Evolveo StrongPhone X2 - célszerszám

Az Evolveo kínálatába két, hagyományos kialakítású strapatelefon is érkezett. Ha az X3-ra azt mondtuk, hogy rémesen egyszerű, az X2 a faék kategória, ugyanakkor minden lényeges alapfunkciót kiválóan ellát.

Bevezető, tartozékok

A csehek két új, hagyományos billentyűzettel szerelt, mindenálló eszközt dobtak piacra nemrég. Az X sorozat markánsabb képviselőjéhez, a StrongPhone X3-hoz már volt szerencsénk, a tapasztalatok pozitívnak bizonyultak. A kategóriában mondhatni egészen gazdag funkcionalitással bíró eszközök különös ismertetőjegye WiFi és 3G képesség megléte. Az új X-ek az internetkapcsolatra még nem alkalmas X1, az akkumulátorra fókuszáló StrongPhone Accu és a WiFi képes StrongPhone WiFi újragondolt változatai, amelyek a három korábbi készülék előnyös tulajdonságait kívánják ötvözni.


[+]

Az X2 kicsit szerényebb paraméterekkel és funkcionalitással képviseli a túlélő kategóriát, amihez logikusan kedvezőbb árazás is társul. Míg az X3 nagyobb akkumulátorral, power bank funkcióval, 0,7 megapixellel jobb kamerával – bár ez a képminőség szempontjából pont teljesen mindegy – brutális méretű zseblámpával és normál USB csatlakozóval felszerelve szolgálja ki az igényeket a legembertelenebb körülmények között is, addig a megegyező méretekkel rendelkező X2 kissé visszafogottabb lehetőségeket rejt, mindazonáltal, hogy szintúgy megállja a helyét szélsőséges viszonyok között is.


[+]

Az egységesített dizájnt kapott, teljesen hagyományosnak tetsző csomagolásban a bújtató eltávolítása után azonnal a készülékkel szembesülünk, kicsit mélyebbre ásva pedig rögvest egy papírka jelzi, hogy a nyelvet a d-pad jellegű középső gombkombináció balra történő megnyomásával módosíthatjuk, mielőtt még elvesznénk a bábeli menürendszerben. Milyen figyelmes. A papírkupac alatt lapul a 2000 mAh-s telep – egy kisebb téglát képzeljünk el, és a hozzá tartozó 500 mA-s hálózati töltőfej, sztenderd microUSB kábel – e kettő párosát valószínűleg ritkán fogjuk viszontlátni a használat során, valamint a sztereo headset.

Külső, kijelző

Annak ellenére, hogy az eszköz kérlelhetetlen külsővel és tekintélyes méretekkel rendelkezik, kifejezetten ergonomikus érzetet kelt, lehetőségeihez – és a manapság divatos okostelefonok kialakításához – képest egészen aprócskának tűnik 126 x 58 x 22 milliméteres dimenziói és 145 grammos tömege ellenére. Az anyaghasználatot a masszív műanyag és gumírozott, többszörösen megerősített felületetek és élek jellemzik, az összeszerelés minősége pedig példás. Az előlapon található csavarok funkciója ezúttal kérdéses, eltávolításukra nem kapunk felhatalmazást a gyártótól, de valószínűleg nem csak a dizájn okán kerültek oda, mindamellett remek dekorációs elemnek tűnnek. A formaterv ezúttal sem forradalmi, de az Evolveo mérnökei kihozták a maximumot a lehetőségekből, az X2 markáns, már-már militáris benyomást kelt.


[+]

Az előlapból nagyjából megegyező arányban foglalnak helyet maguknak a valódi fizikai gombok és a szinte megmosolyogtatóan apró, 2 hüvelykes TFT kijelző. A betekintési szögek majdhogynem tragikusak, ha nem nézünk bele arccal a készülékbe, márpedig rendeltetésszerű használat során ritkán teszünk ilyet, ugyanis kényelmetlen, minden létező anomáliával találkozhatunk a fényerőcsökkenéstől kezdve, a tükröződésen át, a színek teljes megváltozásáig vagy invertálódásáig, ahogy apróbb részletek is hajlamosak eltűnni, fotózásnál pedig csak tippelhetünk, hogy mi lesz a képen. Jobbról és balról nem ennyire kiábrándító a kép, a tartalom látható marad, mindössze némi fényszivárgást tapasztalhatunk a széleken. Habár a fényerő nem látványos, a sötét alaptéma kontrasztosságának köszönhetően a kültéri láthatósággal nincs gond, csak némi tükröződést kell kijátszanunk. A kijelző fölé előlapi kamera hiányában csak a meglehetősen mélyen ülő beszédhangszóró került, ennek takarításához minden bizonnyal célszerszámra lesz szükségünk.


[+]

A nem túl meggyőző kijelzőt és a fizikai gombokat a márkajelzés határolja el egymástól, alatta pedig a teljes mértékben konfigurálható funkciógombok és dedikált eszközgombok kaptak helyet, jelesül balra a zseblámpa, amely adott esetben menüként is funkcionál, valamint a csillag gombbal gyors egymásutánban lenyomva a billentyűket is zárolja. A meglehetősen vérszegény fényforrás aktiválásához 3 másodpercig kell nyomva tartani. Az alatta lévő gombon az üzenetek ikonja díszeleg, az átellenes oldalon pedig a kamerát indíthatjuk. A négy irányú gombokhoz nagyjából bármilyen funkciót rendelhetünk felhasználási szokásaink maximális figyelembevételével. A numerikus billentyűkön kívül hívást fogadni és beszüntetni is külön erre a célra rendszeresített kezelőkkel tudunk. Nyomáspontjuk abszolút rendben van, kis klasszikus kattanások kíséretében nyomkodhatjuk őket, bár vastag kesztyűben problémás lehet a használat, mivel elég közel ülnek egymáshoz, ráadásul kicsik is.


[+]

Az alsó élen csak a fedetlen microUSB csatlakozóba botlunk, felül pedig a zseblámpa szerepét betöltő LED fényt és a masszívan védett 3,5 milliméteres jack csatlakozót találjuk. Az eszköz természetesen ütés-, por-, és vízálló, értelemszerűen a töltőcsatlakozó belső szigetelést kapott. Az IP68-as szabvány szerint a gyártó 60 percet garantál 1,2 méteres vízoszlop nyomása alatt, az ütésállóság mértékét viszont nem specifikálta, ellenben mínusz 20 és plusz 45 fok között nyugodtan tárolhatjuk is, nem hatja meg. A magyar nyelvű tájékoztató szerint a gombokat nem tanácsos – vagy ahogy ott írva vagyon, tilos - addig nyomkodni, míg teljesen meg nem szárad, tehát ha elkerülhető, inkább ne áztassuk a készüléket. Jobboldalra csak a hangerőszabályzó gombpáros jutott, balra pedig egy tetszés szerinti funkcióval felruházható gyorsindító, ennek használatához előbb természetesen fel kell oldani a készüléket. A hangerőgombok kicsit jobban kiemelkednek a gumibarázdákból, míg a bal oldali gomb jobban belesimul, így kitapintani és benyomni is nehezebb, munkavédelmi kesztyűben pedig majdnem lehetetlen vállalkozásnak tűnik. Hívásfogadásnál is érdemes a bármelyik gomb opciót alkalmazni, ha nem fedetlen kézzel szeretnénk használni a készüléket.


[+]

A hátlap jelentékeny hányadát a kézi erővel eltávolítható akkufedél teszi ki. Ezt kinyitva jutunk hozzá a 2000 mAh-s telephez, alá pedig hagyományos, keretes foglalatba egy normál (mini) SIM-et és egy microSIM-et, valamint egy maximum 64 gigabájtos microSD kártyát rögzíthetünk. Az akksi ki-be rámolását gondoljuk meg kétszer is, legjobb esetben a dátumot és időt mindenképpen meg kell adnunk újra, de a korábban beállított csengőhangot is simán elfelejti. A hátoldal felső harmadában található a multimédiás hangszóró és az 1,3 megapixeles kamera.


[+]

Hardver, szoftver

A hardvert a szokásjognak megfelelően rejtély övezi, bár MediaTek alapú megoldásra gyanakszunk, amiről a hangrögzítő elképesztően abszurd dizájnnal megalkotott felülete árulkodik. Annyit még ki tudunk hámozni a rendszerből, hogy bámulatos 43,8 megabájtot pakolhatunk tele kedvünkre, ennyi a telefon belső tárhelyéből rendelkezésre álló terület. Pánikra semmi ok, ha nagyon tárolhatnékunk van, maximum 64 gigabájttal bővíthetjük a lehetőségeinket. Manapság szokatlannak tűnhet, de arra is érdemes figyelni, hogy a telefonkönyv nem kezel végtelen mennyiségű kontaktot, tehát a tárolókapacitás az 500 legfontosabb telefonszámra és összesen 450 darab SMS-re korlátozódik. Névjegy létrehozásakor viszont a telefonszámon kívül megadhatunk e-mail címet, valamint egyedi csengőhangot és fényképet is rendelhetünk partnerünk adataihoz. Elérhető a fekete lista, ha még véletlenül sem szeretnénk belefutni egy nem kívánt hívásba, valamint szövegesen is exkuzálhatjuk magunkat, ha pillanatnyilag nem alkalmas a csevegés.

A rendszer nem meglepő módon egyszerű és gyors, késlekedéssel semmiféle formában nem kell számolnunk. A menü mindössze 3x3 ikont jelent, innen jellemzően szöveges formában kell tájékozódnunk a rendszerben. A Hívásközponton, Telefonkönyvön és Üzenetkezelőn kívül akad itt még fájlkezelő, ahol tárhely szerinti bontásban keresgélhetünk a tartalomban, beállítások menü, Felhasználói profilok, amit alapbeállítások mellett a d-pad jobbra mutató nyilacskájával is elérhetünk, valamint Szervező, Multimédia és Böngésző is.

A Szervezőben hasznos funkciók lapulnak, mint a számológép, a naptár, amiben létrehozhatunk értesítéssel megtámogatott eseményeket, stopper- és egészen pofás világóra alkalmazás, jegyzet és feladatkezelő, valamint ébresztő, számszerűleg öt darabot menthetünk el. Szintén itt találjuk a kissé nagyvonalúan E-Book olvasó névre keresztelt funkciót. Elképzelni sem tudjuk, hogy mi végre került a szoftverkínálatba, minden esetre a Bűn és bűnhődést sem epub, sem prc formátumban nem volt hajlandó megjeleníteni, amiért egyébként furcsa módon még hálásak is vagyunk. A sima .txt fájlokat viszont gond nélkül kezeli, tehát ha nincs más hátra, egy sima szöveges dokumentumban szerkesztett, mondjuk műszaki leírást még pont meg tudunk tekinteni. Hangrögzítőt a Multimédia menüpont alatt keressünk.

Multimédia

A hátlapra szerkesztett, a tárhelyhez hasonlóan bámulatos paraméterekkel rendelkező, 1,3 megapixeles kamera létjogosultsága nem megkérdőjelezhető, számos szituációt tudunk elgondolni, amikor szükség lehet rá, persze albumba szánt tájképet ne ezzel akarjunk készíteni, de ez a performansz még reális elvárások mellett is túlzás. Ha valamit képi formában szeretnénk megörökíteni, valószínűleg használhatóbb eredményt érünk el, ha inkább megpróbáljuk lerajzolni. Mindamellett, ha kinagyítanánk és vászonra feszítenénk, senki meg nem mondaná, hogy nem egy mesteri akvarellel áll szemben. A szoftver viszont nem annyira fapados, mint sejtenénk, beállíthatunk különböző exponálóhangokat, önkioldót, sorozatfelvételt 1-3-5 kattintás erejéig, a fényviszonyok függvényében igazíthatjuk a fehéregyensúlyt, választhatunk közeli és éjszakai módot, és néhány effektus is rendelkezésre áll.

A maximum 1280 x 960 felbontású tesztképekről emberiességi megfontolásból nem kívánunk hosszan értekezni, nem mellesleg azért sem, mert az olyan fogalmak, mint vonalélesség, színhelyesség, részletgazdagság nem értelmezhetőek a végeredmény vonatkozásában. A kromatikus aberráció viszont igen. Lényegében az egész kép az. Sajnálatos, bár nem tápláltunk hiú reményeket a kameraképességekkel kapcsolatban, számos esetben lehet szükség legalább elfogadható minőségű képalkotásra, és természetesen nem a hobbifotózás műfajában. Mint strapatelefon, a készülék nyilvánvalóan munkaeszköz kategóriában indul, de a kamera arra is alkalmatlannak tűnik, hogy példának okáért egy kapcsolótáblát ne ceruzával, papíron kelljen megörökíteni.

Videót nézni maximum VGA felbontásban tudunk, kezelőeszközökkel vagy teljes képernyőn, ezen kívül az ismétlést tudjuk beállítani. A 3gp és AVI formátumokat kezeli, ugyanakkor a lejátszóból, a zenelejátszóhoz hasonlóan nem hajlandó megnyitni a memóriakártyán tárolt tartalmakat, mindenképpen a fájlkezelőből kell indítványoznunk a műveletet. Nem a mapparendszer zavarja össze, ha a tároló gyökerébe másoljuk a fájlokat, akkor is a kezelőből kell előhalászni őket. Ezt egyetlen módon tudjuk elkerülni (és ebben nem ad támpontot a telefon által használt saját fájlstruktúra sem), ha a My Video könyvtárat létrehozzuk. Ha éppen a kanadai rengetegben küzdünk egy mamutfenyővel, de nem akarunk lemaradni csemeténk első lépéseiről, akkor kiválóan használható a funkció, egyébként ne ezen álljunk neki a Gyűrűk ura trilógia rendezői változatának. Videót felvenni 3gp formátumban tudunk, 320x240 negyed VGA felbontásban, a link alatti minőségben.

A zenelejátszó eredetileg a felfelé mutató gyorsgombhoz van rendelve, mint említettük, nem húzza be az albumokat, így a fájlkezelőből kell megszólaltatni a muzsikát, ezzel lemondva a grafikus felületről, ahol egyébként beállíthatnánk lejátszási listát, vagy generáltathatnánk a programmal, kérhetnénk ismétlést és a számok keverését is, valamint opcionálisan engedélyezhetnénk a lejátszó a háttérben való futását. Kivéve, ha megint visszanyúlunk régi emlékeinkhez és létrehozzuk a My Music mappát a memóriakártyán, onnan valamiért hajlandó beolvasni a fájlokat a dedikált alkalmazásfelület is. A program MP3-mal kompatibilis, ezeket viszont csengőhangnak is beállíthatjuk (amit az akkumulátort kivéve mondjuk rendre el is felejt). A multimédiás hangszóró nem szól jól, cserébe asztalra helyezve is irtó hangos, annak ellenére, hogy a hátlapon dőlnek belőle a decibelek, de alapvetően nem multimédiás eszközről van szó, ennek függvényében pedig nem is rossz. Bejövő hívást és értesítést még akkor is meg fogunk hallani, ha közvetlenül mellettünk flexelnek. További jó hír, hogy az FM-rádió nem maradt ki, a mellékelt fülhallgatóval rádiózhatunk, de kihangosítva is működik a dolog. A beállításokban választhatunk, hogy az audió minősége sürgős vagy nem sürgős legyen-e, ennél viszont fontosabb, hogy az adást az általunk választott tárhelyre menthetjük, valamint a háttérbe is küldhetjük az alkalmazást, ekkor az aktuális adó neve a főképernyőn látható. Amennyiben elnevezzük, RDS ugyanis nincs. A hangzás fülesen keresztül kissé digitális, némiképp zúg, vagyis inkább nagyon, az audiotartalom üres és mélységet nélkülöző minőségben szól. Egyébként rádiót hallgatni háttérzaj vagy informálódás céljából teljesen használható, mind a hangszóró, mind a hagyományos kialakítású fülhallgató.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Ahogy az Evolveo StrongPhone X3, úgy az X2 is példás adatkapcsolati képességekkel bír. A készülék két SIM kártyát kezel dual standby módban, ezek közül az elsődleges slotba tolható, normál méretű SIM-mel akár 3G kapcsolatot is létesíthetünk 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz-es frekvencián, így akár 21 Mbps-os sebességet is kipréselhetünk a hálózatból. A nem ismert verziószámú Bluetoothon kívül kapunk még 802.11 b/g/n szabványon működő WiFi-t is internetmegosztás funkcióval, ami remek lehetőség a gyári böngésző milyenségének és a kijelzőméret korlátainak ismeretében. A 2.0-s microUSB csatlakozó nem OTG képes, a GPS és NFC is hiánycikk. Viszont a beszélgetés hangminősége kiváló, a maximum hangerő pedig kifejezetten zajos környezetben is megállja a helyét.


[+]

A Szolgáltatások fedőnév alatt futó – árulkodóan földgömb ikonnal megjelenített – menüpontban találjuk a WLAN beállításokat, valamint az Internet-szolgáltatás címszó alatt a böngészőt, ami például könyvjelzők mentésére is alkalmas. Innen navigálhatunk a kezdőlapra, a legutóbb megtekintett oldalra vagy kereshetjük elő a tárolt lapokat. A hatékonyabb és takarékosabb ügymenet érdekében a beállításokban igény szerint blokkolhatjuk a képek megjelenítését is. A tördelés egészen értelmes megjelenítést eredményez, bár élménynek nem feltétlenül lehet nevezni az X2-n való böngészést, a praktikum ettől függetlenül elvitathatatlan. E-mailezni az Üzenetkezelőből tudunk, sajnos a rendszer többszörösen, mondjuk kétlépcsős azonosítással titkosított fiókot nem kezel, illetve regisztrálhatjuk, csak működni nem fog, viszont ettől eltekintve a legtöbb fióktípussal megbirkózik, akár egyszerre többel is, továbbá mellékletet is csatolhatunk a levélhez.

A több mint egy centiméter vastag akkumulátorba 2000 mA fért, ami még ennél azért jóval komolyabb megjelenítő és hardver alá is tisztességes mennyiség lenne, az üzemidő ennek megfelelően az örökkévalóság felé konvergál. A tesztidőszak alatt legalábbis nem sikerült lemeríteni. Sajnos a power bank funkció ezúttal kimaradt, pedig ilyen üzemidő mellett nyugodtan lenne miből adakozni.

Értékelés: Evolveo StrongPhone X2
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 3 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 1 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 8 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 2 pont
Audio 4 pont
Egyebek
Üzemidő 10 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az Evolveo StrongPhone X2 alapvetően egy funkcionális, remek kialakítással rendelkező, nagyjából mindenálló eszköz, képességeihez mérten még kompaktnak is nevezhető. Értékelésekor nyilván a szélsőséges körülményeknek és bánásmódnak való ellenállás, valamint az alapfunkciók ellátásának minősége tűnik reális szempontnak, így a teherbírással, az adatkommunikációs képességekkel és a hívásminőséggel kapcsolatban nemhogy panasszal nem élhetünk, de egyenesen kiválónak mondanánk. Egy komolyabb védelmet nyújtó kesztyűben a kezelhetőség már a fizikai gombok és a dedikált gyorsindítók ellenére is kérdéses, cserébe egyetlen hívásról sem fogunk lemaradni emiatt, jegyzeteléshez meg vetkőzzünk neki. Bizonyos hiányosságok nem gátolják ugyan a rendeltetésszerű használatot, tehát nem perdöntő problémák, de a kijelző minőségén lenne mit javítani, a power bank funkció mindössze csak hiányzik kicsit, ha már a testvérmodellbe jutott, de lehet élni nélküle, a multimédiás képességeket pedig egyszerűen nem lenne fair felróni egy ilyen típusú készüléknek. Kivéve a kamerát. Arra ugyanis szükség lehet a mindennapi munka során, ehhez képest jelen esetben a használhatatlanság határát súrolja. Habár az X2 egy jól használható, egyszerű, cserébe bizonyos szituációkban létfontosságú kvalitásokkal bíró eszköz, az X3-nál 7 ezer forinttal kerül kevesebbe, noha összehasonlítva a két lehetőséget, ennél azért több kompromisszummal jár. Így ajánlani inkább a nagy testvért tudjuk, viszont határozottan kijelenthető, hogy a Evolveo StrongPhone legalább egy olyan masszív tetszikkel zárja a tesztidőszakot, mint a kasztni, amibe beleépítették.

Evolveo StrongPhone X2

AliceWake

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Evolveo StrongPhone X2
Evolveo SrongPhone X2 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 126 x 58 × 22 milliméter
Tömeg 145 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat 1 x microSIM + 1 x normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel (200 ppi) ????
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma n/a
Memória
Telefonkönyv kapacitása 500
SMS memória 450
Belső tárhely 43,8 MB szabadon felhasználható
Memória bővíthetősége microSDHC (max. 64 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE nincs / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / van
WiFi 802.11b/g/n, WiFi HotSpot
USB microUSB 2.0
USB OTG nincs
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok általános/halk/találkozó/kültéri/saját stílus
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel nincs
Szoftverek
Platform MediaTek
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens nincs
Játékok nincsenek
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Böngésző, Ébresztő, Fájlkezelő, FM-rádió, Jegyzetek, Naptár, Stopperóra, Világóra, Számológép, Zenelejátszó, ZSeblámpa
Multimédia
Fő kamera 1,3 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel HVGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet

Azóta történt

Előzmények

  • Evolveo StrongPhone X3 - elemlámpa

    A csehek újdonsága egy rémesen egyszerű strapatelefon, gyors a rendszersebesség, van rajta egy óriási zseblámpa, víz-, por- és ütésálló, plusz teljes értékű USB-n képes más eszközöket tölteni.

  • Evolveo StrongPhone X1 - olcsó strapabírás

    A csehek újdonsága a strapatelefonok kategóriájában próbál szerencsét, mely vízálló és ütésálló burkolata mellett a két SIM kezelésének lehetőségét vonultatja fel.