Motorola Edge 30 - elhatárolódik a fotózástól

Látható a fejlődés az elődhöz képest, az árazás sem szállt el, de vannak bosszantó visszatérő szoftveres hibák is.

Kamerás teljesítmény


[+]

Képalkotás frontján nem erős a Motorola, hiába a három hátlapi kamera, az egy évvel korábbi modellhez viszonyítva vannak üdvözlendő és kevésbé üdvözlendő változások. A három hátlapi szenzorból kettő használható, az 50 megapixeles főkamera (f/1,8, 1/1,55”, PDAF, OIS) és a szintén 50 megapixeles, 118 fokos látószöggel bíró ultraszéles (f/2,2, 1/2,76”, PDAF). A harmadik szenzor egy 2 megapixeles (f/2,4) mélységérzékelő, ami akár el is maradhatott volna. A zoom lencse tehát kimaradt tavalyról, ahogy a középkategóriában manapság oly’ divatos dedikált makrót sem találni. Utóbbiért a legkevésbé sem kár, az autofókuszos ultraszéles ugyanis bevethető makrófotózásra, mérföldekkel jobb eredményt produkálva, mint a marketingen kívül senkinek sem jó 2 és 5 megapixeles makrók. Alapértelmezetten az 50 megapixeles szenzorok képei 4:1-es pixelösszevonás után 12,5 megapixelben készülnek el, széles és ultraszéles látószögben lehet fotózni 50 megapixellel is, de makró esetén erre nem kínál lehetőséget a szoftver.

12,5 MP makró fotók

A kameraszoftver kicsit összecsapott és a rendszerfelülethez képest a sikeres optimalizáció is elmaradt. A módok közti váltást általában meg lehet oldani a csúsztatható menüben, de van, amire külön gombot is kiraktak a menüsor tetejére, mást viszont eltemettek a további beállításokban. Az előlapi kamera felbontását például csak almenükben turkálás után találjuk meg, a makrót viszont több pontból is elérhetjük. A vaku beállításai közé valamiért bekerült az éjszakai mód, ami automatikusan aktiválódik is, de nem mindig, többször tapasztaltam az ultraszéles kameránál, hogy valamiért inkább a LED villanókat süti el az algoritmus ahelyett, hogy éjszakai módot használna, miközben utóbbi volt a szoftver szerint bekapcsolva. A kamera élőképe gyakran szaggat, a szoftver időnként teljesen kifagy (itt egy példa, miként), a módok közti váltás során hosszú másodperceket is gondolkodik néha a rendszer, a fókuszt a látószögek közti váltások során hajlamos eldobálni, az exponálás pedig lassabb, mint amit az animáció alapján gondolnánk.

Hirdetés

50 MP főkamera

50 MP ultraszéles

Az 50 megapixeles fotók elkészülte több időbe telik, az eredmény pedig nem éri meg. A képek közepén jó az élesség, jó fényviszonyok közt kellő részletesség is van, viszont a sarkok felé haladva elmosódnak a vonalak és túl erősen dolgozik a zajszűrés, ami hajlamos eltüntetni az apró részleteket. Pont azokat a dolgokat, amik miatt értelmet nyerne a nagy felbontású mód. Gyengébb fénynél már bukjuk a vonalélességet, a képeknek pedig a természetesebbnél sárgásabb árnyalata van. A nagy felbontású fotók nem rosszak, de feleslegesnek érzem a tárhely és időnk pazarlását, amikor az algoritmus 12,5 MP-en még jobb minőséget is tud hozni.

12,5 MP főkamera

12,5 MP ultraszéles

Alapértelmezett felbontással az algoritmus jó fények mellett jó dinamikát, expozíciót és szerintem kicsit kékes, de egész valósághű színkezelést produkál. Az időnként túlzó zajszűrés itt is tetten érhető, este kifejezetten feltűnő is a részletvesztés. Az ultraszéles kamera is jó színeket és dinamikát ad, ám gondok vannak az élességgel, ha közvetlenül a főkamera fotója mellé tesszük az ultraszélesét, akkor pedig azt láthatjuk, hogy utóbbi fakóbb képeket produkál. Este az ultraszélest éjszakai mód nélkül használni nem ajánlott, mert vízfestményszerű életlenséggel és a részletek teljes hiányával fogunk találkozni, homályos pixelpaca lesz a fotók eredménye. Az éjszakai mód viszont meglepően használható az ultraszéles és a főkamera esetén is, az algoritmus fix 5 másodperc alatt teszi össze a képeket. Nem állítom, hogy életünk esti fotóit fogjuk lőni az Edge 30-cal, de az alap módnál jóval részletesebb, élesebb és láthatóbb képeket csinálhatunk, az OIS pedig segít abban, hogy ne tűnjön soknak a telefont 5 másodpercig fix pózban kézben tartani.

Éjszakai mód 12,5 MP főkamera (1. és 3. kép), 12,5 MP ultraszéles (2. és 4. kép)

Az előlapon egy 32 megapixeles f/2,3-as rekeszértékű szelfikamera található, ez alapértelmezetten 8 megapixelre binnelve készíti a képeket. Az eredmény nappal elfogadható, kellő részlet van, de a színek kicsit mosottabbak a természetesnél és ügyelni kell a fókuszra, valamint arra, hogy az exponálás idejéig stabilan maradjon a telefon, máskülönben hajlamos elmosódni a kép. Este sajnos közel sem ilyen jó a helyzet, a kép mentes minden élességtől és részlettől, többszöri próbálkozás után a cikkben látható esti szelfi lett a legjobb minőségű, amit az automatika ki tudott szenvedni magából. Opció az éjszakai mód a szelfizéshez is a szoftverben, ilyenkor a szoftver kezelőfelülete fehérre vált, hogy megvilágítsa az arcunkat, némileg jobb eredményre számíthatunk használatával, de csodát nem fog tenni.

8MP előlapi kamera

Az Edge 30 kameraszoftvere kicsit összecsapottnak tűnik, pedig egyébként a hardveres oldal és az ISP is képes lenne jobb eredményt produkálni. Ha kicsit kutatunk, találhatunk működő GCAM portot, amit megéri felrakni úgy is, hogy csak a főkamerát képes kezelni, az ultraszélest (jelenleg) nem. Az eredmény természetesebb színű, jobb dinamikájú, kevesebb zajszűrés által torzított, így részletesebb képek 12,5 megapixeles felbontásban.

12,5 MP főkamera NGCam (_8.2.300-v1.6)

Főkamerában tehát korrekt az Edge 30, minden másban maximum oké szintet hoz. Videózás terén is ez a helyzet, az optikailag stabilizált főkamera 4K-ban és FHD-ban is vállalható videót csinál, utóbbi felbontás mellett lehet a látószögek közt is váltani. Az egyébként darabos látószögváltás azonban sokszor fókuszproblémákat szül, az ultraszéles felvételek pedig - főleg este, gyenge fények mellett - sokkal gyengébbek, alig van bennük kivehető részlet. A nagyításhoz fotózás és videózás közben is csak digitális zoom bevethető, ez szerintem festményszerű eredményt ad, nem javasolnám a használatát.






Sztereó hang rögzítésére képes a telefon, szerencsére már visszaadni is tud két sávon hangot. A kellően hangos, de részletes mély vagy magas hangokat nélkülöző alsó hangszórót megsegíti a beszédhangszóró, ehhez pedig Dolby Atmos támogatás és L1-es biztonsági szint is társul, szóval mehet az egérmozi akár HD-ban, vagy HDR-ben. Hangot kivinni az USB-C csatlakozón vagy Bluetoothon keresztül lehet, utóbbi esetén az SBC és AAC mellett van LDAC kodek is. A beszélgetési hangminőség is jó, a két mikrofon jó erővel vágja le a külső zajokat a beszélő hangjáról.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények