Evolve Gladiator RG250 - a legkisebb is ázik

Bevezető

Ha azt mondom, hogy itt van egy telefon, ami körülbelül annyit tud, mint egy Siemens M35i, csak a klasszikus német cuccnál ötször jobban bír minden kiképzést, akkor lehet, hogy sokaknak felcsillan a szemük. Mert láttam én annak idején M35i-t mindenféle karakter kezében, az volt a postásnak, a hegyikerékpáros haveromnak, meg annak a fickónak is, akit kiküldött a Gázművek, hogy a földben futó vezetékben levő gikszert kiiktassa, és kvázi a telefonnal ásta körbe a probléma helyszínét, "bírja az!" felkiáltással.

Evolve Gladiator RG250
[+]

Érthető volt a népszerűség, az M35i elnyűhetetlen kis vacak volt és alig volt drágább, mint elnyűhető testvére, a C35i. Nem mondom, hogy az Evolve Gladiator RG250 betölti ezt az űrt, de szerencsére a bruttó 25 lepedőért elvihető telefon abba a kategóriába tartozik, ahová a Samsung olcsó Xcover modelljei, annyi eltéréssel, hogy itt nem csak remélhetőleg fogja bírni a strapát az eszköz, hanem mindenféle szabványnak meg is felel, plusz a gyártó is megírja, hogy mit várhatunk el teljes joggal a masinától. Cserébe tényleg semmit nem tud az alapfunkciókon túl, viszont elketyeg két SIM-mel is. Napokig, hetekig, töltés nélkül.

Evolve Gladiator RG250
[+]

A cseh központtal rendelkező gyártó persze nem cseh jómunkáseberekkel szerelteti össze két korsó cseh sör között az Evolve RG250-et. Kínában rakják ezt is egybe, matricázzák, aztán már a környező országokban dobozolják, magyarítják és terítik a cuccot, ezért aztán a külső is olyan, ahogyan a sztereotípiák szerint egy ilyen izének a Sonim óta ki kell néznie, belül pedig ott vigyorog a ki tudja, hogy mióta létező klasszikus MTK platform, ami csak azért nem tud olyan unalmas lenni, mint egy S40-es Nokia, mert tök jól formázható grafikailag. Na nem mintha pont egy Evolve RG250-ben domborodna ki ez a képessége.

Doboz, külső

A doboz amolyan dobozszerű, leginkább fekete, néhol lila, rengeteg a felirat és láthatunk a telefonról képet rajta, szóval pont ahogyan egy doboznak illik. A lényeg inkább, hogy mi van belül, de itt sem lesz falrengető meglepetés, a telefon, az adatkábel, a töltőfej és a filléres headset kapott csupán helyet a pakkban. Hogy akkor mitől ilyen roppant nehéz a csomag? Hát a telefon önmagában 139 grammot nyom és a töltőfej is meglehetősen husi.

Evolve Gladiator RG250
[+]

A Gladiator RG250 nem egy kimondottan légies teremtmény. Inkább nevezzük rusztikusnak, ha nem akarjuk megbántani, de az igazság az, hogy úgy néz ki, mint egy lánctalpas csótány. Persze saját kategóriájában ez majdhogynem megszokott, bár vannak ellenpéldák is (Huawei Discovery), de nem fog senki megütközni rajta, aki látott már strapatelefont. Szemből némi kijelző (2 inches, ellenálló, kétrétegű üveggel, 176 x 220 képpontos felbontással), alatta középre szervezett gombsor található, kemény nyomásponttal. Csak a navigációs gyűrű két oldalára helyezett billentyűtrió középső darabjait nehéz kissé kezelni, máskülönben nincs gond.

Evolve Gladiator RG250
[+]

Az oldalsó részek viszont szerintem menőn néznek ki. Autógumi mintázatot idéző felületet látunk itt, ami annyira élethű, hogy az ember örökké nyomkodni próbálja, pedig elég kemény műanyag ez is. A bal oldalon a 3,5 mm-es jack és a microUSB csatlakozót egy olyan jól rejtett gumis ajtó védi, hogy külön keresni kell. A másik oldalon a hangerőt szabályozó gombok olvadnak bele profi módon a környezetbe, és tudom, hogy nevetséges, de Bocha is ezekre csodálkozott rá, amikor a kezébe került az RG250. Mert ez tök menő, olyan, mint a rejtett kilincs az Alfa Romeon.

Evolve Gladiator RG250
[+]

A telefon tetején mintha egy kamera nézne felfelé, pedig az a zseblámpa. Ha kamera kell, akkor azt hátul keresgéljük, ott lesz középen. Alatta két csavar tartja a hátlap levehető részét, így férhetünk hozzá a hasábforma akkumulátorhoz, majd ezt kiszedve a két normál SIM-hez és a microSD bővítéshez. Mert ez azért még az RG250-ben is van. Az összeszerelési minőséget nem kell nagyon részletezni, ez egy IP67-es védettségű izé, azaz por semmiféle körülmények között nem kerülhet a telefon belsejébe, a víznek 1 méter mélyen 30 percig ellenáll, ezen kívül rá van írva, hogy a rázkódás (vibráció) és a fizikai behatások sem viselik meg túlzottan, de itt nincs konkrétan specifikálva, hogy milyen magasról és milyen felületre történő lepottyanást kell kibírnia mindenképp.

Menü, funkciók

A menü nem egy túlságosan összetett valami, hiszen nincs túl sok felesleges funkciónk. Az MTK platform stílusjegyei, a betűtípus és a logika persze nem okoz manapság már meglepetést nekünk, de aki egy S40-es Nokiáról szeretne átszokni, annak sem lesz különösebb gondja. A testreszabhatóság kimerül a háttérkép cserélgetésében és a környezeti profilok babrálásában. Egyetlen számottevő extra a két SIM kezelése, de itt sem fogunk döbbenetes mélységekbe jutni, csak annyi állítható, hogy melyik kártya működjön, ha nem akarjuk, hogy mindkettő fent legyen a hálózaton. Akárcsak az eddigi MTK alapú két SIM-es termékek, ez a készülék sem képes a dual active módra, azaz ha az egyik kártyán épp beszélgetés zajlik, akkor a másik lelép a hálózatról.

Evolve Gladiator RG250 Evolve Gladiator RG250

A névjegyzék 500 bejegyzést képes tárolni, igen korlátozott mennyiségű járulékos adattal, a név és a szám mellé csak csengőhang rögzíthető. Az üzenetkezelésnél SMS és MMS küldhető és fogadható. Előbbiből 300 darabot tárol a telefon, utóbbiból elvileg 100-at, ha van elég memória, de nem lesz, mert amint elővesszük a dobozból, rögtön azzal fogunk szembesülni, összesen 39,5 KB helyünk van. Igen, az gyakorlatilag nulla, ezért a jövendő tulajdonosnak tutira kell vennie egy microSD-t is.

Evolve Gladiator RG250 Evolve Gladiator RG250

Van a főmenüben fájlkezelő, havi és heti nézetű naptár, öt időpontot eltárolni képes vekker, alapfunkciós számológép, mértékegységváltó, stopper, e-book olvasó (ennek nagy értelme van, tényleg) és világóra. A telefon tetején levő zseblámpát is az extrák között találjuk meg, de a bal oldali funkciógomb hosszas megnyomásával is be lehet kapcsolni. Ég, de inkább azt mondanám, hogy pislákol, ami persze vaksötétben pont egymilliószor jobb, mint a semmi.

Evolve Gladiator RG250
[+]

Egy teljesen felejthető WAP böngésző üti még fel a fejét, amin 2013-ban inkább mosolyog az ember. Miután az elérhető legnagyobb adatsebesség a GPRS tempójában csúcsosodik ki, ezért nem meglepő, hogy az ilyesmire épülő szolgáltatások között még az MMS említhető egyáltalán meg. Akad viszont Bluetooth, ez elvileg sztereó hangátvitelt is támogat, a microUSB kábel segítségével viszont a géphez lógatott RG250 memóriakártyájának tartalma külső meghajtóként sem látszik, kizárólag töltést vesz fel a telefon.

Multimédia, akkumulátor

A vizualitást a jelzésértékű kamera óhajtja megtestesíteni, az 1,3 megapixeles felbontáshoz tartozó képminőség mintegy nyolc évet repít vissza az időben, és még akkor is ciki lett volna. Elvileg videót is rögzít, de a QCIF felbontás igen messze van attól, amit egyáltalán érdemes erőltetni. Csináltam azért pár tesztfotót csak a rend kedvéért, de senki se várjon annál többet, mint hogy nagyjából meg lehet határozni, hogy mi van a képeken. Talán.

Evolve Gladiator RG250 Evolve Gladiator RG250

Zeneileg azonban jobb a helyzet, egyrészt az Evolve aprósága önmagában is elég hangos és tiszta, ami az ilyen jellegű masinák egyik sajátossága. A lejátszó fapados, figyelnünk kell rá, hogy zenéinket a memóriakártya My Music könyvtárába tegyük, különben a szoftver nem találja meg ezeket. Beállítások nincsenek, lejátszási listát viszont össze lehet rakni és az egész tud futni a háttérben. A mellékelt fülest ne is erőltessük, egy komolyabb headsettel már érdemes próbálkozni, meglepően jó az eredmény, pedig nincs equalizer. Az extrák sorát egy diktafon gyarapítja, ez nem tud semmi különöset azon túlmenően, hogy a bájos magyar fordítás szerint az audio minőség lehet sürgős, illetve nem sürgős. Örömteli, hogy van FM-rádió is.

Evolve Gladiator RG250
[+]

A hátlap alá helyezett telep 1700 mAh teljesítményű, ami egy ilyen tudású géphez mérten kifejezetten sok. Okostelefonok jönnek ilyen akkuval, ennek meg is van az eredménye, hiszen az RG250-et a tesztidőszak alatt nem kellett tölteni és bizony használtam napokig is ezt, amíg az ismerőseim rám nem parancsoltak, hogy szedjem ki a kártyám. Mert sajnos a hangminőség elég fura, nem azt mondom rá, hogy rossz, hanem olyan, mintha egy párnán keresztül megafonoznék egy platós IFA hátuljáról, azaz hangosnak hangos, de elég torz és mélyről jön, mint a hurutos köhögés. Nyilván a folyadék elleni szigetelés megteszi hatását. Visszatérve: az RG250 hetekig elvan töltés nélkül, persze ha folyamatosan telefonálunk vele, akkor csak 10 órát bír, ami szintén nem rossz teljesítmény.

Értékelés: Evolve Gladiator RG250
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 3 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 1 pont
Felhasználói felület élménye 2 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 5
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek 2 pont
Multimédia
Vizuális 1 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Bár az RG250 az egyik legolcsóbb komolyan vehető strapafon a piacon, mégis kissé csalódott vagyok. Némi odafigyeléssel lehetett volna tényleg jó eszköz, ehhez csak pár dolgon kellene csiszolni, ez első a hangminőség. Hát nincs egyetlen kínai és / vagy cseh munkásember, aki kipróbálná, hogy Vaclav, hallasz te jól? Nem, Horácsek, nem teljesen, ezen még reszeljünk egy kicsit. A másik, hogy mi az, hogy amikor a memória olcsóbb, mint a sör, akkor kapunk 39,5 KB belső tárhelyet? Béna, akárcsak az, hogy a telefonkönyvbe egy vacak email címet nem lehet eltárolni. Ezek elég rendesen tökönrúgják a kis köpcös strapagépet, márpedig lehet bármennyire is kemény gyerek, a tökönrúgás bizony neki is fáj. Abszolút jó a formaterv, az oldalsó felület már-már mesteri, jó, hogy van két SIM, bővíthető memória és zseblámpa, de attól még, hogy olcsó akar lenni, pont nem olyan pontokon kéne a költségeket megfogni, mint a belső memória mérete. Úgyhogy bár szerettem vele mászkálni, mert ezt az izét tényleg nem kell félteni, mégsem tudok rá plecsnit szórni. Tud ennél az Evolve jobbat, ezt számtalanszor láttuk már.

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Evolve Gladiator RG250
Evolve Gladiator RG250 Általános
Technológia GSM
Méret 124 x 57 x 23 milliméter
Tömeg 139 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat kettő normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 2 hüvelyk
Kijelző felbontása 176 x 220 pixel (140 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
SoC típusa nincs adat
Processzor típusa nincs adat
Processzor csíkszélessége nincs adat
Processzor utasításkészlete nincs adat
Grafikus chip nincs adat
RAM mérete nincs adat
Memória
Telefonkönyv kapacitása 500 bejegyzés
SMS memória 300 üzenet
Szabadon felhasználható belső tárhely 0,395 MB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE class 12 / nincs
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP)
WiFi nincs
USB microUSB - csak töltés
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző van / nincs
E-mail kliens nincs
Java nincs
Játékok nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek fájlkezelő, világóra
Multimédia
Fő kamera 1,3 megapixeles felbontás, fixfókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel QCIF
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1700 mAh kapacitású lítium-ionos
Készenléti idő 170 óra
Beszélgetési idő 600 perc
Egyebek
IP67 szabvány, ütésálló borítás

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés