Hirdetés

Huawei-Discovery Expedition - a felfedezés öröme

Televíziócsatorna tudomásunk szerint sosem készített mobiltelefont, de a Discovery most megtette. Pofás és strapabíró lett.

Előszó, külső

Az okostelefonok terjedése rengeteg változást hozott magával, melyek közül az egyik az elmúlt években kissé elhanyagolt strapatelefonok számának drasztikus növekedése, illetve az időseknek készült készülékeke megjelenése és térhódítása. A mi szempontunkból most nyilván a felsorolásban elsőként szereplő változás az érdekes, hiszen a Huawei Expedition nem egy nagyitelefon, hanem egy aktív életmódot élők számára készült kütyü, mely több érdekességgel is szolgál. Az egyik, hogy a Discovery Communications-szel közösen készítették; aki hirtelen egy új kommunikációs vállalatra gondolna, az rossz helyen jár, a 4200 főt foglalkoztató amerikai óriás egy régi szereplő, csak épp nem a telekommunikációs, hanem a televíziós vonalon, a rengeteg hasonló nevű csatorna mellett az ő munkájukat dicséri többek között az Animal Planet is. A cég jelenleg nagyjából 1,3 trilló forint körüli összeget ér, ami körülbelül húszada a Samsung értékének, de azért nem rossz eredmény. Várható volt tehát, hogy egy ilyen brand előbb vagy utóbb beszáll a telefongyártásba is, még ha nem is tevőlegesen, de nevek szintjén biztosan; ez történt meg nemrég, ám számunkra az is örvendetes, hogy az Expedition nevű készülékkel lépte át a Huawei azt a képzeletbeli korlátot, melyet eddig nem tudott: saját név alatt hoztak ki egy "sima" mobilkészüléket, mely nem egy okostelefon. OEM-ként korábban is gyártottak Androidtól mentes készülékeket, de azok mindig egy szolgáltató neve alatt jelentek meg, tehát mondhajtuk, hogy nagy előrelépés eme újdonság megjelenése.

Huawei Discovery Expedition
[+]

Sehol egy Huawei logótípua, a Discovery viszont címlapon figyel

Bár ami azt illeti, megjelenésről még nem beszélhetünk, a nálunk járt készülék ugyanis prototípusnak tekinthető, talán mi voltunk az első szaklap a világon, akiknek lehetőségük volt tesztelni az újdonságot; a lehetőséget ezúton is köszönjük a Huawei hazai képviseletének! Bár a világhálón csak pár napja bukkantak fel pletykák az eszköz létezéséről, a nálunk járt példány minden szempontból stabil volt, a prototípus-jelleget leginkább az igazolta, hogy doboz nélkül érkezett hozzánk, így kiegészítőket nem kaptunk hozzá. Viszont megtudtuk, hogy jár hozzá USB-kábel, töltő, headset és egy karra felrakható tartó is.

Huawei Discovery Expedition
[+]

Átlagos, kezelhető méretű masina

Nem tiszta, hogy a masina elkészítésében a Huawei és a Discovery milyen mértékben vette ki a részét, nyilván a kínaiak tették bele a nagyobb tudást a dologba, de nagyon érdekel, hogy a dizájnért ki volt a felelős. Ugyanis nagyon profi és korrekt kivitelezésről beszélünk, ha a televíziós srácok követték el, akkör mi meg őket követeljük a mobilgyártók közé, ha viszont a Huawei munkáját dicséri a dolog, akkor kijelenthetjük, amit eddig is tudtunk; az ázsiaiak elérték az európai színvonalat, és ezt mostmár nem csak a HTC-nek köszönhetően jelenthetjük ki. A D51 kódnevű masina tényleg nagyon jól néz ki, pont ilyennek képzelünk el egy fiatalos, aktív életet élők számára készült mobiltelefont, mely nyilván kevésbé stapabíró, mint mondjuk a Sonim modelljei, cserébe kisebb és jobban elfér az ember zsebében. Mérete 114,5 x 50.5 x 16 milliméter, tömege 106 gramm, az viszont nem tisztázott, hogy milyen mértékben bírja a stapát, a nedvességet és a port. Jövő utáni héten alaposan utána fogunk járni a dolognak, mivel az Expedition is része lesz annak a közel féltucat telefonnak, melyeket extrém körülmények között fogunk tesztelni.

Huawei Discovery Expedition
[+]

Az előlap tetején található a telefonhangszóró, alatta a 2 hüvelykes, QVGA felbontású TFT-LCD panel terül el, melyet a kiszivárgott információk alapján Gorilla Glass véd a fizikai behatásoktól. A kijelző színei szépek, napfényben is viszonylag jól olvasható, a betekintési szöge viszont nagyon kicsi, balról nézve egy pillanat alatt sötét, jobbról megtekintve pedig nagyon világos lesz a kép. A kijelző alá, még a Gorilla Glass alá került a méretes Discovery logótípia, alul pedig a numerikus gombsor található, mely nem csak szemet gyönyörködtető, de jól is használható, kimondottan gyorsan lehet rajta SMS-t írni. Háttérvilágítása fehér színű, elég halvány, de teljesen egyenletes.

Hirdetés

A hátlap viszont elég furcsa; miután a futár meghozta a strapabíró masinát, nyilván az volt az első dolgunk, hogy véletlenül leejtsük a földre, amire szerencsétlen gép úgy reagált, hogy ledobta a hátlapját. Ez így nem lesz a legjobb, gondoltuk magunkban, aztán észrevettük azt, hogy a fekete borítás gyakorlatilag csak egy külső bőr, az igazi, víz- és porálló hátlap alatta helyezkedik el. Az már nem is repül le, ha kiesik a kezünkből a készülék, mivel egy érmével kioldható csavarral rögzíthetjük a készülékhez. Dizájn szempontjából viszont a kevésbé jól rögzített, fekete variáns a fontos, melyen már megjelenik a Huawei neve is, plusz itt látható a méretes, 2 megapixeles kamera is.

Huawei Discovery Expedition
[+]

A masina tetején egy ledes zseblámpa és két ajtócska található, melyek egyike alatt a szabványos microUSB-csatlakozó, a másik alatt pedig egy 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet található. Az oldalsó részek sem ingerszegények, mert bár balra nincs semmilyen gomb vagy csatlakozó, de van egy outdoor felirat, maga a felület pedig recézett, ami biztos fogást eredményez. Jobbra a hangerőszabályzó gombpárost találjuk, melyeket hosszan nyomva is tarthatjuk, a fenti ilyenkor a digitális iránytűt indítja el, az alsó a zseblámpát kapcsolja be. Alul három ismeretlen jelentésű piktogram, valamint egy újabb ajtócska található, alatta a GPS-hez kapcsolható külső antenna csatlakozójával. Vagy valami mással, de hogy mivel, arra nem jöttünk rá.

Menürendszer, szoftverek, telefonálás

Az operációs rendszer az MTK-platform, hogy hányas verzió, azt nem tudni, de valószínűleg az egyik legújabb, hiszen találkoztunk pár olyan szolgáltatással, melyeket máshol még nem láttunk. Ilyen például a készenléti képernyő is, melynek két módja van, a parancsikonos és az üzleti. Előbbi az óra és a dátum mellett kirak öt darab gyorsindító ikont, utóbbi pedig valami widgetes dolog, hat dolog közül választhatunk, egyszerre mindig csak egy lehet kijelzőn: időjárás előrejelző, FM-rádió, zenelejátszó, naptár, óra, képnézegető. A menübe a baloldali funkciógomb megnyomásával jutunk, egy rácsos elrendezésű ikontengerről van szó, egy képernyőn kilenc ábra látszik, de összesen tízenöten vannak, haladni lefelé lehet. A felépítés logikus, az ikonok egyértelmű jelentéssel bírnak, viszont kinézetüket nem változtatja meg az, hogy a gyárilag elérhető két darab témából melyiket választjuk ki, azok ugyanis csak a színeken és a háttérképen variálnak, de minimális mértékben. Az almenük felépítése változó, a szervezőbe belépve további ikonokat találunk, de a beállítások például olyan elrenezéssel találkozhatunk, mint a régebbi Sony Ericsson készülékeken. A készülék egyébként nem tud magyarul, de ha itthon hivatalosan is forgalmazásra kerül, elég valószínű, hogy belekerül ez is.

Huawei Discovery Expedition Huawei Discovery Expedition

A készülék belső memóriája 64 MB-os, de ebből mindössze 11 MB-tal gazdálkodhat szabadon a tulajdonos, úgyhogy nem árt beszerezni egy microSD-kártyát, melyet az akkumulátor alatt aztán ügyesen el lehet helyezni; persze azon sem lepődnénk meg, ha gyárilag járna hozzá egy kisebb méretű. Nem egy okostelefonról van szó, de java-támogatás van a rendszerben, úgyhogy elvileg lehet szoftvereket letölteni, a kérdés, hogy van-e rá szükség, mert gyárilag is elég korrekt kínálatot kapunk. A multimédia menüpont alatt találjuk a zene- és a videólejátszót (külön vannak), az FM-rádiót és a hangzögzítőt. A szervező több finomságot tartogat, iránytű, időjárás előrejelző, kikapcsolva is működő ébresztőóra, havi, heti és napi nézettel is rendelkező, korrektül működő naptár, jegyzettömb, stopper, világóra, alapfunkciós számológép, Google keresés (egy link a böngészőben, nem natív program), e-könyv olvasó. A helyszínek alatt két alkalamzás üldögél, az egyik a GPS segítségével mondja meg az aktuális pozíciónkat, a másik az Endomondo nevű kondizós cucc, mely szintén a globális helymeghatározó rendszerre építkezve közli adatait. Van még egy alkalmazások menüpont is, itt azonban alapból nincs semmi, a játékok alá pedig két egyszerű, de szórakoztató alkotás került.

Huawei Discovery Expedition Huawei Discovery Expedition

A rendszerről összességében tehát azt tudjuk elmondani, hogy jó. Korrektül néz ki, a legtöbb kínai készülékkel ellentétben nem ijeszteget minket mindenféle fölösleges és kevésbé látványos effekttel, átlátható és közepesen gyors. Ez utóbbi egy változó dolog, a menüben való lépkedéstől ugyan nem fog leszállni a hajunk, de azért nem is veszélyesen lassú a dolog, az alkalmazások indulása viszont elég sok időt vesz igénybe.

Huawei Discovery Expedition Huawei Discovery Expedition

Mivel a készülék specifikációja a cikk megírásának időpontjában számunkra sem volt ismert (a cikket nyilván kiegészítjük majd, amint napvilágra kerülnek a tények), nem tudjuk, hogy milyen GSM-sávokon tud működni. Az viszont biztos, hogy a 3G-t ismeri, a hálózati fejlesztésekben világszinten is élenjárú Huawei-től furcsa is lenne, ha masinája nem tudna korrekt dolgokat ezen a téren, úgyhogy valószínűsíthetjük a HSPA-támogatást is. Viszont leellenőrizni sajnos nem tudtuk a dolgot, ugyanis ezen a szoftveren valahogy sehogy nem tudtuk beállítani az internetet; az APN bele volt égetve a gépbe. Mivel WiFi nincs, ezért az webes funkciókat sajnos nem tudtuk kipróbálni, de ami késik, nem múlik, itt is igyekszünk majd pótolni! Annyit azért így is tudunk, hogy a netet Opera Minivel lehet böngészni, Facebookból és Twitterből pedig natív kliens van. Valószínűleg elég lassan indulnak el, mert már az is több másodpercbe telt nekik, hogy kinyögjék az internet hiánya miatti indulásképtelenséget, de azért hasznos, hogy a gyártó előre telepítette őket. Ha számítógépre kötjük a masinát, egy virtuális CD-ROM-ot kapunk (mint egy Huawei modem esetében), ahol választhatunk a PC Suite, a sima USB Mass Storage adatátvitel, illetve a modemként való használat között; ha a tárhelyre kattintunk, akkor kizárólag a behelyezett memóriakártya adatait érhetjük el, ráadásul Linux vagy OS X rendszerek alól nem is működik a mutatvány, mivel a "módválasztó" szoftver Windowsra lett megírva.

Huawei Discovery Expedition Huawei Discovery Expedition

A hangminőség telefonálás közben jó, egyedül azért nem mondanám kiemelkedőnek, mert a hangtónus egy picit más, mint a megszokott, amiben a valamilyen szinten vízálló hangszóró is benne lehet; ettől függetlenül klassz, hogy a beszéd tisztaságával és értetőségével nincs gond. Hasznos funkció, hogy a beépített giroszenzort kihasználva lehetőség van az etikett mód bekapcsolására is, ami annyit tesz, hogy bejövő hívás esetén elég a készüléket kijelzővel lefelé az asztalra raknunk, le fog némulni. A névjegyzékben 1000 ember adatait tárolhatjuk el, extra adatokból ha nem is különösebben sok, de pár azért van (több telefonszám, webcím); minden embert berakhatjuk csoportba, plusz hívóképet és egyedi csengőhangot párosíthatunk hozzájuk. Az SMS-tárhely mérete szintén 1000, csak ez itt az üzenetek számára vonatkozik. MMS-támogatás is van és az e-mail kliens sem maradt ki, utóbbit elindítva egy pillanat alatt felvihetünk Gmail vagy Windows Live fiókot, meg persze lehetőség van kézi konfigurálásra is.

Multimédia, üzemidő, összegzés

A készülék kamerája 2 megapixeles, fixfókuszos, a legnagyobb elérhető felbontás fotóknál 1600 x 1200, videóknál 176 x 144 pixel. A szoftver ehhez a szerény felbontáshoz mérten egészen okos, van sorozatfel, időzítő, éjszakai mód, állítható a fehéregyensúly, használhatunk különféle effekteket és kereteket. Ennél több nyilván nem is kell.

Huawei Discovery Expedition
[+]

A fényképek minőségével elégedettek lehetünk, ahhoz képest, hogy mindössze 2 megapixelről beszélünk, korrekt fotókat kapunk. A színek szépek, a vonalélesség rendben van, a zajszint nem magas. A dinamikatartomány sem az, viszont ez ugye negatívum, eredményeként sok helyen ki- vagy beégett részekkel találkozhatunk. Gyenge pont továbbá a szerény fényviszonyok között történő fotózás, sötétben az éjszakai mód bekapcsolásától függetlenül fogunk teljesen fekete képet kapni; nyilván azért kerül ez említésre, mert nem vaksötétről beszélünk, hanem olyan körülményekről, ahol azért más készülékek rendszerint látnak valamit.

Huawei Discovery Expedition Huawei Discovery Expedition

A zenelejátszó szoftverrel kapcsolatban voltak kétségeim, az MTK-s telefonok ugyanis kifejezetten gyengék szoktak lenni ezen a téren. De nem az Expedition; a háttérben is futó alkalmazás képes ID3-tagek alapján szűrni a zeneszámok között, tartalmaz hangszínszabályzót, viszont az albumborítókat nem mutatja. A hangminőség kihangosítva nem túl megnyerő, a legnagyobb probléma, hogy halk a cucc; a gyári fülhallgatóról ugye nem tudunk nyilatkozni, egy megfelelő kiegészítővel viszont jól szól a gép. Az FM-rádió működik, a videólejátszás úgyszintén, de felbontásbeli limitek vannak, egy 720p-s HD-videót már nem volt képes elindítani a szoftver, ami nem csoda, hiszen már a QVGA-felbontású mozgóképek lejátszása is akadozott. Egyébként a 3GP, az MPEG4 és H.263/H.264 kodekeket/formátumokat támogatja.

Huawei Discovery Expedition
[+]

Az akkumulátor 1000 mAh-s, ami ehhez a tudáshoz és készülékkategóriához képest kifejezetten nagynak mondható. Olyan nagynak, hogy a kétnapos, hétvégi tesztelés alatt nem is tudtuk lemérni, hogy mire képes, a töltöttséget jelző ikon ugyanis két nap alatt nem változott. Igaz, csak nyomkodás és telefonálás volt, lévén az internetes funkciók nem működtek, de ettől függetlenül az okostelefonoknál megszokottnál sokkal hosszabb üzemidőre számíthatunk a készüléktől.

Értékelés: Huawei-Discovery Expedition
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 3 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 2 pont
Felhasználói felület élménye 4 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek ?
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya ?
Hogyan értékelünk?

Az egyik részről abszolút magabiztosak vagyunk magunkban, a másikról viszont kissé bizonytalanok, ugyanis sok dolgot nem tudunk még a készülékről. Leginkább az ára érdekelne minket, hiszen marhára nem mindegy, hogy 30 vagy 90 000 forint lesz a végfelhasználói ár; valószínű, hogy inkább előbbi felé fog húzni, de hangsúlyoznám, hogy semmilyen információ nem áll rendelkezésünkre, tehát ez csak egy tipp. Azt sem lenne rossz tudni, hogy a magyar nyelv biztosan belekerül-e, plusz az adatkommunikációs képességekkel kapcsolatos dolgokat is felfedhetné valaki, a víz- és porállóság pontos paramétereiről nem is beszélve

Ettől függetlenül sok dolgot tudunk a Huawei és a Discovery közös készülékéről. Az első ilyen, hogy szép és jól össze is van rakva, a második pedig az, hogy szoftveres téren sem szenved hiányosságot, ráadásul kellemes extrákat is kapunk. Erről a masináról ugyanúgy nem mondaná meg senki, hogy kvázi egy "kínai szoftver" fut rajta, ahogy a Sonim készülékeiről sem ez jut eszünkbe. Nagyon jól használható és szerethető kis cucc, nehéz is megállni, hogy ne igyunk előre a medve bőrére; most egy tetszett plecsnit kap, melyet az ár és az egyéb tények napvilágra kerülése után akár egy ajánlottra is módosíthatunk.

Huawei-Discovery Expedition

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Huawei-Discovery Expedition
Huawei-Discovery Expedition Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 114,5 x 50.5 x 16 milliméter
Tömeg 106 gramm
Színvariációk fekete-narancssárga
Kijelző
Kijelző átlója 2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT-LCD Gorilla Glass borítással
Színárnyalatok száma ?
Hardver
Processzor típusa ?
Processzor csíkszélessége ?
Utasításkészlet ?
Grafikus chip ?
RAM / ROM ? / ?
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 név
SMS memória 1000 darab
Belső memória 64 MB (11 MB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (SDHC)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / ? / ?
IrDA / Bluetooth nincs / van
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek iránytű, időjárás előrejelző, Facebook, Twitter, Opera mini, e-könyv olvasó, Endomondo
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (176 x 144 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 454 óra (2G) / 476 óra (3G)
Beszélgetési idő 307 perc (2G) / 300 perc (3G)
Zenelejátszási idő ?
Egyebek
por- és vízálló kivitelezés, giroszenzor, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények