EVOLVEO XtraTab 8.0 QC - négymagos nagyokos

Bevezető, tartozékok

Hajnalodik, kiugrom az ágyból, a tabletem már vár reám...ismerős lehet a strófa, ám mégis kicsit másképpen hangzik ebben a felállásban. Bizony az élet és a technológia változást hozott, ameddig egy régi filmben a több színben villogó kapcsolók jelentették a high-tech érzést, addig manapság már az elképesztően széles szolgáltatáspalettával kecsegtető eszközök dobogtatják meg az emberek szívét (már aki érdeklődik persze ezek iránt). Én ugyan rendkívüli módon híve vagyok az írásos anyagoknak, legyen az újság vagy könyv, mégis azt mondom, hogy tényleg kényelmesebb előrántani egy táblagépet, hiszen ezen keresztül kvázi minden tartalmat elérhetünk, és még kikapcsolódni is lehet egy esetleges játék keretében.

EVOLVEO XtraTab 8 QC
[+]

Talán a széleskörű felhasználási lehetőség, valamint a rendkívüli kereslet miatt döntöttek úgy a kisebb gyártók is, hogy van fantázia ezekben a masinákban, így a nagyon olcsó cuccoktól a csúcskategóriás eszközökig szinte mindenből választhat a kedves vásárló, az ár és a felszereltség pedig nagyjából egymással párhuzamosan változik. Az Evolveo szintén úgy gondolta, hogy mindenek előtt a vonzó árcímke az egyik legfontosabb dolog, méghozzá úgy, hogy a tablet teljesítményében se kelljen igazán erős kompromisszumokat kötni. Az eredmény az XtraTab 8.0 QC lett, ami a még mindig nem túlságosan telített nyolc hüvelykes táblagép piacot célozza meg. Nevével ellentétben viszont nem fogunk annyira sok extrát találni benne, nem rossz a gép, de nem is ájulunk majd el tőle.

EVOLVEO XtraTab 8 QC
[+]

A csomagolás egyértelműen az Evolveo stílusjegyében készült, tűz, fellobbanó lángok, robbanás, sajtókép színesíti a dobozt, a legfontosabb felirat viszont a quad core, hiszen ez a termék már négymagos processzorral érkezik. A papírládikót felnyitva a termék kandikál ki elsőként, majd ezalatt találjuk a microUSB kábelt és a rendes töltőt is. Pozitív hír, hogy kapunk még egy puha tapintású műbőr tokot is, amibe kedvencünket belecsúsztathatjuk, ezzel is védve őt az esetleges sérülésektől.

Hirdetés

Külső

Az Evolveóra szerencsére az a jellemző, hogy nem spórolnak annyira a jobb minőségű anyagokkal. Tesztalanyunk is azon felül, hogy műanyagból és üvegből építkezik, jelentős mennyiségben tartalmaz fémet, ami valamelyest kiemeli kategóriájából és még jobb minőségérzetet is kelt. Elég masszív darab a 8.0 QC, még tekergetve sem hallunk recsegő hangokat. Kézbe venni nagyjából ugyanolyan feeling, mint más tableteknél, viszont ez a nyolc inches méret egész jól használható, 200 x 155 x 10 milliméteres ház se nem túl nagy, se nem túl kicsi, a 425 gramm pedig pont az a tömeg, amit még akár egy kézben is eltartogat az ember.

EVOLVEO XtraTab 8 QC
[+]

A kijelzőt elvileg karcálló borítás védi, bár nekem nem tűnt annyira ellenállónak, a mikrokarcok könnyedén megjelentek rajta. A körbefutó keret az átlagnál keskenyebb, ám arra még pont elég, hogy marokra fogva se tudjuk hüvelykujjal eltakarni a képernyő tartalmát. Túl sok dolog nincs, mindössze egy VGA kamera figyel be a jobb felső sarokban, ami azért sem szerencsés, mert így videochateléskor nem tudjuk rendesen középre igazítani magunkat. Az IPS-LCD kijelző 8 hüvelykes képátlóval rendelkezik, egyszerre öt ujjunkat képes érzékelni. Felbontása 1024 x 768 pixel, így a 160 ppi összérték nem valami nagy szám. A gond nem is ez, hanem a fényerő, ami elég halovány. A következmény az, hogy napsütésben nem látjuk elég jól a megjelenítőt, de az IPS panelre jellemző jó betekintési szög sem jön ki itt annyira.

EVOLVEO XtraTab 8 QC
[+]

Oldalt ér össze az előlapi üveg és a hátlapi fém rész, az összeillesztés nem rossz, viszont ujjbeggyel már érezhető a két felület közötti különbség. Mind a baloldal, mind az alsó rész üresen maradt, felül is csak a hangerőszabályzó billentyű, és a számomra még mindig értelmetlen kezdőképernyőre ugrás gomb kapott helyet. A masina jobb fele igencsak zsúfolt, szinte minden fontos dolog ide került. Felülről lefelé haladva találjuk a bekapcsológombot, a 3,5 milliméteres jack csatlakozót, a microUSB, a miniHDMI kimenet és a töltő csatlakozóit, valamint a reset gombot és a microSD kártyahelyet.

EVOLVEO XtraTab 8 QC
[+]

A fém hátlap most is matt felületű, hideg a tapintása, plusz a hardver által termelt hőt is szépen elvezeti, ezáltal még erősebb igénybevétel esetén sem érjük el a langyos szintnél melegebbet. Mivel nem tudjuk leszedni, így az akkumulátort sem tudjuk cserélni. Bal felül egy szerény két megapixeles kamera, jobb felül pedig a hangszóró figyelhető meg. Középre helyezték a gravírozott Evolveo logót, ami továbbra is impozáns látványt kelt.

Hardver, szoftverezettség

A QC megnevezés egyértelműen a hardveres képességekre utal, mivel az Evolveo termékének belsejében egy ARMv7 architektúrájú Actions Semiconductor ATM7029 chipsetet helyeztek el. A benne található processzor elvileg négy Cortex-A9 maggal rendelkezik, melyek egyenként maximum 1,3 GHz-en képesek dolgozni. Aztán persze kiderült, hogy inkább A5-ös magok ezek... RAM tekintetében 1 GB-ról tudunk információt szolgáltatni, a grafikus "kártya" szerepét pedig a Vivante GC1000+MP látja el. Belső tárhelyként 8 GB van megadva, de ebből csak 6,5 GB érhető el szabad felhasználásra, amit 32 GB-ot microSD kártyával lehet még tovább bővíteni.

Teljesítmény-teszt
Benchmark EVOLVEO XtraTab 8.0 QC Alcatel One Touch Tab 8HD Samsung Galaxy Tab 3 8.0 Google Nexus 7
Quadrant Standard 3209 pont 4374 pont 4758 pont 3567 pont
Linpack for Android (single) 35,001 MF. / 2,38 s 60,442 MF. / 1,39 s 55,008 MF. / 1,52 s 49,198 MF. / 1,70 s
Linpack for Android (multi) 81,758 MF. / 2,06 s 91,567 MF. / 1,84 s 95,550 MF. / 1,77 s 140,673 MF. / 1,20 s
Smartbench 2012 Prod. 1616 pont ? pont 3005 pont 3854 pont
Smartbench 2012 Games 2138 pont ? pont 1687 pont 2662 pont
AnTuTu 3.x Benchmark ? pont 11960 pont 4758 pont 12818 pont
Geekbench 530 pont 1129 pont 1231 pont ? pont

Valami itt nem klappol. Valamennyi pontszám azt mutatja, hogy a 8.0 QC jelentősen lemaradt a konkurens megoldásokhoz képest, legyen az az Alcatel vagy más gyártó terméke. Alapvetően ez a chipset elég retek, sokan panaszkodnak rá a neten, hogy nem hogy négymagos, de kétmagos architektúrákkal sem képes felvenni a versenyt. A Vivante nem rossz név, de ez a GC1000 3D teljesítményben nagyon erőtlen, 2D-ben viszont megállja a helyét, ezért nincs gond a menüben, no meg a videók visszanézésekor. Arra tehát a hardver maximálisan elég, hogy egy ilyen felbontású kijelzőt meghajtson, még mozgó háttér mellett is folyamatos a lapozgatás, a widgetek sem terhelik meg a processzort. Játékoknál a közepesnél kicsit jobbra kell számítani, nem ezzel fogjuk maximum grafikán végigvinni a Modern Combat 4-et, de átlagos game-ekre teljesen használható.

EVOLVEO XtraTab 8 QC Screen Shot EVOLVEO XtraTab 8 QC Screen Shot

A táblagépen az Andoird 4.1.1 Jelly Bean fut, a gyártó tájékoztatása szerint ettől feljebb egyelőre biztosan nem fognak lépni. Az Evolveo nem kívánt belenyúlni az egyébként elég szép gyári rendszerbe, ezáltal teljesen "Nexus" érzésünk lehet, legalábbis az ikonok külső jegyeit és a megtalálható alkalmazásfelületeket figyelembe véve. A főoldalak személyre szabhatók, a gyorsikonok mappákba helyezhetők. Az információs "függöny" alul az óra mellett érhető el, képernyőképet pedig a tálcán található virtuális gomb segítségével készíthetünk.

EVOLVEO XtraTab 8 QC Screen Shot EVOLVEO XtraTab 8 QC Screen Shot

Szinte csak alap programok találhatók a gépen, mint a böngésző, számológép, kamera, óra, email, galéria, térkép, zene- és filmlejátszó, YouTube, Play Áruház, egyéb Google programok. A fájlkezelőnek külön külsőt szabtak, extraként pedig mindössze az OWL Playert kapjuk, ami filmlejátszóként funkcionál. Van azért ennek egy jó funkciója is, méghozzá az, hogy nem csak teljes képernyőn képes megjeleníteni a videókat, hanem kis felugró ablakban is, ezáltal mondjuk egy böngészés közbeni mozizás egyáltalán nem zavar be.

Multimédia, kamera

Én őszintén szólva egyáltalán nem vagyok híve a tabletes fotózásnak, annak pedig plána nem, hogy csak azért belepakoljanak valamit, hogy a kamera igen / nem kérdésre előbbi legyen a válasz. A gyártó nyolcasába egy öt megapixeles képalkotó optika került, fixfókusszal. Ez már eleve kedvét szegi az embernek, még akkor is, ha például egy-két módot (éjjel, tájkép), a fehéregyensúlyt (nappal, fluoreszkáló) állítani tudunk. Videóknál HD felbontás a maximum, ekkor az expozíció értékét módosíthatjuk.

EVOLVEO XtraTab 8 QC
[+]

Jaj, hát Isten lássa lelkem én minden megtettem, de ezek a képek...botrány komolyan mondom, hogy erre ki mondja rá az áment. Használhatatlanok a felvételek, a dinamikatartomány a béka feneke alatt van, az erősebb fény szétszedi az optikát, olyan hogy vonalélesség, egyszerűen nem létezik. Zajosak a fotók, nem látszódnak a részletek, nincs makró mód és homályosak lesznek a képek sarkai, ami eleve a gyenge minőségű optika miatt van. Videóknál HD ide vagy oda, nem folyamatos a felvétel, inkább csak betűdobálózásnak tűnik az egész, főleg, ha megnézzük az elkészített tesztfelvételt

EVOLVEO XtraTab 8 QC
[+]

FM-rádió nincs, a zenelejátszó pedig megkapta a gyári androidos külsőt, előadók, albumok, számok szerint rendezhetjük dalainkat. A muzsikák hallgatásakor az albumborító indexképként jelenik meg, választhatunk ismétléses vagy véletlenszerű lejátszást, de akár hangeffektekkel is tarkíthatjuk az általunk összeállított műsort. Sok értelme persze nincs, mivel eszméletlenül halk a cucc, a mélyeket nem nagyon halljuk, de a magas hangok sem élvezhetők.

EVOLVEO XtraTab 8 QC Screen Shot EVOLVEO XtraTab 8 QC Screen Shot

A videólejátszó az, ami örömre ad okot. A gyárilag telepített OWL Player felugró ablakos képességeit már említettem, azt viszont nem, hogy a DivX filmeket is támogatja, méghozzá a feliratokkal együtt. Emellett nézhetünk 720p-s és 1080p-s mozikat is, utóbbinál nagyon ritkán ugyan megakad egy pillanatra a kép, de ezt tényleg csak az élesebb szemmel rendelkezők veszik észre.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

No ebben a gépezetben sincs túl sok minden, vagyis se Bluetooth-ra, se 3G modemre vagy GPS egységre ne számítsunk. El kell fogadnunk, hogy az Evolveo mindössze egy 802.11b/g/n szabványokat támogató WiFi modullal örvendezteti meg a leendő vásárlót. Adatkábel csatlakoztatása esetén tölteni nem tudjuk ugyan a készüléket, viszont adatokat már másolhatunk rá, a gép külső meghajtóként ismeri fel a tabletet.

EVOLVEO XtraTab 8 QC Screen Shot EVOLVEO XtraTab 8 QC Screen Shot

A böngésző minden feladatot képes ellátni, a gyárilag telepített Flash lejátszónak köszönhetően pedig teljesértékű netezési élményt garantál a tablet. Az oldalak betöltési sebessége egész gyors, tudunk nagyítani és kicsinyíteni, van oldalmentési lehetőség, ha esetleg internet nélküli helyen szeretnénk elolvasni egy hosszabb Mobilaréna cikket.

EVOLVEO XtraTab 8 QC
[+]

A beépített és nem mozdítható akkumulátor kapacitása 4500 mAh, ami elsőre elég karcsúnak tűnik. Használat esetén viszont rájövünk, hogy nem is olyan rossz ez, főleg filmezésnél, DivX videókat például 6-7 órán keresztül tudunk úgy nézni, hogy a WiFi bekapcsolva marad. Ha csak netezgetünk, akkor is megcsípjük az 5-6 órát, de azért játékoknál már nyilvánvalóan jobban merül majd a tablet, de ez minden ilyen eszköznél így van.

EVOLVEO XtraTab 8 QC
[+]

Értékelés: EVOLVEO XtraTab 8 QC
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 4 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 4 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A szinte már naponta megjelenő eszközök száma óriásira duzzadt, ezáltal a konkurencia is folyamatosan erősödik, bármelyik gyártó szemszögéből is nézzük az esetet. Egy jobb és felhasználó csábítóbb eszközhöz nem elég összekutyulni a dolgokat, hanem olyan tulajdonságokkal kell felruházni azokat, amik tényleg ha nem is egyedülállóak, de a kategóriában mindenképpen előnyösek. Az Evolveo legújabb terméke már négymagos processzorral támad, ki gondolta volna ezt bő egy évvel ezelőtt, hogy még az olcsóbb masinákban is ilyen CPU-k fognak dübörögni. Ez persze még nem garancia a sikerre, hiszen a mai világban a hardver kezd másodlagos lenni, már Kínából is érkeznek viszonylag erős, de mindenképpen olcsó lapkakészlettel rendelkező cuccok, így a jó kijelző és a plusz szolgáltatások teszik rendkívülivé a készülékeket. Az Evolveo végre kezd elköteleződni az IPS felé, elhagyva a sok kritikát megért sima TFT panelt, ám hosszú még az út, mivel én ezt a felbontást és kijelzőminőséget keveslem, ismervén azt a tényt, hogy a MyAudio, vagy a WayteQ is többszörösen jobb megjelenítővel rukkolt elő. Legfőbb riválisnak egyértelműen az Alcatel versenyzője tekinthető, bár ott ugye a valamelyest kedvezőbb ár billentheti el a lécet, ráadásul hiába a csak kétmagos processzor, a régi recept egyelőre jobb optimalizációt jelent. Szégyenkeznie mindenesetre egyáltalán nem kell az Evolveo nyolcasának, jó úton haladnak, ahogy mondani szokás, gyakorlat teszi a mestert.

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

EVOLVEO XtraTab 8 QC
EVOLVEO XtraTab 8 QC Általános
Technológia WiFi only
Méret 200 x 155 x 10 milliméter
Tömeg 425 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat nincs
Kijelző
Kijelző átlója 8 hüvelyk
Kijelző felbontása 1024 x 768 pixel (160 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Actions Semiconductor ATM7029 Chipset
Processzor típusa 1,3 Ghz-es négymagos Cortex-A9
Processzor csíkszélessége ? nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Vivante GC1000+MP
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Belső tárhely 8 GB (6,5 GB)
Memória bővíthetősége microSD max. 32 GB
Adatátvitel
IrDA / Bluetooth nincs / nincs
WiFi 802.11 b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.1 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, Flash Player, OWL Player, ES File Explorer
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 4500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények