Bevezető, tartozékok
A táblagépek rövid, de annál színesebb pályafutása alatt több modell is megfordult nálunk, melyek valamilyen okból különcnek számítottak. Találkoztunk már billentyűzettel szerelt géppel az Asus Transformer személyében, a HTC Flyer pedig egy kapacitív tollal érkezett, amellyel jegyzeteket készíthettünk a készüléken. Mai tesztalanyunk egészen más módon próbál hódítani, a hátlapon lévő dupla kamerával ugyanis térhatású videókat rögzíthetünk.
A három dimenziós felvételeket ráadásul le is játszhatjuk az Optimus Paden (azaz nem szükséges ehhez egy külön eszközt vásárolnunk), ehhez viszont igénybe kell vennünk a speciális, kék és piros lencsékkel szerelt tartozék szemüveget. Kérdés, hogy mindössze ezzel el lehet-e adni egy gépet, a három dimenziós videózáson kívül ugyanis nagyjából egy alap honeycombos táblával van dolgunk.
A táblagép egy viszonylag nagy fekete kartondobozban érkezett, tartozékok szempontjából pedig nagyon jól áll az Optimus Pad, rengeteg kiegészítőt kapunk a táblagéphez. Kapunk egy HDMI-, egy microUSB- és egy USB hoszt kábelt (ilyet egyébként szinte lehetetlen beszerezni), egy hálózati töltőt, egy igen vaskos használati utasítást, valamint egy anaglyph 3D szemüveget. Külön figyelmesség, hogy utóbbihoz egy kis tasakot is kapunk, mellyel a külső hatások ellen védhetjük a szemüveget. Az elegáns csomagolás nagyon kellemes tartozékkínálatot rejt, be is véstem egy nagy pirospontot.
Külső
Az LG Optimus Pad formaterve kettős érzést kelt bennem: egyrészt a hátlap zseniálisra sikeredett, a két kamerának és a anyaghasználatnak köszönhetően egyszerre futurisztikus és elegáns, talán még a manapság oly' felkapott steampunk jelzővel is lehet illetni. Az előlapon viszont faraghattak volna egy kicsit, a képernyőt körbefogó fekete keret alsó és felső sávja ugyanis túl vastagra sikeredett. Az anyaghasználat és az összeszerelés minősége hű a koreai gyártó eddigi termékeihez: bár a táblagép borítása javarészt műanyagból van, nem valami gagyi plasztikra kell gondolni, az Optimus Pad egy kellemes tapintású bevonattal operál. A dimenzióit tekintve egy 243,8 x 150 x 12,7 milliméteres géppel van dolgunk, amely közepesnek mondható a mai tabletpiacon, hiszen valahol a 7 és 10 hüvelykes gépek között helyezkedik el; igaz, egy csöppet vastagabbnak hat, mint az iPad 2 vagy a Samsung Galaxy Tab 10.1. A 621 grammos tömeg nem kevés, egy kézzel tartva hamar elfárad az ember, de nem is erre készült, a gép a 8,9 hüvelykes képátló miatt tökéletesen alkalmas a kétkezes használatra. A dimenziókból és a tömegből adódóan senki nem fogja farzsebre vágni a masinát, de egy nagyobb táskába simán elfér a többi holmi között.
Az előlapon a kijelzőn kívül nem sok extrát láthatunk. Felül középre egy LG logót firkantottak, jobb oldalt pedig a fényérzékelőt és a 2 megapixeles másodlagos kamerát találjuk. A képernyőt egy fekete keret veszi körül, amely oldalt megfelelő méretű, alul és felül viszont szerény véleményem szerint egy kicsit vastagabb a kelleténél, de még mindig a kezelhető kategóriába esik. A panel képátlója 8,9 hüvelyk, így a mérete pont ideális a kétkezes használathoz, a középen található gombokat és vezérlőket hüvelykujjal is kényelmesen el lehet érni, nem úgy, mint a 10 hüvelykes modelleknél. A felbontás 1280 x 768 pixeles, a színárnyalatok száma 16 millió, a fényerő korrekt, a betekintési szögek pedig kellően nagyok, így a képminőségre nem lehet panasz. Az érintéseket kapacitív technológiával érzékeli, egyszerre akár többet is, így a kétujjas nagyításról sem kell lemondanunk.
A táblagép hátlapja kimondottan ízlésesre sikeredett: a szürkés plasztik fedlap egyhangúságát egy ezüst színű panel töri meg, amelyen a with Google felirat olvasható. Ennek két oldalán kapott helyet a két kamera, amelyekkel 3D-s videókat is lőhetünk, valamint a LED-es villanó is ide került. A fedlap felső részét le lehet pattintani, a műanyagdarab a SIM-kártya foglalatát és az aprócska reset gombot fedi; utóbbi az akkumulátor kiszedhetetlensége miatt került a masinába.
Az oldalsó interfészek terén kimondottan kellemes a kínálat. Bal oldalt középen találjuk a HDMI-portot és a microUSB-aljzatot, valamint itt található a speciális multimédia dokkoló csatlakozási felülete is, amely hét aranyszínű pinben manifesztálódik, persze ennek használatához fektetett módba kell kapcsolnunk. A 3,5 milliméteres kimenet a felső oldalon figyel, ugyanitt kapott helyet a speciális töltő bemenete és a képernyő lezárására és feloldására, valamint a ki- és bekapcsolásra szolgáló gomb is. A hangerőt a jobb oldalt található gombok segítségével szabályozhatjuk, a beépített mikrofon ezektől nem messze foglal helyet. A készülék alsó és felső oldalára került a sztereó hangfalpár, amelyek egészen jól teljesítenek. Közepes hangerő és dinamikatartomány jellemzi az Optimus Padet; nem szól vészesen, de nem hozza a Samsung Galaxy Tab 10.1V vagy a RIM BlackBerry Playbook szintjét.
Hirdetés
Hardver, rendszer
Az Optimus Pad hardvere követi a mai táblagép-trendeket: a masina lelke egy Tegra2 250 SoC, amely egy kétmagos, egyenként 1 GHz-en duruzsoló processzort és egy GeForce ULP grafikus gyorsítót tartalmaz. A RAM memória mérete 1 GB, mellette pedig egy 32 GB kapacitású belső tárhelyet találunk. Utóbbi nem bővíthető, tesztalanyunkban ugyanis nincsen memóriakártya-foglalat.
A táblagépen az android rendszer speciálisan táblagépekre optimalizált változata, a Honeycomb 3.0.1-es verziója fut. Ez nem a legfrissebb verzió, a legtöbb táblára már elérhető a 3.1-es update, amely az optimalizációk és javítások mellett az átméretezhető minialkalmazásokat és az USB-s perifériák támogatását is elhozza a rendszerbe. A frissítés (amelynek jótékony hatásairól már írtunk egy rövid szösszenetet) nemsokára az Optimus Paden is meg fog jelenni, a pontos dátum egyelőre még nem ismert. Az LG nem nagyon nyúlt bele a felhasználói felületre, mint azt az Asus (EEE Pad Transformer) és a Samsung (Galaxy Tab 10.1) tette, így a natív Honeycomb UI-t kell bámulnunk. Ezzel véleményem szerint semmi probléma nincsen, a futurisztikus hatású felület jelenleg az egyik legjobb, viszont extra minialkalmazásokat, esetleg szoftvereket elfogadtam volna. Na jó, utóbbiból három azért akad, kapunk egy teljes verziós irodai szoftvert a Polaris Office személyében, valamint a 3D-s videók felvételére és visszanézésére is találunk egy-egy előre telepített megoldást.
A táblagép sebességére nagyjából ugyanazt tudom mondani, amit a Motorola Xoom és a Samsung Galaxy Tab 10.1V esetében is szajkóztam. Általában folyékony a működés, az oldalak lapozása folyamatos, a kétpontos nagyítás képek és weboldalak esetén is szélsebes, az 1080p felbontású videókat pedig mindennemű akadás nélkül játssza le a masina. Néhol viszont komolyan be tud akadni a gép, a hibaüzenetek sem ritkák, az alkalmazások menü megnyitásnak animációja pedig szemfacsaróan darabos. Igaz, utóbbin valamelyest javít a 3.1-es frissítés, de még ott sem az igazi, mintha kicsit alacsony lenne az animáció frame rate-e, azaz a másodpercenkénti képkockák száma. A beágyazott Youtube videókat gond nélkül le tudjuk játszani, egészen addig, amíg 480p-ben tesszük ezt; a vezérlő HD felbontásba kapcsolva az fps drasztikus csökkenésével kell számolnunk; a művelet hatását pedig az oldalak lapozásánál és nagyításánál is érezni lehet. A szokásos benchmarkolást a következő eredményekkel zárta a Optimus Pad: a Quadrant Standard 1908 ponttal fejezte be a futást, a Linpack teljesítménye egy szálon 29,395 MFLOPS / 5.68 s, több szálon 56,222 MFLOPS / 3,0 s volt, a Smartbench 2011 pedig 2683/2490 ponttal nyugtázta a tesztet.
Szoftverek
Mint már említettem, az Optimus Paden az alap Honeycomb dolgozik, így a beépített alkalmazásokon sem változtattak. Ezeket már kiveséztük egy terjedelmes teszt során, így ezek újbóli bemutatásával nem traktálnám a nagyérdeműt. Az alap szoftverekkel persze semmi probléma nincsen, szinte mindegyik nagyon jól sikerült, érezni rajtuk a Google gondoskodását. A keresőóriás odafigyelt a jókora kijelzők miatti felbontás- és területnövekedésre, ennek megfelelően tervezte meg az alkalmazásokat, és azt kell, hogy mondjam, jó munkát végeztek.
A probléma az extra szoftverek és minialkalmazások kis számában rejlik, hogy pontosak legyünk: 3 bónusz programot és 0 (azaz nulla) saját widgetet kapunk. Ezek pedig úgy kellenek, mint egy falat kenyér, mivel bár a Honeycombos gépek már több hónapja piacon vannak, a rendszerre szabott minőségi alkalmazások és widgetek száma kimondottan kicsi. Egy felső kategóriás, méregdrága géptől pedig azért elvárná az ember, hogy villantson egyet ezen a téren. A zenelejátszó is maradt a régiben, ami azt jelenti, hogy a hangszínszabályzás funkciót az LG is kispórolta a táblagépből. A videólejátszó viszont átesett egy kisebbfajta ráncfelvarráson, már ami a felismert formátumokra vonatkozik: a szoftver ugyanis csont nélkül megeszi a HD felvételeket.
A három említett extra alkalmazás egyike a Polaris Office névre hallgató irodai szoftvercsomag, amely a szerkesztőségünk véleménye szerint a legjobb ilyen program az Android platformon. Ráadásul nem egy próbaverzióval szúrták ki a szemünket, hanem a teljes verzióval, így nem csak olvasásra, hanem szerkesztésre is megnyithatjuk a dokumentumokat, valamint újat is létrehozhatunk. A program három típussal operál: szöveges dokumentumokat, táblázatokat és prezentációkat kezelhetünk vele, valamint természetesen kompatibilis a Microsoft Office-ban létrehozott fájlokkal.
Térhatású videózás, fényképezés
A másik két bónusz alkalmazás szoros összefüggésben van a tartozék 3D-szemüveggel. A 3DCamcorder segítségével ugyanis 3D-s videókat vehetünk fel, melyeket a 3DPlayer segítségével játszhatjuk le. A három dimenziós képalkotási technológiákban jártas olvasók már biztos kikövetkeztették a kék-piros lencsékkel szerelt szemüvegből, hogy a masina az úgynevezett anaglifikus (angolul anaglyphic) 3D-vel operál, amelyet (ellentétben az LG Optimus 3D-ben alkalmazott módszerrel) kizárólag szemüveggel élvezhetünk. A technológia lényege dióhéjban, hogy a két, egymástól pár centiméterre lévő kamera eltérő színnel maszkolt képeket rögzít, a kapott rétegek pedig a mélységnek megfelelő távolságban vannak. A szemüveg szűrőként viselkedik, így a két szemünkkel kissé eltérő képet látunk, amelyet az agyunk térhatású képpé konvertál. A használat egyébként fejfájást okozhat, mivel rendesen leterheli a szemet, így az LG maximum 5-10 perces használatot javasol.
A legjobb hatást akkor érjük el, ha a felvételünk tárgyától 2 és 7 méter közötti távolságban vagyunk, a mélységérzeten pedig a depth control menüpontban található csúszka tologatásával javíthatunk. A szoftverben emellett állíthatunk a fehéregyensúlyon és a minőségen, valamint a hangfelvételt is kapcsolgathatjuk. Négy felvételi mód közül választhatunk: a mixed elcsúsztatja a rétegeket egymáson (mintha egy aktív 3D tévét bámulnánk a megfelelő szemüveg nélkül), az anaglyph ugyanezt teszi, piros-kék maszkolással kombinálva (ez az egyetlen, amely térhatással kecsegtet a készüléken), a side by side párhuzamosan vesz a két kamerával, de a felvételeket nem egymásra, hanem egymás mellé pakolja, a single pedig értelemszerűen csak az egyik (a bal oldali) kamera rögzít. A tesztvideók a fenti linkekre kattintva tölthetőek le, de PC-n nézve nem lehet sok különbséget látni az egyes fájlok között. Az elkészített videók csak csak jelzés értékű térhatást produkálnak, persze nyilván nem szabad Avatar-szerű élményt várni egy táblagéppel rögzített mozgóképtől. A kalibrálásra nagyon oda kell figyelni, valamint tapasztalataim szerint nem érdemes mozgásban lévő tárgyakat kamerázni, mivel a távolságok változásakor az előzetesen beállított depth control fabatkát sem ér.
Az Optimus Paddel természetesen hagyományos kétdimenziós képeket is lőhetünk, ezek maximum 5 megapixelesek lehetnek, a fényképezéshez a bal kamerát használja a masina. A kameraszoftver felülete megegyezik az alap honeycombos párjával, itt állíthatunk a fehéregyensúlyon, a fókuszálás módján és az expozíció-korrekción, valamint néhány jelenetet is aktiválhatunk. Bár a kamerák mellett ott figyel egy LED-es villanó, ennek korlátozott (körülbelül egy méteres) hatótávolsága miatt a gép mégsem alkalmas éjszakai fotózásra. A képek minőségében kellemesen csalódtam: a zajszűrő algoritmus hatása sokkal kisebb, a dinamikatartomány pedig nagyobb, mint amit hasonszőrű társainál tapasztalni lehet, ráadásul a makró mód is egészen korrekt. Természetesen két dimenziós videókat is rögzíthetünk, ezek minőségétől sem voltam elájulva, a tesztvideó itt található.
Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés
Bár az adatkommunikáció terén nincs szégyellni valója a masinának, szerény véleményem szerint ennyi pénzért nem lett volna nagy kérés, ha minden mai csúcstechnológiát belezsúfoltak volna a gépbe. A borítás alatt találunk egy négy sávos GSM-modult ( 850/900/1800/1900 MHz), egy kétsávos UMTS-chipet (900/2100 MHz, 10,2 Mbps letöltési és 2 Mbps feltöltési sebességű HSPA-val), a WiFi (802.11b/g/n, tethering és DLNA), a GPS és a Bluetooth (2.1 A2DP és EDR támogatással) pedig nem hiányozhat egyetlen androidos táblából sem. A számítógéphez microUSB kábel segítségével csatlakozhatunk, az arra alkalmas megjelenítőkre pedig HDMI-kábellel is fellőhetjük a képet.
A készülék az energiát egy 6400 mAh kapacitású lítiumos akkumulátorból nyeri, amellyel a hivatalos adatok szerint 273 órányi készenlétre képes. Masszív használat mellett 9 órát és 20 percet bír a gép, ha lehet hinni az LG marketingeseinek. A tapasztalataim során 6-7 órányi erőteljes használat alatt simán el lehet fogyasztani a telep felét, így az utóbbi adat valószínűleg megállja a helyét.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 8 pont |
Anyaghasználat | 9 pont |
Összeszerelés minősége | 9 pont |
Kijelző mérete, minősége | 10 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 9 pont |
Sebesség | 8 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 9 pont |
Felhasználói felület élménye | 10 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | - pont |
PIM funkciók | 10 pont |
Adatkommunikációs képességek | 8 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 10 pont |
Audio | 7 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 7 pont |
Ár/érték aránya | 3 pont |
Hogyan értékelünk? |
Nem rossz gép az Optimus Pad, de igazából a 3D-s kamerázás az egyetlen dolog, ami kiemeli a Honeycombot futtató masinák közül. A térhatású videózás egy fél órás csoda, ami egy rövid ideig nagyon látványos és érdekes, utána viszont nem nagyon fogunk ehhez a funkcióhoz nyúlni, lévén hogy is mondjam, inkább csak a földművesek látásának rontására alkalmas. Ezen kívül viszont egy átlagos masinával van dolgunk, amely egy kissé vastagabb és nehezebb is néhány vetélytársánál. Ráadásként az extra szoftverek és minialkalmazások terén is rosszul vizsgázott a koreaiak megoldása, egy prémium kategóriás terméknél a felvonultatott applikáció-kínálat ugyanis kevés. Persze pozitívumai is vannak, a legfontosabb a méretével függ össze, véleményem szerint ugyanis a 8,9 hüvelykes képátló az ideális a táblagépeknél, két kézzel tartva is kényelmesen el lehet érni a középső felületi elemeket. A hangszóró sem rossz (bár láttunk már jobbat), a fényképezési képességek is korrektek a mobil eszközök világában, a videólejátszó felokosítása és a rengeteg tartozék is értékelendő. A 3.1-es frissítés (amely nemsokára érkezik, már tesztelik az LG-nél) bizonyára sokat fog javítani a sebességen, valamint végre a tartozék USB hoszt kábelt is tudja majd kezelni a rendszer. Most már csak az a kérdés, hogy mindezt mennyiért kínálják? Az LG térhatású felvételek készítésével kecsegtető táblagépét majdnem 260 ezer magyar forint kifizetése után vihetjük haza. Igen, nincs benne elírás, ennyi az annyi. Az árat nézve biztos, hogy nem kis hazánk volt a célcsoport, de kétlem, hogy ennyiért bárhol sikeres lehet. Plecsnit így értelemszerűen nem is kaphat.
dr. Kind
A készüléket a Speedshop biztosította. Köszönjük. Vásárláshoz kérem kattintson ide!
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikációk
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM / UMTS | |
Méret | 243,8 x 150 x 12,7 milliméter | |
Tömeg | 621 gamm | |
Színvariációk | fekete | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 8,9 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 1280 x 768 pixel | |
Kijelző típusa | kapacitív TFT-LCD érintőkijelző | |
Színárnyalatok száma | 16 millió | |
Memória | ||
Belső memória | 1 GB RAM / 32 GB háttértár | |
Memória bővíthetősége | nem bővíthető | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 900/2100 MHz |
|
GPSR / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | van / 10,2 Mbps / 2 Mbps | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.1 (A2DP és EDR) | |
WiFi | 802.11b/g/n | |
USB | microUSB 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van | |
GPS vevő | van | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | nincsenek | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosás | van | |
Hangvezérlés | van | |
Hangrögzítés | van (utólag letölthető alkalmazással) | |
Ébresztés | van, kikapcsolva nem ébreszt | |
Szoftverek | ||
Platform | Anroid 3.0.1 Honeycomb | |
Processzor | Kétmagos 1 GHz-es NVIDIA Tegra 2 | |
WAP / HTML böngésző | nincs / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Valutakonverter | letölthető | |
Extra szoftverek | 3D Camcorder, 3D Player, Android Market, Polaris Office | |
Multimédia | ||
Fő kamera | Két darab 5 megapixeles kamera, autofókusz, dupla LED-es vakuval | |
Másodlagos kamera | 2 megapixel | |
Videófelvétel | maximum 1080p @ 24 fps 3D videók rögzítésének lehetősége |
|
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | nincs | |
FM-rádió | nincs | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 6400 mAh-s lítium-ion | |
Készenléti idő | 237 óra | |
Használati idő | 9 óra 20 perc | |
Egyebek | ||
3D fotó és videórögzítés, 3,5 mm-es jack csatlakozó, HDMI-kimenet, sztereó hangszórók, Flash 10.1 támogatás |