HTC Touch Slide - minek multi-touch?

Bevezető, csomagolás

Az iPhone-hisztéria a készülék megjelenésével sem sokat csitult, az Apple termékéről a szakértők is sokat vitáznak. A nagyobb gyártók közül többen saját iPhone-konkurenssel rukkoltak elő, a Nokia pedig ennek híján nyílt reklámhadjáratba kezdett. A tajvani székhelyű HTC viszont szépen, nyugodtan kezelte a dolgot: kijelentették, hogy nem kívánnak átállni a multi-touch rendszerre, piacra dobták a Touch-ot, amiből idő közben el is adtak több mint 800.000 darabot. Ennek ellenére nem ülnek a babérjaikon, hiszen megérkezett az népszerű modell utódja, a Touch Slide.

Azt már az előzetes információk alapján bátran kijelenthetjük, hogy a tajvaniak nem csak egy újabb rókabőrt kívánnak lehántani a Slide kiadásával. Az előd legnagyobb problémáján, a lassúságon javítottak, hiszen a gyengécske, 200 MHz-es TI OMAP procit egy laza mozdulattal a kukába dobták, ezúttal már egy 400 MHz-es Qualcomm CPU biztosítja a megfelelő sebességet. A hardveres változások azonban nem merülnek ki ennyiben, de ne szaladjunk túlságosan előre.

Az RRC által biztosított tesztpéldányt á la nature kaptam, nemhogy doboza, de zacskója sem volt szegénynek, így a tartozékokról nem tudok biztos információval szolgálni. Szinte biztosra veszem, hogy jár majd hozzá egy füles, memóriakártya, tok, töltő, valamint adatkábel.

Külső

Az újdonság külsejében nem sokat változott elődjéhez képest, legalábbis első ránézésre. A szakavatott szemek viszont egyből észrevehetik, hogy nem a sima Táccsról van szó, egyrészt mert a készüléktest kicsit hosszúkásabb, másrészt mert a jobb felső sarokba felkerült egy előlapi kamera, ami ugye a 3G-s képességről árulkodik.

Az ügyes tervezők szerencsére nem felejtették el, hogy a sima Touch főleg kis fizikai méretének köszönheti a sikerét, amit megtartottak tesztalanyunknál is. Egy cseppet azért hízott a kicsike, tömege már 120 gramm (szemben az előd 112-jével), fizikai méretei pedig továbbra is impozánsak egy Pocket PC-től: 55 x 107 x 15,8 mm, azaz keskenyebb, de hosszabb és vastagabb, mint a nem csúszkás modell. Az anyaghasználat és a kialakítás maradt, az érintőkijelző körül továbbra sincs perem, a fémes hatású részek műanyagok, a gumirozott felület pedig gyűjti a koszt, de jó fogást biztosít.

A hátlapon lévő dolgok nem változtak, elrendezésük azonban igen. A kamera optikája körül nagyobb lett a króm-hatású kör, az önarckép tükör lentre került, a kihangosító hangszórója pedig közelebb csúszott hozzájuk. Alulról sajnos eltűnt a két kidudorodás, asztalra letéve tehát nagyobb felület súrlódik, de reméljük, hogy ettől nem fog karcolódni.

Az oldalsó részek sem maradtak érintetlenek. Egyedül a bekapcsoló gombot nem piszkálták, ez továbbra is felül található, de a nyakpánt rögzítési helyének képében új szomszédot kapott. Az alsó fertály tehát megüresedett, egyedül a hátlap levételekor fogunk errefelé nyúlkálni.

A hangerőt továbbra is baloldalt tudjuk szabályozni, az idióta csúszka helyett viszont ezúttal normális gombpáros lesz ebben a segítségünkre. Erre az oldalra került a miniUSB, pontosabban HTC ExtUSB csatlakozó is, amit a lent található microSD bővítőhellyel ellentétben nem véd gumifedél a porosodástól.

Az ellentétes oldal felső részén van a stylus silója, a lenti részen pedig a kamera exponálógombja árválkodik.

A kijelző mérete legnagyobb sajnálatunkra összement, a képátló 2,6 hüvelyk, a felbontás QVGA (240 x 320 pixel). A minőséggel továbbra sincs gond, bár a VGA felbontású X800, vagy épp az iPhone mellett ez a megjelenítő labdába sem rúghat. Az előlap alján továbbra is megtalálható a híváskezdeményező/befejező gombpáros, valamint a jó minőségű d-pad.

Az - elvileg - legnagyobb újítást csak a gép szétcsúsztatása után csodálhatjuk meg. A billentyűzet sokak bánatára nem QWERTY, a nálam járt példányon 20 gombos, SureType rendszerű klaviatúra volt, de létezik numerikussal ellátott verzió is. Háttérvilágítás van (bár nem épp egyenletes, a bal felső sarokban lévő billentyűk sokkal fényesebbek társaiknál), a gombok megfelelő méretűek, jól lehet rajtuk gépelni. A csúszató mechanikáról nem mondhatok sok jót, a gép összecsukott és kinyitott állapotban egyaránt lötyögött, de mentségére legyen mondva, hogy egy sok ember kezében megfordult prototípusról van szó. Remélhetőleg a piaci forgalomba kerülő modellekkel nem lesz ilyen probléma.

Belső, operációs rendszer

Az operációs rendszer Windows Mobile 6 Professional, ennek újdonságaira nem térnék ki részletesen, az érdeklődők itt és itt olvashatnak a funkciókról. Mint a bevezetőben említettem, a 200 MHz-es TI OMAP processzort lecserélték, a Touch Slide-ban a Kaiserből ismerős Qualcomm MSM7200 ketyeg 400 MHz-es órajelen. Ebből sokat profitál a gép, sokkal gyorsabb lett az egész rendszer, de erről majd a következő oldalon.

A memória mérete is megduplázódott, a RAM 128, a ROM pedig 256 MB-os, programmemóriából körülbelül 60, tárhelyből pedig 120 MB szabad - utóbbi szintén nem végleges adat, mivel a tesztpéldány tele volt mindenféle debug és rendszerprogramokkal.

Pocket PC Mark v1.03
Dhrystone Benchmark (CPU) 128,74 MIPS
Whetstone Benchmark (CPU) 5,58 MWIPS
Memory Benchmark 517,32 points
File system Benchmark 65,35 points
Graphics Benchmark 135,41 points

A sebességtesztek is az új processzor létjogosultságát - pontosabban a váltás szükségességét - bizonyítják. A CPU tesztek kétszer akkora pontszámot dobtak ki, mint az elődnél, sőt, a memóriakezelés is nagy mértékben gyorsult. A kis jelentőséggel bíró fájlrendszer tesztre viszont fele akkora pontszámot kapott, de ezért úgy érzem, hogy bőven kárpótol a proci. A grafikus rész nagyjából 35%-kal gyorsult.

Van három új szoftveres billentyűzet, aminek nagyon örültem, mert nem szerettem az igazi klaviatúrán gépelni. A képen látható kettő mellett van egy QWERTY is, mindegyik tökéletesen használható ujjal is - BKV-n nagy hasznukat veszi az ember.

TouchFLO

A Touch Slide a gyártó harmadik gépe, mely megkapta a TouchFLO technológiát, valamint az ehhez tartozó plug-ineket. A Today képernyőről ezúttal is egy nagydarab digitális óra nézeget vissza ránk, alatta láthatjuk az elmulasztott eseményeket (új e-mail/SMS, nem fogadott hívás). Középtájt négy gomb sorakozik, az első az órás nézetbe visz, a második egy időjárás-előrejelző, a harmadikban 9 alkalmazás gyorsindító ikonja várja, hogy nyomkodjuk őket, a negyedik pedig a profil és csengőhangválasztó rész.

Hasznos újítások történtek a tálcán. Mostantól itt sem fog gondot okozni az ujjal való kezelés, fentre bökve ugyanis előjönnek nagyban is az ikonok, tehát biztos, hogy nem fogunk félrenyomni hangerőszabályozáskor. A jobb felső sarokba csücsülő task manager szintén új, rábökve megtekinthetjük a memória telítettségét, valamint a futó programokat, amiket egy gombnyomással be is csukhatunk.

Ujjunkat a kijelzőn végighúzva elővarázsolhatjuk a bűvös háromoldalú kockát - erről videó a multimédiás résznél található. Ez maradt a régi, az egyik oldala gyorstárcsázó felület, a másikon pár hasznos gyorsindító sorakozik, a harmadikra pedig akkor érdemes lapozni, ha némi audiovizuális élményre vágyunk. A sebességgel semmi gond, háttérben futó zenelejátszó esetén is akadásmentesen tudunk forgatni - itt látszik, hogy mire jó egy gyors processzor és sok memória.

Van egy új gyorsmenü is, ami akkor jelenik meg, ha szétcsúsztatjuk az eszközt (egyébként kikapcsolható). Mint a képen is látszik, ezen mindenféle új dolgokat lehet csinálni, hasznos. Megjelenése után pár másodperccel el is tűnik, amennyiben nem csinálunk vele semmit.

A görgetőrutin megmaradt, de még mindig fényévekre van az Apple-féle megoldástól, a szöveg akadozva, előre beállított sebességgel gördul. Elvileg ugyanez van a Kaiserben is, de ott mégis jobbnak éreztem - reméljük, hogy ismét a bétás szoftverről van szó.

Multimédia

A kamerát sajnos nem cserélték ki, pedig ráfért volna. Továbbra is 2 megapixeles, fixfókuszos, makró képek készítésére tehát alkalmatlan. A legnagyobb felbontás állóképeknél 1600 x 1200 pixel, a tömörítés négy lépcsőben szabályozható, fénymérésből kétfélét választhatunk (középre súlyozott és átlagoló), van sorozatfelvétel, önkioldó, effektek, fehéregyensúly állítási lehetőség - a szoftver egyébként Pocket PC-hez képest szokatlanul gyorsan működik.

A képminőség szerencsére sokat javult. Az oldalsó részek már nincsenek elmosva, úgyhogy az elkészült fotók nem keltenek olyan hatást, mintha bemozdultak volna. A zajszint alacsonyabb, azonban látszik, hogy ez az erősebb zajszűrésnek, nem pedig egy nagyobb méretű érzékelőlapkának köszönhető. Mesterséges fénynél elég jól teljesít az apró optika, éjszaka viszont használhatatlan képeket készít.

Zenéinket az Audio Manager nevű progival tudjuk megszólaltatni. Ezt a TouchFLO-kockából is el tudjuk érni, nagyon jól kezelhető ujjal, viszont hiányoznak belőle a beállítási lehetőségek. A főmenüben viszont ezúttal van egy Audio Booster nevű cucc, ami ikonja alapján egy hangszínszabályzó lehet, de erről nem tudtam meggyőződni, mivel csak bedugott fülessel akart elindulni, azt viszont nem kaptam hozzá. Saját fülessel az egyedi ExtUSB csatlakozó miatt nem tudtam kipróbálni, akik 3,5 mm-es jack csatlakozós fejhallgatót szeretnének használni, azok kénytelenek lesznek venni egy átalakítót - gáz. A hangminőség kihangosítva kellemes, de nem kiemelkedő.

A legbabább rész a képnézegető lett. Itt is némi iPhone-szagot lehet érezni, de nem ez számít, hanem az, hogy a HTC ugyanazokat tudja és ugyanannyira kezelhető, mint az Apple multi-touch érintőkijelzővel ellátott gépe. Van ujjal zoomolás, képtologatás, forgatás, teljesen jó. A használatát egy kicsit szokni kell, utána viszont nem lesz gondunk vele.

Íme a már emlegetett videó, melyen megcsodálhatjuk az új szoftver sebességét, valamint láthatjuk az új fícsöröket:

Telefon funkció, adatkommunikáció

A telefonosos adatkommunikáció sokat fejlődött, az új Touch ugyanis már elboldogul a 3. generációs mobilhálózatokon. A leggyorsabb adatátviteli mód a HSDPA, ennek hiányában használhatunk EDGE-t vagy GPRS-t is. Telefonálás közben nem volt semmilyen problémám, a gépnek nem okozott gondot a GSM/UMTS közötti váltás, a hívások sosem szakadtak meg, a hangminőség is teljesen rendben volt.

Egy dolgot viszont nagyon elbaltáztak az új Touch tervezésekor: kifelejtették a WiFi-t. Azaz valószínűleg direkt hagyták ki, de ez kétségtelenül hatalmas hiba volt, hiába van UMTS és HSDPA, ezek napjainkban nem tudják pótolni a WLAN-t. Infra port továbbra sincs, a Bluetooth 2.0-s, támogatja sztereó hangátvitelt (A2DP).

A szoftveres rész teljesen rendben van. A telefonkönyv kapacitásának a belső memória mérete szab határt, azaz szinte végtelen bejegyzést tárolhatunk, az egyes nevek mellé megszámlálhatatlanul sok extra mezőt menthetünk el. Újdonság a névjegyzékben jobb oldalt látható oszlop, ami megkönnyíti a keresést - mindenki tudja, hogy az iPhone-ból lopták az ötletet, de kit érdekel, ha egyszer jó. A hívásnaplóban az összesített nézet mellett lehetőség van rászűrni a kimenő, a bejővő, valamint a nem fogadott hívásokra is. A tárcsázó képernyő szintén TouchFLO-s, még mindig nagyon jól néz ki. SMS és MMS támogatás természetesen van, az Outlook is mindent tud, amit egy mobileszköz e-mail kliensétől elvárhatunk. Lehetőség van MP3 formátumú csengőhangok beállítására is, a profilokról pedig már esett szó.

Egyebek, összegzés

A videólejátszási képesség ezúttal is a végére maradt. Az új processzornak köszönhetően végre nem gond az asztali PC-re optimalizált videók lejátszása sem, bár az aprócska kijelzőn felesleges ilyennel küzdeni, érdemesebb átkonvertálni a filmeket. Lejátszáshoz érdemes feltelepíteni az ingyenes TCPMP-t, mivel alapból csak a Windows Media Player áll rendelkezésre, ami ugye elég korlátozott funkcionalitású.

Az üzemidő úgy éreztem, hogy nem csökkent számottevően az új CPU miatt, bár erről a tesztidőszak rövidsége miatt nem beszélhetek teljes bizonyossággal. A gép nálam átlagosnál nagyobb használat mellett 2 napig bírta, ami jó eredmény egy PDA-tól.

Összegzés: az új Touch elődjéhez hasonlóan egy kiváló gép. Mondhatnánk rá, hogy egy tökéletesített modell, hiszen rengeteget javítottak mind a hardveres, mind pedig a szoftveres részen - gyors processzor, sok memória, király képnézegető, 3G támogatás. A WiFi hiányát viszont hatalmas ballépésnek tartom - nekem emiatt nem is kéne a gép, de ennek ellenére megkapja az Ajánlott plecsnit. Reméljük, hogy a következő Touch-ból már ez sem marad ki (meg lesz belőle billentyűzet nélküli változat, mert nekem marhára nem kell), és akkor végre adhatok egy Különösen Ajánlott plecsnit is.

HTC Touch Slide

Bocha

A készüléket az RRC Hungary DiFO üzletág biztosította. Köszönjük.

Specifikáció

HTC Touch (P3450)
Technológia GSM/GPRS/EDGE 900/1800/1900 MHz + UMTS
Operációs rendszer Windows Mobile 6 Professional
Méret 55 x 107 x 15,8 mm
Tömeg 120 gramm
Processzor 400 MHz-ces Qualcomm MSM7200
ROM/RAM 256/128 MB (120/60 MB szabadon felhasználható)
Kijelző 2,6 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség microSD
WiFi nincs
Infra/Bluetooth nincs/2.0 (A2DP is)
GPS vevő nincs
Audio HTC ExtUSB kimenet, mikrofon, monó hangszóró
Fényképező 2 megapixeles, fixfókuszos CMOS
Akkumulátor 1120 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb HTC TouchFLO, numerikus billentyűzet
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

  • HTC Touch Cruise - Tom is szereti

    Megérkezett a HTC legújabb Touch készüléke. Ezúttal már nem csak a kezelhetőség, hanem a tudás is öt pontos.

  • HTC Panda - a tévedés

    A HTC nagy kijelzővel ellátott modellje alapvetően nem rossz gép, de az árát nem a tudásához igazították. Nagyon nem.

  • HTC Touch Diamond - tényleg majdnem

    Kicsi, gyönyörű, mindent tud, innovatív - viszont lassú. A HTC giroszkóppal ellátott készüléke megmutatja, a WM is lehet kezelhető.

  • HTC X7510 - valami változott..

    ..de az alapkoncepció maradt ugyanaz: UMPC méretű PDA, ami nem tud sokkal többet, mint harmad ekkora társai.

Előzmények

Hirdetés