iPhone appz - a legjobb játékok XI.

Hirdetés

Need for Speed: Undercover

Sok eladott Symbian készülék ide vagy oda, az N-Gage játékokat bemutató cikksorozat alatt sokkal több olvasói levelet kapok iPhone játékokkal kapcsolatban, mint korábban előtte. Ez a cikk - mely úgymond félbetöri az N-Gage cikksorozatot - mégsem emiatt született meg, hanem azért, mert az elmúlt hetekben piacra került három olyan játék is, melyek egyértelműen az új generációs vonal képviselői, azaz a platformot, az iPhone lehetőségeit és a felhasználói igényeket most már jól ismerő programozók fejlesztették őket. Ennek az lett az eredménye, hogy az iPhone mostmár komoly konkurenciájává kezd válni a kézikonzoloknak, aminek mi, felhasználók csak örülni tudunk.

Need for Speed: Undercover for iPhone

Az első bemutatásra kerülő játék egy kisebb legenda az iPhone-os berkekben, a fejlesztő ugyanis az itt még kispályásnak számító, de játékok fejlesztése és kiadása terén amúgy igen tapasztalt Electronic Arts, akik a PC-n és konzolon aranytojást tojó tyúknak számító Need for Speed sorozat legújabb tagjával szeretnének áttörő sikereket elérni az iPhone-os platformon. Az EA portolásaival elég rosszak a tapasztalatok, a Symbianra/iPhone-ra átrakot Spore egy kvarcjáték színvonalával vetekszik, az N-Gage-es Need for Speed: Undercover pedig egyenesen csapnivaló. Épp ezért a játék elindításáig a cég által előzetesen publikált képernyőfotók és hangzatos mondatok ellenére is szkeptikusan álltam a dologhoz. Mint az valószínűleg mindenki számra kiderült: nagyon kellemesen csalódtam.

Need for Speed: Undercover for iPhone

A Need for Speed: Undercover egy vérbeli árkád autós játék. Árkád, mert bár valósághű környezetben játszódik és a fizikája is elég jó, az autók nem törnek és irreálisan jól gyorsulnak. Az iPhone-on értelemszerűen csak és kizárólag egy efféle, úgymond könnyed alkotással lehet sikereket elérni, a szimulátor rajongók inkább a kormányt és a pedált részesítik előnyben. Szellemiségben az Underground által meghatározott irányvonalat követi, illegális éjszakai versenyek a város szívében, tuning, rendőrök elől menekülés, megfűszerezve némi lopott autóval meneküléssel, netán a városban történő minél nagyobb károkozással. Pályákból két tucat van, három szigetre vannak felosztva, értelemszerűen a játék során előre haladva egyre komolyabb kihívásokkal kell találkoznunk, épp ezért célszerű minél jobb autót vásárolnunk és azt rendesen feltuningolnunk. Az autóknak négy tulajdonságok van (sebesség, gyorsulás, kezelhetőség, nitro), mindegyiket négy, egyébként egyre drágább tuningalkatrésszel lehet javítani, de autók típusa már önmagában meghatározza, hogy meddig mehetünk el - hiába rakunk négyes szintű alkatrészt egy VW Golfba, az még úgy is lassabb lesz, mint mondjuk egy egyes szinttel megspékelt Lamborghini. Autókból közel húsz féle van, mindegyik létező járgány, a modellek döbbenetesen jól kidolgozottak, egy Asphalt 4 ehhez a programhoz képest babajáték. Vizuális tuningra is van lehetőségünk, a kocsikat átfesthetjük, matricázhatjuk, ültethetjük, cserélhetjük a felnit, valamint rakhatunk szárnyakat és body kiteket. Mivel közterületen versenyzünk, meg kell birkóznunk a forgalommal is, egy nagyobb ütközés miatt simán el lehet bukni egy futamot.

Need for Speed: Undercover for iPhone

A grafikát és a kezelhetőséget nagyon eltalálta az EA. Előbbi döbbenetesen jó, értelemszerűen kevésbé kidolgozott, mint mondjuk a Need for Speed: Underground PC-s verziója, de mivel az iPhone esetében a kijelző is kicsi, körülbelül olyan érzést ad, mintha azzal a programmal játszanánk. A kezelhetőség is jóra sikerült: a gázadás automatikus, kanyarodni és driftelni a készülék döntögetésével, fékezni a kijelző megérintésével tudunk. Nitrózáshoz felfelé kell tolnunk az ujjunkat, a menübe pedig úgy jutunk, ha két ujjunkat lefelé húzzuk. Kanyarodás közben nem csak az autó, de maga a kép is látványosan mozog, olyasmi érzést adva ezzel, mintha egy kormány lenne a kezünkbe. A hanghatások is rendben vannak, a zenék is rendben vannak, de a legtöbb programmal ellentétben az NFS:U lehetővé teszi azt is, hogy játék közben a saját muzsikánkat hallgassuk az iPhone lejátszójából. Majd elfelejtettem megemlíteni, hogy egy erősen B kategóriás kerettörténet is van alvilági zsörtölődésekkel és fenyegetésekkel, meg persze szép lányokkal és autókkal - mindezt a két-három pályánként megjelenő, egy-két perces videókban nézhetjük meg.

A Need for Speed: Undercover jelenleg messze a legjobb autós játék iPhone-ra, fényévekkel körözi le az összes konkurensét. A grafikája gyönyörű, a kezelhetősége kiváló, ráadásul elég összetett és hosszú játékidőt garantál. Egyedül a driftelés megvalósítása nem tetszett, de ettől függetlenül megéri azt a 7,99 eurót, amit jelenleg kérnek érte!

Need for Speed: Undercover
Ár 7,99 EUR
Fejlesztő Electronic Arts
Méret 92,4 MB

Terminator: Salvation

A Terminator: Salvationnel már nem voltak elvárásbeli problémáim, hiszen a programot a Gameloft készítette, akiket már az iPhone platformján is az első számú fejlesztőként tartanak számon. A program egy kissé régebbi alkotásuk, a Brothers in Arms 3D feltuningolt változatának tekinthető, a grafikus motor minden bizonnyal egyezik, bár a sebességből és a látványvilágból látszik, hogy alaposan kipofozták. Egy third-person nézetű akciójátékról van szó, melyben John Connorral és Marcus Wrighttal felváltva kell küzdenünk a Skynet nevű mesterséges intelligencia által készített robothadsereg ellen a 2018-ra enyhén posztapokaliptikussá vált Los Angel utcáin. A program alapja természetesen a mára már kultikussá vált sci-fi film, melyben Kalifornia állam kormányzója harcolt és keménykedett, miközben az ifjonc John Connort védte.

Terminator: Salvation for iPhone

Pozitívum, hogy a Gameloft végre megoldotta az efféle játékok iPhone-os kezelését. Nem egy mindent verő megoldásról, hanem négy választható rendszerről van szó. Az elsőben egy virtuális d-paddal tudunk mozogni és a képernyő kapirgálásával tudunk nézelődni, a második ugyanez, csak a nézelődést egy meghatározott területen belül kell megtennünk. A harmadik és a negyedik mód majdnem ugyan, a lényeg, hogy virtuális d-paddal mozgunk, de a kijelző döntögetésével nézelődünk - a különbség abban van, hogy az egyiknél előre döntve fel, a másiknál lefelé fogunk nézni. Lőni mindenképp a virtuális gombbal tudunk, csak úgy, mint fegyvert váltani és a tárgyakat használni. A program lényege ugyanis az, hogy tonnaszámra lőjük a robotokat, köztük a T1-es-t, a T-600-as és a Harvestert is - összesen tizenegyféle ellenfél van. Fegyverekkel nem vagyunk ilyen jól ellátva, Connor alapból egy izmost géppuskával irtja az ellent, Wrightnál viszont csak egy kicsit rövidebb hatótávolságú shotgun áll a rendelkezésünkre, pozitívum, hogy mindkettőnél végtelen tölténnyel számolhatunk. Ezeken kívül felvehetünk pár fegyvert, én gránátvetőt, minigunt és valami elektromos fegyvert találtam, a játék leírása szerint létezik még egy típus.

Terminator: Salvation for iPhone

A program grafikája meglehetősen szép, a pályák teljesítése közben izgalmas scriptelt animációkat láthatunk egy-egy durvább ellenfél érkezése vagy társaink elhalálozása kapcsán. A túlerő miatt általában kerülnünk kell a szemtől szembe történő összecsapást, bár kézitusára is lehetőségünk van, Connorral puszta kézzel szétverhetjük a két méteres, acélból készült robotokat, kissé vicces. A pofozkodás ettől függetlenül nem túl célravezető módja a küzdelemnek, érdemes inkább fedezékből tüzelnünk, bár egy-egy jobb pályarésznél használhatunk állványra szerelt rakétavetőket is, ami móka. A játék egy részénél lehetőségünk lesz egy dzsip és egy motor irányítására is, előbbi kifejezetten hangulatos és izgalmas. A játékmenetet a hackelés folytán néha egy minigame dobja fel, a giroszkóp segítségével kell egy golyót mozgatnunk az "elektromos hálózatban", pihenésnek jó, de alapvetően elég unalmas.

A Terminator: Salvationnel egy nagy baj van, ami úgy általában az iPhone-os játékokkal gond. Nagyon rövid. Jómagam a statisztika szerint 79 perc alatt vittem végig, ami nem hiszem, hogy az ügyességemnek lenne betudható. Ha a lelőtt robotok után minden elhullott "mikrochipet" összeszedünk, akkor elvileg kapunk egy bónusz pályát, ahol egy T600-as bőrében lőhetjük halomra Connor társait. A játék vége is elég elfuserált, legyőzzük a főellenséget (egy új Terminátor prototípust), majd jön a szöveg, hogy "Connor megsebesült a harcban, de sikerült elmenekülnie, a harc tovább folytatódik", hát köszi. Ettől függetlenül a játékkal töltött 79 perc izgalmas volt, de mindezért 1500 forintot kiadni nem biztos, hogy a legjobb bolt. A műfaj és a világ rajongóinak ettől függetlenül érdemes végigjátszaniuk.

Terminator: Salvation
Ár 4,99 EUR
Fejlesztő Gameloft
Méret 124 MB
Link a letöltéshez Klikk a store-hoz

Assassin's Creed

Az Assassin's Creed: Altair's Chronicles - ha lehet ilyet mondani - a Gameloft jelenlegi csúcs fejlesztése, a játék, ami megmutatja az iPhone igazi erejét. A Hero of Sparta motorjára épül, hasonló műfajt képvisel, de összetettségének köszönhetően jóval több, mint az említett program vagy bármelyik hasonló műfajban induló versenyző.

Assassin's Creed for iPhone

1191-et írunk, javában zajlik a III. keresztes hadjárat, a helyszín Jeruzsálem, főhősünk pedig Altair, egy profi bérgyilkos, akit a Bérgyilkosok Rendje azzal bízott meg, hogy ellopjon egy nagy hatalommal bíró tárgyat, amitől a Szent Föld sorsa függ. Neki is vágunk, gyönyörű három dimenziós városi környezetben, rengeteg NPC és ellenség között, néha karddal és egyéb fegyverekkel szaladva, néha az árnyékban, csendesen, megfontoltan haladva. A grafikus motor látvány és sebesség szempontjából is sokat fejlődött a Hero of Sparta óta, az Assassin's Creed sokkal szebb és gördülékenyebb, mint elődje, arról nem is beszélve, hogy karakterünk mozgáskultúrája jelentősen nagyobb, mint a névtelen spártai hősnek. Bérgyilkosunk pallókon ugrál, falakon mászik, kötelet használ, harc közben mindenféle billentyűkombókkal bevihető mozdulatsort használ, többféle fegyverrel harcol, embereket rabol ki - kiváló egyveleg, ráadásul a kezelhetőség is remek.

A program véleményem szerint jelenleg az akciójátékok csúcsát képviseli, hiszen önmagában is nagyon összetett, de néhol higgadtságot és ügyességet egyaránt igénylő mini-játékokkal kecsegtet. Ilyen például a zsebtolvajlás, ahol először ujjunk mozgatásával kell feltérképeznünk áldozatunk zsebét, majd ha megtaláltuk a szükséges tárgyat, azt úgy kell kivinnünk a képernyő széléig, hogy semmi máshogy ne érjünk hozzá. A fenti videó úgy gondolom, hogy elég beszédes, a programot tehát mindenkinek bátran ajánlom!

Assassin's Creed: Altair's Chronicles
Ár 7,99 EUR
Fejlesztő Gameloft
Méret 129 MB
Link a letöltéshez Klikk a store-hoz

Jövő héten folytatjuk az N-Gage játékokat bemutató cikksorozatunkat.

Bocha

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés