modu T - furcsa ötlet, érdekes kivitelezés

Előszó

A modu névre hallgató telefonnal 2008. februárjában találkoztunk először a barcelonai Mobile World Congress kiállításon, ahol némi szerencsének köszönhetően sikerült bejutnunk a gyártó egyébként zárt rendszerben működő standjára és megcsodálhattuk az akkor még erőteljesen prototípusnak tűnő, de működő készülékeket. Egy évvel később is kint voltak, a részletek változtak, pár nagy terv eltűnt a süllyesztőben, de a készülék már nagyon is véglegesnek tűnt, épp ezért csináltunk is róluk egy videót, mely egyébként lapunk első vállalható minőségű mozgóképes anyaga volt. A tavalyi év elején is meglátogattuk a gyártót, ám akkor már nem állítottak ki (még az újságíróknak sem), hanem szolgáltatókat és viszonteladókat kerestek az első generációs modell értékesítése végett, plusz mondták, hogy már úton van a második generációs, érintőkijelzős eszköz. Az első modell viszont sosem jutott el Magyarországra, mi pedig azt hittük, hogy a cég szép csendben lehúzta a rolót; múlt héten viszont kaptunk egy fülest, mely szerint van egy hazai disztribútor. Fel is kerestük a céget, majd megtörtént az, amiről nem igazán hittük volna, hogy valaha meg fog: egy moduval a zsebünkben távoztunk.

Ahhoz, hogy a cég és a készülék helyzetét tisztán lássuk és képesek legyünk a helyén kezelni a jelenleg nálunk lévő, Smartshop által biztosított modu T névre hallgató eszközt, mindenképp tudnunk kell, hogy honnan is indult ez az egész; a kívánt tudást pár percnyi videónézéssel meg is lehet szerezni, álljon hát itt a 2009-ben készített anyagunk moduláris telefonról, annak akkori állapotáról:

A modu tehát egy moduláris telefon, ami azt jelenti, hogy tetszőlegesen bővíthető és variálható annak függvényében, hogy az ember mire akarja használni. Az alapelképzelés a következő volt: adott egy kis méretű, önmagában gyakorlatilag csak alapvető funkciók ellátására használható telefon, melyhez vásárolhatunk különféle kabátokat (angolul jacketnek hívják őket), hogy egy-két funkcióval bővüljön a kínálata. Azért csak ennyivel, mert a cég akkoriban úgy gondolta, hogy az összvér megoldások sosem lehetnek olyan minőségűek, mint egy fókuszált szolgáltatás, tehát egy telefon nem lehet egyszerre jó zenében, fotózásban és szövegbevitelben is (itt a QWERTY-billentyűzetet kell érteni), valami úgyis sérül. Épp ezért az említett funkciókat ők külön szerették volna kínálni, elérhető áron. Az elképzelést az olvasóink nehezen fogadták be, de üzletileg azért érthető a dolog, gondoljunk csak a mai mobiltelefonok kameráira, melyeket általában maga a gyártó fejleszt. Vannak ugyan próbálkozások, például a Kodak kamerával felszerelt Motorola készülékek: ez a felépítés a modunál fordítva lett volna kommunikálva. Itt nem egy modu telefon lett volna eladva teszem azt Canon lencsével, hanem egy Canon fotóskabát lett volna eladva a modu telefonhoz. A Canon számára ez nyilván sokkal jobban cseng, nem igaz?

modu T phone
[+]

A 2008-ban még csak-csak feldolgozható koncepció manapság már tényleg nagyon furcsán hat. Látnunk kell, hogy amikor 2006 környékén ezt az egészet megálmodták, még nem léteztek olyan dolgok, mint a tömegek számára is elérhető érintőkijelzős okostelefon, az Android rendszer vagy épp az iPhone. Akkoriban voltak zenei telefonok, fotós telefonok, pár nagyon drága, nagy méretű, de mindent tudó okostelefon. Manapság viszont már a középkategóriában is lehet kapni olyan hatalmas tudású eszközöket, melyek összvérek ugyan, de nem bumfordiak és alapvetően mindent elég jól tudnak. Kérdéses hát, hogy a modu hogyan tud boldogulni 2011-ben, hiszen akárhogy is nézzük, de létrejöttét még egy másik piac szabályai segítették. Cikkünkben megkeressük a választ erre a kérdésre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés