Bevezető, tartozékok
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer a HTC Touch, másik nevén "a válasz az iPhone-ra". Kellemes kis készülék volt, sok vásárlót hozott szeretett atyjának, aki épp ezért több utódot is nemzett, Slide, Cruise, valamint az ifjú titánok, a Diamond és a Pro, akikért a fél világ szíve dobog. Az atya azonban nem feledkezett meg úttörő gyermekéről, épp ezért újranemzette (netán klónozta?), majd elnevezte Vivának... mi van?
Elnézést, ha a kissé gyermeteg bevezetőtől megkavarodott a tisztelt olvasó. A helyzet tehát az, hogy a HTC a nagy Touch-dömpingben újra kiadta az alapkészüléket, vagy ha nem is pont azt, akkor egy hardveres oldalról tökéletesen egyező variánst. De miért? Minden bizonnyal azért, mert a sima Touch és a Dual mára kifutó modellekké váltak, továbbá nem található meg rajtuk a TouchFLO 3D névre keresztelt felhasználói kezelőfelület, pedig manapság ugye az a sláger. A 200 MHz-es TI OMAP processzor viszont semmiképp nem az, ezek alapján tehát elég nehezen érthető a gyártó lépése. Ha viszont kicsit mélyebbre nézünk, akkor egész más lesz a véleményünk - a HTC ugyanis nem hülye.
Tesztalanyunkról múlt héten már publikáltunk egy előzetes bemutatót, ahol értetlenkedtünk egy sort és megkérdőjeleztük a készülék létjogosultságát. Azóta viszont befutott az új szoftver, mely elvileg még mindig nem a végleges, ellenben van annyira fejlett, hogy az alapján cikket publikálhassunk a SpeedShop által biztosított masináról. Álmaimban sem gondoltam volna, hogy egy új ROM ilyen sokat tud változtatni egy masináról alkotott összképen, pedig ez a helyzet, de ne szaladjunk ennyire előre. Az eszközt nem végleges mivolta miatt egy fehér kartondobozban kaptunk, mérete alapján akár egy akciós IKEA konyhabútor is lehetne benne, de nem az van, csak maga a cucc, egy töltő, egy adatkábel, valamint egy sztereó füles. Elképzelhető, hogy a kereskedelmi forgalomba kerülő változatnál más lesz a repertoár, de nem valószínű, mivel belépőszintű termékről van szó.
Hirdetés
Külső
A Vivát akarva-akaratlanul is a Touch-hoz hasonlítja az ember, nagyon közeli rokonokról van szó. Kezdjük talán a mérettel. Az újdonság fogyott és hízott is egyszerre, rövidebben mondva átalakult, mintha egy hosszútávfutó hirtelen elkezdene kondizni és szteroidokat enni - vagy fordítva, nem is tudom. Kissé megvállasodott és vastagabb is lett, pontos mérete 104,5 x 59 x 15,8 mm (az előd 99,9 x 58 x 13,9 mm, csak az összehasonlítás kedvéért). Ellenben kevesebbet nyom 2 grammal, a konyhai mérleg tehát 110 grammot fog mutatni, ha rárakjuk.
A felhasznált anyagok terén ennél jelentősebb változások mutatkoznak. Az elődmodell ugye kellemes tapintású, biztos fogást adó, gumiszerű műanyagból készült, amire túlzás lenne azt mondani, hogy prémium kategória, de azért sejtetett valamit. A Viva is sejtet, csak kissé más értelemben: csúszós-csillogós-ujjlenyomatokat erősen gyűjtő, enyhén gyöngyházfényű plasztikokkal operál, senki nem fogja rá azt hinni, hogy csúcsmodell, ami mondjuk nem feltétlenül gáz, mivel ugye nem az. Így sem rossz érzés kézbe venni, kellemes fogása van, passzol a tenyérbe, de azért örültem volna, ha kicsit jobb minőségű anyagokból rakják össze. Az összeszerelés minősége nem rossz, nyekergésről nem számolhatok be, ellenben a hátlap közepét kissé be lehet nyomni, ha valakit ez zavar, az berakhat egy papírdarabot alá, tehát orvosolható problémáról van szó.
Az előlap tetején találjuk a telefonhangszórót, alatta terpeszkedik a közepes minőségű, 2,8 hüvelyk átlójú QVGA érintőkijelző. Ami süllyesztett. Ami pedig rossz dolog egy ilyen készüléknél, nagyon rossz, az ujjal való használhatóságot ugyanis nagy mértékben befolyásolja, negatív irányba. Szerencsére nem annyira vészes a helyzet, a perem ugyanis a kijelző felé lejt, de a sarokban lévő X gombot azért nem olyan könnyű megnyomni rajta. Alul sorakoznak a kezelőszervek, nincs belőlük sok, híváskezdeményező/befejező páros és öt irányú d-pad, utóbbi erősen lötyög, mondhatni gagyi benyomást kelt.
A hátlap sem lett túl hivalkodó, a tervezéskor valószínűleg a "gyűjtsük a szöszöket" volt a jelmondat, a kamera optikája és a kihangosító hangszórója ugyanis egyaránt nagyon mélyen ül, ami se nem szép, se nem praktikus. Alul is van egy rés, oda kell a csuklópántot befogni.
Felül a bekapcsológomb árválkodik. A stylust a jobb felső szegletből tudjuk elővarázsolni, közepes méretű, fémből készült darabról van szó, egész jól használható. Jobb oldalon nincs semmi, az alsó fertályon a mikrofon és a HTC ExtUSB csatlakozó haverkodik, az elmaradhatatlan hangerőszabályzó páros tehát balra került.
Hardver, sebesség
Windows Mobile 6.1 Professional, 200 MHz-es TI OMAP processzor, 128 MB RAM és 256 MB ROM, melyekből 75/138 MB szabadon felhasználható - így néz ki címszavakban a gép belseje. Pont így nézett ki a Touch-é is, pontosabban annak első kiadásában még fele ekkora volt a memória, meg ugye az operációs rendszer is csak sima hatos volt, de ettől függetlenül kijelenthetjük, hogy lényegi különbség nincs. Sebességet már az előzetes bemutató kapcsán is mértünk, de az új ROM miatt megtettük újra, íme az eredmények:
Pocket PC Mark v1.03 | VsBenchmark 2007 | ||
Dhrystone Benchmark (CPU) | 67,60 | Graphics | 1188 |
Whetstone Benchmark (CPU) | 2,51 | Others | 2077 |
Memory Benchmark | 372,02 | JPEG | 1672 |
File system Benchmark | 184,63 | Games | 1670 |
Storage Cards | - | Sound | 562 |
Graphics Benchmark | 95,12 | Final | 1433 |
A Pocket PC Mark eredményei nem változtak, ellenben a VsBenchmark összességében közel 40 százalékkal gyorsult, ami igen örvendetes! Furcsa viszont, hogy a hangtesztre kapott pontszám drasztikusan csökkent - le is futtattam még kétszer a programot, érdekes módon egyszer teljesen ugyanilyen, egyszer pedig nagyon gyenge pontszámokat kaptam, olyanokat, mint amilyeneket az előzetes tesztben. Jobb híján a még mindig nem teljesen végleges ROM számlájára írom a dolgot.
[+]
Jól néz ki fedél nélkül
A lényeg viszont nem ez, hanem az, hogy hogyan teljesít a gép a mindennapos használat során. Örömmel jelenthetem, hogy elképesztően jól! A TouchFLO körülbelül háromszor olyan gyors, mint a Diamondon, amit mondjuk megmagyaráz a negyed akkora felbontású kijelző. Tényleg villámgyors a menürendszer, a programok elindítására ugyanakkor elég sokat kell várni a kis OMAP proci miatt. Az összhatás viszont ettől függetlenül kellemes, tessék gyönyörködni:
TouchFLO, szoftverek
A TouchFLO úgymond új típusú. Nevezhetném TouchFLO 3D Light-nak is, mert funkcionalitását tekintve teljesen ugyanaz, mint a Diamondon lévő, csak pár effekt eltűnt a repertoárból. A sebességet az előző oldalon lévő videón meg lehetett szemlélni, most tehát nézzük a funkciókat..
..melyek igazából szintén egyeznek a Gyémánton lévőkkel. Különbség van viszont a megjelenítésben, a képnézegetőben a fotók nem átúsznak, hanem "áttűnnek", ez is elég látványos, nincs vele baj. A zenelejátszónál is így működnek az albumborítók, megmondom őszintén, ez szerintem egy átláthatóbb kivitelezés, mint az alapverzióban lévő dög lassú lapozgatás. A több rész nem változott, van tehát időjárás előrejelzés, gyorstárcsázó és gyorsindító fül, webes rész YouTube-bal és Opera 9.5-tel.
Beállítási lehetőségekben sem szenvedünk hiányt. Van feladatkezelőnk, mely képes megtanítani az X gombot arra, hogy valóban bezárja, ne csak tálcára tegye a futó programokat. A tálcán lévő dolgok egyébként szintén kezelhetők ujjal, mivel arrafelé bökdösve az ikonok mintegy varázsütésre nagyok lesznek, tehát a félrenyomás esélye körülbelül nulla százalék - egyébként a Start menü elemei is nagyok, tehát ott is jól működik a tapicskolás. A görgetőrutin minden Windowsos menüben elérhető, a kattogó hang szerencsére kikapcsolható. Van továbbá USB Mass Storage mód is, ha gyorsan szeretnénk adatokat mozgatni a memóriakártyára. Szoftverek terén is a szokásos a kínálat: Adobe Reader, RSS-olvasó, Streaming Media, Zip.
Szoftveres billentyűzetekből a képen is látható verziók kerültek a gépre, mindkettővel kényelmesen lehet gépelni, a kettő közötti választást leginkább a gyűrűméret fogja eldönteni, ugyanis mindkettő használható ujjal is, csak nem mindenkinek.
Telefonálás, adatkommunikáció
Telefonálás közben sem a hangminőséggel, sem a vételi erősséggel nem volt problémám. Új dolog, hogy telefonálás közben a kezelőszervek (kihangosítás és társai) egy virtuális fedlap mögött vannak, amit ujjunkkal kell lehúznunk - hasznos és okos megoldás. A hívásfogadás is csúszkával történik, már ha mindenképp mellőzni akarjuk a hardveres gombokat, de miért tennénk ilyet?
A telefonálással kapcsolatos szoftverek a szokásosak, az üzenetkezelésért és a nevek tárolásáért egyaránt az Outlook felel. Van tehát hitelesített IMAP szerverekkel és csatolt fájlokkal is boldoguló e-mail kliensünk, MMS-szerkesztőnk, nevekből pedig annyit tárolunk, ahányat csak akarunk, extra mezőkben sem fogunk hiányt szenvedni. A naptár szintén elsőosztályú - az a helyzet, hogy PIM funkciók terén még mindig a Windows Mobile a nyerő.
Adatkommunikációs téren egy apró változás történt, a Viva már mind a négy GSM-csatornán elboldogul, az előd ugye nem szerette a 850 MHz-et. Adatátvitelre GPRS-t vagy EDGE-t használhatunk, 3G nincs - egyébként hamarosan megjelenik a Touch 3G is, de az már egy másik történet, ne kanyarodjunk el. WiFi szerencsére van, 802.11b/g kompatibilis, a Bluetooth A2DP-t támogató 2.0-s, a miniUSB-kompatibilis HTC ExtUSB hasonló verziószámmal büszkélkedhet. GPS vevő nem került a gépbe.
Multimédia, összegzés
A kamera 2 megapixeles, fixfókuszos. Maga a képérzékelő nem lehet valami nagy, mivel az általa rögzített fotók a nagyon erőteljes, olajfestmény-hatású zajszűrés ellenére is meglehetősen zajosak, plusz a dinamikatartomány is alacsony, az "év kamerás mobilja" díjat tehát biztos, hogy nem a Viva fogja megkapni. Beállítási lehetőségekből elég sok van: fehéregyensúly, jpeg-tömörítés, fénymérés (átlagoló és középre súlyozott), expozíció-korrekció (+/-2 fényérték 0,5-es lépésekkel). Videókat 176 x 144 pixeles felbontásban rögzíthetünk.
Az újdonság természetesen nem ijed meg némi muzsikálástól sem. A fájlokat az Audio Booster szólaltatja meg, köztük pedig előadó, album, stílus és zeneszerző szerint tud szűrni - persze ha akarunk, használhatunk lejátszási listákat is. Megjeleníti az albumborítókat, kényelmesen használható ujjal is, tehát rendben van. A hangszínszabályó ellenben még mindig csak bedugott fülhallgató esetén hajlandó elindulni, nagy kérdőjel ez, de annyira nem zavaró. A hangminőség kihangosítva és a gyári fülessel egyaránt közepes.
Az összegzés előtt gyorsan kitérnék az üzemidőre. A Viva ellátásáért egy 1100 mAh-s akkumulátor felel, ami a szerény étvágyú processzornak köszönhetően visszafogott használat mellett akár három napig is képes életben tartani a masinát - persze ha zenélünk is rajta, akkor ez másfél, legfeljebb két napra redukálódik. Most pedig az összegzés: a Viva bruttó kiskereskedelmi ára várhatóan 65.000 forint körül fog mozogni. Hasonló áron juthatunk hozzá a kifutó Touch Slide-hoz, de ne felejtsük el, hogy a Viva egy új készülék. És mint ilyen, ennyiért megéri, mert bár anyaghasználat szempontjából nem világbajnok, a TouchFLO-t villámgyorsan futtatja és majdnem minden alapvető dolog megtalálható benne. A süllyesztett kijelzőért mondjuk nagy kár, de én ettől függetlenül ajánlom.
![]() |
HTC Touch Viva |
Bocha
A tesztkészüléket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérem kattintson ide.
Specifikáció
HTC Touch Viva (Opal) | ||
![]() |
Technológia | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz |
Operációs rendszer | Windows Mobile 6.1 Professional | |
Méret | 104,5 x 59 x 15,8 mm | |
Tömeg | 110 gramm | |
Processzor | 200 MHz-es TI OMAP 850 | |
ROM/RAM | 256 / 128 MB (138 / 75 MB szabadon felhasználható) | |
Kijelző | 2,8 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző | |
Bővíthetőség | microSD | |
WiFi | 802.11b/g szabványú | |
Infra/Bluetooth | nincs/2.0 (A2DP is) | |
GPS vevő | nincs | |
Audio | HTC ExtUSB kimenet, mikrofon, monó hangszóró | |
Fényképező | 2 megapixeles, fixfókuszos CMOS | |
Akkumulátor | 1100 mAh-s cserélhető Li-Ion | |
Egyéb | HTC TouchFLO |