Bevezető, doboz, kialakítás
Olvasóink biztosan találkoztak már az EarFun nevével lapunkban vagy YouTube-csatornánkon, Bog tavaly év végén meg is látogatta a márka sencseni székhelyét, amiből cikk is született. Aki nem ismerné a márkát, annak egy gyorstalpaló: olcsó vezeték nélküli fülhallgatóikkal lettek ismertek és elismertek, mert ár-érték arányban jellemzően jó ajánlatokkal vannak jelen a piacon. Tavaly év elején megpróbálkoztak ANC-s fejhallgatóval is, idén pedig két taggal folytatódik majd a Wave sorozat, melynek egyszerűbb és olcsóbb modelljéről, a Wave Life-ról szól most ez az anyag.
A Wave Life március 10-én került forgalomba, az ajánlott fogyasztói ár a gyártói webshopban 60 amerikai dollárban lett meghatározva, de jellemzően a márkára, most is voltak és vannak kuponok, amivel 45 dollárra lenyomható a fizetendő. Forintosítsuk: teljes áron 22 000, kuponnal 16 535 lesz a fejhallgató. Ennyi pénzért már találunk JBL Tune 720-at vagy Tune 760NC-t, Sony WH-CH520-at, Marshall Major IV BT-t, csak hogy a legnépszerűbb, legismertebb márkákat említsem, de az Edifier, Anker Soundcore és a 1More is jelen van hasonló funkciókkal.
Hirdetés
A konkurensek egy részében nincs ANC, egy része nem támogat vezetékes kapcsolatot, van köztük csak fülre illeszkedő (on-ear) kialakítású, nem pedig a jellemzően kényelmesebb fül köré (over-ear) ülő fejhallgató. A 1More esetén a telefonos alkalmazás sem állt a helyzet magaslatán tapasztalataink szerint, úgyhogy az EarFun előtt megvan a lehetőség megfelelő alapok lefektetésével sikert aratni.
A gyári csomagolásban a fejhallgató mellett csak egy mindkét végén USB-C kábel és egy pár oldalnyi papírra nyomtatott használati útmutató lesz. A mellékelt kábel töltéshez és hangátvitelhez is jó, de bármilyen Alt Mode-ot támogató USB 3.1-es (vagy újabb) kábellel megy a digitális audió jel, ennek köszönhetően van meg a Hi-Res Audio minősítése is a fejhallgatónak. Ámde a gyári kábel 1 méteres hosszával szerintem túl rövid, gumírozott borításával pedig túl merev ahhoz, hogy az ember kényelmesen használja mondjuk a telefonját zsebre téve a fejhallgatóval.
3,5 mm-es vagy egyéb analóg csatlakozó nincs a Wave Life-on, ha pedig USB-n keresztül kábeles kapcsolatot létesít bármilyen eszközzel, arról automatikusan elindul a töltés is. A fejhallgató így legendás üzemidőt ér el, de jobban meríti mondjuk a csatlakoztatott telefont, mint ha Bluetooth-t (v5.4) használva küldjük rá a hangot. Az USB-kapcsolat során is megy egyébként az ANC, működnek a mikrofonok, viszont a telefonos alkalmazással már nem kommunikál a fejhallgató, szóval csak a jobb fülkagylón található nyomógombokkal fogjuk tudni vezérelni.
USB csatlakozó és egyszerű, de megbízható műanyag nyomógombok [+]
A felhasznált anyagok minősége átlagos, a külső műanyag, a pánton belül fém megerősítés, a fülkagylókon és a pánt fejhez érő részén nehezen szellőző műbőr. Nem egy Beoplay anyaghasználati színvonala, de a dán cucc árának töredékét fizetjük a Wave Life-ért, nincs ezzel gond. A Wave Life 163,1 x 198,2 x 82,8 milliméter és 264 gramm, formáján kicsit a Sony WH-1000XM3 vonalai köszönnek vissza, fekete színével pedig egész visszafogott. A bal fülkagylón csak mikrofonokat látunk, a jobb oldalin egy állapotjelző LED, gomb az ANC módjainak állításához, mikrofonok, USB-C csatlakozó, bekapcsoló- és hangerőszabályzó gombok.
