Huawei Watch D2 - nyomás utána!

Kipróbáltuk a Huawei vérnyomásmérős okosóráját – nem tökéletes.

Hirdetés

Alapok és vérnyomásmérés

Tíz éve kevesen tippelték volna meg, hogy százmilliók fognak a viselhető kütyük mozgás- és egészségkövetésére támaszkodni a mindennapokban. Az egész lépésszámlálással és pulzusméréssel kezdődött, aztán megannyi adat rögzítése bejött új antennákkal, szenzorokkal és algoritmusokkal. GPS-es útvonalkövetés, emeletszámlálás, alvás- és stresszkövetés, VO2Max, verseny előrejelzés, EKG, artériás érfalmerevség, stb... Valahol logikus, hogy a tudásbővítéssel a vételár is nőtt, ha viszont az inflációt félretesszük, idővel sok csúcsfunkció látogatott el a megengedhetőbb ársávokba.


[+]

Miközben kütyüfronton az okosgyűrű az új divat és a nem invazív vércukorszint-mérés lehet a következő áttörés (melynek megvalósíthatóságát sokan megkérdőjelezik), van egy testadat, amely a lakosság számára kiemelkedően fontos, csak nem nyilvánvaló az okosórás követése. Ez a vérnyomás szisztolés és diasztolés értékeinek megbízható felügyelete a pulzusszámmal megspékelve, és ha ez a felkarra erősítendő, nagyobb és körülményes kellék használatának kényelmetlensége nélkül megoldható, jó érv lehet egy friss okoseszköz beszerzése mellett.


[+]

Kapóra jön egy kéznél, pontosabban csuklón lévő kellék a pillanatnyi vérnyomásmérésre repülőúton, a taxiban, a suliban, a munkahelyen, sport után, stresszhelyzetben, egészségesen, betegen vagy az este nyugalmában, Bluetooth kapcsolaton pedig azonnal felkerül a felhőbe és a kielemezhető statisztikák közé minden releváns adat. Nem idegen a vérnyomásmérés a kütyüpiacon: a Galaxy Watch évek óta biztosítja ezt optikai szenzorral és ügyes algoritmussal. A mérés módja miatt viszont havonta újra kell kalibrálni egy megbízható, mandzsettás céleszközzel, ergo ilyen néha mégis kéznél kell legyen.


[+]

  • Huawei Watch D2 fekete floroelasztomer szíjjal: 164 990 forint
  • Huawei Watch D2 fehér bőrszíjjal: 179 990 forint

Ezt kerüli ki a Huawei Watch D2: a hivatalosan 48 x 38 x 13,3 milliméteres kellék egyéni szabványú pántja tartalmaz egy vékony légzsákot, amit az óra fúj fel hitelesített, légnyomásalapú vérnyomásméréshez, emiatt pedig nem kell időközönként újrakalibrálni.


[+]

A Huawei instrukciókkal és ábrákkal segít a számozott pántot megfelelő pozícióba állítani, a doboz az USB-A túlvégű, vezetékmentes töltő és a leírás mellett pedig egy 130-160 mm és egy 161-210 mm csuklókerülethez passzoló szíjat is rejt kényelmes viseléssel és erős zárszerkezettel.


[+]

Más kérdés, hogy a nagyobbik pánttal mért, 83,2 grammos tömeg férfikaron is vaskos, a Watch D2 női csuklón pedig bumfordi. Ám valahol komoly fegyvertény, hogy egy csuklóalapú, levegős vérnyomásmérő odafért az optikai pulzoximéter, a 9 tengelyes IMU szenzor (gyorsulásmérő, giroszkóp, iránytű), a barométer, a hőmérő, a hall szenzor és a fénymérő mellé. A többcsatornás műholdvevőről, a Bluetooth kapcsolatról és persze az Android, iOS, EMUI támogatásról sem kell lemondani. NFC, hangszóró és mikrofon is van, ám órafizetés éppúgy nincsen, mint WiFi modul vagy eSIM az önálló működéshez.


(forrás: Huawei) [+]

A puding próbája persze az evés, és mivel sok szempontból megegyezik a Watch D2 és a Watch GT 5 Pro tudása, ebben az anyagban a vérnyomásmérésen van a fókusz. Mindezt nem csak javasolt, hanem tapasztalatom szerint kötelező a Huawei által előírt pozícióban végezni az utolsó részletig, más testhelyzetben, lazábban, elfekve vagy rázkódó járműben eltérő eredmények születhetnek.


[+]

Figyelembe kell venni azt is, hogy szakvélemények szerint a felkaros vérnyomásmérők jellemzően pontosabbak a csuklón működőknél. Ennek az oka többek között az, hogy a szívtől távolodva a vérnyomás csökken és érrendszeri változások, mondjuk az érelmeszesedés is befolyásolhatja az értékeket, akárcsak a túlsúly és egyéb tényezők. Viszonyításképpen fogtam a háziorvosom által megbízhatóan minősített Beurer és egy kölcsönkapott iHealth felkaros vérnyomásmérőt, hogy a D2-vel egyetemben, véletlenszerű sorrendben végezzek egymástól 1-2 perc szünettel méréseket a mindenkori eszköz használati utasításait a legpontosabban követve. Az eredményekből válogatva:

Vérnyomásmérés
Eszköz Szisztolés Diasztolés Pulzus
12. 30. 10:00 Watch D2 134 80 94
12. 30. 10:00 Beurer 136 91 88
12. 30. 10:00 iHealth 149 93 90
12. 30. 15:00 Watch D2 147 94 84
12. 30. 15:00 Beurer 128 91 87
12. 30. 15:00 iHealth 131 91 84
12. 31. 11:00 Watch D2 128 91 76
12. 31. 11:00 Beurer 125 85 80
12. 31. 11:00 iHealth 142 92 84
12. 31. 15:00 Watch D2 133 88 83
12. 31. 15:00 Beurer 121 80 82
12. 31. 15:00 iHealth 121 82 82
1. 1. 16:00 Watch D2 131 97 91
1. 1. 16:00 Beurer 128 91 90
1. 1. 16:00 iHealth 136 95 88
1. 2. 15:00 Watch D2 135 95 101
1. 2. 15:00 Beurer 129 82 94
1. 2. 15:00 iHealth 135 91 94

Elég nagy a szórás kapott értékekben, és a tesztidőszakban szezonális betegségekkel, ünnepi kalória- és alkoholbevitellel, valamint komolyabb stresszel is szembenéztem. Nem csoda, hogy az értékek odafigyelést irányoztak elő. A legkövetkezetesebb a Beurer volt, az iHealth és a Huawei gyakran mért ahhoz közel megegyezőt, néha viszont felfele kilengő értékek is előfordultak náluk. Beszédesek az egymás utáni mérések is ugyanazzal az eszközzel, kis szünettel mérések között: a Beurer január 2-án, délután például következetesen közel mért (129/82/94, 131/85/95, 131/86/98), a Watch D2-nél viszont volt kilengés (135/95/101, 137/96/96, 143/96/99).


[+]

A Huawei esetében azt tudom mondani, hogy nagy általánosságban van következetesség a méréseiben, jellemzően elég közeliek az értékek a referenciához, de nagyon oda kell figyelni a helyes testtartásra. Ha ez megvan, igen praktikus a kellék bárhol, bármikor, mandzsettás céleszköz hordozása nélkül. Előny a mérések beépülése a Huawei Egészség ökoszisztémába iOS-en, EMUI-n és Androidon egyaránt visszanézhető és a háziorvosnak megmutatható eredményekkel. Aki viszont vérnyomásbetegségben szenved vagy az értékei hajlamosak ingadozni, talán célszerűbb az orvos által javasolt, megbízható felkaros kütyüre hagyatkozni.


[+]

Opció az ABPM, vagyis 24 órás, ambuláns vérnyomásmérés is, amely nappal legalább húsz, este pedig további hét méréssel rajzol képet a vérnyomás napi ingadozásáról és trendjeiről. Erre éppúgy külön alkalmazás van az órán, mint hagyományos vérnyomásmérésére, az utóbbihoz pedig passzoló óralap is van, hogy bármikor, gyorsan elindítsuk a mérést.

[+]

Hasznos funkció az egészségügyi áttekintés, amely az EKG-t, az artériás érfalmerevséget, a vérnyomást, a pulzust, a véroxigént, a stressz-szintet és a bőrhőmérsékletet is megméri másfél perc alatt, riportot készítve az általános jóllétről. Hozzá kell tenni persze, hogy a Watch D2 nem orvosi eszköz, nem helyettesít szakvizsgálatot, szív- és érrendszeri problémák esetében tehát továbbra is érdemes orvossal konzultálni. Érdekes adalék, hogy az óra elszámolható lesz egészségpénztári számlára (Prémium Egészségpénztár, MBH Gondoskodás Egészségpénztár, Vasutas Egészség- és Önsegélyező Pénztár, Generali Egészség- és Önsegélyező Pénztár), de a vásárlás helyén mindenképp érdemes ennek részleteiről érdeklődni.

Szoftver, sport, egészség, üzemidő

Azért, mert a vérnyomás a D2 főfunkciója, még egy HarmonyOS 5.0 rendszerű, nem teljesen okos óráról van szó korlátozott alkalmazáskínálattal és mobilos összhanggal egy Apple, Pixel vagy Samsung óra/telefon kombinációval szemben. Remekül látható kint és kellően elsötétül bent az 1,82” átmérőjű, 408 x 480 pixeles és 60 Hz-es AMOLED panel elég jó rezgéses visszajelzésekkel, hangok is kérhetők. Éppúgy hatékony az érintéses kezelés, mint a görgetés a koronával jobbra, mely ugyanúgy lenyomható, mint a másik gomb alatta. Az óra eSIM-et és WiFi modult nem kapott az önálló működéshez, viszont Bluetooth kihangosítóként a mobilhívást átveszi, ami csendes szobában opció, hangosabb környezetben sajnos nem.

[+]

Egyszerű az értesítéskezelés Androidon is csak előre definiált válaszadás lehetőségével. Nincs Android vagy iOS mélyintegráció, sem a nyugaton ismert okosotthon rendszerek kezelése, ahogy az errefelé népszerű hangasszisztensekkel sem tudunk csevegni. Hiába van NFC, ha nincs itthon működő órafizetés. Van viszont egy rakás informatív, tetszetős, testreszabható és érdekes óralap, ami mindig is a Huawei erőssége volt. Ugyanígy hasznosak a kártyák és a widgetek, a rendszer pedig sosem döccen meg. A nem pontosított óratárolóra androidos telefonról könnyen átdobtam zeneszámokat – mármint a művelet egyszerű volt, az átvitel hosszú perceket vett igénybe Bluetoothon.

[+]

Elképesztő mennyiségű sportot és mozgásformát követ megbízhatóan a Watch D2, rengeteg például a futáshoz köthető adat és elemzés. Gyorsan talál jelet a műholdvevő és pontosan rögzíti a magasságmérővel kiegészítve a távot és a szintkülönbséget, amit több erdei és városi séta során is leteszteltem. Nem túl jó a térképes megjelenítés a mobilappban hazai terepen kirándulva vagy futva, de exportálható a GPX fájl, plusz van pár partnerszolgáltatás, amivel az edzéseket össze lehet kapcsolni.


[+]

Fontos megjegyezni, hogy az óra IP68 védelmet ugyan kapott, 5 ATM minősítést viszont nem, és minden bizonnyal a vérnyomásszenzor és a pánt miatt sem szabad ezzel az órával úszni vagy zuhanyozni menni, ami komoly érvágás egy ilyen drága óra esetében. Mivel pedig csuklóoldalon a pánt lyukait légzsák fedi, az óra kevésbé szellőzik, így a szokásosnál jobban aláizzad az ember sport közben, tippem szerint pedig izzadós lesz a nyári használat is.


[+]

A pulzusmérés nyugalmi időszakban, bemelegítés során és edzés közben is következetesen jó, nincsenek kilengések, az elliptikus tréneren is megbízhatók voltak a kézi méréssel összevetett értékek. Pulzusedzéshez azért még mindig pulzuspántot érdemes viselni, minden más fitneszre megbízható társ a D2. A Huawei kütyük a jobbak közé tartoznak a csuklón mért véroxigén-telítettségben, persze az orvosi kellékek ebben is kiegyensúlyozottabbak. A maga rendszerében következetes a stressz- és alváskövetés, jó pár tippet felkínálva, hogyan javítsunk a dolgon.


[+]

Az 524 mAh-s akkumulátor kellően méretes, hogy a Huawei szerint átlagos használattal, napi EKG és vérnyomásmérésekkel, értesítéskezeléssel és sporttal egy töltésből kijöjjön hat nap használat. Tapasztalatom szerint kevés GPS edzéssel meglehet a 9-10 nap is, mindig aktív kijelzővel pedig az 5-6, ami kifejezetten acélos ilyen hosszú tudáslista mellett. Ezúttal viszont meglepően lassúnak találtam a töltést: a mellékelt, mágneses bigyóval fél óra alatt 33%-ig, egy óra alatt 66%-ig jutott az átvitel, a teljes etetés pedig majdnem 100 percig tartott, aminél a Watch GT 5 Pro fürgébb volt.


[+]

Összefoglaló. A Huawei Watch D2 kétségtelenül hasznos kellék azoknak, akik megannyi, megszokott testadat mellett a vérnyomást is követnék a maga rendszerében következetesen, csak nagyon oda kell figyelni a helyes testtartásra. Kétségtelen előny egy felkaros vérnyomásmérővel szemben, hogy az óra mindig kéznél van, a Galaxy Watchcsal szemben pedig a légnyomásalapú mérés gyakori kalibráció szüksége nélkül. De azért még mindig egy háziorvos által javasolt, felkaros mandzsettás eszköz a legmegbízhatóbb azoknak, akiknek kritikus kérdés a vérnyomásmérés.

A D2 Máskülönben egy szokásosan megbízható félokos óra fekete fluoroelasztomer szíjjal 165, fehér bőrszíjjal pedig 180 ezer forintért, csak a kerek Watch GT 5-tel szemben szögletes formában, minőségi panellel. Kitűnő az összeszerelés, csak épp 5 ATM védelem híján nem opció az órával való úszás és zuhanyzás. Hosszú az üzemidő, megbízható az edzés- és egészségkövetés, sokrétű órarendszer és nagy a Huawei Egészség háttértudása. Korlátozott ugyanakkor az értesítéskezelés és a mobilos összhang, nincs órafizetés, a hangasszisztenssel való csevej, eSIM-es működés vagy WiFi. Az biztos, hogy a Watch D2 a Huawei kínálatában is rétegtermék, akad ugyanis jóval kedvezőbb árú, vízállóbb, légiesebb belső ellenfél. Viszont pont akadhat egy olyan réteg, amelyiknek kapóra jön egy mindig csuklón lévő vérnyomásmérő, és egy ilyen rétegkelléknek pont tudunk plecsnit adni.

Huawei Watch D2

Bone123

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés