LG G4c - nem lesz rá büszke a testvére

Bevezető, tartozékok

Az LG majdnem másfél évvel ezelőtt mutatta be a G2 minit, ami az akkori zászlóshajó kompaktabb változata volt. Igazából először senki sem értette, hogy miért volt mini a megnevezésben, amikor egy 4,7 hüvelykes kijelzővel szerelt okostelefonról volt szó, ám az androidos úthenger már annyira elkezdte kilapítani a megjelenítőket, hogy végül is a kisebb méret miatt valóban többé-kevésbé logikus volt a dolog.

LG G4c
[+]

Aztán tavaly érkezett a G3 S, aminél a mai napig senki sem tudja, hogy mit jelent az „S", az 5 hüvelykes panel miatt viszont már az LG sem merte mininek nevezni a mobilt. Erre tesz rá egy lapáttal mai tesztalanyunk, a G4c, ami már inkább a G4 egyik változatának tekinthető csak, hiszen a G4 Stylusszal együtt jelent meg, mindenesetre mininek semmiképpen nem tudható be, a „c” betű pedig maximum a compact vagy color szavakra utalhat. Hogy itt hol a koherencia, az valószínűleg az LG sem tudja, mindenesetre néhány évvel ezelőtt még mi sem gondoltuk volna, hogy 4,5 hüvelykesnél nagyobb képernyőt kényelmesen lehet majd kezelni. Pedig lehetséges.

LG G4c
[+]

Sokszor gond még egyébként, hogy a zászlóshajókhoz képest visszafogott méret igencsak visszafogott teljesítményt is jelent, persze van erre is ellenpélda, a Samsung és a Sony azért gondolt a kicsi, de mégis bivalyerős telefonokra vágyó felhasználókra. A G4c viszont nem tartozik ebbe az elit társaságba, hiszen ameddig a fivér teljes mértékig megállja a helyét a vetélytársak között, tesztalanyunk alig fejlődött elődjéhez képest, több olyan fronton szúrta el ezt a modellt az LG, melyek nagyon fontosak lennének a vásárlók számára. Lehet, hogy az Oroszországban felbukkanó G4 S lesz a megfelelő rokon?

LG G4c
[+]

Az XXL GSM jóvoltából hozzánk eljutó G4c doboza rendkívül minimalista, az elnevezésen kívül még az alul és felül kikandikáló piros felület íve utalhat a készülék formatervére. Belül rögtön belebotlunk az LG újdonságába, alatta pedig túl sok meglepetéssel nem találkozunk, hiszen a használati útmutató mellett egy microUSB kábelt, egy töltőfejet, valamint egy normál kialakítású headsetet csomagolt a telefon mellé a gyártó.

Külső

Óhatatlanul is két telefonhoz hasonlítja majd a felhasználó a G4c-t, az egyik a G4, a másik pedig a G3 S. Nos, mindkettőhöz van némi köze, előbbihez a hajlított formavilág, utóbbihoz pedig a szinte megegyező dimenziók miatt. Tesztalanyunk 139,7 x 69,8 x 10,2 milliméter méretekkel és 136 grammos tömeggel rendelkezik, vagyis tényleg csak pár milliméterrel a különbség az elődmodellhez képest. Az anyaghasználat abszolút a középkategóriának felel meg, a műanyag és üveg elemek tapadnak egymáshoz, az összeszerelés hibátlan, nem ropog a mobil még erősebb tekergetés esetén sem. Mivel elvileg egy csúcsmodell kisebb változatáról beszélünk, érdemes a kezelhetőségről is pár szót ejteni. A G4c ugyanis hiába a minibb verzió, azért nem apró, egy férfi kéz elég, nőiből viszont már inkább kettő kell ahhoz, hogy kényelmesen el lehessen érni a kijelző minden pontját.

LG G4c
[+]

Az előlap terjedelmes részét teszi ki az 5 hüvelykes, 720 x 1280 pixel felbontású IPS kijelző. Talán kicsit fényesebb a panel, mint a G3 S-nél, másban azonban nincs fejlődés, igaz, elméletileg elég is lenne egy ilyen megjelenítő, hiszen a szépek szépek, a betekintési szög pedig csaknem száznyolcvan fokos. Az in-cell technológiának köszönhetően az érintőpanel is közelebb helyezkedik el a karcálló üvegborításhoz, így érzékenyebb az átlagnál, maximum tíz ujjunkat képes kezelni. A képernyő alatt kizárólag az LG feliratot találjuk, felül már népesebb a terület, a fény- és távolságérzékelő szenzornak, a piros értesítő lednek, a beszédhangszórónak, valamint az 5 megapixeles kamerának kell megférnie egymás mellett.

LG G4c
[+]

Kijelző-teszt
Mérés LG G4c LG G3 S Alcatel OT Idol 3 (4.7) Samsung Galaxy Alpha
Fehér fényerő 473 nit 387 nit 611 nit 301 nit
Fekete fényerő 0,51 nit 0,43 nit 0,35 nit 0 nit
Kontrasztarány 928:1 900:1 1746:1 n/a
Színhőmérséklet 7787 K 7834 K 7940 K 7455 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az oldalak egyáltalán nem tartogatnak sok izgalmat, mivel az LG lényegében már a G2 óta hátulra szereli a gombokat. A jobb és bal széle a telefonnak teljesen érintetlen, alul viszont már ott a microUSB csatlakozó és a beszédhangszóró. A felső részre is jutott azért valami, itt figyelhető meg ugyanis a 3,5 milliméteres jack kimenet, valamint a közvetlenül mellette lévő zajszűrő mikrofon.

LG G4c
[+]

A hátlapot egyértelműen a G4-től örökölte főszereplőnk, rombusz alakú mintázatok láthatók rajta, kicsit fényes, de az ujjlenyomatokat nem gyűjti. A dizájnról megoszlanak a vélemények, én most nem erősíteném egyik tábort sem. Felül középre helyezték el a 8 megapixeles kamerát, melynek munkáját sötétben egy ledes villanó segíti. Ugyanide szerelték a hangerőszabályzásra alkalmas billentyűket, amik a bekapcsológombot fogják közre, a bal alsó sarokban lelhető fel az 1 wattos hangszóró. A borítás levehető, így az akkumulátort is ki tudjuk cserélni, szerencsére az LG ragaszkodik ehhez, mint ahogy a microSIM melletti microSD foglalat is igencsak hasznos szolgáltatás.

Hardver, szoftverezettség

A hardver legnagyobb részével nincs különösebb gond, a G4c-be a manapság nagyon közkedvelt, 64 bites, 28 nanométeres csíkszélességű Qualcomm Snapdragon 410 chipset került. Az ARMv8 architektúrájú processzor négy darab 1,2 GHz-es Cortex-A53 magot tartalmaz, a grafikus feladatokat az Adreno 306 végzi. Ahol viszont újfent hibázott az LG, az az 1 GB RAM, hiszen a két évvel ezelőtti modellben is ennyi volt, és már az Alcatel is felismerte, hogy a középkategóriában sem árt másfélszer ennyi rendszermemória. Az adattároló 8 GB-os, ebből elég sokat elfoglal a rendszer, így nagyjából a felét tudjuk adatokkal megtölteni, ha pedig ezt valaki kevesli, akkor microSD-vel bővítheti a belső tárhelyet, maximum 32 GB-os kártyát támogat a foglalat. A rezgőmotor hibátlanul teszi a dolgát, erős mozgással értesíti a felhasználót az eseményekről.

Teljesítmény-teszt
Benchmark LG G4c Huawei P8 Lite Alcatel OT Idol 3 (4.7) Sony Z3 Compact
Rendszerchip Snapdragon 410 HiSilicon Kirin 620 Snapdragon 410 Snapdragon 801
AnTuTu Benchmark 5.x 21598 pont 32106 pont 22040 pont 41930 pont
Vellamo Browser 1931 pont 2274 pont 2117 pont 2583 pont
Vellamo Metal 736 pont 1086 pont 882 pont 1545 pont
SunSpider 1.0.2 1131,1 ms 1393,9 ms 1349,6 ms 858,9 ms
Geekbench 3 (single) 465 pont 586 pont 479 pont 965 pont
Geekbench 3 (multi) 1438 pont 2556 pont 1422 pont 2717 pont
GFXBench Man. onscreen 3,9 fps nem indult el 3,9 fps 25,5 fps
GFXBench Man. offscreen 1,8 fps nem indult el 1,8 fps 11,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 9,3 fps 16 fps 9,4 fps 40,9 fps
GFXBench T-Rex offscreen 5,2 fps 10 fps 5,3 fps 27,2 fps

