Earfun UBOOM X - hanxóró

Ha vannak szomszédaink, nem leszünk a kedvencük az Earfun új zenedobozának bömböltetésével.

Kapcsolat, hangminőség

A Bluetooth 5.3-as kapcsolaton keresztül SBC és AAC kódolásra szorítkozik a kodektámogatás, nincs LDAC vagy más nagy felbontású kodek. Nincs multipont, egyszerre egy eszközről képes hangot fogadni a UBOOM X. Van viszont beépített mikrofon is, amin keresztül a Google Asszisztens vagy Siri számára parancs adható, és akár hívásokat is bonyolíthatunk a hangszórón. A Google-féle gyors párosítás viszont kimaradt, Android rendszerű készülékkel is a beállítások között kell kikeresnünk az eszközt a párosításhoz.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Az alkalmazás főoldalán látjuk az eszköz beépített akkumulátorának töltöttségét. Vezérelhetjük innen a lejátszott tartalmat, átnevezhetjük itt a hangszórónkat, valamint bekapcsolhatjuk a videó módot. Ez csökkenti a vezeték nélküli késleltetést, de nem drasztikusan, telefonra csatlakozva mi -340 és -400 ms közötti adatokat tudtunk kimérni.

EQ beállításokEQ beállításokEQ beállítások EQ beállítások [+]

Az EarFun Audio appon keresztül állíthatjuk viszont a hangzását is a bulidoboznak, a hangszínszabályzó pedig az EarFun saját alap beállításai mellett enged saját profilokat létrehozni és vannak az Oluv’Sone (korábban az Oluv’s Gadgets YouTube-csatorna) házigazdájának nevével fémjelzett EQ-beállítások. Ezek közül többet is kipróbáltunk, lentebb láthatók az Earfun Default beállításának, illetve az Oluv általi Studio, Indoor+ és Outdoor+ beállításoknak a adatai. Alapvetően ez a termék egy boombox, szóval bőven tele van mély hangokkal, de a Studio és az Indoor+ véleményünk szerint 48%-os hangerőn kellemesé tették beltéri használatra is a UBOOM X-et.

Fehérrel a Default, zölddel a Studio, kékkel az Indoor+ és rózsaszínnel az Outdoor+ görbéje
Fehérrel a Default, zölddel a Studio, kékkel az Indoor+ és rózsaszínnel az Outdoor+ görbéje [+]

A sztereó áthallás minimálisan jelen van a mély- és magastartomány végein, de alapvetően nem zavaró, rendeltetésszerű használat mellett nem is lehet kihallani. Lévén bulihangszóró tesztalanyunk, így a basszus és a mély hangok a legfontosabbak az alapvető beállításokkal. Épp ezért a Default EQ-val egy Fleetwood Mac számot nem feltétlen játszanék le (jó, talán a Big Love 2017-es House on the Hill Dub verzióját igen), mert a részleteket összemossa a hangszóró amikor több vonós hangszer, billentyűk, csörgők, dobok, gitár és vokál közül kellene mindent elkülöníthetően és tisztán megszólaltatnia. De toljunk rá egy 360-ot Charli XCX-től, és egyből megváltozik az összkép, a V-karakterisztika jól teljesít bármilyen elektronikus műfajban, ahol a mély tartomány jelenléte kell hangsúlyos legyen.

A sztereó közel tökéletes
A sztereó közel tökéletes [+]

Ezen valamelyest javítanak az említett beállítási lehetőségek. Az Oluv nevével jelzett módok közül még a BOOM xxX az, amivel érdemes foglalkozni, ez még jobban megnyomja a mélyeket, de az Earfun saját hangolásához képest tisztább, például nem lesznek tőle egy dance track vokáljai zavarosak, amit az alapvető beállításokkal tapasztalatunk. A hangerő emelésével tapasztalataink szerint nem romlik párhuzamosan a hangminőség, de a legjobb eredményt mi a már említett 48%-os hangerőn értük el. Ez arra elég volt, hogy két egymásból nyíló szobát betöltsön hanggal a UBOOM X, időnként pedig az egyik szekrényben található üvegeket is megrezgesse. Amennyiben szeretnénk játszani az EQ-val, van lehetőségünk sajátot is létrehozni. (Számítógépről pedig lehet telepíteni másik firmware-t a hangszóróra PC-ről, ha megvesszük Oluv Patreonján, de ez már nagyon a nyúlüreg mélyén van, ahova az átlagos vásárló nem valószínű, hogy el fog jutni, így nem próbáltuk ki.)


[+]

A Bluetooth-kapcsolat tökéletesen stabil volt a 0.41-es firmware-rel, ezt az EarFun Audio alkalmazáson keresztül lehet frissíteni. Be lehet állítani az alkalmazáson belül a gombnyomásra történő hangos visszajelzés hangerejét (vagy ki is lehet kapcsolni), illetve beállíthatjuk, hogy automatikusan mennyi idő után kapcsoljon ki a hangszóró, ha nincs használatban.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Üzemidő terén az Earfun azt ígéri, hogy akár 30 órát is mehet a UBOOM X egy töltéssel. Mi úgy mértük, hogy két óra folyamatos zenelejátszás 5%-ot vitt el az aksiból, amivel reálisabbnak tűnik a 20 órányi folyamatos működés. Azt viszont hozzá kell tennünk, hogy ezt a Studio EQ-beállítással értük el, melyek használata előtt figyelmeztet az alkalmazás, hogy ezek jobban igénybe veszik a hardvert és többet fogyasztanak. Mindenesetre 20 óra is elégnek tűnik egy partihoz, rendezvényhez, de töltés közben tapasztalataink szerint használható maradt, lejátszott zenét a hangláda.

Earfun UBOOM X — Összegzés


[+]

Számon kérni egy boomboxtól, hogy miért nem kiegyensúlyozottabb a hangja olyasmi, mint egy motorkerékpárba belekötni, hogy miért két kereke van. A UBOOM X lehetne kicsit finomabb és pontosabb a részletekkel, de igazából nem ez a célja, hanem az, hogy lüktető basszusra bólogasson vagy táncoljon a közönsége. Ezt teljesíti, ár-érték arányban pedig a jó kategóriába sorolnám úgy is, hogy a cikkben korábban említett drágább JBL-ek mondjuk nagyobb tisztasággal képesek reprodukálni a mélytartomány hangjait is. Viszont amennyiben relatíve olcsón keresünk egy nagy teljesítményű Bluetooth-os hangszórót, amit vihetünk magunkkal strandra, medencés bulira, munkába, akkor az Earfun UBOOM X egy már bizonyított márka ajánlata.

A UBOOM X-et a gyártó küldte ide, hogy próbáljuk ki. Ide kattintva lehet tőlük megrendelni. A UBOOMX25 kóddal elérhető a 120 eurós kedvezményes ár.

viragdani01

Előzmények