HTC Desire 12+ - ez már nem az a vágy

A tajvani gyártóra jellemző Sense felület és kamera jellemzően meggyőző szokott lenni, itt azonban némi lomhaságra és közepes minőségű fotókra kell számítani.

Bevezető, külső, kijelző

Jelenleg nem úgy tűnik, hogy a 2018-as év lesz az, ami kimozdítja a HTC-t a gyengébbnél gyengébb piaci negyedévek sorából, sajnos a rendkívüli módon várt csúcsmodell, az U12+ egyáltalán nem váltotta be a hozzá fűzött nagy reményeket, és a középkategóriás Desire-sorozat legújabb tagjai sem lettek maradéktalanul meggyőzőek.


[+]

Elsőként a Desire 12+ jutott el hozzánk: a 80 000 forint körüli árcímke mellé elfogadható a 3/32 GB-os memóriacsomag és a közel 3000 mAh-s akkumulátor, ám a Snapdragon 450 teljesítménye már 720 x 1440 pixelen is karcsú, ez a manapság már nagyon kevésnek számító képpont pedig 6 hüvelyken terül el, így 268 ppi-s, harmatos sűrűségű panelt lát maga előtt, aki bekapcsolja a mobilt. A dupla kamera önmagában biztató is lenne, de ha a 13 + 2 megapixeles párost magunk elé képzeljük, inkább vakításnak tűnhet a bokeh-effektekért felelős segédszenzor.


[+]

A doboz kicsomagolásakor tűnik fel, hogy nem gyorstöltős az adapter és a microUSB is múltidéző, viszont legalább jár hozzá headset, a 3,5 milliméteres jack csatlakozót pedig nem tüntették el, így nincs meg a U12+-féle probléma, hogy csak gyári fülhallgató jár hozzá, adapter nem, az analóg kimenet pedig lemaradt. A Desire 12+ esetén viszont az earbud headset az, ami minőségben meg sem közelíti a USonicot.


[+]

158,2 x 76,6 x 8,4 milliméteres dimenzióival ez egy igazán méretes phablet, és bár a 157 grammos tömeg sem kevés, az anyaghasználat erősen műanyagos. A keret már messziről megnézve is árulkodóan plasztik, a hátlap pedig a csillogása és az ujjlenyomat-mágnessége alapján akár üveg is lehetne, de valójában szomorú hangon kopog, jelzi, hogy valójában csak üvegnek látszik. A méreteihez képest kimondottan jó fogása van, kényelmesen vannak elhelyezve a jobb oldalra került bekapcsoló- és hangerőállító gombok. Alulra csoportosították a két csatalakozót, illetve a multimédiás hangszóró is itt terül el.

Kijelző-teszt
HTC Desire 12+ Meizu 15 Lite Huawei P Smart Xiaomi Redmi 5
Képátló 6,0 hüvelyk 5,45 hüvelyk 5,65 hüvelyk 5,7 hüvelyk
Felbontás 720 x 1440 1080 x 1920 1080 x 2160 720 x 1440
Technológia IPS LCD IPS LCD IPS LCD IPS LCD
Fehér fényerő 444 nit 545 nit 536 / 576 nit 484 nit
Fehér fényerő (min.) 12,7 nit 2,2 nit 4,0 nit 1,1 nit
Fekete fényerő 0,35 nit 0,44 nit 0,35 nit 0,26 nit
Kontrasztarány 1269:1 1293:1 1534:1 1861:1
Színhőmérséklet 7675 K + kézi 7984 K + kézi 7365 K + kézi 8022 / 7423 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Nagyon furcsa manapság a Sense felületet egy szemmel láthatóan pixeles kijelzőn nézni, a 268 ppi alig haladja meg a 8 évvel ezelőtti, legelső HTC Desire-ét (ami persze akkor egy csúcsmodell volt...). Az IPS technológiával megjelenített 720 x 1440 pixel értelemszerűen 18:9-es, ami vállalhatóan kicsivé teszi az alsó-felső kávákat, oldalt ugyanakkor feltűnőek a fekete sávok. A saját méréseink a vártnál jobb színhűséget és kontrasztarányt mutatnak, de a fényerő semmiképp nem acélos, napfény alatti láthatósága legfeljebb közepesnek mondható a 444 nittel. Éjszaka szerencsére nem vakít el, és az érzékenysége is megfelelő.


[+]

A felső káván színes értesítési ledet találunk, ezen kívül a szokásos fény- és távolságmérő páros, a beszédhangszóró és a másodlagos kamera látható rajta. Alul fizikai gomb nincs, a kijelző alsó sávját foglalja el a három androidos vezérlő. Vessünk még egy pillantást a hátlapra: a dupla kamera mellett egy szimpla ledes vaku és másodlagos mikrofon látható, a gyártói felirat fölött pedig ujjlenyomat-olvasó terül el.

Hardver, szoftverezettség

A Qualcomm Snapdragon 450 rendszerchip 3/32 GB-os memóriapárossal egyáltalán nem rossz, főleg ha egy feleennyibe kerülő Xiaomi Redmi 5-ben van. Dupla áron már elgondolkodtató, hogy van-e jobb alternatíva a nyolc 1,8 GHz-re skálázott Cortex-A53 magnál és az Adreno 506 grafikus gyorsítónál. Ám a probléma nem is a nyers erővel van, hiszen a 3D-s játékokat elindítva is vállalható a teljesítmény, minimális akadozásokkal, az viszont jóval zavaróbb, hogy maga a rendszer is képes megakadni, lassan reagálni egyszerű lapozásoknál vagy alkalmazásváltáskor. Megkérdőjelezhetetlenül pozitív ugyanakkor a 14 nanométeres gyártástechnológia, szerencsére aligha tapasztaltunk melegedést a készülékházon.


[+]

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark HTC Desire 12+ Xiaomi Redmi 5 Honor 7x Meizu 15 Lite
Rendszerchip Snapdragon 450 Snapdragon 450 HiSilicon Kirin 659 Snapdragon 626
AnTuTu Bench. 7.x 71369 pont 70322 pont 80349 pont 81893 pont
Geekbench 4.x (single/multi) 759 / 3770 pont 765 / 3477 pont 904 / 3471 pont 924 / 4464 pont
GFXBench Manhattan onscreen 18 fps 18 fps 8,3 fps 9,7 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 9,2 fps 9,4 fps 8,0 fps 9,8 fps
AndroBench Sequential Read 272,34 MB/s 277,95 MB/s 301,42 MB/s 280,54 MB/s
AndroBench Sequential Write 119,10 MB/s 113,54 MB/s 197,87 MB/s 212,69 MB/s
AndroBench Random Read 44,04 MB/s 36,25 MB/s 68,32 MB/s 54,06 MB/s
AndroBench Random Write 14,72 MB/s 16,69 MB/s 27,91 MB/s 16,86 MB/s

Az Android 8.0.0-s verziójához idén márciusi biztonsági csomag társul, tehát ez túl réginek nem mondható, az első bekapcsolás után én mégis azt hittem, hogy valamilyen vírust sikerült telepítenem a szokásos procedúrával. Rendre jöttek a szexszel és/vagy fogyással kapcsolatos kattintásvadász címek az értesítési felületre, az ötödik után mertem rákattintani az egyik visszafogottabbra, ki is derült, hogy csak az automatikus értesítéseket küldő News Republic tréfált meg. A másik véglet a HTC Sense Companion, ami elvileg személyre szabottan ad tanácsokat és ötleteket, viszont néhány ilyen után szinte teljesen elnémult és kiürült.


[+]

Ezzel a két szoftverrel ki is veséztük az extrák többségét, természetesen van egy teljes Google-csomag, egy egyszerű fájlkezelő, időjárás néhány szokásos rendszereszköz, illetve egy telefonkezelő, amit a HTC ezúttal csak Boost+ névre keresztelt.


[+]

A virtuális billentyűzetet a TouchPal szolgáltatja, és van még egy témaszoftver, ami a kezelőfelület megjelenését változtatja meg. Alulról felfelé jön elő a hagyományos alkalmazásmenü, a balra-jobbra lapozható kezdőképernyőkön pedig egyrészt látjuk a HTC-féle óra- és időjáráswidgetet, másrészt pedig egy hírösszegyűjtőt. Az alkalmazásváltó felülete és a fentről két lépcsőben lehúzható értesítési sáv és gyorskapcsoló-panel a gyári Android rendszert idézi.


[+]

Nincs arcalapú feloldás, szabadon variálható alsó sáv, vagy oldalról előhúzható Edge Sense felület, mint az U-szériás modellekben, hiányoznak az extrák a beállítások közül is, a felhasználó joggal érezheti azt, hogy csak egy launchert és két extra szoftvert kapott Sense néven. Még az elegáns HTC-s tárcsázót is eltüntették, helyére a szögegyszerű AOSP-s került.

Kamera, video, audio

A hátlapi kamera fotóit 13 megapixeles, fázisérzékelős autofókuszra képes szenzor csinálja egy f/2,2-es apertúrájú optikán keresztül, ezt pedig mélységinformációkkal egészíti ki egy 2 megapixeles, másodlagos darab. A kameraszoftverrel sem töltöttek sok időt, már a menüben lévő neve is Snapdragon Camera, ami egyértelműen jelzi a forrását. Alapbeállításokat megcsinálhatunk vele, kapcsolhatjuk a szimpla vakut, beállíthatjuk a geotagginget, az érzékenységet, az expozíciót és a fehéregyensúlyt, de DNG-módot vagy záridőt hiába keresünk, érdemi manuális mód nincs. Van kapcsolható HDR, illetve néhány egyéb, előre beállított séma, de az éjszakai mód például konkrétan semmit nem adott a nem túl rózsás végeredményhez.


[+]

Manapság már a középkategóriában sincs vállalhatatlanul gyenge kamera, ezekbe a 13 megapixeles felvételekbe nagyítva is találunk részleteket, a vonalélesség sem fájdalmasan rossz, viszont az ezeknél jóval fontosabb összkép mégis fátyolos, zajmentesített és rettentően szűk dinamikájú. Az automatikus fehéregyensúly olykor kékesnek hat, és még egy borúsabb képen is fogunk kiégett részletekkel találkozni, némi kromatikus aberrációval karöltve. A közeli fókusz érdekes módon bokeh módban hatékonyabb, mint automatikusban, az elmosás pontossága azonban semmilyen esetben sem tűnik sokkal jobbnak, mint amit egy kizárólag szoftveres technológia tud.


[+]

A 8 megapixeles szelfikhez fixfókusz és f/2-es apertúra tartozik, viszont van egy különálló kis ledes vakuja. A végeredmény nagyjából ezeknek megfelelően közepes (példa és példa). A videózás kapcsán elektronikus stabilizálásra számíthatunk, ez ha minimálisan is, de érezhető, ha az ember kézből, akár mozgás közben szeretne videózni. Az 1080p-s, 30 fps sebességű videók minősége rendben lévőnek mondható, de túl sok extra funkcióra ne számítsunk, és időnként előfordulhat fókuszvesztés vagy egy-egy pillanatnyi megakadás.


[+]

Nem maradt ki az RDS-képességekkel is megáldott FM-rádió, természetesen egy antennaként szolgáló fül- vagy fejhallgatót csatlakoztatnunk kell a 3,5 milliméteres jack kimenetbe. A kihangosítás minősége sajnos messze elmarad az egykori BoomSound által nyújtottaktól, a dobozhang és a mélyhangok teljes hiánya persze szinte alapkövetelmény ezeknél az aprócska egységeknél, de itt sajnos a hangerő sovány, a dinamikátlanság pedig zavarba ejtő.


[+]

Fülhallgatóval azonban helyre tud jönni minden, egy jobb kütyüvel (legyen akár csak egy Xiaomi Piston) próbálkozva jó minőségű, tiszta hang jön át, a kategória elvárásainak megfelelően. A külön zenelejátszót is nélkülöznünk kell, a Play Áruház minden fontos formátumot támogat. Videónézéshez érdemes lesz letölteni egy lejátszót, utána pedig Full HD-ig gyakorlatilag minden akadásmentesen fut, mással persze nem érdemes próbálkozni.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A Desire 12+ egyik legnagyobb előnye, hogy úgy képes két nanoSIM-et befogadni dual standby technológiával, hogy közben egy microSD-nek is marad hely az oldalról kipattintható tálcán. A hazai LTE-sávokat természetesen támogatja a Cat.4-es, 150 Mbps letöltési és 50 Mbps feltöltési sebességre képes modul. A Bluetooth 4.2-es, a WiFi pedig 2,4 GHz-es frekvencián működik, 802.11b/g/n routerekkel. A microUSB csatlakozó értelemszerűen 2.0-ás USB szabványok szerinti sebességre képes.


[+]

Kimaradt a giroszkóp, az NFC és a légnyomásmérő, viszont a gyorsulásmérő és a mágneses szenzor természetesen megvan. A navigációhoz GPS és GLONASS műholdak jeleit használja a földi antennákon és routereken kívül, sebességével és pontosságával minden rendben volt a teszt során. Közepes beszélgetési minőségről számolhatunk be, jó mikrofonnal, de kevésné élénk hangszóróval.


[+]

Értékelés: HTC Desire 12+
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A 2965 mAh kapacitású akkumulátor normál, 1,5 amperes adapterrel tölthető fel, körülbelül 2,5 órás időtartam kell, mire a teljesen lemerült állapotról ez sikerül. Az üzemidő erős átlagosnak mondható, 4,5 óra ébren töltött kijelző jutott egy ciklusra minden erőpróbával és aktív teszteléssel, egyébként akár 7 óra is kihozható bele, filmezéssel pedig nagyjából 10 órát tölthetünk egy huzamban, 150 nitre beállított fényerő mellett, alacsony hangerőszinten.

Az árpolitikán a negatív negyedévekre való tekintettel sem változtatott a HTC, a 79 900 forint körüli végfelhasználói ár ezért a készülékért megdöbbentően sok. A modern gyártástechnológiájú, de nem túl erős Snapdragon 450-re akár feleennyi pénzért is találunk mobilt, ám az igazi szomorúság, hogy a dupla kamerarendszer érdemben csak egy illúzió, a HTC Sense felület pedig a sok, szerethető kinézetű és funkcionalitású extra program és funkció helyett itt csak egy launcher, illetve néhány, megkérdőjelezhető hasznosságú, voltaképpen fapados szoftver. Tavaly még a Desire-széria mono hangszóróira is rásütötték a BoomSoundot, itt azonban ezt nem tették meg, és mennyire jó döntés volt – rosszabbul szól, mint amit valaha volt szerencsém, akármilyen HTC-től hallani. A kegyelemdöfés pedig a kijelzőé: rendkívül fájdalmas 300 ppi alatti képsűrűségen nézni egy olyan kezelőfelületet, amit a One M7-nek köszönhetően már 5 éve is közel 500 ppi-n láttunk.

Ezek után mérlegre tehetjük, hogy alapvetően nincs komolyabb baja a mobilnak, jól össze van rakva, kellemesen működik az ujjlenyomat-olvasója, átlagon felüli módon szól fülhallgatóval és az akkumulátora is jól bírja, viszont összességében gyakorlatilag biztos, hogy lehet találni nála lényegesen jobb alternatívát.

szentkuti11

A cikk elkészítését a TelenorHipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

HTC Desire 12+
HTC Desire 12+ Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 158,2 x 76,6 x 8,4 milliméter
Tömeg 157 gramm
Színvariációk fekete, ezüst, arany
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 6 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1440 pixel (268 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, Super LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 450
Processzor típusa nyolcmagos, 1,8 GHz-es Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 14 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 506
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Belső tárhely 32 GB
Memória bővíthetősége microSD (maximum 2 TB)
Adatátvitel
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 41,1 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat. 4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 8.0 (Oreo)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google-szoftvercsomag, Zoe, Fájlkezelő, Beállítás
Multimédia
Fő kamera 13 + 2 megapixel, autofókusz, szimpla ledes villanó
Másodlagos kamera 8 megapixel
Videófelvétel 1080p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2965 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő akár 522 óra
Beszélgetési idő (3G) akár 26 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gyorsulásérzékelő
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés