Gigabyte GSmart Essence - utolsó lehelet

Hardver, szoftverezettség

Hardveresen nem villant túl nagyot az Essence, a burkolata alatt egy Spreadtrum SC7731G lapul, ugyanez a lapka dolgozott az Archos 50c Neonban is. A négymagos, 28 nanométeres csíkszélességű, ARMv7 utasításkészletű Cortex-A7 processzor 1,2 GHz-en pörög, amihez egy Mali-400MP2 grafikus gyorsító és 512 megabájtnyi RAM tartozik. A 8 gigabájtos belső tárolóegységből körülbelül 5 marad szabadon az első bekapcsolás után, microSD kártya segítségével bővíthetjük a mobilt, de telepíteni nem tudunk a külső egységre.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Gigabyte GSmart Essence Doogee X5 Vodafone Smart Speed Op3n Dott telefon
Rendszerchip Spreadtrum SC7731 MediaTek MT6580 MediaTek MT6735M MediaTek MT6582
AnTuTu 5.x Benchmark 16201 pont 20297 pont 19647 pont 19545 pont
Vellamo Browser 1298 pont 2205 pont 1534 pont 1702 pont
Vellamo Metal 535 pont 676 pont 688 pont 768 pont
Geekbench 3 (single) 323 pont 361 pont 482 pont 354 pont
Geekbench 3 (multi) 996 pont 1183 pont 1452 pont 1196 pont
GFXBench Manhattan onscreen nem indult el nem indult el 4,7 fps nem indult el
Manhattan offscreen 1080p nem indult el nem indult el 1,5 fps nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 7,5 fps 7,7 fps 9,5 fps 9,4 fps
T-Rex offscreen 1080p out of memory 4,4 fps 4,3 fps 4,2 fps

A teljesítményteszteken jól láthatóan nem szerepelt túl fényesen a Gigabyte üdvöskéje, de a mindennapi használatban sem beszélhetünk villámgyors működésről, nagyon sok akadozással találkozunk, főleg a hosszabb listáknál, egy játék betöltésére is rengeteg időt kell várni. Szerencsére a melegedés szinte egyáltalán nem jellemző rá, a komolyabb játékok futtatását viszont értelemszerűen meg sem érdemes próbálni. Az 512 megabájtnyi RAM miatt a több program egyidejű futtatása elég korlátozottan megy neki, a böngészőben történő lapváltásokkor is feltűnően sokat töltöget újra, már ebben a kategóriában is illett volna egy gigabájtnyit adni. Ráadásul ugye a név kötelez, de még ez sem volt elég motiváció a gyártó számára...

Gigabyte GSmart Essence Screen Shot Gigabyte GSmart Essence Screen Shot

A bekapcsolást követően egy gyári Android 4.4.2 KitKat tárul elénk, a lezárt képernyőre lakat helyett egy G betű került, ez értelemszerűen a gyártót szimbolizálja. A kezdőképernyőkre maximum 4 x 5 ikon fér, ha widgeteket is használunk, akkor ez nyilván kevesebb. Van főmenü, balra-jobbra lapozással böngészhetjük az ábécé sorrendben lévő alkalmazásokat, pontosan úgy, ahogy az a módosítatlan rendszerben is van. A virtuális billentyűzet is teljesen eredeti, ekkora kijelzőn már elfogadhatóan teszi a dolgát, viszonylag pontosan lehet vele gépelni. Az értesítési felület kizárólag a legfelső sávból húzható le, működik viszont a multitouch, ha egy ujjal húzzuk le, akkor a dátumot és az aktuális értesítéseinket látjuk, ha két ujjal, akkor pedig a nyolc elemből álló kapcsolópanelt.

Gigabyte GSmart Essence Screen Shot Gigabyte GSmart Essence Screen Shot

Az alap szoftverek tehát az AOSP révén adottak, a gyártó viszont több extra alkalmazást telepített előre, a Battery Doctor figyel az akkumulátor merülésére, energiatakarékossági profilokat ajánl fel és megállapítja, hogy milyen használattal mennyit bír a telepünk. A Clean Master a tárolóhelyet és a memóriát figyeli, kitörölhetjük vele a fölösleges fájlokat, egyszerre bezárhatjuk az összes alkalmazást (erre természetesen a gyári rendszer is képes) és vírusokat is kereshetünk. A CM Security segítségével alkalmazásokat védhetünk jelszóval vagy mintával, érdekesség, hogy ha valaki rossz kódot ad meg háromszor egymás után, arról egy zseniális fotó készül az előlapi kamera segítségével, hogy tudjuk, ki szeretne hozzáférni az üzeneteinkhez vagy levelezésünkhöz.

Gigabyte GSmart Essence Screen Shot Gigabyte GSmart Essence Screen Shot

A FlashLight névre hallgató szoftver segítségével zseblámpaként használhatjuk a hátlapi vakut, sok hasonló programmal ellentétben ez akkor is bekapcsolva hagyja a világítást, ha lekapcsoljuk a kijelzőt, ami kimondottan jó pont. Ha csak kisebb fényre van szükségünk, akkor használhatjuk a kijelzőt is, ilyenkor teljes fényerőn villant fel nekünk egy hófehér képet. A Jegyzet névre hallgató szoftver egy pofonegyszerű, jegyzetelős alkalmazás, rajzolási lehetőség nincs, csak szöveget gépelhetünk be, ráadásul kezdőképernyőre helyezhető widgete sincs a szoftvernek, így sokan bizonyára egy másik alkalmazást töltenek majd le erre a célra. A Tallózó nevű program rejti a hagyományos fájlkezelőt, ami elemtípusonként szűri a tartalmakat, de adott esetben a jól megszokott, könyvtáras rendszert is elénk tudja vetíteni. A WPS Office szolgál dokumentumok kezelésére, nem csak olvashatunk, hanem szerkeszthetünk is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés