Huawei Mate 8 - kirinpáncél

Bevezető, tartozékok

A Huawei nagyon komoly éven van túl. A legdurvább, és a cég számára nyilvánvalóan leginkább büszkeségre okot adó információ, hogy több mint százmillió készüléket szállítottak le 2015-ben, amivel olyan gyártók mögé sikerült felküzdeniük magukat, mint az Apple vagy a Samsung. Tény persze, hogy ez nem egyenlő azzal, mint ha ugyanennyi mobilt adtak volna el, ám nyilván nem az volt a cél, hogy minden boltban több ezer eszköz porosodjon. A vállalatnak ráadásul a Nexus vonalba is sikerült beférkőznie a 6P-vel, az pedig, hogy a Google-lel ennyire jó viszonyba kerültek, jól mutatja, mennyire komolyan kell őket venni. Ölbe tett kézzel ülni persze nem szabad, mert a Xiaomi vagy éppen a Meizu továbbra is ott ugrál a tűz körül.

Fel kell készülni a hatalmas, de ergonomikus tepsi méretre
Fel kell készülni a hatalmas, de ergonomikus tepsi méretre [+]

A folyamatos modellfrissítés egyértelmű, a népszerű P8 örököse például hamarosan, akár már a Mobile World Congress alkalmával bemutatkozhat, a Mate S-nek pedig remélhetőleg nemsokára piacra kerülhet a nyomásérzékeny kijelzővel szerelt változata (bár az sem kizárt, hogy csak koncepció marad a dolog). Jelenleg azonban tesztalanyunk, a Mate 8 az, ami a hátán viheti a céget. A phabletről még november végén rántotta le a leplet a Huawei, ám részleteket a Las Vegasban megrendezésre kerülő CES kiállításon árultak el róla, illetve sokan a nevadai városban láthatták először élőben a csúcsmodellt.

Minden szemszögből gyönyörű alkotás
Minden szemszögből gyönyörű alkotás [+]

A kínaiak pedig bevetettek mindent, amit tudtak: beszerelték a Kirin 950 lapkát, ami bizonyos téren a Samsung bivalyerős Exynosánál is többet tud (igaz lesz ez persze addig, ameddig nem jön telefon a dél-koreaiak minden elsöprő 8890-es SoC-jével), megálmodtak neki egy gyönyörű külsőt, belerakták a villámgyors ujjlenyomat-olvasót, valamint felvértezték egy jó kamerával, duál SIM képességgel, és akkor még az átlagosnál jobb üzemidőről nem is beszéltünk. Az eredmény? Kínában már egymilliót eladtak belőle, pedig azért nem olcsó, és nem is QHD felbontású kijelzővel lett felszerelve (ami egyáltalán nem probléma). Nyilván nem egy filléres kütyü, de a versenytársak sem azok, itthon is bőven van esélye tesztalanyunknak.

Elegáns doboz, a szokásosnál bővebb tartalom
Elegáns doboz, a szokásosnál bővebb tartalom [+]

A Mate 8-at egy elegáns, mégis egyszerű fekete, papír téglatestben tálalják, amin csupán a készülék és a gyártó neve szerepel. Ha kibontjuk a csomagolást, akkor egy kis mélyedésben csücsül a mobil, az egész tálcát kivéve pedig kisebb dobozokat találunk, amikbe több tartozékot raktak: ilyen a microUSB kábel, a 2 amperes gyorstöltő, az earbud kialakítású fülhallgató, a használati útmutató, valamint az ajándék műanyag tok. A Huawei újdonsága számos színben vásárolható meg, választható arany, szürke, ezüst és barna árnyalatokban.

Külső

Arról már beszámoltak a statisztikusok, hogy tavaly a Huawei volt az egyik olyan gyártó, ami a legtöbb, fém készülékházzal rendelkező mobillal rukkolt elő. Ezt a trendet pedig nem akarták megszakítani a kínaiak, pláne nem egy zászlóshajónál. A Mate 8 is teljes egészében prémium anyagokból készült, az elejét a telefonoknál mostanság használatos legerősebb üveg, a Gorilla Glass 4 védi, minden más részét pedig alumínium borítja. Fel kell készülni viszont arra, hogy nem egy apró valamit fogunk majd a kezünkben, hiszen 157,1 x 80,6 x 7,9 milliméteres dimenziókkal és 185 grammos tömeggel rendelkezik. Ezzel egyébként egy hangyányival kompaktabb, mint elődje, a kijelző/előlap aránya pedig nagyjából 78 százalékos, látszik is, hogy próbálták a lehető legtöbb rendelkezésre álló helyet kitölteni. Annak ellenére tehát, hogy ilyen nagy lett a kütyü, még közepes méretű tenyérrel sem annyira nehéz kezelni, sokszor kell azért majd fogást változtatni, de hogy a képernyő minden pontját elérjük, arra semmiképpen se számítsunk, a buszon fogódzkodva például nem lesz könnyű megírni egy SMS-t. Sajnos a vízállóság kimaradt, nem arról van szó, hogy enélkül nem lehet élni, de egy ilyen ütőkártya nem ártott volna a vetélytársak ellen.

Nagyon jó az előlap és a kijelző aránya
Nagyon jó az előlap és a kijelző aránya [+]

Kijelző-teszt
Mérés Huawei Mate 8 Samsung Galaxy S6 edge Google Nexus 6 LG V10
Fehér fényerő 470 nit 359 / 564 nit 266 / 436 nit 487 nit
Fehér fényerő (min.) 10,4 nit ? nit ? nit 4,3 nit
Fekete fényerő 0,31 nit 0 nit 0 nit 0,28 nit
Kontrasztarány 1518:1 végtelen 951:1 1738:1
Színhőmérséklet 8230 K + kézi 7275 / 6499 K 6520 K 7845 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az előlapon terpeszkedik a 6 hüvelykes, 1080 x 1920 pixel felbontású IPS-NEO LCD kijelző, aminek a fényereje jó, a kontrasztaránya kiváló, a színek kalibrálását sem érheti különösebb kritika, a színhőmérsékletet manuálisan is beállíthatjuk. Az IPS-NEO technológiát egyébként tavalyelőtt mutatta be a japán JDI, a gyártása egy kicsit költségesebb, mint a korábbi paneleknek, ám sokkal jobbak a betekintési szögei, még oldalról nézve sem torzulnak a színek. Érdekes egyébként, hogy a Huawei-en egyáltalán nem látszik, hogy egyhamar a QHD felé mozdulna, korábban nyilatkozták is, hogy sem az akkumulátoros üzemidőre, sem pedig a teljesítményre nem lenne ez jó hatással. Valljuk be, van benne valami, bár a tesztalanyunkban lévő chipset elég lenne a nagyobb felbontáshoz is. A képernyő felett található a 8 megapixeles előlapi kamera, a fény- és közelségérzékelő szenzor, valamint a beszélgetési hangszóró. Alul csupán a gyártó logója lelhető fel, a vezérlőgombok virtuális formában a megjelenőre kerültek.

Maximálisan prémium anyaghasználat
Maximálisan prémium anyaghasználat [+]

Gyönyörűek a szálcsiszolt fém oldalak, külsőleg tényleg igazi remekmű a telefon. A bal szélen kapott helyet az a tálca, amire vagy két nanoSIM-et teszünk, vagy pedig egy nanoSIM-et és egy microSD-t, vagyis tényleg általános megoldás lesz, hogy a felhasználó választhat: kétkártyás készülékként akarja használni telefonját, vagy inkább az adattárolót bővíteni. Több más gyártóhoz hasonlóan viszont alul a Huawei is illúziókba ringatja a felhasználókat: a microUSB csatlakozót kétfelől furatok fogják közre, ám amíg tőle jobbra a hangszóró, balra a beszédmikrofon kapott helyet. A kínaiak nem érezték az USB Type-C szükségét, holott ha nem is volt muszáj, időtállóbb lett volna tőle a kütyü, és van tapasztalatuk is ilyen téren (Nexus 6P). A hangerő szabályozását és a a kijelző és a mobil bekapcsolását a jobb oldalról tehetjük meg, felül kapott helyet a 3,5 milliméteres jack kimenet, plusz a másodlagos mikrofon.

Letisztult hátlap, ujjlenyomat-olvasóval és kamerával
Letisztult hátlap, ujjlenyomat-olvasóval és kamerával [+]

Mivel egy unibody eszközről beszélünk, a hátlap és a szélek ugyanabból a fémből készültek, egyedül hátul a felső és az alsó elem műanyag, hogy az antennák szabadon kapják a jelet. A kamera középen felül található, mellette fekszik a dupla ledes villanó, alsó szomszédságában pedig a biometrikus leolvasó érinthető meg. A Huawei logón kívül más nincs, letisztult a felület, ami nem gyűjti az ujjlenyomatokat. Nem szedhető le, az akkumulátort sem tudjuk kicserélni.

Hardver, szoftverezettség

Egyre többen vágnak bele saját chipset fejlesztésébe, a Samsung az Exynos, az Apple az A vonalat erősíti, az LG az Odin/Nuclun lapkával próbálkozik, a Huawei pedig a HiSilicon Kirinnel vágott neki a versenynek. A Mate 8-ban már a legújabb típusú rendszerchip lakozik, méghozzá a Kirin 950, ami már előzetesen is többször megmutatta erejét, és most kezd igazán kifizetődni a kínai gyártó hosszadalmas munkája. Az SoC-ben egy nyolcmagos processzor található: négy Cortex-A53 mag 1,8 gigahertzen, négy Cortex-A72 pedig 2,3 gigahertzen ketyeg. A grafikus feladatok ellátása során a Mali-T880 MP4-re támaszkodik a rendszer, amit 3 gigabájt RAM segít, 32 gigabájtos tárolóegység mellett. Van egyébként 4/64 gigabájtos verzió is, kérdés persze, hogy ez Magyarországon kapható lesz-e. Az adattárolóból 24,7 gigabájt marad szabadon, a programokat telepíthetjük erre, vagy a microSD-re. Maximum 128 GB-os kártyát tehetünk a második foglalatba (ahová egyébként a másik SIM kerül). A rezgés ereje bőven elegendő, a motor kiváló munkát végez, zsebben hordva és sétálva is megérezhetők az értesítések.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Huawei Mate 8 Samsung Galaxy S6 edge+ HTC One M9 LG G4
Rendszerchip HiSilicon Kirin 950 Exynos 7420 Snapdragon 810 Snapdragon 808
AnTuTu Benchmark 5.x 72417 pont 70948 pont 56588 pont 49597 pont
Vellamo Browser 5334 pont 5224 pont 3599 pont 4131 pont
Vellamo Metal 2966 pont 2503 pont 2181 pont 2241 pont
Geekbench 3 (single) 1667 pont 1495 pont 1182 pont 1100 pont
Geekbench 3 (multi) 6024 pont 5170 pont 3792 pont 3495 pont
GFXBench Man. onscreen 17 fps 15 fps 23 fps 9,3 fps
GFXBench Man. offscreen 16 fps 25 fps 23 fps 14,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 38 fps 37 fps 49 fps 24,5 fps
GFXBench T-Rex offscreen 36 fps 57 fps 49 fps 34,32 fps
GFXBench Car onscreen 6,7 fps ? fps ? fps ? fps
GFXBench Car offscreen 6,0 fps ? fps ? fps ? fps

Mint látható, a Kirin 950 a grafikus pontszámokon kívül szinte minden téren képes leverni az Exynos 7420 lapkát, más kérdés persze, hogy itt Full HD-s, nem pedig QHD-s kijelzővel kell megküzdenie a chipsetnek. Ennek ellenére teljesen racionális döntés volt a Huawei-től a kisebb felbontás, hiszen így marad erőtartaléka a hardvernek, aminek köszönhetően szinte sosem döccen meg a szoftver, minden feladatot könnyedén ellát a készülék, legyen az egyszerű, mint a tárcsázóképernyő megnyitása, vagy nehezebb, akár a játékok közötti váltás. A rendszersebesség tehát majdnem kifogástalan, az egyetlen probléma kameraindításkor adódik, ott még vannak optimalizációs gondok, hiszen több másodpercnek kell eltelnie, mire a fényképező menüjét elérjük. A játékok futtatása nem okoz gondot, ráadásul sem ilyenkor, sem pedig benchmark tesztek során nem melegszik a telefon, maximum egy pici langyosodás figyelhető csak meg.

A főképernyő és az alkalmazásváltó A főképernyő és az alkalmazásváltó
A főképernyő és az alkalmazásváltó [+]

A Huawei igyekezett naprakész lenni, ezért az Android 6.0 Marshmallow operációs rendszert telepítette a készülékre, méghozzá az EMUI 4.0 felülettel ellátva. Van egyszerű és normál nézet, a betűméretet három lépésben kalibrálhatjuk. Nincs klasszikus értelemben vett menü, mindent a főképernyőről érhetünk el, amire mappákat, widgeteket, ikonokat rakhatunk, változtathatunk az átmeneten, illetve a témákon is, utóbbinak a segítségével módosul egy kicsit az ikonkészlet, frissebb küllemű szoftvert kapunk. A menüben több finomhangolási lehetőséget kapunk: alkalmazások szerint lehet megadni az értesítéseket, kijelezhetjük az akkumulátorszint százalékát, a szolgáltató nevét, és a hálózati sebességet. A legördülő információs függönyben időpontok szerint láthatjuk a történéseket, a parancsikonok fül mögött pedig a gyorsbeállítások ikonjait nyomogathatjuk.

A tárcsázó és a billentyűzet A tárcsázó és a billentyűzet
A tárcsázó és a billentyűzet [+]

A vezérlőgombok többféleképpen helyezhetők ki alulra: a visszalépés, a kezdőképernyőre ugrás, az alkalmazásváltó, és az információs függöny lehúzása között lehet választani. A Ne zavarj módban időintervallum szerint némíthatjuk a telefont, a speciális beállítások között pedig az akkumulátor statisztikákat követhetjük nyomon, plusz itt rendezhetjük a biztonsági funkciókat is. Vannak még extrák, ilyen például az egykezes használat, amikor kisebb képernyőn jelenik meg a tartalom, vagy a koppintás, megfelelő módszerrel többféle képernyőkép készíthető. A Telefon-kezelőben vannak még érdekességek, itt lehet figyelemmel kísérni az adatforgalmat, illetve van zaklatásszűrő, amiben olyan számokat adhatunk meg, amikről sem SMS-eket, sem pedig hívásokat nem szeretnénk fogadni.

A kezelő és az információs függöny A kezelő és az információs függöny
A kezelő és az információs függöny [+]

Kétféle billentyűzetet vehetünk igénybe, az egyik a gyári androidos megoldás, a másik pedig a Swype. A tárcsázóképernyőről prediktíven kereshetünk a névjegyek között, ezekhez szám, név, email, cím, webhely, jegyzet, csengőhang menthető. Érdekes, és relatíve örömteli módon nincs telerakva felesleges programokkal a telefon, van természetesen naptár, Play Áruház, YouTube, email kezelő, ébresztőóra, fájlkezelő, jegyzettömb, számológép, Térkép, zseblámpa, hangfelvevő, iránytű, időjárás, zene- és videolejátszó. Ami plusz, az az WPS-Office, ami kizárólag dokumentumolvasásra használható, valamint a Twitter.

Kamera, multimédia

Egyre többen használnak fotózásra mobiltelefont, ezt nem csak a CES-en lehetett látni a standoknál, hanem az utcán is a mindennapok során. Nem véletlen, hogy a Huawei a maximumot szerette volna nyújtani csúcskészülékénél, amibe egy Sony IMX298 szenzor került. A maximális felbontás 16 megapixel, a rekeszérték f/2.0, a pixelméret 1.12µm. Van optikai képstabilizátor, illetve dupla tónusú ledes villanó, a lézeres autofókusz helyett PDAF áll rendelkezésre. Az előlapi, 8 megapixeles kamera is Sony, méghozzá az IMX179, f/2.4 apertúrával. Videókat az elsődleges fényképezővel maximum 1080p-ben, 30 illetve 60 fps sebességgel vehetünk fel, a lassított felvételeket 720p-ben és 120 fps-sel rögzíthetjük, érdekes módon viszont nincs 4K, ez azért némileg hiányosságnak róható fel.

A professzionális mód és a kameramenü A professzionális mód és a kameramenü
A professzionális mód és a kameramenü [+]

A szoftver menüje könnyedén átlátható, mégis számos menüponttal rendelkezik. A főképernyőn a szépítés, fénykép, videó, time-lapse és fénnyel festés módokat találjuk, külön ikont kaptak az effektek (hajnal, nosztalgia, dicsfény, fekete-fehér stb.). Három vonal jelzi a további funkciókat, úgy mint a panoráma, az éjjeli mód, a HDR, az utófókusz, a vízjel, a lassított mozgás, a hangjegyzet (maximum 10 másodperces hangfelvételek a fényképek mellé), a dokumentum, és a professzionális. Utóbbi lassan feltétel lesz a felső kategóriás mobilok között, kell is, hiszen számos olyan körülmény adódhat, amikor a záridő (1/4000 - 8 másodperc), az expozíció-korrekció, a fehéregyensúly vagy éppen az ISO (100-1600) kézi szabályozása sokkal jobb végeredményt szül. Van még maga a beállítások menü is, itt lelhetjük fel a felbontást, a hangvezérlést (csíz kimondása, vagy megfelelő hangerő elérése), az időzítőt (2, 5, 10 másodperc), a mosolyfelvételt. Az ultra fotó szolgáltatás aktiválásával választhatunk, hogy a hangerőgomb hosszú lenyomása esetén csak a fényképező nyíljon meg, vagy azonnal fotó is készüljön.

A legjobb kifejezés az, hogy ez egy őszinte kamera. Az teljesen egyértelmű, hogy a dinamikatartománnyal az ég világon semmi gond nincs, ha pedig bekapcsoljuk a HDR-t, akkor meg pláne. Az algoritmus azonban egyáltalán nem mossa el a felvételeket, ergo sok a zaj, főleg a képek szélei felé figyelhető meg egy kis szemcsésedés. Ettől még mondjuk olvashatók maradnak például a feliratok, a részletességen és a vonalélességen sem esik csorba, szóval bőven lehet ezzel a kütyüvel fotózgatni, én például, ahogy látszik is, nagyon sokszor ezt használtam Amerikában elsődleges gépként. Nappal tehát nincs baj, és szerencsére sötétebb fényviszonyok között sem kell aggódnunk, az f/2.0-s rekeszérték miatt viszonylag sok fény jut a szenzorba, a professzionális móddal lehet sokat trükközni, hogy a túl világos részletek se égjenek ki. Minden bizonnyal egyébként jön még frissítés, eléggé kiadási verziónak tűnik még ez a szoftver, lassan indul, és elvileg többet kellene tudnia. (Update: A B133-as szoftver pár nappal a hazai értékesítés indulása után máris javított a sebességen.) A videózási képességek mindenesetre rosszak bár tény ami tény, kicsit hiányzik a 4K, főleg az időtállóság miatt. Így vagy úgy, ez az 1080p-s tesztfilm jól mutatja a kamera képességeit.

A dupla tónusú ledes vaku fényereje bőven megfelelő
A dupla tónusú ledes vaku fényereje bőven megfelelő [+]

A gyári videolejátszó igazából minden fontos formátumot kezel: DivX/XviD/MP4/H.265/WMV. Ezzel együtt a felbontás sem akadály, 720p-től egészen 4K-ig minden elvisz a grafikus gyorsító, nem volt olyan tesztfilm, amivel meg lehetett volna izzasztani. A programban lehetőség nyílik a lejátszási sebesség kalibrálásra, tekerhetünk, ilyenkor is aktiválható a DTS-audió hangzás. A feliratok általában megjelennek, de vannak kivételek, ha valaki többet tudó alkalmazásra vágyik, vannak rá megoldások.

A zenelejátszó és a rádió A zenelejátszó és a rádió
A zenelejátszó és a rádió [+]

Bízhatunk a zenelejátszóban is, ami az MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac fájlokkal birkózik meg. A számokat dalok, előadók, albumok, mappák szerint rendezve láthatjuk, van kedvencek részleg, létrehozhatunk listákat. A szűrőbeállításokban tovább szelektálhatunk, beállíthatjuk az időzítőt, hogy 10 vagy éppen 90 perc után kapcsoljon ki a muzsikálás. Az albumborítók megjelennek, véletlenszerűen léphetünk a számok között, ismételhetjük is azokat. A hangerőt külön kalibrálhatjuk, méghozzá csengőhang, média, ébresztés és hívás során. Az előbb említett DTS-audió a fülhallgató csatlakoztatása esetén működik.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A chipsetben egy olyan modem található, ami támogatja a Cat.6-os LTE hálózatokat, méghozzá kvázi világszinten, 700/800/850/900/1700/1800/1900/2100/2600 MHz-es frekvenciákon. A maximális le- illetve feltöltési sebesség 4G-n 300/50 Mbps, 3G-n pedig 42,2/5,76 Mbps. A hangminőség kimondottan kellemes, a hangerő teljesen rendben van, mondjuk a minimum szint lehetne halkabb, mert még akkor is képes ordibálni a beszélgetési hangszóró. Tesztalanyunk két SIM-et kezel, és ami a legjobb, duál aktív, vagyis mindkét kártya együtt lóg a hálózaton, ha az egyikről beszélgetést kezdeményezünk, a másik attól még elérhető marad. A WiFi 802.11a/b/g/n/ac-s, tudja a DLNA-t, az internetmegosztást, a WiFi Directet, a Bluetooth 4.2-es verziószámú, A2DP-vel, EDR-rel, LE-vel. Az adatkommunikációs repertoárhoz tartozik még az FM-rádió, az NFC, plusz a GPS, ami a földi routereken és antennákon felül a GLONASS, valamint a 2020-ban globálisan elérhető BeiDou (BDS) műholdak információit is magába szippantja. A navigálás gyors és pontos, nem veszti el a jelet a készülék. A microUSB 2.0 csatlakozó MHL és OTG képes, infraport nincs.

Ide rakhatjuk a két nanoSIM-et, de a második helyett microSD-t is behelyezhetünk
Ide rakhatjuk a két nanoSIM-et, de a második helyett microSD-t is behelyezhetünk [+]

A Huawei-nél nem szórakoztak saját böngésző fejlesztésével, a Chrome áll rendelkezésünkre. A Google azonosítónk megadásával azonnal elérjük a más platformokon használt könyvjelzőket, előzményeket, jelszavakat, ami sok esetben kényelmes szolgáltatásnak fog bizonyulni. Nyithatunk több lapot, egyikből a másikba az alkalmazásváltó segítségével léphetünk, az opciók között inkognitólapot, megosztást, asztali nézetet találunk. A weboldalak villámgyorsan betöltődnek, a görgetési sebesség kiváló, akadozásmentes, a kétujjas nagyítás is hiba nélkül üzemel. Sortördelés és éjszakai mód sincs, aki ezekre vágyik, az bőven talál alternatív programot az Áruházban.

A Chrome böngésző és az akkumulátorhasználat grafikonja A Chrome böngésző és az akkumulátorhasználat grafikonja
A Chrome böngésző és az akkumulátorhasználat grafikonja [+]

A Mate 8 egyik legerősebb pontja a 4000 mAh kapacitású lítium-polimer akkumulátor. A gyári adatok szerint egy teljes feltöltéssel 528 óra készenlét és 98 óra zenehallgatás elérése lehetséges. A laboratóriumi körülményeket felesleges, és mondhatni lehetetlen reprodukálni, de impozáns számokat kapunk a mindennapi használat során is: a két napos üzemidő mondhatni sima ügy, átlagosan 6 óra képernyőidő csikarható ki a mobilból, ebben van némi játék, Facebook, fotózás, nagyon sok internetezés és természetesen beszélgetés, csevegőprogramok használata (amik nem arról híresek, hogy spórolnának a naftával). Videót nézni több mint 10 órán keresztül lehet, mondjuk ez függ a fényerőtől és a film felbontásától. Külön lehet konfigurálni, hogy melyek azok az alkalmazások, amik a képernyő kikapcsolása után is futhatnak a háttérben, plusz aktiválható háromféle energiatakarékos mód: teljesítmény, intelligens, ultra, nyilván ezek szerint változik a telefon teljesítménye is. A készülék támogatja a gyorstöltést, 30 perc alatt 37 százalék pumpálható a telepbe, két-két és fél óránál pedig nem kell több, hogy nulláról száz százalékra töltsük.

A felső és az alsó ház, azaz Mate 8 és Y6
A felső és az alsó ház, azaz a Mate 8 és az Y6 [+]

Értékelés: Huawei Mate 8
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A Huawei nem véletlenül várja az idei évet a dobogón. A Mate 8-cal megmutatták, hogy egyrészt szerintük mi a fontos a felhasználóknak, másrészt milyen technológia kifejlesztésére képesek. A készülék gyönyörű, minőségi anyagokból épül fel, és ahhoz képest, hogy a 6 hüvelykes kijelző igencsak méretesnek mondható, sikerült a lehető legergonomikusabb kialakítást megválasztaniuk. Tény viszont, hogy a képernyő nem QHD, csak Full HD felbontású, ami kizárólag a specifikáció-fanatikusoknak fog gondot okozni, másnak aligha. A kép így is nagyon éles, a színek szépek, az IPS-NEO megoldásnak köszönhetően pedig a fényerő sem csökken, ha oldalról tekintünk rá. A másik előnye a konkurenseknél alacsonyabb pixelsűrűségnek, hogy bőven marad tartaléka a Kirin 950 chipsetnek. Annak a Kirin 950 chipsetnek, amit már nagyon várt a szakma, nem véletlenül, grafikus téren ugyan egy kicsit elmarad az eddigi Exynos csúcslapkától (az újtól persze sokkal), nyers processzoros teljesítményben túlnő rajta, villámgyors a rendszer, minden azonnal megnyílik, kivéve persze a kamerát, amin remélhetőleg hamarosan változtatni fog a Huawei. A fényképező rész jó, az őszinte kamera persze nem mindenkinek fog tetszeni, holott a végeredménnyel tényleg nincs különösebb gond, a manuális beállítások pedig nagy segítséget tudnak nyújtani a profibb alkotásokra vágyó júzereknek. Adatkommunikációs téren nincs kivetnivaló, sőt: a két SIM együttes kezelése (duál aktív) pedig kiemeli a többiek közül. Az ujjlenyomat-olvasó továbbra is az egyik a legjobb a piacon, és hát ott van még az átlagosnál jóval hosszabb üzemidőt nyújtó akkumulátor, ami több más ok mellett pont azért lehet ilyen jó, mert a kijelző nem Ultra HD felbontású.

Az előbb leírt tudásért 200 ezer forintot kell majd itthon kifizetni, ami nem kevés, de ez kvázi az összes csúcsmobilra elmondható manapság. Ebben az árszegmensben pedig komoly versenytársakra lehet számítani: először is ott a Samsung Galaxy S6 edge+, valamint az Apple iPhone 6s Plus, mindkettő drágább ugyan, ám előbbi a szélek felé hajló AMOLED megjelenítő és a jobb kamera, utóbbi pedig a nyomásérzékeny képernyő miatt különlegesebb. Windowsos fronton is van már kihívó, méghozzá a Microsoft Lumia 950 XL személyében. Jóval-jóval olcsóbban megkapható viszont az LG G4, ami egy kicsit kisebb, és a gyengébb hardver ellenére a legtöbb esetben bőven felveszi a kesztyűt tesztalanyunkkal. A Huawei Mate 8 mindenesetre egy nagyon szuper mobil, aminek duál aktív képességei, valamint a többi nagyszerű tulajdonsága miatt minden különösebb lelkiismeret-furdalás nélkül meg tudom adni az ajánlott plecsnit.

Huawei Mate 8

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Huawei Mate 8
Huawei Mate 8 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 157,1 x 80,6 x 7,9 milliméter
Tömeg 185 gramm
Színvariációk arany, ezüst, szürke, barna
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 6 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (368 ppi)
Kijelző típusa IPS-NEO LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa HiSilicon Kirin 950
Processzor típusa 4 x 2,3 GHz-es Cortex-A72 + 4 x 1,8 GHz-es Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 16 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T880MP4
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB
Memória bővíthetősége microSD (128 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 700/800/850/900/1700/1800/1900/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42,2 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
LTE Cat.6
IrDA / Bluetooth van / 4.2 (A2DP, EDR, LE)
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi hotspot, WiFi direct, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0 (Marshmallow) + EMUI 4.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Témák, Telefon-kezelő, Fájlkezelő, Zseblámpa, Tükör
Multimédia
Fő kamera 16 megapixeles, PDAF-autofókuszos, dupla ledes villanó, f/2.0 rekeszérték, optikai képstabilizátor
Másodlagos kamera 8 megapixeles, f/2.4 rekeszérték
Videófelvétel 1080p (60 és 30 fps), 720p (120 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 4000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 528 óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő 98 óra
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, giroszenzor, gyorsulásmérő, közelségérzékelő, fényérzékelő, ujjlenyomat-olvasó

Azóta történt

  • Négyféle „Huawei P9” érkezik?

    Friss pletykák szerint az idei évben négyféle mobiltelefon is megjelenik a P9 családon belül.

  • Mobilarena TV: Circus Maximus

    Tablet vagy phablet? Ez az első és talán legfeleslegesebb kérdés a Huawei P8max-ot meglátva, mert akárhogy is nevezzük, egy pöpecül összerakott óriáskészülékről van szó.

  • Huawei P8max - mindig van egy nagyobb hal

    A régi generációs Kirint futtató P8max mellett még a 6 hüvelykes, szupergyors Mate 8 is eltörpül – ismét egy phablet-tablet hibrid járt nálunk, a megszokott, hibátlan összeszerelési minőséget hozva.

  • Április 6-án bemutat valamit a Huawei

    Londonban alighanem a „Huawei P9”-ről és esetleges variánsairól hull majd le a lepel, várhatóan dupla hátlapi kamerával

Előzmények

Hirdetés