Semmi különös
2024-ben igazán nem történt semmi forradalmi a telekommunikációs piacon, legalábbis akkor, ha azt nézzük, hogy a különböző gyártók milyen készülékekkel próbáltak a korábbinál több eladást elérni. Már régóta nincs az a nagy rohanás, ami tíz éve jellemezte az iparágat, ráadásul a gyártók piaci helyzete is eléggé fix, az első háromban (Samsung, Apple, Xiaomi) nincs érdemi változás. A Samsungnak és a Xiaominak volt egy kis megingása az utolsó negyedévben, a Motorola és a Vivo kicsit erősödött főleg a Huawei kárára, a Samsung pedig annak ellenére is őrzi a piacvezető pozíciót, hogy éves szinten picit csökkentek az eladásai. A Honor elsősorban Kínán belül tudott erősíteni, de Európában is elkezdtek mérhetők lenni — kapásból tennék rá némi pénzt, hogy ez folytatódni fog.
De ha nem gyártói szemszögből, hanem a konkrét termékek és a funkciók alapján nézzük 2024-et, akkor egyelőre azt lehet látni, hogy a várt AI forradalom egyelőre maximum apró lépésekben zajlik főleg fotós-videós szempontból, valamint a beépített asszisztesnek kapcsán, de itt is sokszor inkább csak a magunk szórakoztatására hülyülünk ezekkel a funkciókkal, mert a generatív AI még nagyon sok hibát vét. Ahol leginkább van érvényes vetülete a mesterséges intelligenciának az a szövegfeldolgozás: diktafonos átirat, weboldalak összefoglalása, fordítás és szövegjavítás — ám ezekhez a képességekhez a megfelelő nyelvi modulok is szükségesek, márpedig a magyar továbbra sem tartozik a világnyelvek közé, ezért még azok az AI eszközök sem működnek tökéletesen, amelyek adott esetben értenek magyarul.
Még kevésbé lehetünk lenyűgözve a 2024-es telefonok hardveres képességeitől. A Qualcomm és a MediaTek versenye mellett mindig jön a friss Apple chip is, mindig növekeszik a CPU, a GPU és az NPU teljesítménye ugyan, de egy tavalyi, vagy éppenséggel 2-3 éves csúcsmodell is bőven elég mindenre, amire használjuk ezeket a termékeket. Talán majd az AI miatt lesz fontos az erősebb vas, de ezeknek a feladatoknak a neheze majd a felhőben fut le, akkor pedig kábé mindegy is. Nem sokat léptünk előre kamerás frontos sem, kicsit jobb fotók, kicsit jobb videók, de semmi falrengető nem történt, kijelzőfronton sem rohanunk a számok után (leszámítva néhány kínai gyártó által kommunikált irtó magas fénysűrűséget, ami aztán a valóságban nincs is meg), a töltési sebességek kapcsán sem repkednek már olyan magas számok. Ez a lassulás a leginkább a vezető gyártók csúcsmodelljeinél látható: az S24 Ultra nem sokban tud többet, mint az S23 Ultra, az iPhone 16 Pro Max pedig kábé egy új gombot tud kínálni a 15 Pro Maxhoz képest.
Az iPhone 16 Pro és Pro Max keskenyebb kávával, nagyobb kijelzővel [+]
Ez látszik tehát a felszínen. Szerencsére viszont vannak már jelei annak, hogy 2025-ben kicsit nagyobb verseny és talán izgalmasabb felhozatal vár ránk. A következő oldalakon a leginkább lényeges fejlesztéseket járjuk körbe.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!