűbb segédprocesszor látja el ezt a feladatot. Azt is észleli kikapcsolt kijelzővel a telefon, ha beszélünk hozzá, fel kell mondjuk az OK, Google Now szöveget háromszor, ezt követően kiadjuk a parancsot és máris történnek az események, de ne feledjük, hogy ehhez netkapcsolat szükséges.

Motorola Moto X Motorola Moto X

Mivel a Google bábáskodott a fejlesztés során, ezért nem véletlen, hogy a Moto X-en már ott mosolyog a 4.4.2-es KitKat verzió. Nyilván a gyári Android felületbe majd pont a Google lesz olyan idétlen, hogy belenyúljon, úgyhogy ennek megfelelően nem sok extrával találkozunk, de azért akad egy-két okosság. Kezdjük talán azzal, aminek semmi értelme: ez a Windy Day címre hallgató animációs filmecske, amelyet egy piros kalap szimbolizál és úgy egyébként rettentő jópofa, mivel a történéseket úgy tudjuk követni, hogy abba az irányba forgatjuk a telefont, amerre látni óhajtunk. Én háromszor néztem meg eddig, mert nagyon érdekelt, hogy a mese többi szereplője mit csinál akkor, amikor épp nem része a történetnek. Ez egyébként a Google Spotlight lejátszójának egyfajta demózása, a filmecskét pedig egy bizonyos Jan Pinkava rakta össze, akinek a nevét az itthon L’ecsó néven vetített film rendezőjeként ismerhetjük. Itt van maga a mozi, itt pedig egy olyan videó, ami a Google szerint az emberek reakcióját mutatja.

Motorola Moto X Motorola Moto X

Ennél nyilván ötszázszor lényegesebb, hogy az alapvető szoftverek mellett még mivel kedveskedik a Motorola a vásárlók számára. Itt is ki tudták használni a mérnökök, hogy alig fogyasztja az energiát a szenzorok figyelése, ennek legékesebb példája az Assist nevű alkalmazás, amely igencsak hasznos. Három élethelyzetet figyel a készülék, a vezetést, a megbeszélést és az alvást. Ha kocsiban ülünk és haladunk, akkor arra magától rájön a telefon, ilyenkor - ha akarjuk - körülnéz, hogy vannak-e Bluetooth eszközök a közelben és azokhoz kapcsolódik (ha korábban már ismerte a perifériát), felolvassa az üzeneteket és a bejövő hívásokhoz tartozó neveket, illetve automatikusan indíthatja a zenelejátszót is. Arra is képes, hogy ha valaki ránk csörög, akkor a hívást elutasítsa egy üzenet kíséretében (pl: épp vezetek).

Motorola Moto X Motorola Moto X

A megbeszéléseket a naptár alapján figyeli, ha az adott időszakban van találkozónk, akkor automatikusan lehalkítja magát, igény szerint a rezgő hívásjelzést azért meghagyva. Két kivétel lehet: ha egy kedvenc névjegyünk hív minket, illetve ha valaki kétszer is ránk csörög. Itt is beállíthatunk a hívásfogadás helyett automatikus SMS-t. Az alvással kapcsolatos élethelyzetet előre be kell állítani, mondjuk azt ütjük be, hogy éjfél és reggel 6 között van szunya. Ebben az idősávban szintén némaüzemre kapcsol a gép, de akárcsak a megbeszélésnél, itt is beállíthatunk kivételeket.

Motorola Moto X Motorola Moto X

A további extrák közé sorolható a Motorola Migrate, ami másik telefonról segít átköltözni, illetve a QuickOffice, amely teljes verziós, azaz dokumentumok szerkesztésére és létrehozására is nyílik lehetőség. Még egy apró, de annál hasznosabb okosságot fogunk felfedezni a beállítások között, ennek a neve Motorola Connect. Ehhez Chrome böngészőre van szükségünk egy olyan gépen, amelyik ugyanazon a hálózaton lóg, mint a telefon. Mindkét helyre ugyanazzal az azonosítóval szükséges bejelentkeznünk, innentől kezdve viszont a telefonra érkező hívások és üzenetek a számítógépen is felugranak. Utóbbiakra tudunk válaszolni is, ebbe beletartozik a Hangouts is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Európában is beindul a Moto Maker

    Rövidesen Mexikóban is Nyugat-Európában is beindítja egyedi konfigurációs szolgáltatását a Motorola.

  • Készül a Moto X utódja

    Nyár végén dobja piacra a remekül testreszabható készülékének frissített változatát a Motorola.

  • Óriásmobillal készül a Motorola

    A nyár derekán mutathatja be 6,3 hüvelykes kijelzővel szerelt csúcsmobilját a Lenovo égesze alatt működő Motorola Mobility.

  • Hatalmas siker a Moto G

    Az olcsó modell népszerűségének köszönhetően az Egyesült Királyságban hat százalékra tudta növelni piaci részesedését a Motorola.

Előzmények

Hirdetés