Doro 7010 - whatsapp, nagyi?

A koncepció már jó, csak a kivitelezés és a megvalósítás nem. Kár érte, kiváló ügynök lehetett volna.

Hardver, szoftver, funkciók

Ritka kivétel, hogy a gyártó közli az ilyen jellegű készülékekbe pakolt hardver típusát, de ez esetben legalább tudjuk, hogy a ritka lassú, de azért stabil működésért a 24 nanométeres, négymagos, 64 bites, maximum 1,1 GHz-es Cortex-A53-as egységekből álló MediaTek MT6731 szett felel 512 MB rendszermemóriával. Belső tárhelyből is jut annyi, hogy pár fotó elférjen microSD nélkül is, de a kamera teljesítményét látva nem lesz kedvünk 4 GB-nyit sem alkotni. A rendszer ismeretlen, a felhasználói felület pedig az EVA nevű Doro invenció.

[+]

Az EVA párbeszédes szisztémára épül, alapvető cselekvésekkel indul, mint hívás, megtekintés, küldés. Ezek az ikonok a főképernyőn sorakoznak az idő és a dátum alatt. Ez a fajta logika nagyon intuitív és egyszerű; életszerű, hogy a felhasználóban felmerül, hogy szeretne felhívni valakit. Nem kell a menüben turkálnia, nem kell a telefonkönyvet keresni, ott a hívás ikon, ami további logikus kérdésekkel és válaszopciókkal vezeti el a cselekvés tényleges megvalósításáig. Vagy szeretne valamit küldeni. Mondjuk egy képet, amit éppen készített. Kiválasztja a küldés ikont, majd a rendszer megkérdezi, hogy mit szeretne küldeni. Itt kiválasztja a listából, hogy ugye képet, erre előkerül a galéria, ahol kiválaszthatja a fotót. A következő kérdés, hogy kinek és hogyan szeretné küldeni. Választhat névjegyet vagy másik megoldást, ahol megjelenik a Bluetooth, beüthet telefonszámot, opció a WhatsApp, de az e-mail is.

Hirdetés

Kicsit fordítva van minden, ami szerintem nem egy rossz megközelítés. Felrakni a Facebook Lite-ot vagy egy szintén egérmutatóval irányítható, lassú és rosszul tördelő böngészőt viszont az. Egyszerűen azért, mert technikailag használhatatlanok és csak zavarnak. A WhatsApp még elvileg csak hagyján, nyilván senki nem chatelésre fogja használni ekkora méretben és ilyen pici numerikus billentyűzettel, de videóhívásra jó lehet, amennyire az előlapi VGA kamerából kifér. Papíron.

[+]

Nyilván kipróbáltuk és arra a szomorú, de legkevésbé sem meglepő következtetésre kellett jutnunk, hogy használhatatlan. Egyrészt, aki nem tudja egy jól beállított és testreszabott, egyszerűsített megjelenítésű okostelefonon kezelni a WhatsAppot, az ezt sem fogja tudni. Másrészt, a hívás ikon után a WhatsApp-ot kiválasztva az app normál felületére jutunk mondjuk egy névjegyzék helyett. A felületen egérmutatóval navigálunk, ami lassú, nehézkes, pontatlan és összességében idegesítő. Videóhívásnál az apró kép vacak, tükröződik a kijelző, invertálódik össze-vissza, a másik fél alig hall, a maximum hangerőt és hangminőséget pedig egy nagy viaszmoly (300 kHz-ig hallanak) sem tartaná kielégítőnek, nemhogy esetleg egy akármilyen szintű halláskárosodással élő személy.

[+]

Ennek így ebben a formában pont semmi értelme. Ekkora méretben és hangminőséggel a nagyszülők ugyanúgy nem fogják látni Random Petikét, mintha távcsővel nézelődnének az ablakon kifelé, mindössze annyi haszna tud lenni, hogy WiFi alatt vagy mobilnettel lényegesen kevesebbe kerül egy beszélgetés, mint a Sidney-Budapest interurbán, csak a hívást szinte képtelenség felvenni. A zöld felvevőgomb ugyanis ugrál, mintha érintőkijelzőn lenne, na, ezt kéne elkapni a nyomorult egérmutatóval, amit a suta D-paddal irányítunk. A hanghívás minősége WiFi-n viszont kivételesen szuper.

[+]

A hangerő iszonyú magas, a bejövő hangerőt a végtelenségig lehet fokozni, a mikrofonok erősek és kiváló minőségű hangot továbbítanak. Lazán lehet több résztvevős hívást folytatni kihangosítás nélkül is. Minden beszéd behallatszik és a telefonból is ki, úgyhogy, ha nem tartozik mindenkire a közlendőnk, érdemes lejjebb tekerni a kakaót. De lehetőség szerint maradjunk a normál hanghívásnál, mert a WhatsApp bejövőt még nekem is kihívás felvenni, a híváskezelő gombok pedig nem működnek az appban. Kizárt, hogy ezt egy gyengébben látó, lassabb reagálású valaki felvegye. Mellesleg az appban a betűméret is pirinyó.

[+]

A menü egyébként egészen hagyományos, lehet ikonrács vagy listás elrendezést kérni, viszont egyik esetben sem fordul át a léptetés, ha vissza akarunk jutni az ikonok elejére, vissza kell lépkedni. A sort egyébként a névjegyzék nyitja, rögtön utána a WhatsApp és a Facebook jön. Az első oldalon van még kamera, SMS üzenetek, ébresztő, média és szervező, amiben számológépet, naptárat, fájlkezelőt és jegyzet appot találunk. Prediktív szövegbevitel nincs, kivéve a Facebookot és WhatsAppot, ami felettébb idegesítő, de ki lehet kapcsolni a kettőskereszt gombbal. Ez vált egyébként nagy és kisbetű között is, hosszan nyomva pedig némítja a készüléket.

[+]

A MyDoronak semmi értelme ebben a formában, ugyanis angolul van, a böngészőt fájdalmas használni és szörnyen lassú is, görgetni az egérmutatót szélre húzva felfelé a felső sarokból, lefelé pedig az alsóból lehet. Roppant körülményes és kényelmetlen. E-mailt szerintem senki nem fog szerkeszteni, de ha beállítunk egy fiókot, akkor a küldés ikon alól egy képet csatolni és elküldeni pont lehet. A beállításokban a szokásos dolgok találhatók, plusz a WiFi hívás engedélyezése és az SOS gomb beállításai. Itt adhatunk hozzá kontaktokat, megszerkeszthetjük a segélykérő SMS szövegét és kérhetjük, hogy ezzel együtt helyadatokat is továbbítson a rendszer. A GPS-t ne felejtsük el bekapcsolni.

[+]

Gyorstárcsázás beállítására a menüben és a telefonkönyvben nincs lehetőség, a három pöttyel jelzett gombot nyomva felugrik egy kvázi rejtett menü, de nem ott lesz, amit keresünk. A főképernyőn egyszerűen csak nyomjuk hosszan a kívánt billentyűt, mondjuk 2, majd a rendszer rákérdez, hogy szeretnénk-e beállítani gyorshívó számot. Az egyes gombot ne válasszuk, az a hangposta. Amire nincs szükség egyébként (funkció, app), azt le lehet tiltani, a menüből is eltűnik. Csak, ha a telefonon kívül letiltunk és eltüntetünk mindent, az árazás lesz kissé nehezen indokolható.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Doro

Azóta történt

Előzmények

  • A mobiljátékok is hasznosak

    Különösen az idősebb korosztály számára, akik egyébként meglepő arányban játszanak is.

  • IFA 2019: Két új modellel készült a Doro

    Mi a közös egy hagyományos, kagyló kialakítású butatleefonban és a egy Androidos, alsó középkategóriásban? A Doro esetében a könnyített kezelőfelület.

  • Doro 2404 - ez csak egy mobiltelefon, de tényleg

    A Doro 2404 elképesztően buta, viszont pont ebben rejlik a nagyszerűsége. Semmit, de semmit nem lehet vele csinálni, kizárólag telefonálni, szöveges üzenetet írni és vészjelezni. Mindezt szögegyszerűen.

  • Doro 8040 - változó kor

    A svéd Doro kifejezetten idősek számára készít mobil- és okostelefonokat, amelynek lényege a speciális, egyszerűsített felhasználói felület, ami a megjelenést és a kezelést is új szemszögből közelíti meg.

Hirdetés