Mobilinternet EU-n kívül, eSIM adatcsomagok használata

Ha nem az EU-ban utazunk, akkor jobban járunk egy előre kifizetett eSIM szolgáltatással, vagy akár helyben vett utazó SIM-mel. Ezeket nézzük most át.

Előre fizetett eSIM adatcsomagok, Airalo

Az előzőekben taglalt opciók helyett viszont újabban nagyon komfortos az eSIM-ek megvásárlása. Az eSIM egy digitális / virtuális SIM-kártya, egy újraírható chip a telefonba beépítve, mely csatlakozik a készülék antennáihoz, és hívást vagy adatforgalmat bonyolít le. Újraprogramozható, így bármikor beállítható más szolgáltató hálózatára, ehhez elég egy SIM-profilt telepíteni, amit általában QR-kód beolvasásával tehet meg az ember. Az iPhone-ok közül az Xs készülékek és az annál újabb modellek már támogatják ezt a technológiát, Android rendszerű telefonok esetén pedig egyszerűen a telefon beállításainak keresőjébe írjuk be, hogy eSIM. Ha van találat (általában a Mobilhálózat - SIM-kelezés menüpont alatt lesz), akkor beállíthatunk eSIM-et telefonunkra, ha nincs találat, akkor marad a fizikai SIM-kártya vásárlása a helyszínen, vagy a saját szolgáltatónk netbővítő opciói.

Mi az Airalo áruházat vettük igénybe az eSIM beszerzéséhez Törökországban és az Egyesült Államokban is, ez egy globális eSIM áruház, talán a legnagyobb, használata egyszeri ingyenes regisztrációt igényel. A kiválasztásban szerepet játszott, hogy az Airalo lefedettségét az interneten a legjobbak között sorolták fel, mert nagy szolgáltatók (pl. O2, T-Mobile, Vodafone) hálózatain keresztül dolgozik. A cégnek van magyar nyelven is beszélő weboldala, ahol tudunk a célországhoz tartozó helyi eSIM-et venni, de kínálnak körutazás esetén teljes régiókat lefedő, illetve akár globálisan használható eSIM-et is. Ezek adatmennyisége, a leforgalmazhatóság ideje és természetesen ára eltérő, Törökországra vonatkozóan az alábbi képen az aktuális díjak. A weboldalon kiválasztva egy adott országot láthatunk minden fontos vonatkozó adatot még azelőtt, hogy fizetnünk kellene. De nem kötelező az Airalo használata, opció lehet utazós eSIM vásárlására az AloSIM, az Airhub, a Nomad (ez talán a legolcsóbb), a Holafly, vagy a Simify.


(forrás: Airalo) [+]

Relatív friss hír, hogy pár hete a Revolut is belépett a piacra és a magyar ügyfelek számára is elérhető az alkalmazásban a roaming eSIM-ek vásárlása, jelenleg promóciós jelleggel normál ügyfeleknek 100 MB ingyen van, az Ultra ügyfelek 3 GB-ot kapnak. A megoldás nagyon hasonló ahhoz, amit az Airalo is kínál, ráadásul árakban is néhány százalékot alávág a Revolut a konkurenciának, de van egy fontos limitációja: csak azon a telefonon tudjuk aktiválni az eSIM-et, amelyiken megvásároltuk a szolgáltatást. Akárcsak az Airalo, a Revolut is többféle csomagot és régiós megoldásokat is kínál, de például Afrikában a Airalo 37 országot fed le, a Revolut egyelőre csak 10-et, Ázsiában pedig Tajvan nincs benne a listában, tehát érdemes átnézni vásárlás előtt ezeket a lehetőségeket.

Mivel Dani Telekom ügyfél, ezért ahhoz hasonlítjuk az Airalo árait Törökország vonatkozásában. Az 5 GB-os eSIM (Merhaba) ára 12 dollár (4376 forint aktuális árfolyamon), ez kétezer forinttal olcsóbb, mint a Telekom által kínált, és 30 napig felhasználható. Ha elég a 2 GB internet, akkor 2370 forintból (6,5 USD) meg lehet úszni az egészet, ennek leforgalmazására tizenöt napot ad az Airalo, de 3 GB-os csomag is van és az is megáll háromezer forint alatt (8 USD, 2917 forint). Nagyobb az Airalo kínálata és sokoldalúbb, például ha valaki csak pár üzenetet küldene, esetleg egy-két hírt elolvasna, akkor annak az 1 GB-os, egy hétig felhasználható csomag is elég lehet, ez 4,5 dollár (1641 forint).


[+]

Miután kiválasztottuk a számunkra ideális adatcsomagot az Airalo oldalán, a Vásárlás most gombra nyomva felugrik egy részletesebb információkat tartalmazó ablak. Itt láthatjuk, hogy az adott eSIM-mel melyik helyi hálózaton fogunk tudni internetezni, esetünkben ez a Turk Telekom (Avea) 5G-s hálózata. Az aktiválás és a felhasználási idő akkor indul, amikor a készülék először csatlakozik a helyi hálózathoz, így már indulás előtt otthon is előkészíthetjük az eSIM-et. Adott a további adatmennyiség vásárlása, ezt az Airalo mobil alkalmazásán keresztül is meg tudjuk tenni. Legalul pedig olvassuk el az adott országra vonatkozó további infókat. Például Törökország esetén az általunk kiválasztott eSIM nem használható Cipruson, illetve van egy török jogi szabályozás, ami 91 napnál hosszabb ideig tartó használat esetén regisztráció- és egyszeri adókötelessé teszi a készülékünket.

Valamiért a vásárlási folyamat közben az oldal visszaváltott angol nyelvre, ami már a képernyőképek elkészülte után tűnt fel, de ne tántorítson el senkit, a jobb felső sarokban itt is beállíthatjuk a magyart!
Valamiért a vásárlási folyamat közben az oldal visszaváltott angol nyelvre, ami már a képernyőképek elkészülte után tűnt fel, de ne tántorítson el senkit, a jobb felső sarokban itt is beállíthatjuk a magyart! [+]

A vásárlás megerősítése előtt ki kell választanunk a kívánt fizetési módot, illetve meg kell erősítenünk, hogy telefonunk képes eSIM használatára. Ehhez az Airalo feldob egy hosszú listát különböző gyártók készülékeinek felsorolásával, viszont a lista nem teljesen naprakész, az általam most használt Honor Magic V2 például nem szerepelt rajta. Ezért érdemesebb a fentebb írt, beállításokban való kereséssel biztosra menni.

[+]

Miután a fizetés megtörtént, kapunk egy visszaigazolást a böngészőben és e-mailen is számlával együtt, illetve a vásárlásaink után visszajár 5% az Airmoney nevű törzsvásárlói kedvezményprogramban. A kártya részleteire kattintva láthatjuk, hogy mennyi adatunk maradt, illetve külön Android és iOS telepítési útmutatót is kapunk. Válasszuk ki telefonunk operációs rendszerének típusát, és felugrik a telepítő oldal. Felül válasszuk ki a telefon típusát a legördülő menüből, majd a telefonon lépjünk be az eSIM beállítása menübe, ott pedig olvassuk le az Airalo oldalán megjelent QR-kódot.

Honor Magic V2-n az eSIM telepítését ezen a képernyőn jelzi a rendszer, automatikusan megcsinál mindent a telefonHonor Magic V2-n az eSIM telepítését ezen a képernyőn jelzi a rendszer, automatikusan megcsinál mindent a telefon Honor Magic V2-n az eSIM telepítését ezen a képernyőn jelzi a rendszer, automatikusan megcsinál mindent a telefon (forrás: Mobilaréna) [+]

Várjunk, amíg végigpörög a telepítés a készüléken, majd ha ez megvan az eSIM-re vonatkozó beállítások között keressük meg a Mobiladat menüt. Itt kapcsoljuk be az Adatroaming lehetőséget, majd a Hozzáférési pontok (APN) menüpont alatt adjuk hozzá azt az APN-t, amit az Airalo oldalán látunk. A Szolgáltató menüpontban az automata szolgáltatásválasztást hagyjuk bekapcsolva. Ha nem akarunk vagy tudunk a QR-kódos telepítéssel foglalkozni, mert mondjuk laptopba szeretnénk eSIM-et regisztrálni, akkor a manuális beállításra vonatkozóan is van egy részletes leírás az Airalo oldalán.

SIM-kártya beállítások (Android 13, Honor MagicOS 7.2)SIM-kártya beállítások (Android 13, Honor MagicOS 7.2)SIM-kártya beállítások (Android 13, Honor MagicOS 7.2) SIM-kártya beállítások (Android 13, Honor MagicOS 7.2) (forrás: Mobilaréna) [+]

A telefonon érdemes kikapcsolni a saját SIM-kártyánkon az adatroamingot és beállítani, hogy az adatkapcsolatot a telefon az eSIM-en keresztül végezze, és nagyjából ennyi, meg is vagyunk. Egyéb tipp az utazáshoz: a Google Térképen ki lehet választani egy adott területet, és le lehet tölteni hozzá offline térképet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények