Evolve FX520 - tepsifüles

Bevezető, tartozékok

Minden évben van valami új őrület a mobil kommunikáció világában. Az idei évre az óriási kijelzőjű okostelefonok slágere kezd körvonalazódni. Ezeket a szakma phabletnek hívja, hiszen a gyártók szinte összemossák a telefonok és tabletek közötti határvonalat. A Samsung robbantotta a bombát (ki más?), a Note első generációjának sikere után nem volt megállás, és azóta mindenki rákattant a témára.

Evolve FX520
[+]

A nagy gyártók árnyékában a kicsik is igyekeznek lépést tartani, köztük az Evolve is. Mobiltelefon gyártóként még elég friss az amúgy más területről (például médialejátszók) jól ismert cég, eddig leginkább strapatelefonokat láttunk tőlük. Ezekből négy modell járt is nálunk (Raptor 2.0, Gladiator, Predator 2 és Phantom), de mindegyikük hagyományos mobiltelefon volt.

Evolve FX520
[+]

Most viszont ők is belekóstolnak az okostelefonok világába, ennek örömére egyből két készüléket is kaptunk a gyártótól. Ezek igazából szinte ikertestvérek, de kijelzőben és ezáltal fizikai méretben különböznek. Hozzám az FX520 jelű jutott, ez 5 hüvelykes képernyőjével már a phablet belépő szintje. A doboz egész kulturált, bár a tetején lévő lángok kissé gagyi hangulatot adnak. Majdnem szokványos csomagot rejt a belső, a tálcán lévő telefon alatt töltőfej, USB kábel, sztereó füles vár minket. A meglepetés egy kijelzővédő fólia, ami önmagában nem nagy érték, de feltétlen kedves gesztus.

Evolve FX520
[+]

Külső

Nagy és nehéz, ez a két érzés kerít minket hatalmába, mikor először vesszük kézbe. Nem nagyon próbáltak trükközni a milliméterekkel, a jókora kijelző mellett a keret sem vékony és még pengevékonynak sem mondható. 199 grammos súlyával nehezebb és csak kevéssel keskenyebb, illetve rövidebb, mint a Galaxy Note II, melynek 10%-al nagyobb képernyője van (ráadásul ez vastagabb). Ezzel egyértelmű, hogy nem egykezes használatra van, viszont ez a többi hasonló eszköznél sincs másképp. A kütyü totál fekete, ezt csak a hátlapon oldották némi pöttyös mintával. Súlya ellenére fémet ne is keressünk, mindenhol műanyagot alkalmaztak. Sajnos ezt fényes, csúszós felülettel kombinálták, ami villámgyorsan koszolódik és hát... csúszik. Az elemek pontosan illeszkednek, nincs lötyögés, viszont finomabb szorításra is nyikorog, ami ront az összképen.

Evolve FX520
[+]

Elölről mindenképp a kijelzőt bámuljuk meg, hiszen az 5 hüvelyk bizony nem kicsi. Nem úgy a felbontás, ugyanis ekkora területen csupán WVGA-t kapunk, ami meglehetősen szerény. Mégsem ez a legnagyobb baja, hanem a meglehetősen szerény betekintési szög, alulról nagyon gyorsan befeketedik, felülről meg kifehéredik, oldalról jobb a helyzet. A felbontás ellenére nem vészes a képminőség, viszont a színek lehetnének jobbak, egy IPS panel mindezekre megoldás lenne. A képernyő alatt a négy Android billentyűt találjuk, érintős kivitelben, némi világítást is kaptak. Felül a hangszóró, illetve tőle balra fény- és közelségszenzor, valamint előlapi kamera helyezkedik el. A hangminőség rendben van, a hangerő elegendő és egész tisztán hallani a másik felet.

Evolve FX520
[+]

Hátul a már említett minta vonja magára a figyelmet. Talán kicsit túlságosan is, mert nekem rögtön az első generációs Galaxy S ugrott be róla, de végül is jól néz ki. Egészen alul van a kihangosító, ami hiába hangos, ha a hátára tett telefon letakarja. Egy kicsit feljebb a gyártó nevét látjuk, felülre pedig a kamera jutott. Ez ki is domborodik az amúgy sem vékony házból, mellette a LED-es vaku mutatja magát.

Evolve FX520
[+]

Oldalt kevés látnivaló van, a baloldalára például semmi sem jutott. Jobbra kell keresni a hangerőszabályzót és a bekapcsoló/lezáró billentyűt. Alul van a microUSB és a mikrofon, míg felül a 3,5 mm-es jack árválkodik egymagában.

Hardver, szoftver

Az ár alacsonyan tartása érdekében szóba sem jöhetett valami négymagos erőmű. Szerencsére a kínaiak is fejlődnek hardver tekintetében, ezért az MTK 6577 chipset mellett döntöttek. Ebben egy kétmagos, magonként 1 GHz-en üzemelő Cortex-A9 processzor dolgozik. Hozzácsaptak még 512 MB RAM-ot és egy PowerVR SGX531 Ultra grafikus gyorsítót. Előbbi nem hangzik túl soknak, utóbbi viszont könnyen elbánik ilyen felbontással. A táblázat és a videó is bizonyítja, hogy egészen korrekt sebességet kapunk, a hasonlóan felszerelt konkurensek között simán megállja a helyét.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Evolve FX520 Alcatel OT-992D HTC Desire V Prestigio MultiPhone 4040 DUO
AnTuTu Benchmark 3.x 6449 pont 6693 pont N/A 3919 pont
Linpack for Android (single) 40,285 MF. / 2,08 s 39,451 MF. / 2,13 s 25,914 MF. / 3,23 s 8,276 MF. / 10,13 s
Linpack for Android (multi) 67,332 MF. / 2,5 s 58,061 MF. / 2,91 s 23,485 MF. / 7,18 s 12,902 MF. / 13,07 s
Smartbench 2012 Prod. 2220 pont 2236 pont 846 pont 1096 pont
Smartbench 2012 Games 1498 pont 1762 pont 2420 pont 2665 pont
Quadrant 2.0 2913 pont 2748 pont 1882 pont 2046 pont

A sebesség viszont nem csak a hardvernek köszönhető, hanem annak is, hogy gyárilag Android 4.1.1-et kapunk, tehát a Jelly Bean verziót, mely sok finomhangolást kapott a ruha alatt. Reméljük, a gyártó később további frissítéseket ad majd ki hozzá. A Google felületéhez szinte egyáltalán nem nyúltak hozzá, egyedül a státuszmenü alakult át, bekerültek a szokásos MTK-s gyorskapcsolók, illetve a dual SIM miatti változtattak pár helyen.

Evolve FX520 Evolve FX520

A főképernyő fixen öt darabos, a lenti ikonsor is szabadon variálható. A főmenüben találjuk a widgetek listáját is, és ha már itt tartunk, megemlítenék valamit. Ez pedig az időjárásjelző, ami egyedi és igen humoros, ugyanis egy 3D földdarabon mászkáló bárányt láthatunk, amint a füvet kajálja, alszik egy sort és mászkálás közben szabályosan driftelget (amúgy az időjárást pontosan jelzi). Azt is megjegyezném, hogy a tesztelt készülék szoftvere valószínűleg nem teljesen végleges volt, ugyanis néhány alap Google program hiányzott róla, illetve az Evolve honlapján feltűntetett extrák is hiányoztak róla.

Evolve FX520 Evolve FX520

Adatkommunikáció, internet

Mint említettem, az FX520 egy kétkártyás készülék és azon belül is a dual standby üzemmódot kezeli. Ez azt jelenti, hogy a két SIM egyszerre lehet hálózaton, bármelyiken fogadhatunk vagy indíthatunk hívást, viszont ha az egyiken beszélgetünk, akkor a másik addig nem elérhető. A rendszerbe teljesen jól integrálták, kijelölhetjük az alapértelmezett kártyát a műveletekhez, de bármikor válthatunk átmenetileg is, illetve minden kontaktot hozzárendelhetünk egy adott SIM-hez.

Evolve FX520 Evolve FX520

A telefonban egy négysávos GSM és egy kétsávos 3G modul dolgozik, utóbbi legfeljebb 7,2 Mbit-es letöltési sebességre képes, ez talán lehetne több. A WiFi nem maradhatott ki, ráadásul a b/g/n szabványokon kívül a WiFi Direct és a hotspot is megy vele. Bluetooth-ból 4.0-s verziót kapunk, ez korrekt dolog, illetve ott van még a microUSB is. A ROM elvileg 4 GB, de érdekes módon kicsivel még ennél is több belső tárhelyet kapunk, nagyjából fél GB-ot programokhoz és 3,8 GB-ot multimédiára. Ezt még tovább bővíthetjük microSD-vel, amihez csak a hátlapot kell levenni, kikapcsolás nem szükséges.

Evolve FX520 Evolve FX520

Ha valahol igazán jó a nagy kijelző, az biztosan a böngészés. Még a nem épp acélos felbontás ellenére is nagyon kényelmes a netezés vele, a sebességgel sincs gond. A böngésző gyorsan betölti a tartalmat, a kétujjas nagyítás és a hasábra tördelés rendben működik. Kapunk egy fájlkezelőt, amivel a memóriák tartalmát tudjuk karban tartani, viszont meglehetősen hiányzik egy Office program, ezt nekünk kell pótolnunk a Play Áruházból. Meg minden mást is, ugyanis gyakorlatilag semmilyen extra szoftvert nem kapunk, de némi keresgélés után könnyen felduzzaszthatjuk a menüt.

Evolve FX520 Evolve FX520

Multimédia

Már a hátlapon lévő felirat is jelzi előre, hogy egy 5 megapixeles kamerával tudunk fotózni (interpolálva 8 megapixelt is tud, de minek), amihez autofókusz és LED villanó is jár. A kezelőfelület itt sem változott, sajnos fizikai exponáló gombunk sincs, viszont a beállítások egészen sokrétűek. Többféle felvételi módból választhatunk, köztük automata jelenetfelismerést vagy épp legjobb felvétel és expozíciósorozatot is. Szabályozható az élesség, a szín, a telítettség, fényerő, kontraszt, ISO, a fénymérés módja, vannak előre beállított témák (éjszakai, buli, napnyugta és ilyesmik), színeffektusok, fehéregyensúly, panorámafotó és még HDR is. A fókuszálás folyamatos, a kamera pedig igen sebesen dolgozik, az exponálón tartva az ujjunkat akár 16 képet készíthetünk egymás után.

Evolve FX520

Mit sem ér azonban ez a rengeteg opció, ha a végeredmény vacak. Nos, visszafogott elvárásaim voltak a képminőséget illetően és igazából talán kicsit jobb lett a végeredmény. A fotókon elég sok a zaj, viszont a zajszűrés is dolgozik, a dinamika elég szűk (erre ott a HDR, az utolsó két fotón látszik a működése), de láttunk már ennél sokkal rosszabb képeket is. Videózásban is számíthatunk rá, a legnagyobb felbontás 720p, itt is elég sok beállítás van, és nem csak folyamatos autofókuszt kapunk (ami kicsit túlbuzgó), hanem még fotózhatunk is felvétel közben, igaz a képek ilyenkor szintén 720p méretűek lesznek. Tesztvideót IDE kattintva lehet letölteni.

Evolve FX520 Evolve FX520

Zenei téren is ki vagyunk szolgálva, a gyári lejátszó szépen leválogatja a zenéket, mutat albumborítót, van ismétlés, véletlen lejátszás, a háttérben futva a státuszmenüből vezérelhető (a lezárt képernyőről viszont nem). Kapunk hangszínszabályzót, külön mélyhangkiemeléssel és 3D effektussal. A füles viszont egyértelmű csalódás. Noha agybadugós és kinézetre is sokat ígér, nem váltja be a hozzá fűzött reményeket. A mélyhangok egész jók, és akár még jól is szólhatna, de valamiért „féloldalas” hangja van. Mint ha az egyik felénél nem stimmelne a hangerő vagy a sztereó lenne félrecsúszva, nem tudom. Másik fülessel ez a gond eltűnik, tehát nem a telefonban van a hiba. Nem hiányzik a rádió sem, RDS-sel, gyors és pontos működéssel szolgál minket.

Evolve FX520 Evolve FX520

Miután nincsenek extrák, így nekünk kell beszerezni, amire szükségünk van, beleértve a Facebook klienstől az Office programon át a vonalkódolvasóig. Gyárilag van viszont Google Maps és persze GPS-vevő, ekkora képernyőn pedig igazán jó navigálni. Ami még jó lehetne, az a videolejátszás, de egyrészt a hardver sem bír el a 720p-nél jobb felbontással, másrészt maga a kijelző felbontása sem annyira jó partner ebben.

Evolve FX520 Evolve FX520

Üzemidő, összegzés

Nagy telefonhoz nagy akkumulátor jár, legalábbis a logika szerint. Az Evolve is így gondolta és a hátlap alatt egy extrém méretű, egyébként 2100 mAh-s kapacitású telepet helyezett el. Tapasztalatom szerint le lehet meríteni egy nap alatt is, viszont kicsit visszafogva magunkat, még folyamatos dual SIM mód mellett is ki lehet hozni két napot belőle. Az energiatakarékosságot szolgálja az időzíthető ki- és bekapcsolás.

Evolve FX520
[+]

Értékelés: Evolve FX520
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A phablet kategóriát is elérték az olcsó eszközök, úgyhogy hamarosan azoknak is lesz választék, akik vágynak a tepsi méretre, de nem szeretnének a kijelző méretével arányos árat fizetni érte. Nyilván az Evolve FX520 nem a Galaxy Note 2 ellenfele akar lenni, hiszen minden téren jócskán gyengébb nála, igaz, a kétkártyás működéssel azért visszavág. Szintén örömteli a Jelly Bean megléte, és az egész normálisnak mondható üzemidő. A kompromisszumok listáján a nyikorgó burkolat, a méretéhez képest alacsony felbontású kijelző, a közepes kamera és a phablet kategóriához mérten kissé túlzó vastagság és súly szerepel. Ám mindezek ellenére a mindennapok során jól használható eszközt ismerhettem meg benne. Ha pedig azt is figyelembe vesszük, hogy kártyafüggetlenül 55-60 ezer forintos áron kerülhet a boltokba, megfejelve két éves gyári garanciával, akkor bizony máris engedékenyebbek leszünk. Mindezek tükrében én megadom rá az Ajánlott plecsnit, ekkora kijelzőt ennyiért jelenleg mástól nem kapunk.

Evolve FX520

Rusi

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Evolve FX520
Evolve FX520 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 146 x 77 x 11 milliméter
Tömeg 199 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál, dual SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (186 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch TFT
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6577
Processzor típusa 1 GHz dual-core Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX531 Ultra
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 503 MB (programok) + 3,78 GB (multimédia)
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, dual band, hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / telepíthető
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek nincs
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van (VGA)
Videófelvétel van
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2100 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő N/A
Beszélgetési idő N/A
Internetezési idő N/A
Zenelejátszási idő N/A
Videólejátszási idő N/A
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, fény-, közelségérzékelő szenzor, tartozék kijelzővédő fólia

Azóta történt

Előzmények