Lenovo Vibe Z2 Pro - csillagromboló

Bevezető

Izgalmas hónapok állnak a Lenovo mögött; a számítástechnikai eszközeiről híres gyártó az ősszel betört kontinensünkre mobiljaival is, így nálunk is megjelentek hazai kínálattal és garanciával, néhány hete pedig befejeződött a Motorola felvásárlásának hosszas procedúrája, amivel mindjárt a világ harmadik legnagyobb mobilgyártójává léptek elő, elhappolva a bronzérmes helyet a Xiaomi és a Huawei elől.

Szinte nincsenek is a Lenovo Vibe Z2 Prónak keretei
[+]

A Lenovo étvágya persze nagyobb annál, hogy itt megtorpanjanak: olyannyira komolyan veszik, hogy a népszerű, kedvező árú készülékeik mellett a komoly bevétellel kecsegtető üzleti világot is megcélozzák, és állítólag még a Blackberry-re is ajánlatot tettek, persze hivatalosan ezt egyik fél sem ismerte el. A Lenovónak nem újdonság a csúcskategória, elég csak az olvasóink szívét is megdobogtató, hazákban azonban nem forgalmazott Vibe Z-re gondolni. Fél év a mobilvilágban azonban sok idő: a folytatás ezúttal nem csak hozzánk látogatott el, hanem már kapható is: íme a Vibe Z2 Pro 6 hüvelykes QHD kijelzővel és két rendszerfelülettel!

A Lenovo Vibe Z2 Pro csiszolt alumínium burkolata
[+]

A kínai gyártók rájöttek, hogy a vásárló szívéhez a csomagoláson keresztül is vezet az út, az első randevú ugyanis a készülékek kidobozolásával kezdődik, az első jó benyomás fontosságát pedig a Lenovo is jól tudta. Különleges forma helyett a K920 hagyományos, ám elegáns kialakítású, matt fekete festésű kartondobozban kerül forgalmazásra, amelynek fedelét leemelve igazán méretes készülék tárul a vásárló szeme elé.

A Lenovo Vibe Z2 Pro doboza szép és tartalmas
[+]

A Z2 Prót tálcájával egy pillanatra félretéve kiderül, miért illetjük pozitív szavakkal a csomagolást: a leírások és a SIM-eltávolító tű egy szintén elegáns papírfiókban lett elhelyezve, kellemes extraként egy képernyővédő fóliával, alatta pedig három méretarányosan kialakított rekeszben a 2 amperes hálózati töltő, a széles profilú, feltekercselt microUSB kábel és a gabalyodás mentes, agybadugós headset pillantható meg. A doboz pont akkora, hogy minden szűkösen, ám kényelmesen elfér.

Külső és kijelző

A Vibe Z2 Pro az egyik legdögösebb készülék, amivel idén találkoztunk. Bár a feketébe öltözött előlap még nem árulkodik, megfordítva a készüléket hamar rábukkanunk a keresztirányban szálcsiszolt, egyelemes alumíniumborításra, amely az oldalakat is védi, gyönyörű, elegáns, prémium jelleget kölcsönözve a készüléknek. Persze a kétoldalt ívelt, alul felül viszont határozottabb élekkel megáldott Z2 Pro nem apró készülék, 156 x 81,3 x 7,7 milliméteres és 179 grammos házával mégis alig nagyobb a Samsung Galaxy Note 4-nél, miközben a ház alatt jóval méretesebb telep lapul.

 Lenovo Vibe Z2 Pro
Az 5,5 hüvelykes Huawei Ascend G7 a Lenovo Vibe Z Pro 2 mellett

A képernyő felvillantásakor ismételten elégedetten csettinthetünk: nemcsak oldalt, hanem alul-felül is alig maradt káva úgy, hogy a háttérvilágítással támogatott menü, home és vissza gombok – a Huawei Ascend Mate7-tel ellentétben – nem a képernyőtől lopnak el maguknak helyet. Persze a készüléket főleg két kézzel fogjuk kezelni, a fogás mindenesetre a jól tapadó hátlapnak köszönhetően kényelmes és stabil, hacsak nem kívánjuk a készüléket sarkával tenyerünkön megtámasztani, ilyenkor az élek kellemetlenek lehetnek.

A Lenovo Vibe Z2 Pro QHD kijelzője tűéles és kiemelkedően világos
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Lenovo Vibe Z2 Pro LG G3 Samsung Galaxy Note 4 Sony Xperia Z3
Fehér fényerő 700 nit 462 nit 301 / 480 nit 647 nit
Fekete fényerő 0,34 nit 0,49 nit 0 nit 0,53 nit
Kontrasztarány 2053:1 941:1 végtelen 1221:1
Színhőmérséklet 6933 K* 7649 K 7478 K 9925 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

No, de térjünk vissza a kijelzőre, a 1440 x 2560 pixeles IPS panel ugyanis a piac egyik legkiválóbbika. A 490 ppi-s megjelenítő az RGB pixelmátrixnak hála, élesebb, mint a Note 4 kijelzője, a színek pompázatosak, bár kissé túltelítettek, a fényerő pedig egy extra opció bekapcsolásával rekordnak számító 700 nitre is felkúszik. A minimális fényerő persze lehetne alacsonyabb, és valamekkora kontrasztcsökkenés is felfedezhető, ha a megjelenítőre oldalról vetjük rá pillantásunkat, ám nincs olyan napszak, amikor ne lennének a tartalmak kiválóan olvashatók.

A két microSIM-et a Lenovo Vibe Z2 Pro oldalán lehet behelyezni
[+]

A jó tulajdonságok a specifikációnál nem állnak meg: a beállítások között lehetőség van többféle kijelző séma közül választani. Az extra fényerő mód mindig elérhetővé teszi a 700 nites maximumot, a Smart fény gyorskapcsoló viszont csak akkor, ha a külső fényviszonyok megkívánják. A kényelmi mód leszabályozza a kontrasztokat és telítettséget a kényelmes olvasáshoz, egyéni módban pedig magunk szabályozhatjuk a telítettséget, a kontrasztokat és a színhőmérsékletet, akár a tökéletes 6504 Kelvint megközelítve. A remek kijelzőt Gorilla Glass 3-as üveglap védi, a panel érintésérzékenysége kiváló.

A Lenovo Vibe Z2 Pro csiszolt hátlapja elegánsan csillog
[+]

Márkajelzés az előlapra nem fért, felül is zsúfoltan lett elhelyezve a beszélgetési hangszóró, az 5 megapixeles kamera, a fénymérő és közelségérzékelő, illetve az RGB értesítési LED, alulra a remek érzékenységű kezelőgombok jutottak. Bár az oldalkeretek keskenyek, mégsem érintettük meg véletlenül a kijelzőt. A hangerőszabályzó baloldalra, az ideálisnál magasabbra került, a bekapcsoló gomb jobboldalra, ujj közelbe. A billentyűket kényelmes kezelni, bár kissé lötyögnek foglalatukban, akárcsak a két microSIM-et befogadó tálca fedele. A 3,5 milliméteres fülhallgató-kimenet felülre, a microUSB port alulra került, utóbbi mellett fedezhető fel a multimédiás hangszóró.

A Lenovo Vibe Z2 Pro nagy ám vékony készülék
[+]

A hátlap nagy részét a keresztirányban csiszolt alumínium elem fedi, igaz, alul egy apró műanyag csík elhelyezésére szükség volt az antennák miatt. Felül a 16 megapixeles, optikai képstabilizátorral és két ledes villanóval megtámogatott kamerarendszer töri meg az egységességet, bár a küllemre vonatkozó pozitív érzelmeinket nem tudja letörni. Az egyetlen Lenovo felirat a kameramodul alatt kapott helyet.

Hardver és szoftveres felületek

A Vibe Z2 Pro lelke az első félév megbízható rendszer chipje, a Snapdragon 801 (MSM8974AC). A négymagos, 2,5 gigahertzes konstrukciónak az év végén sem kell szégyenkeznie, bár a QHD-s kijelző rendszerigényét a Snapdragon 805-ös folytatás talán gördülékenyebben kielégítette volna. A grafikus feladatokat az Adreno 330 végzi, rendszermemóriából 3 gigabájt jár. A belső tároló 32 gigabájtos, amiből 26 gigabájt áll a rendelkezésünkre, a bővítés lehetősége viszont kimaradt, igaz, mi kényelmesen elfértünk minden játékkal, alkalmazással, képpel és videóval.

A Lenovo Vibe Z2 Pro oldalán és tetején alig van káva
[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Lenovo Vibe Z2 Pro LG G3 Samsung Galaxy Note 4 Huawei Ascend Mate7
Rendszerchip Snapdragon 801 Snapdragon 801 Snapdragon 805 HiSilicon Kirin 935
AnTuTu 5.x Benchmark 42308 pont 37860 pont 47817 pont 42490 pont
Vellamo Browser 3462 pont 2904 pont 3431 pont 3059 pont
Vellamo Metal 1581 pont 1466 pont 1828 pont 1324 pont
SunSpider 1.0.2 823,5 ms 935 ms 366,7 ms 665,3 ms
Geekbench 3 (single) 971 pont 967 pont 1109 pont 898 pont
Geekbench 3 (multi) 3012 pont 2363 pont 3311 pont 3256 pont
GFXBench Man. onscreen 6,9 fps 6,9 fps 11,1 fps 8,5 fps
GFXBench Man. offscreen 11,6 fps 9,8 fps 18,8 fps 8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 19,5 fps 15,7 fps 27,6 fps 17,3 fps
GFXBench T-Rex offscreen 27,0 fps 22,1 fps 42,6 fps 16,4 fps

A Z2 Pro remekelt a teljesítményteszteken, még ha a ma elérhető legerősebb hardvereket nem is tudta megszorongatni. A pontszámoknál sokkal fontosabb, hogy a Lenovo UI-ja gördülékenyen kezelhető, ami nem csak a főoldalakra, hanem a menükre és a böngészés egészére is igaz. Egyedül az alkalmazásváltásnál éreztünk némi bizonytalanságot, és néhány hatalmas igényű 3D-s játéknál, a többi akadozás nélkül futott. A kamera és a legkomolyabb játékok egyébként az átlagosnál jobban felmelegítik a készüléket, az alumínium háznak köszönhetően ugyanakkor jól eloszlik az ideálisnál magasabb hő, a készüléket egy ponton sem éreztük túl forrónak.

A Vibe Z2 Pro különlegessége, hogy két androidos felületet is be lehet bootolni, az egyik a Lenovo saját UI-ja, a másik egy majdnem vegytiszta és érintetlen Android, mindkettő 4.4.2-es alapverzióval. Váltani a fejlesztői beállítások között lehet, és kb. két perc alatt a másik felületen találjuk magunkat. A Holo stílusú stock androidos felület azért csak majdnem vegytiszta, mert aktív marad a szoftvereken átívelő Lenovo Security biztonsági asszisztens, a gyártói zárképernyő, illetve a másik UI-n beállított háttérkép, az utóbbi kettő azonban könnyedén nexusos állapotba hozható.

A Lenovo UI kellemes, de lehet váltani gyári Androidra is A Lenovo Vibe Z2 Pro háttérképek a kezdőképernyőről lapozhatók

A Lenovo felületén látszik, hogy sokat foglalkoztak vele, de azért akad még egy-két hiányosság és az egységességet megbontó elem. Alkalmazásmenü nincs, így az ikonok és widgetek a kezdőképernyőn kapnak helyet, amelynek 4 x 5-ös ikonkiosztása akár lehetett volna 5 x 6-os is ekkora kijelzőn. A Lenovo ikonjai sokszínűek, néhol áttetszők, máshol átlátszók, és a képernyő jobb és bal felső széle felőli simítással váltható háttérképek is a színektől pompáznak. A menük és a lenovós appok már letisztultabbak, a vékony betűstílus jól passzol a kijelző tulajdonságaihoz. A felülről lehúzható értesítési panel, és néhány app szürke hátteret kapott, a jövőben remélhetőleg ezek is világos témára váltanak. Az említett panelen öt gyorskapcsoló és a fényerőszabályzó is elérhető, további tíz kapcsolóhoz a sáv elhúzásával juthatunk. Alatta az értesítések, legalul pedig a mobilhálózatok jelennek meg, ugyebár kettő, ha két SIM-et helyeztünk be.

 Lenovo Vibe Z2 Pro  Lenovo Vibe Z2 Pro

A K920 alkalmazásváltó helyett menügombot kapott, amelyet hosszan megérintve ugrik föl a legutóbbi appok listája, azokat függőleges ujjmozdulattal zárhatjuk be, akár az összest. A Google asszisztense a home gomb hosszú érintésével hívható elő. A kezdőképernyőt a menü gombbal vagy csiptető mozdulattal rendezhetjük újra, de jár egy témázó app számos sémával, amellyel az ikonstílust, a háttereket és a zárképernyő elrendezését is megváltoztathatjuk, de az indító animációt is lecserélhetjük. A beállítások két fülre oszlanak, balra a hagyományos opciókkal. A hang és megjelenés beállításai széles körben variálhatók, az előbbi esetében akár SIM-enként. Kezelhetők az applikációk értesítései és engedélyei, a be és kikapcsolás ütemezhető, a telefon pedig jelszóval védhető. Ugyanitt megtaláljuk a biztonsági mentést és a kisegítő lehetőségeket, mint a szövegnagyítást vagy felolvasást.

A Lenovo Vibe Z2 Pro kezdőképernyője hosszú érintéssel kezelhető A Lenovo Vibe Z2 Pro értesítési panelje informatív

A másik fül a gesztusvezérléseket gyűjti össze. Beállítható hívásfelvétel, videó vagy zene léptetése, illetve függőleges és vízszintes lapozás ugyanilyen kézsuhintással, az előlapi kamera felett. A kijelző tartalma - az egykezes használatot megkönnyítendő - egy C betű rajzolásával lekicsinyíthető, az ablak átméretezhető. További kényelmi opció a tárcsázó számjegyeinek igazítása a készülék jobbra vagy balra döntésével – ugyanez sajnos a billentyűzetnél nem működik, mivel ahhoz csak gyári android jár, szokásos funkciókkal (magyar ékezetek, korrektúra, szókiegészítés és szótár). Funkciók rendelhetők a kezdőképernyőn való függőleges simításhoz és kétszeri érintéshez, utóbbira mi a képernyő lezárását lőttük be. Sajnos a kétkoppos feloldás nem érhető el a jelenlegi szoftververzión.

Számos gesztus kapcsolódik a Lenovo Vibe Z2 Próhoz Lebegő kezelőpanel is elérhető a Lenovo Vibe Z2 Pro irányítására

Beállítható, hogy a készüléket a hangerőgombokkal is fel lehessen ébreszteni (kár, hogy kameraindítás nem opció), ki lehet kapcsolni a home gombot vízszintes elrendezés esetén (ami nyilván a véletlen érintések ellen jön jól). A zsebmód a giroszkóp segítségével érzékeli, hogy mikor lapulhat a K920 ruházatunk alatt, felhangosítva a csengéseket, de az is beállítható, hogy ha a készüléket felemeljük, az értesítési hangok elhalkuljanak. Végezetül egy áthelyezhető és lecsukható lebegő gombsor is aktiválható, amellyel a kezelőfunkciók és több beállítás is kényelmesen elérhető a készüléket tartó kézzel.

Alkalmazások és biztonság

A Vibe Z2 Pro mégiscsak telefon, és szerencsére a hanghívások kezeléséhez remek applikáció jár. A tárcsázóban működik a gyorshívás és gyorskeresés, kiválaszthatók kedvencek, gyorsan elérhető az üzenetküldés, és persze a névjegyeket is böngészhetjük, ugyancsak keresési móddal megspékelve. Kontaktjaink importálhatók, exportálhatók és szűrhetők SIM-kártya szerint, többféle rendezési mód is elérhető, és persze Google-fiókunkkal is szinkronban maradhatunk. A hívószámmal nem rendelkező névjegyek kikapcsolhatók, az elutasítási üzenetek automatizálhatók, végül jár „ne zavarj!” és hívásszűrési opció is. Hívásindításkor kiválasztható, hogy melyik SIM-ről telefonáljunk, a másik ilyenkor lekapcsolódik a hálózatról. A hívásnaplóban SIM1 és SIM2 jelzéssel bukkannak fel a tételek.

A Lenovo Vibe Z2 Pro telefonkönyve letisztult és átlátható  Lenovo Vibe Z2 Pro

A Lenovónál komolyan gondolják adataink védelmét, ezért a Security applikáció mindig aktív. A víruskeresésen, vagy a távolról való zároláson túl az adatcsomag felügyelete, az üzenetszűrés és ne zavarj módok, valamint az alkalmazások összes engedélytípusa is kezelhető a programmal. A privát tér lehetővé teszi SMS-ek, hívások és névjegyek elrejtését arra az esetre, ha más kezébe kerülne a készülék, szülői felügyelet néven pedig legfeljebb 10 alkalmazásra korlátozhatjuk a használatot – mindkettőt hat számjegyű védelemmel lehet ellátni. A Security segít tárhely és erőforrás felszabadításban is, akár automatikusan rákeresve biztonsági résekre és felesleges elemekre.

Adataink védelmére kínálja a Lenovo Vibe Z2 Pro a Security-t A Security a Lenovo Vibe Z2 Pro egészségét is figyeli

Elérhető a kapcsolópanelen egy eléggé bétás állapotban lévő biztonságos környezet opció, ahova az általános, vagyis szokásos környezettől függetlenül telepíthetünk alkalmazásokat, illetve tárolhatunk, üzeneteket, névjegyeket vagy a galéria és mappák tartalmát. Ezt nem szabad a Security opcióval összekeverni, inkább egy második felhasználó felületről van szó, ahol az alkalmazások tartalma és az adatok csak biztonsági környezet mellett érhetők el. A gond az, hogy bár mindkét környezethez rendelhető biztonsági zár, a főképernyőről bármilyen jelszó nélkül váltani tudunk, így nem látjuk a dolognak az értelmét a funkció jelenlegi állapotában.

A ShareIt a Lenovo Vibe Z2 Pro fájlcserélő appja mobilok között A CloneIt a Lenovo Vibe Z2 Próra vagy Próról importál adatokat

Az SMS és email applikációk megszokott androidosak, mostantól egyébként fiókjainkat a Gmaillel is beállíthatjuk, nekünk ez gond nélkül sikerült. A CloneIt a levelezések, üzenetek, fiókok, névjegyek és egyéb adatok gyors importálását vagy exportálását teszi lehetővé két mobil között, Bluetooth segítségével. A SyncIt a fenti adatokat és a biztonsági másolatokat a Lenovo felhőjébe vagy onnan képes szikronizálni. A ShareIt WiFi Directen keresztüli gyors adatmegosztást biztosít két kompatibilis kütyü között. Az időjárási funkciókkal is felszerelt naptár a havi nézetet és a napirendet egyszerre jeleníti meg, de eseménylista is elérhető.

A Lenovo Vibe Z2 Pro vezetési módja megkönnyíti a kezelést gépjárműben

A Vezetési mód egy fekete hátterű, óriásfeliratokkal operáló kezelőfelület, amely - bár elvileg magyar nyelven hanggal is vezérelhető -, a megadott „hívás”, „SMS”, „zene indítása” és navigációs parancsok egyikét sem ismerte fel a rendszer. Érintésekkel viszont remekül irányítható a vezetési mód. A navigálást a Google Térképe segítségével végezhetjük. A K920-ra egyébként telepítve lett egy offline működő navi, a Route 66 próbaverziója is.

A Lenovo Vibe Z2 Pro naptára az időjárást is jelzi Az Oktatóanyag a Lenovo Vibe Z2 Prón segít kiigazodni

További eszközök között hangrögzítő, számológép, Evernote, Guvera, stopperként is működő óra, időjárás, valamint hotspot- és NFC-kezelő szerepel. Játékból eltávolítható Green Farm 3 és real Football 2014 demók járnak egy Gamestore nevű ajánlóval egyetemben. Közösségi alkalmazásból Twitter, Facebook és Skype lett telepítve. Irodai alkalmazásként a szerkeszteni is képes WPS Office funkcionál, a Txtr pedig ebook olvasáshoz nyújt megfelelő környezetet. Extraként még megemlítendő a telefon kezelését segítő Oktatóanyag és a Route 66 navigációs applikáció próbaváltozata. A sort a Google szoftveres csomagja zárja a szokásos alkalmazásokkal és Play szolgáltatásokkal.

Kamera és multimédia

A Vibe Z2 Pro optikai képstabilizáló mechanizmussal megtámogatott, 16 megapixeles hátlapi kameramodult kapott; a legnagyobb képfelbontás 5328 x 3000 pixel, videót maximum 4K-ban lehet rögzíteni. Azt nem sikerült kiderítenünk, hogy pontosan melyik szenzort kapta meg a készülék, hasonló felbontású, szélesvásznú megoldással mindenesetre a Galaxy S5 ISOCELL és a Note 4 Sony IMX240-es lapkája kapcsán már találkoztunk. A lencse F/2,2 rekeszértékű. A mellékelt szoftver a piac egyik legjobbja. Első indításkor a remekül működő automatikus, vagyis intelligens kameramód fogad minket, itt csak a legalapvetőbb módok (normál, panoráma, effektek) és opciók érhetők el (érintőfókusz, vaku, időzítő, hangvezérlés, mosolyexponálás, képarány, felbontások), minden mást (így a jelenetválasztást vagy HDR-t) az automatika végzi el, méghozzá remekül.

A Lenovo Vibe Z2 Pro hátul két ledes villanót kapott

Lent: intelligens automata módban lőtt képek

Váltani lehet azonban profi módra, ilyenkor a fentiek mellet a HDR, a rácsvonalak, a fénymérés és fókuszálás módja, a záridő (1/30 - 1 mp), az expozíció (+- 2 Fé), az érzékenység (ISO100-1600), a fehéregyensúly (5 séma) és az élesítés is elérhető, mindezek a beállítások a Lumia készülékhez hasonlóan a kameraikon felől húzható elő. A kép szélén megjelenik a megvilágítás ereje luxban, a színhőmérséklet Kelvinben, a záridő és az érzékenység. Sorozatkép is készíthető, illetve este expozíciósorozat. Profi módban is akadnak kameramódok: így a panoráma, az éjszakai fénykép (városi fény, gyors mozgás, színpad és belső fény opciókkal), a művészi HDR (extra kontrasztokat és telítettséget adva a képeknek, íme egy példa), a pálya (több mozgásfázis rögzítésére) és az effektek. Az 5 megapixeles előlapi kamerának is szenteltek időt. A szoftver automatikusan az arcra élesít, az élőképet megérintve pedig az expozíción korrigálhatunk. A retusálás mértéke csúszkával szabályozható, exponálni időzítővel, érintéssel, hangvezérléssel, pislogással, sőt integetéssel is lehet. Bár ledes villanó elöl nincs, hathüvelykes, nagy fényerejű kijelző viszont igen, ami narancsos vagy rózsaszín villantásra fogható exponáláskor, ideálisabb bőrszíneket eredményezve, vagy sötétben vakuként szolgálva. Az elkészült szelfik érdekessége, hogy tükrözve jelennek meg, ahogy magunkat a tükörben látjuk, íme egy példa.

A Lenovo Vibe Z2 Pro profi kameramódja

A profi mód keresője és képei; a kézi beállítások a kameraikon felől húzhatók elő

Bár napos körülmények között kevés kép készült, az is intelligens automatában, kijelenthetjük: a Vibe Z2 Pró remekül teljesít. A vonalélesség rendben van, bár a képekbe belenagyítva felfedezhető zajcsökkentés, a rögzített részletmennyiség bőven elegendő nagyobb méretű nyomtatáshoz. A képkészítés a fókuszálást is beleértve gyors, bár az LG G3 szintjétől elmarad, a fehéregyensúly megbízható, a dinamikatartomány ugyanakkor az ideálisnál hajszálnyival szűkösebb, így nagy kontrasztkülönbségek esetében érdemes a HDR módot bekapcsolni, ami néha egyenetlenségekkel rögzít a kontrasztosabb részeken. Makró képek mintegy 6 centiméterig készíthetők, rengeteg apró részlettel.

Este él igazán a Z2 Pro. Bár az automatika szeret magas érzékenység és rövid záridő mellett lőni, meglepő módon ISO1000 fölött sem vészesen komoly a zajmennyiség, kézi beállításokkal pedig az is kikerülhető. A HDR módot is bevetettük esti fotózásunk során, ami néha rásegített a minőségre, néha nem. Az optikai képstabilizátor jótékony hatását hosszabb záridőnél vagy videofelvétel során azonban egyáltalán nem éreztük, emellett a legsötétebb helyszíneken az autófókusz sem volt mindig pontos, így kézzel kellett korrigálnunk. A nagy fényerejű vakuval ellenben sok részlet előcsalható az éj sötétjéből. A 4K-s klipek nagy részletgazdagsággal és stabil 30 fps-sel készülnek. Elvileg elérhető a 60 fps is Full HD-ban, erre opciót azonban nem találtunk, csak gyorsított és lassított felvétel készítésére. A rögzített hanggal nem vagyunk teljesen elégedettek, hallottunk már tisztább felvételeket csúcskészülékektől. FullHD felvétel itt, 4K itt, lassított felvétel pedig itt tekinthető meg. Összességében a kameraélmény kitűnő, a készülék ugyanakkor szeret ilyenkor is felmelegedni, és a 4000 milliamperórás akkumulátort is keményen megdolgoztatja.

A Lenovo Vibe Z2 Pro csak a Play Music zeneappot mellékelte A rádió nem maradt ki Lenovo Vibe Z2 Pro felhozatalából

Amilyen kövér volt a kamerás felhozatal, olyan sovány a multimédiás. A video lejátszó a H.263, H.264 és Mpeg4-es kódolásokkal akár 4K felbontáson is megbirkózik, jár ablakos mód, továbbá képernyőkép is lőhető, minden más kódolásnál azonban alternatív szoftver után kell néznünk. A zenelejátszó pedig egyszerűen kimaradt, így a Google Zenére kell hagyatkozunk, amely az Áruházban megvásárolható számokhoz lett kitalálva, de a tárolón lévő fájljainkkal is megbirkózik, akár előadó, album, mappa, lista vagy hangulat szerint rendezve azokat.

A Lenovo Vibe Z2 Pro mono hangszórója hangosan és szépen szól
[+]

A hangszínszabályozó nem maradt ki, ahogy az FM-rádió sem, az utóbbi füles csatlakoztatásával működik, mondjuk az egész jól használható agyba dugós gyári headset bedugásával, amitől azért ne várjuk a világ megváltását. A készülék alján elhelyezett multimédiás hangszóró elképesztően hangosan képes megszólalni, így a szomszéd is hallani fogja, ha hívásunk érkezik, a maximum fele ugyanakkor már torzulnak a tartalmak, de lejjebb véve tiszta és szép a zenehallgatási élmény, még minimális basszust is fel lehet fedezni.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

A Lenovo két SIM-es üdvöskéje komoly adatkommunikációs repertoárral rendelkezik, élén a Cat.4-es LTE modemmel, amely 150 Mbps-es letöltési sebességre képes, 3G hálózaton ez az adat 42 Mbps. A fenti sebességeket csak az elsőszámú SIM-mel lehet elérni, a második foglalattal csak 2G hálózatra kapcsolódhatunk. A készülék dual standby technológiájú, azaz egyszerre mindkét SIM-kártya hálózaton lehet, azonban ha az egyikkel hívást folytatunk, a másik lekapcsolódik. A beszélgetési hangminőséget mindkét oldalon kiválónak hallottuk minimális alapzajjal a mi oldalunkon, a vételi minőség stabil volt. A kétcsatornás WiFi 802.11a/b/g/n/ac modul érzékenysége kitűnő, a hotspot, a Direct és Display funkciók sem maradtak ki. Bluetooth-ból 4.0 jár A2DP-vel, USB-ből 2.0 MTP és OTG funkciókkal, a navigáláshoz pedig a földi antennák és routerek mellett a GPS, GLONASS és Beidou műholdak jeleit is használhatjuk, a pozíciószerzés így pillanatok kérdése. Nem maradt ki az NFC és az FM-rádió sem, egyedül az infra képez apró hiányosságot. A böngészés villámgyors bármilyen tartalom esetében, akár az UC Browesert, akár a Chrome-ot használjuk. Az utóbbi rendben kezel több lapot, indítható inkognitó böngészés, a tartalmak menthetők offline olvasáshoz, a kedvencek és előzmények pedig szinkronizálhatók Google fiókunkkal.

A Lenovo Vibe Z2 Pro hátlapja 4G modemet és 4000 mAh-s akkut kapott
[+]

A Vibe Z2 Pro 4000 milliamperórás telepet kapott, ennél nagyobb akkumulátor nem is nagyon fér mobiltelefonba. Ilyen számok mellett csalódtunk volna, ha nem jó az üzemidő, de szerencsére az, még ha nem is annyira, mint az ultramaratoni phabletes riválisai. Labortesztjeinkben közepes fényerőn 9 óra MinDigTV HD stream és 9,5 óra böngészés jutott egy-egy töltésre, ami jónak mondható, napi szinten pedig, alacsony készenléti fogyasztás és a szokásos tesztelői rutin mellett 5-6 óra képernyőidő jött ki, amit a takarékosabbak két napra simán kitolhatnak. A 3D-s játékok és a kamera persze a 4000 milliamperórán is gyorsan átrágja magát, mindenesetre a legintenzívebb felhasználóknak sem kell az esti órák előtti lemerüléstől tartaniuk. A töltési idő szerencsére nem vészes, két és fél óra alatt csurig lehet tölteni a Vibe Z2 Prót.

A Lenovo Vibe Z2 Pro üzemideje jó de nem kiemelkedő A Lenovo Vibe Z2 Pro vészhelyzeti módot is kapott

Akkumulátorinformációt a beállítások között nem találunk, erre akad ugyanis egy applikáció részletes szoftveres és hardveres statisztikákkal, grafikonok nélkül. Az energiatakarékos módot is itt lehet bekapcsolni, amelyet inkább hívjunk optimalizáló módnak, mivel, bár hatékonyan takarékoskodik a kijelzőtől kezdve a háttérfolyamatokon át a hardveres erőig, amikor kell, a mód bekapcsolása mellett is elérhető a maximális fényerő vagy teljesítmény. A takarékossági opciókat egyenként, sőt alkalmazásonként is állítani lehet, ha pedig ez a mód sem lenne elég a túléléshez, a vészhelyzeti mód hanghívásra és üzenetküldésre korlátozza a használatot, jelentősen megnövelve a készenlétet.

A Lenovo Vibe Z2 Pro a piac egyik legjobb phabletje
[+]

Értékelés: Lenovo Vibe Z2 Pro
Külső
Ergonómia 7,5 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 9 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 8 pont
Hogyan értékelünk?

A Lenovo sokat ígért a Vibe Z2 Próval, és sokat is teljesített, és még arra is jutott energia, hogy a dobozt normálisan megtervezzék, valamint egy képernyővédő fóliával kedveskedjenek. A 6 hüvelykes QHD kijelző a piac egyik legjobbja kalibrációs opciókkal, rekord fényerővel és hihetetlenül vékony kerettel. Rendkívül szép és remekül összeszerelt a csiszolt alumínium ház (bár a SIM-fedél és a gombok kissé lötyögnek), persze phablet lévén ezt a készüléket is inkább két kézzel fogjuk kezelni, mint eggyel, bár akadnak egykezes használati módok. Az is igaz, hogy létezik gyorsabb készülék a Z2 Prónál, a Lenovo és a Google gyári felülete mégis gördülékenyen elfut a Snapdragon 801-es rendszerchipen, a 3 gigabájt RAM pedig érezteti jótékony hatását. A nagy tudású kamera, a jó üzemidő, valamint a széleskörű adatkommunikációs felhozatal is tovább fényesíti a Lenovo csillagát, főleg a 170 ezer forintos, gyártó által garantált ár mellett, ami, bár nem kevés pénz, bőven a valamivel gyorsabb és produktívabb Samsung Galaxy Note 4 és a kisebb tárhellyel és sokkolóbb árral induló Apple iPhone 6 Plus ára alatt megvásárolható.

A fő vetélytárs talán a Huawei Ascend Mate7 lehet, amely kisebb felbontású kijelzőt és régebbi grafikus gyorsítót kapott, de amelyet hasonlóan elegáns fémházba burkoltak, jobb az üzemideje és gyors ujjlenyomat-olvasóval is felszerelték, ráadásul olcsóbb. „Kompakt phablet” kategóriában az LG G3-mat érdemes megemlíteni, amely könnyebben csúszik a zsebbe, gyorsabb a kamerája, dadogósabb viszont a szoftveres felülete, és a fémborításról is le kell mondani. Persze a Vibe Z2 Pro sem hibátlan készülék, megemlítendő az átlag feletti melegedés és a microSD kártya hiánya, bár a 32 gigabájtos belső tároló és dual SIM-es megoldás gyógyírként szolgálhat. Akárhogy is nézzük, az elkért ár, a remek teljesítmény és a kritikus hibák elkerülése a phablet kategória egyik ünnepi ajánlatává teszi a Lenovo csúcskészülékét, ami komoly fegyvertény a dobogó legfelső fokára pályázó gyártótól. Kíváncsian várjuk a folytatást!

Lenovo Vibe Z2 Pro

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Lenovo Vibe Z2 Pro (K920)
Lenovo Vibe Z2 Pro Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 156 x 81,3 x 7,7 milliméter
Tömeg 179 gramm
Színvariációk fekete, titán, arany
SIM-foglalat microSIM (3G, 4G) + microSIM (2G)
Kijelző
Kijelző átlója 6 hüvelyk
Kijelző felbontása 1440 x 2560 pixel (490 ppi)
Kijelző és készülékház védelme Gorilla Glass 3
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 801 (MSM8974AC)
Processzor típusa 2,5 GHz-es négymagos Krait 400
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 330
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB (25,7 GB elérhető)
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE-A 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, LE, ANT+)
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi hotspot, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés/kültéri
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok vannak
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek ShareIt, SyncIt, CloneIt, Lenovo Security, Evernote, Guvera, VezetésApp, Oktatóanyag, WPS Office, Txtr Ebooks, UC Browser, WPS Office
Multimédia
Fő kamera 16 megapixel, autófókusz, dual-led, optikai képstabilizáció
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videó felvétel 2160p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 4000 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő 948 óra
Beszélgetési idő 45 óra
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, vészhelyzeti mód, dual boot

Azóta történt

Előzmények

  • Lenovo S850 - fényezi magát

    A két SIM-es S850 a Lenovo egyik középkategóriába szánt darabja, amely üveg hátlappal és HD felbontású kijelzővel hívhatja fel magára a figyelmet.

  • Lenovo S860 - fémbe zárt energia

    Végre hazánkban is hivatalosan kaphatók Lenovo okostelefonok. Elsőként az óriási akkumulátorral és méretes kijelzővel szerelt S860-as modellt vizsgáltuk meg közelebből.

  • Lenovo Vibe Z - jó nektek odaát

    Csúcsmodell ez is, de másképp. És ez a másság esetünkben sok-sok jó ötletet és hasznos extrát jelent, de mivel nem ide szánja a gyártó a masinát, ezért kompromisszumokat is kell kötni.