Hiányzott a hordozó tok vagy szütyő, illetve örültem volna annak is, ha van közelségérzékelő (viselést érzékelő) szenzor a Wave Life-ban, ezek egyike sem adatott meg. A fejhallgató kagylóit viszont be lehet hajtogatni a pánt alá, amivel egész kompakt módon össze lehet csukni táskába süllyesztés előtt. Két hét használat alatt karcokat sem szedett magára, és egy-két órányi viselés szemüveggel együtt is kényelmes volt, jól párnázottak a kagylók a műbőr alatt. Edzeni nem mennék el bennük, mert nincs IP-védettségnek megfelelő szigetelés és a szellőzés nem tökéletes a fülpárnákon, szerintem nyáron sem hordanám őket ugyanezen okból, panaszkodni a formára és a kialakításra nem tudok.
Kapcsolat, hang, üzemidő
Mint írva volt az első oldalon, USB-n keresztül megy a digitális hang kábellel is. Ha van megfelelő forrásunk hozzá, így akár veszteségmentes zenehallgatás is opció. Az már más kérdés, hogy a gyári hangolással a 40 mm-es műanyag (PEEK és PU) membrános dinamikus meghajtók nagyon mélyorientáltak, a közép- és magastartomány rovására, mindenképp érdemes az Androidra és iOS-re is letölthető alkalmazásban ezen tompítani. Ha vezetékes kapcsolatot használunk, halkabb lesz a Wave Life, de legalább a korábban alkalmazott EQ-beállításainkat megjegyzi és menti. A teszt elején furcsa tapasztalat volt, hogy ha vezetékes kapcsolatot használtam, volt egy folyamatos zúgás, alapzaj bármilyen forrással és bármely ANC módban, ami aztán eltűnt, és vezeték nélküli kapcsolat esetén meg egyáltalán nem volt jelen.
Vezeték nélkül Bluetooth 5.4-en át SBC-re vagy AAC-re vagyunk korlátozva, nincs LDAC, aptX támogatás a hangátvitelhez. Alapvetően az AAC-t részesíti előnyben a fejhallgató, a kapcsolat stabil és megbízható. Alapvető beállításokkal +233 ezredmásodperces a késleltetés, ha bekapcsoljuk a Game Mode nevű opciót az EarFun alkalmazásban, +108 ezredmásodpercre csökkenthető.
Egyéb, a hangminőséget befolyásoló tényező, hogy a 45 dB környezeti zaj elfojtására képes ANC és a dedikált, egyébként megbízhatóan jól működő szélzaj-szűrő ANC folyamatos fehér zajjal jár, amit normál módban nem hallani. Az ANC egyébként árszinthez képest meglepően ügyes, az alacsony frekvenciájú környezeti zajokat ügyesen tompítja, zenét hallgatva 50% körüli hangerőn már nem fog behallatszódni a busz motorjának zúgása. Zajszökést nem tapasztaltunk, jól izolál a fejhallgató kifelé is. A hangátengedő Ambient mód annyira már nem ügyes, nincs a beszédhangokra szűrő, azokat kiemelő algoritmus, így forgalmas helyen minden környezeti zajt felerősít, ezért érdemesebb lehet levenni a Wave Life-ot nyakunkba, ha beszélnünk kell valakivel.
A gombokra vonatkozó beállítási lehetőségek és az ANC-t vezérlő értesítés (forrás: Mobilaréna) [+]
Ha vezeték nélkül használjuk a Wave Life-ot, van kéteszközös multipont kapcsolat, vezetékkel nincsen. Szintén vezeték nélküli kapcsolat esetén tudjuk állítani, milyen parancsot hajtsanak végre a gombok egyszeri nyomásra vagy nyomva tartásra. Beállítható vagy kikapcsolható az automatikus kikapcsolás ideje (5 perc és 120 perc közötti intervallumban). Kikapcsolható a módok váltását bemondó hang, illetve állítható hangereje és nyelve angol, német, japán és kínai (mandarin) között. Az ANC módjainak kapcsolásakor, bekapcsoláskor, és eszköz csatlakoztatásakor szólal meg egyébként, nem beszél folyamatosan. Az alkalmazásban láthatjuk a csatlakoztatott eszközöket, és Androidon az értesítési felületen megjelenik egy, az ANC módjait állító felület is. A fejhallgató aktuális töltöttségét iOS és Android egyaránt képes jelezni widgeten vagy az értesítési felületen.
Nehéz az üzemidőről nyilatkozni, mert az 500 mAh-s akkumulátor automatikusan tölteni kezdi magát, amint vezetékes kapcsolatra kerül sor. Az EarFun szerint 37 óra zenelejátszás jön össze ANC-vel, 60 óra nélküle. Két hétig használtam a Wave Life-ot vegyes használattal, napi minimum két órát, 80%-on állt az akkumulátor a teszt végén. Egy teljes töltés 120 perc, 5 wattot vesz fel a tartozék.
Hangminőség, összegzés
Összesen négy mikrofon van a fejhallgatón, melyeket telefonhívásokhoz is be lehet vetni, ilyenkor az ANC módjait viszont nem tudjuk kapcsolni, automatikusan a normál módra, vagyis kikapcsolt zajszűrésre vált a fejhallgató. A minőség elfogadható, jónak mondani túlzásnak érezném. A háttérzajok tompítása sem tökéletes, és van egy digitális éle, illetve visszhangja a beszédhangnak. Érthető, de nem tiszta.
Zenehallgatás során szerencsére jobb a helyzet, a sztereó felosztás pontos, a színpadi térérzet elfogadható, de nem kiemelkedő, az én ízlésemnek kissé szűkös is. Itt szoftveres trükkök nincsenek térhatáshoz, így nincs fej mozgását követő extra sem. Ennek ellenére napi ingázáshoz jó volt a fejhallgató, az EQ-val játszva a mélyeket kicsit visszább fogva megfelelő részletességgel és kellemes dinamikával szólt, hosszú távon sem fárasztva, legyen szó modern magyar popzenéről, americanáról vagy klasszikus zenéről.
Hallásteszt alapján létre lehet hozni egyedi hangprofilt (első kép), de tapasztalataink szerint a virtuális hangszínszabályzó kézi kezelése (második kép) jobb eredményt hoz (forrás: Mobilaréna) [+]
Összegzés — EarFun Wave Life
EarFun Wave Life a fejemen [+]
Ha fejhallgató vásárlása előtt állnék és húszezer forintból szeretném megoldani, elégedett lennék az EarFun Wave Life megvásárlásával. Ajándékba is tökéletes lehet, személy szerint egyedül az analóg vezetékes kapcsolat hiánya olyan pont, ami miatt Ajánlott szerintem nem lesz, de a Tetszett nem túlzás. Jól eltalálták az egyensúlyt azon funkciók között, melyek hasznosak a mindennapokban, jó és kényelmes a kialakítás, alapvetően nem rossz a hangzás sem, de a gyári hangolásban szerintem túl sok a mély, szólhat ez szebben is, mint ahogy a dobozból kivesszük, csak játsszunk kicsit a EQ-val a telefonos alkalmazásban.
Mindennapi — főleg vezetékmentes — használatra irodába, tömegközlekedésre, otthonra is egyaránt jó a Wave Life, akinek pedig hozzám hasonlóan igénye lenne az analóg kapcsolatra, hosszabb üzemidőt, esetleg Dolby térhangzás támogatást szeretne, az az EarFun Tune Próban találhatja meg számításait minimális árkülönbséggel. A Tune Pro egyelőre nem volt még nálunk, de tervben van, hogy kipróbáljuk.
![]() |
EarFun Wave Life |
A Wave Life a gyártó jóvoltából jutott el hozzánk tesztre. Ide kattintva lehet megrendelni, érdemes a SDWL25 vagy a EFWAVE25 kódokat beírni fizetés előtt, hogy 45 dollár legyen az ár.
viragdani01