LG G4 - nehéz rajta fogást találni

Bevezető, tartozékok

2015 januárt írunk, az LG pedig rögtön odacsapta a pezsgős üveget a legújabb zászlóshajójának hátuljához, ezzel elindítva a G Flex 2 piacra kerülését. A hajlított kijelzővel rendelkező készülékbe elsőként szerelte be a Snapdragon 810 chipsetet a vállalat, és ekkor még úgy tűnt, hogy az idei esztendő bizony a Qualcomm éve lesz. Jött is márciusban a HTC One M9, aminél a tajvaniak ugyanezt az SoC-t választották, jött viszont ezzel együtt a pofon is, hiszen a Samsung is előrukkolt két új zászlóshajóval, felvértezve azokat a saját fejlesztésű Exynos 7420 lapkájukkal, ami köröket vert teljesítményben a Qualcomm megoldására. Ezután jött csak a feketeleves, kiderült, hogy a S810 túlmelegszik, találtak benne konstrukciós hibákat, és ugyan nem lehet azt mondani, hogy ez szöget ütött volna a Qualcomm koporsójába, messze nincs így, viszont jelentős változások következhetnek be a félvezető tervező cég életében.

LG G4
[+]

Az LG mindenesetre nem lőtte el minden puskaporát, hiszen ők Ken Hong elmondásai alapján nem akarták Barcelonában leleplezni aktuális csúcsmodelljüket, éppen ezért – hogy a lehető leginkább a figyelem középpontjába kerüljenek – április közepén rántották le a leplet a G4-re keresztelt készülékről. A Qualcomm chipsetje körül fellépő hajcihő miatt viszont még a pletykagyárosok sem voltak tisztában azzal, hogy pontosan milyen lapkára fog esni a választás, végül azonban a bemutatón biztossá vált, hogy az LG nem kockáztatott, és inkább a kicsit visszafogottabb teljesítményt produkáló Snapdragon 808 SoC-t választotta. Jöttek is a fintorgások, hogy vajon ez elég lesz-e, pedig a már bemutatón a Qualcomm egyik felső vezetője is hangsúlyozta, hogy igyekeztek a lehető legtökéletesebben optimalizálni a rendszert.

LG G4
[+] LG G4 vs. LG G3

Márpedig abban bizony igaza van, hogy a hardver nem minden, azért nem szabad elfelejteni, hogy egy hatmagos, ismétlem hatmagos processzorral (hány embernek van egyáltalán ennyi magos CPU-val szerelt számítógépe) felvértezett készülékről beszélünk, teljesen új, bizonyos értelemben szebb és letisztultabb szoftverrel, ráadásul a rendszermemóriát is bővítette az LG, hogy biztos ne legyen gond az Android Lollipop egyelőre még mindig nem túl egészséges RAM kezelésével. A dél-koreaiak ráadásul fejlesztettek a kijelzőn, belepakoltak a mobilba egy rendkívül jó kamerát, és a G3 viszonylag gyenge üzemidejét is sikerült jóval feljebb tornázniuk, szóval elöljáróban egyáltalán nincs ok az aggodalomra, tenni is kell azért, hogy a Samsung készülékeit megszorongassa idén akár az LG, akár más gyártók más termékei.

LG G4
[+]

A készüléket a végleges csomagolásban, de nem a végleges tartozékkínálattal kaptuk meg. A doboz rémesen egyszerű, piros-fehér színben pompázik, felül csak a készülék neve látható, oldalt pedig az icipicit ívelt kijelzőre utaló kialakítással találkozunk. Belül csak egy microUSB kábelt, valamint egy 1,8 amperes töltőfejet találunk, mást nem küldött az LG, ám azt megtudtuk, hogy jár majd egy hallójáratba illeszkedő kialakítású QuadBeat 3 headset is.

Külső

Amikor a G3 esetén tavaly először lehetett arról hallani, hogy 5,5 hüvelykes kijelzőt épít be az LG, mindenki a fejét fogta, hogy kinek fog már kelleni ekkora megjelenítő. Aztán a készülék igencsak kompakt kialakítást kapott, nem véletlen, hogy annak ellenére sem soroljuk a phablet kategóriába, hogy pont ennél a méretnél húztuk meg a határt. A G4 viszont egy hangyányival nagyobb lett elődjénél, hiszen 149,8 x 76,2 x 6,3 - 9,8 milliméteres dimenziókkal és 155 grammos tömeggel szerelt házba csomagolták. A formaterv változott, markánsabb, kicsit férfiasabb, de mindenképpen szögletesebb dizájn kapott a készülék, ami ugyan jól néz ki, fogás tekintetében viszont egy kicsit visszalépés a G3-hoz képest, hiszen nehezebben lehet biztonságosan megragadni, ha pedig rászorítunk, akkor a masina sarkai kellemetlenül nyomhatják a tenyerünket, ami persze még nem jelenti a világvégének eljövetelét.

LG G4
[+]

Anyaghasználat terén továbbra sem állt át a fémre az LG, helyette inkább a valódi bőrre, az üvegre valamint a műanyagra hagyatkoztak, ezek az elemek pedig úgy ragadnak egymáshoz, mint légy a légypapírhoz. A vízálló kivitel sajnos elmaradt, ellenben a hátsó bőr felületet olyan láthatatlanul vékony vízlepergető réteggel vonták be, ami még nem csökkenti a bőrhatást, de nem is engedi, hogy folyadék esetén sérülés keletkezzen. Létezik természetesen plasztik hátlappal rendelkező variáns is, én azt egy kicsit feminimnek tartom, bár ez igencsak szubjektív vélemény. Szinekből mindenesetre nincs hiány, a G4 összetevőtől függöen megvásárolható szürke, fehér, arany, fekete, barna és vörös árnyalatokban.

LG G4
[+]

Az előlap attrakciója a néhány fokban hajlított, 5,5 hüvelykes, 1440 x 2560 pixel (QHD) felbontású Quantum IPS megjelenítő. Ezzel megmaradt a még mindig elképesztően magas értéknek számító 538 ppi-s képsűrűség, már téren pedig az LG nagyon sokat fejlesztett a panelen. A képernyő az elődmodellben látottakhoz viszonyítva 20 százalékkal jobb színhűségre képes, a kontrasztaránya majdnem dupla akkora, ami pedig szintén nagyon fontos, hogy 11 százalékkal kevesebb energiát fogyaszt. A fényerő rendben van, kültéren, erős napfényben is jól látható a kijelzőn megjelenített tartalom, a betekintési szög tökéletes, a színek ragyogóak, egyedül talán abba lehet belekötni, hogy kicsit hűvösre kalibrálta a fehéregyensúlyt a vállalat. Megfigyelhető, hogy a képernyő és a keret között már nincs meg az a nagyon vékony fekete sáv, ami a G3-nál látható, így ha egy picit szélesebbnek is tűnik most az anyagában kicsit csillogó káva, ez csupán érzéki csalódás, egyedül tényleg csak az a sötét rész tűnt el. Ettől még sajnos alul mindig több a hely, mint amire szükség lenne, főleg úgy, hogy csak az LG logónak kell itt megférnie. A felső rész már jóval zsúfoltabb, itt található ugyanis a 8 megapixeles kamera, az értesítő led, a fény- és távolságérzékelő szenzorok, valamint a beszédhangszóró.

LG G4
[+] LG G3 vs. LG G4

Kijelző-teszt
Mérés LG G4 Samsung Galaxy S6 edge HTC One M9 Apple iPhone 6
Fehér fényerő 451 nit 351 / 572 nit 469 nit 576 nit
Fekete fényerő 0,28 nit 0 nit 0,36 nit 0,38 nit
Kontrasztarány 1612:1 végtelen 1341:1 1517:1
Színhőmérséklet 9013 K 7766 K / 6683 K 7914 K 7092 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Oldalt találkozik a keret és a hátlap, ebből viszont mi nem érzünk meg semmit, annyira jók az összeillesztések. A kicsit íves dizájnnak köszönhetően elvileg jobb fogás ígértek, ám ettől még egy kézzel szinte lehetetlen elérni a kijelző minden pontját. Mivel a gombok hátul találhatók, így a mobil jobb és bal oldalán nem találunk semmi különlegeset, felül viszont ott tündököl a másodlagos mikrofon és az infraport, alul pedig a microUSB és a 3,5 milliméteres jack csatlakozót láthatjuk, ezek közé lett elhelyezve az elsődleges beszédmikrofon.

LG G4
[+]

Hozzánk a bőr hátlappal szerelt változat került, erről már minden lényeges információt leírtam, egyet kivéve, méghozzá azt, hogy nagyon csúszós. Nyilván ez a vékony bevonatnak köszönhető, ám akinek szárazabb a keze, annak érdemes vigyázni, hiszen könnyen kirepülhet a kezéből a telefon. A bal alsó sarokba helyezték az iszonyatosan jól szóló hangszórót (jó lenne ettől még az LG-nek is a HTC és a Sony kialakítását követnie), a középen végighúzódó varrást követve pedig a hangerőszabályzó és a bekapcsoló gombokhoz jutunk. Legfelül a 16 megapixeles kamera csodálható meg, van akinek tetszik, van akinek nem, a finom csiszolás miatt én az előbbi tábort erősítem. A fényképező hűséges társai a fókuszálást segítő lézer, a ledes villanó, valamint a színeket érzékelő szenzor. Az LG nagyon jól döntött, hogy a hátlap levételével továbbra is engedi cserélni az akkumulátort, az pedig még jobb hír, hogy a microSIM foglalat mellett microSD kártyahelyet is kapunk (így nekem sem kellett megválnom a rendkívül sok adatot tartalmazó 64 GB-os tartozéktól).

Hardver, sebesség, rendszer

Hogy a nagy akarásnak ne nyögés legyen a vége, az LG a 64 bites, ARMv8 architektúrájú Snapdragon 808 chipsetre voksolt. Az SoC ugyan gyengébb a 810-es változatnál, de azért a négy darab 1,44 GHz-en pörgő ARM Cortex-A53 és a két darab 1,82 GHz-re skálázott Cortex-A57 mag így sem gyenge eresztés, legalábbis mindenképpen fejlődés az elődmodellhez, vagy akár az S805-höz képest. A grafikus gyorsító talán a gyengécske pont, hiszen az Adreno 418 azért nem veszi fel a versenyt az Exynos megoldásával, mindenesetre játékokhoz egyelőre így is bőven elég lesz. Ennél sokkal fontosabb, hogy végre nincs többféle verzió, csak olyan van, amiben 3 GB DDR3 RAM és 32 GB-os flash tároló található (bár ebből elég kevés, csupán 19,5 GB használható fel szabadon), butaság is lett volna a G3 útját követni. Az LG ráadásul nem hagyta ki a microSD bővíthetőség lehetőségét (maximum 128 GB-os kártya tolható a foglalatba), nem jön olyan marketingszöveggel (ami persze azért valamelyest helytálló), hogy a rendszer sebessége csökken ezzel. A rezgőmotor nagyon erős, mind a 155 grammot képes úgy megmozgatni, hogy azt szinte minden esetben megérezzük.

Teljesítmény-teszt
Benchmark LG G4 Samsung Galaxy S6 edge HTC One M9 Motorola Nexus 6
Rendszerchip Snapdragon 808 Exynos 7420 Snapdragon 810 Snapdragon 805
AnTuTu Benchmark 5.x 49597 pont 71040 pont 56588 pont 52783 pont
Vellamo Browser 4131 pont 5698 pont 3599 pont 3736 pont
Vellamo Metal 2241 pont 2594 pont 2181 pont 1574 pont
SunSpider 1.0.2 403,3 ms 387,5 ms 866,6 ms 799,9 ms
Geekbench 3 (single) 1100 pont 1490 pont 1182 pont 1030 pont
Geekbench 3 (multi) 3495 pont 5431 pont 3792 pont 3284 pont
GFXBench Man. onscreen 9,3 fps 16 fps 23 fps 12,1 fps
GFXBench Man. offscreen 14,9 fps 26 fps 23 fps 18,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 24,5 fps 39 fps 49 fps 27,6 fps
GFXBench T-Rex offscreen 34,32 fps 59 fps 49 fps 38,7 fps

A sebesség rendkívül lényeges kérdés volt a G4 esetén, hiszen a G3 szoftvere igen sűrűn megdöccent, bár a hivatalos leleplezés során is igyekezett kiemelni az LG, hogy minden megtettek a megfelelő optimalizálás érdekében. A pontszámokból jól látszik, hogy bár sokszor derekasan helytáll a Snapdragon 808, grafikus feladatok ellátása során óriás hátrányban van nem csak a Snapdragon 810-hez, hanem főleg az Exynos 7420-hoz képest. A szintetikus tesztek eredményei viszont csak az érem egyik oldalát képezik, sokkal lényegesebb ennél, hogy mire képes a G4 valós használat során. Nos, el kell mondani, hogy veszettül gyors eszközről beszélünk, végre nincsenek idegesítő megakadások, hosszabb gondolkodások, minden gyorsan megnyílik, a kijelző reszponzív, vagyis összességében elmondható, hogy kiválóan lehet használni főszereplőnket. A konkurenseknél gyengébb IGP ellenére a játékokkal is könnyedén megbirkózik a masina, a Real Racing 3 például szintén röccenésmentesen futott. Erősebb igénybevétel esetén a készülék hátulja egyáltalán nem, az üveg előlap felső része viszont annál jobban melegszik, bár az LG-től azt az információt kaptuk, hogy ennek nem feltétlenül kellene így történnie.


[+]

A G4-en az Android 5.1 Lollipop operációs rendszerre épülő UX 4.0 felület fut. Saját szoftverét elég rendesen újratervezte az LG, sokkal színesebbek, letisztultabbak lettek az ikonok, illeszkedik a manapság olyannyira kedvelt flat dizájnba. A rendszer működése természetesen nem változott, továbbra is több főoldalunk lehet, amiket gyorsikonokkal vagy widgetekkel tudunk színesíteni. Az egész felületre jellemző egyébként, hogy kevesebb lett a dél-koreaiak egyedi megoldása, sok helyen például (tárcsázó) teljesen gyári külsőt kapunk. A legördülő információs függönyben az értesítéseket és a gyorsbeállítások kapcsolóit láthatjuk, utóbbinak sorrendjét személyre szabhatjuk. Rájött végre az LG, hogy a notifikációknál elég logikátlan, hogy mindig legalulra kellett eddig görgetni ahhoz, hogy valamennyi kis kártyácskát eltüntessünk. Ezt a mostani verzióban megoldották, és a törlés gomb mindig látszik. A vezérlőgombok virtuális formában a képernyő alján helyezkednek el, nem csak sorrendjük változtatható, hanem az is, hogy mi legyen látható (visszalépés, kezdőképernyőre ugrás, értesítési sáv lehúzása, QuickMemo+). Továbbra is lehetőség nyílik arra, hogy ezt a sávot előre meghatározott programok megnyitása esetén eltüntesse a szoftver, így az egész képernyőt ki tudjuk majd használni.


[+]

Az alapvető funkciók közé tartozik a telefonálás. A telefonkönyvben megadhatjuk a rendezés elvét, valamint azt is, hogy csak a számmal rendelkező névjegyek jelenítődjenek meg. A kontaktokhoz név, szervezet, telefon, email, cím, csoport, csengőhang rendelhető. A tárcsázóképernyőn prediktíven kereshetünk, vagyis nem csak a számokat veszi figyelembe a rendszer, hanem a betűket is. A billentyűzet jól használható, a klaviatúrán alapnézetben megjelennek a karakterek és a számok is. A billentyűk megfelelő távolságra helyezkednek el egymástól, így a hosszabb szövegek begépelése sem jelent különösebb nehézséget. A naptárban feladatok, napirend, év, hónap, hét és nap szerint tudunk a nézetek között váltani, az eseményekhez hely, név, időpont, emlékeztető, időzóna, vendégek, és adatvételem menthető el. Természetesen nem maradnak el az alapvető gyári androidos alkalmazások sem, úgy mint a Térkép, a zene- és videolejátszó, a hangfelvevő (diktafon néven), az ébresztőóra, az időjárás, a fájlkezelő és a böngésző.

Okosságok, extrák, szoftverek

Külön oldalt érdemelnek az extra megoldások és alkalmazások, hiszen ezekből is van bőven. Továbbra is van lehetőség a Knock Code-ot használni a képernyő zárolására, vagyis ilyenkor nem jelszót vagy mintát kér a rendszer, hanem négy darab négyzetre osztott területre kell tetszőleges sorrendben rábökni, így azonnal a főmenübe ugorhatunk anélkül, hogy a megjelenítő be lenne kapcsolva. Ehhez kapcsolódó szolgáltatás a Knock On, ami a hátlapra helyezett gombok miatt rendkívül hasznos, hiszen ha duplán koppintunk a kijelzőre, akkor az felvillan. A rendszerbe a Dual Window módot is beépítette az LG, így a képernyőt kettéosztva két applikációt is használhatunk egyszerre, vagyis ha például internetezés közben megnéznék egy YouTube videót, akkor sem kell egyik vagy másik programból kilépni.


[+]

Szintén gyári megoldás a QSlide, ami az előzetesen telepített LG-s alkalmazásoknál teszi lehetővé az appok kis ablakba helyezését, ezeknek áttetszőségét szabadon konfigurálhatjuk. Az egyik leghasznosabb szolgáltatás a Smart Notice, amit a gyártó továbbfejlesztett, így még több értesítésről tud szólni, például ha elutasítunk egy hívást, akkor fél óra múlva csipog, hogy nem akarjuk-e felhívni az illetőt. Emellett egyébként láthatjuk rajta az időjárást, figyelmeztet ha mondjuk felhőszakadás közeledik, de arra is jó, hogy megmutassa a legtöbb energiát fogyasztó appok listáját. A Smart Bulletin új fícsör, ezt aktiválva a főképernyők mellett balra egy külön lap nyílik meg, ahová egyéni kívánságainknak megfelelően tudunk programokat rakni, kihelyezhetjük a naptáreseményeket, a zenelejátszót, az időjárást, vagy a távirányítót.


[+]

Van ugyanis egy Quick Remote alkalmazás, ami az infraportot használja, így vezérelni tudjuk a szórakoztatóelektronikai eszközöket. Az LG még mindig egyedülálló viszont abban, hogy tanítani is lehet a programot, így akár univerzális vezérlőeszközként is funkcionálhat a telefon. Végül, de nem utolsó sorban két dolog maradt, az egyik a Smart settings, ami arra szolgál, hogy mondjuk GPS alapján bemérje a telefon a helyzetünket, így ha otthon vagyunk, akkor nem lesz szükséges jelszóval vagy mintával feloldani a készüléket, vagy ha csatlakoztatjuk a mobilt az autós kihangosítóhoz, akkor automatikusan kilövi a WiFi-t és feljebb tolja a fényerőt. A Smart cleaning sem haszontalan applikáció, hiszen az ideiglenes és felesleges fájlokat lehet vele letörölni az eszközről.


[+]

Az extra applikációk közé tartozik az LG Health, mely egy egészségügyi alkalmazás. Ebben súlyunk és életkorunk alapján kalkulál a szoftver, hogy mennyit kellene mozognunk, ezt tudjuk feljebb és lejjebb is állítani. A program több gyakorlattípust is képes figyelemmel kísérni, legyen az például túrázás, görkorcsolyázás, vagy biciklizés. Az LG Backuppal biztonsági mentést készíthetünk a névjegyekről, az üzenetekről, valamint az alkalmazások háttérben tárolt adatairól.

Kamera, video, audio

A G4 egyik nagy erénye a hátlapon található, F/1.8-as rekesztértékű, 16 megapixeles kamera, ami a vállalat szerint az átlagos mobiloknál 80 százalékkal több fényt képes befogni. A fényképező mellett egy fókuszálást segítő lézer található, ami akár 0,276 másodperc alatt is képes felmérni a telefon és a fotózni kívánt tárgy közötti távolságot. Az extrák sora itt még nem ért véget, hiszen a kamerát egy CSS (Color Spectrum Sensor) érzékelő egészíti ki, ami precízen beméri a környezet emberi szemmel látható és láthatatlan infra értékeit, ezzel pedig javítja a képek színhűségét. Az elődökhöz hasonlóan tesztalanyunkban is található optikai képstabilizátor, ám ezen is sokat dolgozott az LG, így akár 2 fokos eltérésű mozgásokat is képes kompenzálni. A Quick Shot funkció ügyes dolog: ha a hangerő le gombot kétszer megnyomjuk, akkor akár a kikapcsolt kijelző ellenére is aktiválódik a kamera és rögtön rögzít is egy képet (legjobb esetben 0,6 másodperc alatt). Videózni többféleképpen lehet, 2160p-ben 30, 1080p-ben 60, 720p-ben pedig 120 képkocka / másodperc sebességgel, a 4K-t viszont maximum 5 percre korlátozza a rendszer. Az előlapi kamera 8 megapixeles, ám a fő modullal ellentétben kizárólag 1080p-ben filmezhetünk vele, méghozzá 30 fps sebességgel.

A kameraszoftverben három módot találunk, van egyszerű, alap és kézi. Az egyszerű pontra bökve semmi dolgunk nincs, csak megérinteni a képernyőt, és már kész is az alkotás. Az alapvető módra kapcsolva már azért több mindent tudunk babrálni, külön ikon szolgál a fényképezésre és a videózásra, plusz tudunk változtatni a képarányon, a HDR-en, az időzítőn (3-10 másodperc), valamint a panoráma és kettős (ilyenkor az elő- és hátlapi kamera képe egyszerre rögzül) fotózáson. Amit viszont mindenki kitörő örömmel fogadott, az a kézi, vagyis manuális mód. Itt aztán a fényképezés szerelmesei rendesen kiélhetik magukat, hiszen a program lehetőséget biztosít a fehéregyensúly (2400 - 5400K), az ISO (50 - 2700), az expozíció (-2 - +2) és a záridő (30 - 1/6000 másodperc) konfigurálására, ráadásként pedig manuálisan lehet a fókuszt a helyes értékre állítani. A képeket immár nem csak JPG, hanem DNG RAW formátumban is el lehet menteni, ha előbbit választjuk, akkor nagyjából 7-8 megabájtos fotókra kell számítani.

Ha már ennyire méltatta a fénybeeresztési képességeket az LG, lőttem néhány fotót vakuval, valamint éjszaka, méghozzá alap üzemmódban.

Nem véletlenül dicsőítették a kamerát a hivatalos bemutatón, hiszen tényleg nagyon jó fényképeket lehet készíteni az LG újdonságával. Az automatikus HDR végig be volt kapcsolva, mégis kizárólag a múzeumos (szőkőkutas) képen aktiválta csak a szoftver, hiszen a dinamikatartomány átlagon felüli. A fókuszálás tényleg rendkívül gyors, és kilencvenkilenc százalékban pontos is. A színek nagyon szépek (a beltéri felvételeknél is), jól működik a segédszenzor, a vonalélesség is kitűnő. Az algoritmus viszont nem mos, aminek köszönhetően ugyan nincsenek homályos részek, de a sötétebb területeken bőven marad zaj a képeken, ami nem csak nappal, hanem éjszaka is erősen látszik. Nincs kromatikus aberráció, a képek mentése is sokkal gyorsabb, mint amilyen a G3 esetén volt. A vaku kiváló, pár méter távolságig könnyedén megvilágítja a környezetet. A G4 tehát derekasan helytáll, az egyik legjobb mobilfényképezővel rendelkező készülék most a piacon, amit talán csak nagyon kevés készülék teljesítménye előz csak meg. Videókat is készítettem természetesen, eme kékkel kiemelt linkre kattintva a 4K felbontású, erre a szövegre nyomva pedig a 120 fps-es felvételek tekinthetők meg.

LG G4
[+]

A videolejátszó gyárilag támogatja a MP4, DviX, XviD, H.264, WMV formátumokat, így minden akadály elhárul a filmezés elől, ekkora és ilyen minőségű kijelzőn pedig bátran nekiláthatunk akár egy hosszabb mozi végigizgulásához is. Nyilván mivel a készülék 4K videókat képes rögzíteni, így akár az ilyen felbontású alkotásokat is visszanézhetjük a készüléken, de aki csak 720p-s vagy 1080p-s rövidfilmeket nézne, annak is adott a lehetőség. A feliratokat szépen megjeleníti a szoftver, bár mérete nem változtatható.


[+]

Zenelejátszás terén maradéktalanul elégedettek lehetünk a G4-gyel, hiszen többek között (kizárólag fülhallgató csatlakoztatása után működő) RDS-es FM-rádió is van benne, egyre ritkább sajnos ez a modul a felső kategóriás készülékekben, pedig igenis alapvetőnek kellene lennie, hiszen számos érdekes műsort és zenét lehet így hallgatni. Természetesen a belső tárhelyen vagy a microSD-n tárolt tartalmat is élvezhetjük, a teljesség igénye nélkül az MP3, a WAV, a FLAC, az eAAC+ és a WMA formátumokat ismeri a szoftver. A könyvtárban számok, albumok, előadók, műfajok, mappák, listák szerint tudjuk szétválogatni a dalokat. A beállítások között találjuk a hangszínszabályzót és az elalvásidőzítőt, utóbbit maximum 2 órára állíthatjuk, ennyi idő alatt már illik azért álomvilágba vonulni. A hátlapon található aprócska hangszóró elképesztő hangerővel rendelkezik, olyan lármát csap, amire még majdhogynem a HTC-féle BoomSound sem képes. A minősége teljesen rendben van, talán a magas hangok torzítanak maximum hangerőn egy kicsit, de ettől még mindig előkelő helyet foglal el a G4 a mobilok között.

Test LG G4 Nexus 5 Samsung Galaxy E5 Asus Zenfone 2 Huawei P8noDTS
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: -0.02, -0.06 +0.02, -0.05 +0.02, -0.05 +0.11, +0.05 -0.09, -0.12
Zajszint, dB (A): -80.6 -86.7 -91.3 -91.3 -90.2
Dinamikatartomány, dB (A): 80.2 86.6 91.1 91.3 90.6
THD, %: 0.0093 0.0065 0.0083 0.0097 0.0074
IMD + Zaj, %: 0.028 0.015 0.012 0.045 0.055
Sztereó áthallás, dB: -79.9 -86.5 -89.6 -65.1 -63.6

Természetesen teszteltük a jack kimenetet is, ami elég jó eredményeket produkált, főleg frekvenciaátvitel esetén, hiszen a grafikonon is jól látható, mennyire kiegyensúlyozott teljesítményre képes.

A zaj szintén elenyésző mértékben van jelen, amiből a zenét hallgató felhasználó semmit sem fog majd hallani.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs szempontból nem kérdez a G4, minden modul megtalálható benne, amit manapság egy mobiltelefonba be lehet szerelni. A chipset lehetőséget biztosít az akár 300 Mpbs-os 4G/LTE hálózatok elérésére, de ha esetleg nincs lefedettség, akkor sem kell búslakodni, hiszen ebben az esetben a HSPA által nyújtott 42 Mbps sebességgel tudunk szörfölni az interneten. A beszédhangszóró minősége nagyon jó, kiválóan lehet hallani partnerünket, a maximális hangerő pedig bőven elég ahhoz, hogy zajos környezetben is tisztán értsünk mindent. A kétcsatornás, 802.11a/b/g/n/ac-s WiFi internetmegosztásra is használható, a Bluetooth 4.1 pedig rendelkezik A2DP, LE, apt-X támogatással. A bejelentéskor igencsak kiemelték a GLONASS műholdak információt is feldolgozó A-GPS egység kiváló működését, amivel nem füllentettek, hiszen sokat navigáltam a telefonnal, és mindig stabilan tartotta a jelet, nem utolsó sorban pedig pár másodperc alatt megtalálta a helyzetemet. Ki kell még emelni az NFC-t, illetve azt, hogy létezik a G4-ből két SIM-es variáns is, bár itthon hivatalosan aligha fog forgalomba kerülni. A microUSB csatlakozó MHL és, OTG-képes, vagyis bátran lehet külső eszközöket csatlakoztatni a mobilhoz.


[+]

Kétféle böngészőt találunk a mobilon, az egyik a Chrome, a másik pedig a gyári program. Utóbbi elképesztően gyors, a Sunspider által adott 403,3 s-os érték is kiemelkedően jónak számít. Bal felül rögtön egy QSlide ikont láthatunk, amivel kisebb ablakba méreteződik át a szoftver, mellette az URL-sáv, a lapok kezelését szolgáló, illetve a menügomb található. Alul a virtuális billentyűre nyomva könnyedén elmenthetjük a weboldalakhoz tartozó könyvjelzőket, és ugyanilyen egyszerűen át is tekinthetjük azokat. Kérhetünk asztali nézetet, a rögzítés plusz funkciónak köszönhetően pedig a teljes honlapot képként tárolhatjuk el. Van olvasómód, így nem csak nagyíthatunk a betűkön, hanem a felesleges képektől is megszabadulhatunk a könnyebb olvashatóság reményében.

LG G4
[+] LG G4 vs. LG G3

Az LG már a G2 óta 3000 mAh kapacitású akkumulátort használ, ekkora telep került a G4 hátlapja alá is, melyet ugye akár cserélhetünk is. A gyártó körülbelül 19-20 órás beszélgetési időt ígér, amit nyilván sosem fogunk elérni. A tesztelési időszakból következtetve nagyjából egy napos üzemidőre kell számítani, amit stabilan tart a telefon, úgy volt 22 százalékon estére a töltöttségi szint, hogy majdnem három óra képernyőidőnél tartottam, és aznap játszottam, benchmarkoltam, neteztem, fotózni viszont nem fotóztam. A maximum valahol 4 óra lehet, ami ugyan nem sok, viszont előrelépés a G3 elég gyengécske teljesítményéhez képest. A Mindig TV teszt alapján kikövetkeztethető, hogy HD videót nagyjából 5 óráig nézhetünk WiFi-n keresztül, ha a telefonról játszunk le DivX tartalmat, akkor ez körülbelül 5,5 óráig lehetséges.

LG G4
[+]

Értékelés: LG G4
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 9 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Mivel a G2-t és a G3-at is meglehetősen sokáig használtam, könnyedén össze tudtam hasonlítani az LG elmúlt évekbeli csúcsmodelljeit. Határozottan állíthatom, hogy a G4 esetén rendkívül jó munkát végzett a dél-koreai vállalat. A hajszálnyit ívessé alakított Quantum IPS kijelző színei gyönyörűek, a fényereje is megfelelő, a kontrasztarány pedig átlagon felüli, érdemes rajta visszanézni a telefonnal készült fotókat. A kamera ugyanis szintén fantasztikusan teljesít, kijelenthető, hogy tesztalanyunk az egyik legjobb mobil fényképezővel szerelt készülék most a piacon, ami méltó ellenfele mind a Samsung Galaxy S6-nak, mind pedig az iPhone 6-nak. A dinamikatartomány rendben van, a fókuszálás pedig minden eszköznél gyorsabb, a lézeres távolságmérés egy olyan frankó szolgáltatás, amit ha megszokunk, minden más telefon lassabbnak tűnik majd. A hardvernél volt vita, hogy jó vagy rossz döntést hozott az LG, a végeredmény viszont őket igazolta, ugyan teljes terhelés alatt erősen melegszik az üveg előlap teteje, mégis még hosszabb navigáció után sem lassult be a G4, a rendszert végre sikerült annyira pörgősre optimalizálni, mint a G2 idején. A felület ráadásul letisztult lett, a gyártó pedig igyekezett minden olyan haszontalan programot kipucolni, ami esetleg lassította a rendszert, mégis kerültek bele olyan hasznos funkciók, mint a fényképező gyors elindítását lehetővé tevő Quick Shot, vagy az értesítések áttekintését megkönnyítő Smart Bulletin. A microSD foglalat és az FM-rádió megtartása szintén a G4 érdemeit erősíti. Az akkumulátoros üzemidő habár nem kiemelkedő, a stabil egy nap azért a mai iparágban így is jónak mondható. Az LG mindig híres volt arról, hogy a versenytársak alá tudja árazni legújabb csúcsmodelljét, ami most is igaz, bár csak marginális mértékben, a G4 ugyanis kártyás csomagban kis híján 200 ezer forintba kerül. Kell is ettől még ez a kicsi árelőny is, hiszen konkurensekből nincs hiány, ott van például az előbb említett, bivalyerős hardverrel és kiváló kamerával szerelt, ám egy kicsit drágább Samsung Galaxy S6, vagy az ugyanekkora kijelzővel és jóval magasabb árcímkével, de nagyon pörgős rendszerrel rendelkező Apple iPhone 6 Plus, vagy még a Huawei P8 és HTC One M9 is példaként említhető, bár utóbbi ugye egy Snapdragon 810 SoC-vel szerelt készülék, ami tényleg nagyon forrósodik. Az LG G4 tehát jól teljesített, főleg a kamerán, a rendszersebességen és a kijelzőn érhető tetten a fejlődés, de az elődmodellhez képest jelentősen javított üzemidő szintén előrelépésnek mondható, így az ajánlott plecsnit lelkiismeret furdalás nélkül rá merem sütni a készülékre.

LG G4

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG G4
 LG G4 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 148,9 x 76,1 x 6,3 - 9,8 milliméter
Tömeg 155 gramm
Színvariációk Szürke, fehér, arany, fekete, barna, vörös
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1440 x 2560 (538 ppi)
Kijelző és készülékház védelme Gorilla Glass 3
Kijelző típusa Quantum IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 808
Processzor típusa 1,44 GHz-es, négymagos Cortex-A53 és 1,82 GHz-es, kétmagos Cortex-A57
Processzor csíkszélessége 20 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 418
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB (19,5 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD (max. 128 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
LTE Cat.6
IrDA / Bluetooth van / 4.1 (A2DP, LE, apt-X)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, WiFi hotspot, Direct
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG, SlimPort 4K)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés/hangos
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek Feladatok, FM-rádió, Kereskedelmi üzemmód, LG Backup, LG Health, Quick Remote
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, lézeres, autófókusz, 1/2,6"-es szenzor, F/1.8-as lencse, ledes villanó, Color Spectrum szenzor, optikai képstabilizátor
Másodlagos kamera 8 megapixeles (1080p-s videó)
Videófelvétel 2160p @ 30 fps, 1080p @ 60 fps, 720p @ 120 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 360 óra (2G) / 440 óra (3G)
Beszélgetési idő 19 óra (2G) / 20 óra (3G)
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, infraport, optikai képstabilizátor, lépésszámláló, gyorsulásmérő, értesítő led
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

  • Mobilarena TV: a négyesre irigyek a hármasok

    Mai adásunkban újra egy csúcsmodellt, az LG G4-et mutatjuk be, melybe már egy fejlettebb QHD kijelző, 16 megapixeles kamera, valamint Snapdragon 808 SoC került.

  • Törésteszten járt az LG G4

    A TechRax máris kipróbálta, hogy az LG G4 mennyire bírja a strapát. Az első ütést még nagyobb gond nélkül elviselte a készülék, a másodiknál kezdődtek a problémák.

  • Tízmillió G4-et értékesítene az LG

    A The Korea Times úgy tudja, hogy az LG következő, hivatalos bejelentés előtt álló csúcskészülékéből a gyártó legalább tízmillió darabot szeretne értékesíteni.

Hirdetés