Akkumulátor
Állati régóta nem változik érdemben az okostelefonok üzemideje. Mostanra mindenki elfogadta, hogy egy telefon maximum egy napig megy akkor, ha rendesen kihasználjuk a tudását, ahogyan a készülékek teljesítménye nőtt, úgy növögetett az akkumulátorok kapacitása, pár éve 4000 mAh körül jártunk, mostanság az 5000 mAh az általános. És valahol pont ezért csinálnak nehezen kis méretű, de erős telefont a gyártók, ha csak 4000 mAh-s akku fér bele, akkor a júzer elég morcos lesz, ha délután már töltőt kell keresnie.
Ám úgy fest, hogy a lithium telepeket elkezdik felváltani a szilícium-szén akkumulátorok, ahol a lényeg az, hogy a korábban grafitból készült anódot itt szilíciummal helyettesítik, mert így növelhető az energiasűrűség, a szén pedig azért jön a képbe, mert alapesetben a szilícium töltés hatására növeli a térfogatát, ezt lehet szénnel ellensúlyozni (konkrétan pufferként használni). Persze ha ez ilyen marha egyszerű lenne, akkor már rég mindenki ezt használná, már csak azért is, mert a nyersanyagok szempontjából olcsóbb is a dolog, ám a fő probléma az, hogy gyorsabban degradálódnak ezek a telepek. Egy ideje már a főleg kínai fejlesztés pont ennek a kiküszöbölésére összpontosít, a jelek szerint a Honor áll a legjobban. És ennek már kézzelfogható jele is van: a Magic V3 azért tud ilyen irtó vékony lenni, mert sokkal vékonyabb méretben tudnak kihozni minimum annyit az akkumulátorból, mint mások a hagyományos technológiával.
De a Honor nincs egyedül, az Oppo, a OnePlus és a Xiaomi is már forgalmaz szilícium-szén akkumulátoros telefonokat, csak nyilván visszafogottabban ugranak bele a technológia alkalmazásába. A Honor viszont nagyon bátor, már a Magic5 Pro esetén a kínai verzió 5450 mAh-s kapacitást kínált a kínai piacon, miközben a globális verzió csak 5100 mAh-t tudott, mert abban még a szokásos Li-Pol telep volt. Vagyis már két évnyi tapasztalat van a Si/C akkumulátorokkal, ezért arra lehet számítani, hogy 2025-ben ebből a szempontból jóval bátrabbak lesznek. Sőt, ezt annyira tippelgetni sem kell, a Honor X9c-ből a globális piacokon Magic7 Lite lesz, ez pedig azt jelenti, hogy 6600 mAh-s akkut kap. Ami úgy 25%-kal combosabb, mint bármi ebben a kategóriában.
Si/C akkuk Xiaomi modellekben [+]
Úgy fest tehát, hogy a szilícium-szén akku két szempontból is megváltoztathatja a telefonokat. Egyrészt a nagyobb energiasűrűség miatt ugyanakkora méretben jelentősen nagyobb kapacitást lehet kínálni, ami irtó jót fog tenni az üzemidőnek. Másrészt pedig ha már eddig abban éltünk, hogy egy napos üzemidőt várunk el, akkor a kisebb méretű telefonokba is kerülhet erre már simán alkalmas telep, másrészt pedig az üzemidő szempontjából eddig eléggé kompromisszumos foldable vonal is profitálhat — erre remek példa a Magic V3. Ha a Samsung lépést akar tartani a vékonysági versenyben a kínai riválisokkal, akkor lehet, hogy nekik is meg kell kockáztatniuk a Si/C akkumulátorokra való váltást annak ellenére is, hogy a Note 7 botránya után iszonyú óvatosak pont az akkumulátoros vonalon.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!