HTC Desire X: Desire újratöltve

Bevezető, tartozékok

HTC Desire. A név, melyet meghallva minden Android-szimpatizáns tudja, miről van szó. A HTC egyik leghíresebb telefonja minden bizonnyal a Desire volt, a nagy várakozással övezett készülék a megjelenés után is be tudta váltani a hozzá fűzött reményeket, sőt, túl is szárnyalta az elvárásokat. Nem csoda tehát, hogy a tajvani gyártó még bő két évvel a mobil megjelenése után is vissza-visszanyúl a jól bevált márkanévhez. Tavay a Desire S és a Desire Z borzolta a kedélyeket, idén pedig a Desire C és a Desire V után megérkezett az X utótaggal megtoldott modell.

HTC Desire X
[+]

Azonban míg a Desire C és Desire V az olcsóbb szegmensben próbált szerencsét, a Desire X nagyobb babérokra tör. A közép és felső árkategória határmezsgyéjén lavírozó eszköz hardveresen és szoftveresen egyaránt előrelépést jelent az előző vágyakhoz képest, a telefon külseje pedig egyenesen telitalálat. Utóbbira jó példa, hogy a hétvégén több, a mobil eszközökre kevésbé gerjedő ismerősöm is megdicsérte a telefont (végre nem egy tepsi), így bizonyságot nyert, hogy nem csak az én ízlésemnek felel meg a kialakítás. Külön öröm, hogy a mobil egy kisebb kijelzőt kapott, a négy hüvelykes méret alulról közelíti az általam ideálisnak tartott 4,3 hüvelykes képátlót.

HTC Desire X
[+]

A Speedshoptól kapott mobil egy apró fehér műanyagdobozban érkezett. A csomagolás a szokásos extrákat rejti, a nagy rakás kézikönyv mellett egy microUSB-kábelt, egy töltőfejet és egy sztereó headsetet találni. A füles egy kicsit kényelmetlen, a hangzás viszont jobb az átlagnál, egy megfelelően beállított hangszínszabályzóval egészen élvezhető az élmény. MicroSD-kártyát sajnos nem rejt a doboz.

Külső

A HTC mindig is odafigyelt a készülékek külsejére, a Desire X viszont különösen szépre és ergonomikusra sikeredett, a design körülbelül a One S szintjét hozza. Nem véletlenül hoztam fel példaként a One széria középső tagját, az újdonság sok szempontból emlékeztet az említett modellre, a sarkok lekerekítése, az előlap kialakítása és a vékony kivitel is a One S-t idézik. A matt plasztik borítás a szennyeződésekkel és az ujjlenyomatokkal szemben is jól bírja, a 118,5 x 62,3 x 9,3 milliméteres méretekkel és 114 grammos tömeggel rendelkező készüléket jó érzés kézben tartani, egy kézzel is gond nélkül kezelhető, a hátlap kialakítása stabil fogást biztosít. Az összeszerelés minőségére sem lehet panasz, az illeszkedések stabilak, a gombok nem lötyögnek. A képeken látható fekete kivitel mellett egy fehér ruhába öltöztetett modell is a boltok polcaira kerül.

HTC Desire X
[+]

Az előlap tetején látható a hangszóró, mely a One S és One X nyomdokaiba lépve mikrofuratos kialakítással rendelkezik. Alatta egy ezüst HTC felirat olvasható, tőle balra a fény- és közelségérzékelő, jobbra egy állapotjelző LED kapott helyet. A másodlagos kamerát hiába keresi az ember, ez a modul sajnos kimaradt a játékból, sokat rontva ezzel az összképen. Az előlap legnagyobb területét egy négy hüvelykes képátlójú, 480 x 800 képpontos felbontású kijelző foglalja el. A körülbelül 233 ppi pixelsűrűség jócskán alulmarad a csúcsmodellekhez képest, ám a kép így is viszonylag éles; persze a sasszeműek és pixelvadászok elsőre ki fogják szúrni a recés éleket. A panel S-LCD technológiát használ, a színek élénkek (16 millió színárnyalattal dolgozik a megjelenítő), a betekintési szög óriási, a fényerő viszont lehetne acélosabb. Az érintések érzékelése természetesen kapacitív módon történik, egyszerre legfeljebb két ponton mehet a tapogatás. A képernyő alatt három gomb csücsül, a szokásos vissza, főképernyő és beállítások / alkalmazásváltó billentyűkkel lehet számolni.

HTC Desire X
[+]

A telefon hátlapja matt plasztikból van, a csúcsmodellekkel ellentétben le lehet pattintani, így feltárul az akkumulátor, valamint a SIM- és microSD-kártyák foglalatai. Díszítőelemként egy halvány HTC és Beats Audio felirat látható, a szintén mikrofuratos külső hangszóró a bal alsó sarokba került. A hangminőség egészen jó, a magas hangerő mellett a torzításfaktor is alacsonyabb az átlagnál; persze HiFi-élményre nem szabad számítani. A telefon egyetlen kamerája a bal felső sarokban foglal helyet, a vakuval megtoldott optikának egy fém szigetecske ad otthont.

HTC Desire X
[+]

Az oldalsó interfészek és gombok kínálata a szokásos. A hangerő jobb oldalt szabályozható, a microUSB-aljzat a bal oldalra került. A 3,5 milliméteres kimenet és a ki- és bekapcsoló gomb felül bandázik, utóbbi a képernyő feloldására és lezárására is használható.

Hardver, rendszer, UI

A Desire X borítása alatt egy Snapdragon MSM8225 lapkakészlet duruzsol, mely a Qualcomm negyedik generációs SoC-családjának leggyengébb, olcsóbb modellekbe szánt fertályát takarja, a művészneve S4 Play. A 45 nanométeres csíkszélességű lapka egy kétmagos, magonként 1 GHz órajelű, ARMv7 utasításkészletű, Cortex-A5 családba tartozó magot tartalmaz, a grafikus gyorsításért egy Adreno 203 GPU felel. A RAM mérete 768 MB, a belső tárhely kapacitása 4 GB, utóbbit microSD-kártyával lehet bővíteni. Mint az a szintetikus teljesítményteszteken is látszik, a SoC körübelül a harmadik generációs Snapdragonok szintjét hozza, néhol talán gyengébb is azoknál. A működési sebességre ettől függetlenül nincs panasz, a HTC mérnökei jó munkát végeztek az optimalizálás során, akadásokkal elvétve találkozni. A böngészés is korrekt sebességű, az összetett weboldalak látogatása sem izzasztja meg a vasat, ám arra számítani kell, hogy az erőforrás-igényes játékok be tudnak majd szaggatni a gépen; a Dead Trigger viszont maximum részletesség mellett is viszonylag élvezhető maradt. A készülék egy MobilarenaTV-adásban is szerepelt, a videós bemutatóért katt ide.

Teljesítmény-teszt
Benchmark HTC Desire X Sony Xperia SL Sony Xperia S Galaxy Nexus
Quadrant Standard 2613 pont 3260 pont 3122 pont 3586 pont
Linpack for Android (single) 44,474 MF. / 1,88 s 50,350 MF. / 1,67 s 54,051 MF. / 1,55 s 45,438 MF. / 1,85 s
Linpack for Android (multi) 75,771 MF. / 2,23 s 83,333 MF. / 2,02 s 88,539 MF. / 1,91 s 47,022 MF. / 3,59 s
Smartbench 2012 Prod. 2191 pont 1802 pont 2045 pont 1977 pont
Smartbench 2012 Games 1955 pont 1722 pont 2037 pont 1554 pont
AnTuTu Benchmark 5181 pont 7228 pont 6622 pont 5525 pont

A mobilon az Android rendszer 4.0.4-es verziója fut, az esetleges frissítésekkel kapcsolatban megkérdeztük a HTC magyarországi márkaképviseletét, a válasz sajnos nemleges, ami sokat ront az összképen. A gyári felhasználói felületet a Sense legújabb, 4.1-es variánsára cserélte a gyártó, amely rengeteg okossággal egészíti ki az alapokat. Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a gyengébb hardveres képességek miatt a némileg butított Sense jár a Desire X-re, ez elsősorban kevesebb animációt, a MediaLink HD hiányát és a gyári alkalmazásváltó használatát jelöli, a funkcionalitás szempontjából nem szenved hátrányt a készülék.

A Sense nemrég egy apróbb frissítésen esett át, az új verzió tovább tökéletesítette az amúgy is kiváló felhasználói felületet. Igényes rajzok, egyedi ikonkészlet, rengeteg egyedi minialkalmazás, DropBox-integráció (25 GB extra tárhellyel), saját szájíz szerint alakítható képernyőzár, több téma és stílus jellemzi a HTC megoldását, mely sokak szerint a legjobb a piacon. A ruhaváltás a gyári alkalmazások többségének átrajzolását is maga után vonta, ami több esetben a funkcionalitás bővülését is jelenti. A 4.1-es Sense leghasznosabb újítása egyébként a jobb alsó multitasking gomb viselkedésének testre szabhatóságában rejlik: a felhasználón múlik, hogy szimpla érintésre az alkalmazásváltót vagy a beállítások menüt szeretné elővarázsolni, a másik funkció hosszú nyomásra válik elérhetővé.

Szoftverek, kamera

Az alap szoftverek tekintetében nem történt változás a 4.0-s Sense-hez képest, a velük kapcsolatos információk fellelhetőek a részletes bemutatónkban. A névjegyzék szinkronizálható többek között Google-, Exchange-, Facebook- és Hotmail-alapon, a rendszer automatikusan feltérképezi és felajánlja a ismerősök eltérő fiókjainak összekapcsolását. A naptár szintén ügyes, szinkronizálható Google- és Exchange-alapon, megjeleníti a Facebook-eseményeket és az aktuális időjárás-előrejelzést. Az email-kliensben van lehetőség mappázásra, szűrésre, rendezésre és egyszerre több fiók kezelésére is, a listát két ujjal görgetve a napok között lehet ugrálni. A zenelejátszóba beépül a SoundHound, a TuneIn Radio és a 7digital, aktiválható a Beats hangzásjavító eljárás, valamint automatikus borítókép-frissítésre is lehetőség van. A videólejátszó már nem ilyen rózsás, a 720p és 1080p tartalmakat nem hajlandó megnyitni a szoftver. A kisebb felbontású alkotásokat viszont gond nélkül kezeli, megjeleníti a feliratokat, képernyőtotó készíthető az éppen játszott felvételből, valamint itt is elérhető a Beats hangzásjavítás.

A böngésző magabiztosan teszi a dolgát: egyszerre több oldalt is kezel, az olvasó mód kiszűri (legalábbis megpróbálja) a felesleges sallangokat, bekapcsolható az invertált megjelenítés, valamint a gyors beállítások mód is elérhető. Az extra alkalmazások között hasznos és kevésbé fontos program egyaránt helyet kapott. A Friend Stream a közösségi szolgáltatások értesítéseit és az egyéb eseményeket jeleníti meg egy fedél alatt, a Hangrögzítő és az Időjárás a névhez hű funkciókat látják el. A Locations egy hely alapú megosztószolgáltatást takar, a Rescue egy távdiagnosztizáló szolgáltatást rejt, a Testreszabás a főképernyő és a felületek átrajzolásában segít, a Zseblámpa a kamera melletti villanót használja fényforrásként, a WiFi hotspottal vezeték nélküli internetszórást tesz lehetővé. Természetesen a HTC telefonok védjegyének számító Teeter játékocska is helyet kapott a fedélzeten.

A hátlapon egy autofókuszos kamera is helyet kapott (28 milliméteres F2.0 optikával és BSI szenzorral), mellyel legfeljebb 5 megapixeles, azaz 2592 x1552 képpontos felbontású fotókat lehet lőni. Nagy feketepont jár a videózási képességekért, a telefon legfeljebb 800 x 480 pixelre képes, igaz, a másodpercenkénti 30 képkockás sebességre nincs panasz. A kameraszoftver nem változott, ám ez nem jelent rosszat, a HTC egy igen ergonomikus felületet hozott össze a Sense 4.x-ben. A legfontosabb beállítások és a különféle lencsék a főképernyőről is elérhetőek, videózás mellett pedig fényképezni is lehet. Az opciók között állítható az érzékenység, a fehéregyensúly, az expozíció, a kontraszt, a telítettség és az élesség, az üzemmódok között a HDR is helyet kapott. Képminőség téren már kevésbé remekel a masina: a dinamikatartomány alacsony, a zajszűrő algoritmus szétmossa a részleteket, néhol kromatikus aberráció is felfedezhető.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs oldalról néhány szempontból nem hozza az ár mellé elvárható szintet a Desire X, az NFC hiánya és az alacsony sebességű HSDPA fájó pont. A négysávos (850/900/1800/1900) GSM-modul mellett egy kétsávos (900/2100 MHz) UMTS-egység lapul, mobil hálózaton legfeljebb 7,2 Mbps elméleti letöltési sebességgel és 5,76 Mbps feltöltési sebességgel lehet száguldozni. A WiFi (802.11b/g/n) DLNA- és WiFi Direct-támogatással érkezik, a Bluetooth-chip (4.0) és az a-GPS alapnak számít, extraként az internet megosztására van lehetőség. Telefonálás közben a hangminőség mindkét oldalon megfelelő volt, a beszéd tiszta és érthető maradt.

A hátlap alatt egy 1650 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátor található, mely a csúcsmodellekkel ellentétben cserélhető. Egy feltöltéssel egy napot simán kibírt a telefon, visszafogott használat mellett a kétnapos rendelkezésre állásra is volt példa. A hivatalos adatok alapján 2G-n 20 órányi beszélgetésre és 750 órányi készenlétre lehet számítani, ezek az értékek harmadik generációs hálózatra váltva 10 és 833 órára változnak.

HTC Desire X
[+]

Értékelés: HTC Desire X
Külső
Ergonómia 10 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A legújabb Desire-be nagyon könnyű beleszeretni, remek formaterv és prémium anyaghasználat jellemzi a mobilt, a Sense felületről nem is beszélve. A négy hüvelykes képátlójú kijelzőből fakadó kompakt kialakítás emberivé varázsolja a mobilt, a péklapát méretű készülékektől megcsömörlött felhasználók számára ideális lehet a HTC újdonsága. Ezen az áron pont megfelelő a hardver, a kijelző felbontása talán egy fokkal lehetne nagyobb, ám a Super LCD technológiájú panel képminősége kárpótolja a felhasználót. Az ergonomikus és látványos felhasználói felület, a rengeteg testreszabási lehetőség és a jó pár bónusz szolgáltatás miatt további pirospontokat érdemel a mobil.

Persze mindennek két oldala van, negatívumok is akadnak. A kamerával készített képek minősége gyenge, a videózási képességekről nem is beszélve. Az NFC hiánya könnyeket csal az egyszeri újságíró szemébe (ez a chip már az 50 ezer forintos kategóriában is kezd alapfelszereltséggé válni), nincs előlapi fényképező, illetve a mobilhálózaton keresztüli letöltési sebesség is lehetne magasabb.

Kártyafüggetlen konstrukcióban 87 ezer forintba kerül a telefon, ami nem kevés pénz, ám a specifikációk és a telefon képességei alapján nagyjából indokolt, legalábbis nyitóárként. Érdemes megnézni, mit kapunk jelenleg ennyiért, a Samsung Galaxy Ace 2, az LG Optimus L7, a Sony Xperia Sola is ezen az árszinten mozog, ám nem kérdés, hogy tesztalanyunk jobban teljesít náluk. Plecsni szinten valahol a tetszett és az ajánlott között félúton helyezkedik el a készülék, a Jelly Bean frissítés hiánya miatt azonban csak egy erős tetszettet kaphat.

HTC Desire X

dr. Kind

A tesztkészülék az Speedshop jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

HTC Desire X
HTC Desire X Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 118,5 x 62,3 x 9,3 milliméter
Tömeg 114 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch S-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM8225
Processzor típusa dual-core 1 GHz Cortex-A5
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 203
RAM mérete 768 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 4 GB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, DLNA
USB microUSB
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.4
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok van
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Friend Stream, Időjárás, Locations, Polaris Office, SoundHound, Teeter, 7digital, TuneIn Radio
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, LED villanó, 28 milliméteres F2.0 optika, BSI szenzor
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (800 x 480)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (Beats Audio)
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1650 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 750 óra (2G) / 833 óra (3G)
Beszélgetési idő 20 óra (2G) / 10 óra (3G)
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, Sense 4.1, fényérzékelő, közelségérzékelő, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

  • HTC J - J, te ki vagy?

    A válasz: felső-középkategóriás ritkaság a HTC-től, ami leginkább a One S-hez áll a legközelebb, de tud néhány különlegességet.

  • HTC Desire V - jégkrém dupla SIM-mel

    A HTC első kétkártyás okostelefonja, a Desire V jól néz ki és eleget is tud, csak a hardver lehetne picit erősebb.

  • HTC Desire C - nem nagyravágyó

    Lefelé bővült a HTC palettája, de úgy, hogy a gyártó jellemző összes stílusjegy megmaradt. Az ár pedig meglehetősen kedvező.

  • HTC One X - egy telefon mind felett

    A One széria csúcsa jött, látott és győzött: prémium anyaghasználat, ütős formaterv és előremutató hardver jellemzi a HTC újdonságát.

Hirdetés