Benchmarkokban nem nehéz lekörözni tesztalanyunkat, jó ez az S410 SoC és a HD kijelző párosa, csak sajnos a RAM kevés egy kicsit. A rendszersebesség éppen ezért messze nem tökéletes, már az alapfeladatok ellátása során is megmutatkoznak a hardveres gyengeségek, sokszor elég csak a menübe lépnünk ahhoz, hogy megdöccenjen egy pillanatra a szoftver, vagy ha véletlenül ennyire nem is látványos a dolog, mégis észlelhető, hogy nem folyamatos a működés. Ez csak fokozódik, ha például egy erőforrásigényes játékból vagy programból lépünk ki, ilyenkor kell egy-két másodperc, mire összeszedi magát a telefon. Az appok közötti váltás viszonylag folyamatos, ám a kevés rendszermemória miatt két-három applikáció után a korábbiakat már kilövi a háttérből a rendszer.

LG G4c screenshot LG G4c screenshot
[+]

A készüléken az Android 5.0.2 Lollipop operációs rendszer fut, méghozzá az LG UX 4.0 felülettel megspékelve. Az ikonkészlet egyedi, a működés viszont nem tér el a gyári megoldástól, több főképernyőnk lehet, mappákat hozhatunk létre ezeken, kirakhatunk alkalmazásfelületeket és gyorsikonokat. A legördülő értesítési sávban az elmulasztott eseményeket és a gyorsbeállítások kapcsolóit találjuk, utóbbiak esetén nem csak azt lehet személyre szabni, hogy mik kerüljenek ide, hanem a sorrendiséget is. Természetesen nem maradt el a dupla koppintásos Knock On kijelzőfelébresztés, a Knock Code zárolás, és a Glance View (a kikapcsolt megjelenítőn kell végigsimítani az ujjunkat, hogy a legfőbb értesítéseket megtekintsük) sem. A billentyűzeten a betűk mellett a számok is megjelennek, a karakterek közötti távolság megfelelő, a hosszabb gépelés sem okoz nehézséget. A telefonkönyvben számos adatot lehet a névjegyekhez rendelni (csengőhang, kép, email, cím stb.), a kontaktok között a tárcsázóképernyő segítségével akár prediktíven is kereshetünk.

LG G4c screenshot LG G4c screenshot
[+]

Nem vitte túlzásba az extra programokat az LG, mindössze az FM-rádió, az LG Backup (itt a legfontosabb adatokról készíthetünk biztonsági mentést), valamint a QuickMemo+ jegyzetelő számít különlegesnek. A többi alkalmazás a Google miatt került be a repertoárba: Chrome, email kliens, kamera, időjárás, naptár (heti, havi, napi és eseménynézet), számológép, Térkép, ébresztőóra, zenelejátszó, YouTube, üzenetkezelő. A Play Áruház természetesen nem maradt el, így azon keresztül további appokkal bővíthetjük a szoftveres kínálatot.

Kamera, videó, audió

A hátlapon található autofókuszos, ledes villanóval ellátott 8 megapixeles fényképezőgép nem, az 5 megapixeles szelfi kamera azonban előrelépésnek számít az elődhöz képest. A gond az, hogy az LG kihagyta a lézeres fókuszálást, pedig ha egy Aka megkapta, akkor a G4c-nél kutya kötelessége lett volna a vállalatnak beépíteni (a G4 S itt megint learathatja a babérokat). A bosszúságot tetőzi, hogy a G3-ból ismert szoftveres felhozatalra kell számítani, ami szinte alig nyújt valamit. Rácsvonalakat jeleníthetünk meg a képernyőn, beállíthatjuk az időzítőt (3-10 másodperc), exponálhat hangra a kamera (csíz, whisky, kimcsí, LG, mosoly), és változtathatunk a képarányon. Ennyi, se felbontás, se ISO, se fehéregyensúly, de ami még rosszabb, se HDR mód. Utóbbi még akkor is fájó, ha számba vesszük a Gesture Shotot, vagyis amikor a kezünk ökölbeszorítása után kattint egy képet a telefon. Videókat maximum 1080p-ben vehetünk fel, 30 képkocka / másodperc sebességgel.


[+]

Az elkészült felvételek egész jók, ám inkább a képek mentése a hibátlan, ilyen téren még nem láttam ennyire gyors LG telefont. A szenzor mindennapos fényképezésre alkalmas, persze ettől még a kompakt gépeket sem tudja kiváltani. A dinamikatartomány karcsú, néha nem ártana a HDR üzemmód, a vonalélesség pedig sokszor roppant gyenge, mivel nagy hibája a szoftvernek, hogy gyakran túlélesít, ezért nagyon zajosak lesznek a sötétebb részek és "szőrösek" az élek. Nincs kromatikus aberráció, a makró felvételek viszont kimondottan jól sikerülnek, és az sem okoz gondot a fényképezőnek, ha fény nélküli környezetben kell a vakura támaszkodni. Videózásban nem remekel a kütyü, de nem is vérzik el, a tesztfilmen jól látható, hogy folyamatos a felvétel, gyors az autofókusz, mondjuk egy képstabilizátor nem jönne rosszul.

LG G4c
[+]

A videolejátszót a galérián keresztül érjük el, túl sok előnye viszont nincs, mivel nem kezeli a DivX fájlokat, az MP4-et és a H.264 kódolást szereti a legjobban, a felbontás pedig 720p és 1080p esetén egyáltalán okoz problémát. A program fapados, egyedül azt lehet beállítani, hogy a képernyő mozizás közben ne reagáljon az érintésekre (kivéve persze azt ezt a korlátozást feloldó gombot). Az AVI formátumhoz alternatív app kell, ennek letöltését viszont könnyedén meg lehet oldani a Play Áruház segítségével.

LG G4c screenshot LG G4c screenshot
[+]

Megint akad gyári zenelejátszó, ami szép felülettel rendelkezik, viszont ez sem fogja megváltani tudásával a világot. A számokat dalok, albumok, előadók és műfajok szerint listázza, kereshetünk mappákban és létrehozhatunk kedvenc listákat. Nincs hangszínszabályzó, ellenben elalvásidőzítőt már találunk a szoftverben. Szerencsére az LG nem csak a csúcsmodellnél, hanem tesztalanyunknál sem felejtette ki az RDS-es FM-rádiót, aminek működéséhez elengedhetetlen a fülhallgató használata. Az 1 wattos hangszóró elképesztően lármás, annyira persze nem szól jól, mint egy BoomSound, de arra jó, hogy ameddig a rendes HiFi beüzemelésre kerül a buliban, addig a G4c-ről nyomjuk a zenét.

Teszt LG G4c Samsung Galaxy E5 Microsoft Lumia 640 Sony Xperia M4 Aqua Vodafone Smart Prime
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,02, -0,05 +0,02, -0,05 +0,06, +0,02 +0,02, -0,05 +0,02, -0,05
Zajszint, dB (A): -87.8 -91,3 -91,9 -87,7 -87,1
Dinamikatartomány, dB (A): 87,8 91,1 91,8 88,1 85,9
THD, %: 0,0043 0,0083 0,0068 0,0075 0,0063
IMD + Zaj, %: 0,013 0,012 0,013 0,021 0,016
Sztereó áthallás, dB: -80,4 -89,6 -90,7 -87,3 -88,2

A fülhallgató kimenet tökéletesre vizsgázott frekvenciaátvitelből, a hangokat egyenletesen adja le a hallható tartományon belül.

Zaj nincs, legalábbis nem olyan szintű a sistergés, hogy abból bárki is hallana valamit.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A G4c adatkommunikációs fronton nagyon erős. A Snapdragon chipset támogatja a Cat.4-es, azaz maximum 150 Mbps letöltési sebességet garantáló 4G/LTE hálózatokat, de lefedettség hiányában sem kell aggódni, hiszen HSPA-n 42 Mbps-mal szörfölhetünk a neten. A készülékbe egy darab microSIM helyezhető, a hangminőség nagyon jó, a zajszűrő mikrofon hasznos munkát végez. Van 802.11a/b/g/n-es WiFi, amit internetmegosztásra és DLNA-ra használhatunk, a Bluetooth verziószáma 4.1 (apt-x, A2DP). Az LG újdonsága NFC chippel és A-GPS egységgel is rendelkezik, nagyjából 10 méteres pontossággal képes pozicionálni, amit szélsebesen végez, nagyon sok műholdat lát a telefon, élmény navigálni vele.

LG G4c screenshot LG G4c screenshot
[+]

A Chrome és a gyári program segítségével lehet böngészni az interneten, előbbit azért lehet szeretni, mert könnyedén szinkronizálható a más platformokon tárolt adatokkal, utóbbit pedig a könnyed kezelhetőség miatt fogják sokan használni. Okos dolog az olvasómód, aminél akár kép nélkül is megjeleníthetjük a szöveget, a betűméretet pedig szabadon állíthatjuk, és szerintem az is jó megoldás, hogy egy gombnyomással el lehet érni a könyvjelzőket. Kérhetünk asztali nézetet, az oldalakat elmenthetjük offline olvasásra, és ami a legjobb, hogy a rögzítés plusz funkció keretében az egész weboldalt egy képfájlként tárolhatjuk el.

LG G4c
[+]

Értékelés: LG G4c
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alatti cserélhető akkumulátor 2560 mAh-s, pont akkora a kapacitása, mint a G3 S-ben lévő telep. A megpróbáltatásokat viszont még annál is jobban bírja, napi egy-két óra beszélgetés, netezés, zenehallgatás és némi navigáció esetén elég lesz minden második nap töltőre dugni a készüléket, ha pedig kizárólag filmezésre használjuk, akkor olyan 6-7 óra HD mozizás csikarható ki belőle.

Ha annak idején a Galaxy S III mininél azt mondtuk, hogy a Samsung egy hatalmas ziccert hagyott ki, akkor a G4c esetén ez az LG-re hatványozottan igaz. Adott ugyanis egy kiválóan sikerült zászlóshajó, a G4, aminek okán sokan azt várták, hogy a dél-koreaiak egy ütős kistestvérrel fognak majd előrukkolni. Ez viszont sajnos nem történt meg. Tesztalanyunk alapvetően jó telefon lenne, viszont ott kezdődik a történet, hogy nagyjából 75 ezer forintos áron lehet hivatalos garanciával megkapni. Ezért pedig nem kapunk sokat, főleg a tavalyi elődmodellhez képest nem lehet fejlődést látni. A HD kijelző még megfelelő választás a középkategóriában, a Snapdragon 410 chipset sem rossz, viszont az egy gigabájt RAM már jelentősen rontja a mobil megítélését. A korrekt kamera és a jó üzemidő sem tudja kompenzálni az olyan hiányosságokat és problémákat, mint a lézeres autofókusz, a dadogó szoftver, vagy éppen a kicsit vastag készülékház. A G4c ráadásul akkor merül el még jobban a vízben, amikor a vetélytársakról esik szó, az Alcatel Idol 3 (4.7) például olcsóbb, mégis szinte megalázza az LG újdonságát, plusz ott az erősebb, mégis ugyanilyen áron kapható Huawei P8 Lite, vagy a picit drágább, de izmosabb hardverrel és jóval nagyobb akkumulátorral szerelt Lenovo P70 is. A G4c tehát ennyiért mindenképpen drága, sokkal életképesebb választás a házon belüli Spirit, ha pedig valaki mindenképpen egy erős, de a zászlóshajónál kisebb LG modellre vágyna, akkor érdemes várnia a még csak pletykaszinten emlegetett G4 S-re.

Legendd

A tesztkészüléket az XXL GSM küldte el nekünk, a vásárláshoz kérem, kattintson ide.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG G4c
LG G4c Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 139,7 x 69,8 x 10,2 milliméter
Tömeg 136 gramm
Színvariációk arany, fehér, szürke
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Snapdragon 410 (MSM8916)
Processzor típusa 1,2 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 306
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSD (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE van
IrDA / Bluetooth nincs / 4.1 (A2DP, LE, apt-X)
WiFi 802.11a/b/g/n, WiFi hotspot, WiFi direct, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.0.2 (Lollipop) + LG UX 4.0
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek QuickMemo+, FM-rádió
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera 5 megapixeles
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2540 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, giroszenzor, gyorsulásmérő, közelségérzékelő, fényérzékelő, értesítő led
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

  • Mobilarena TV: A ló másik oldala

    Mai adásunkban az LG zászlóshajójának kistestvérével, a G4c-vel foglalkozunk, mely 5 hüvelykes HD kijelzőt, Snapdragon 410 SoC-t, és túlzó árcímkét kapott.

  • LG G4 - nehéz rajta fogást találni

    A dél-koreaiak csúcsmodellje nagyon jól teljesít, kiváló képeket készít a 16 megapixeles kamera, szép a Quantum IPS kijelző, és a rendszersebesség is szinte hibátlan.

  • LG G Flex 2 - (sz)ívlapát

    A második ívelt telefonja sokkal jobban sikerült az LG-nek, mint az első, pedig az sem volt rossz. Most viszont elvileg minden tényleg a helyére került, a végeredmény impozáns, de nem tökéletes.

Hirdetés