Hangminőség, üzemidő, összegzés
Zenei téren a hardver változatlan, a végeredmény azonban sokat fejlődött. A hagyományos, dinamikus meghajtónál helytakarékosabb, mégis részletes hangzásvilágot nyújtó armatúrát továbbra is a Knowles szállítja a cégnek, ez nem meglepő, az amerikai székhelyű vállalat változatlanul éllovasa a technológiának. A kommunikációs képesség csak stabilitás szempontjából fejlődött – szerencsére ott nagyon sokat, ráfért –, de Bluetooth-kodekek szempontjából semmit, továbbra is AAC és SBC-kodekeket támogat a csúcs-Bragi. Frekvenciaátvitel kapcsán maradt a 20 - 20000 Hz-es, emberi hallástartomány, a zajszűrés pedig még mindig passzív.
A Dash hangja nem volt alapvetően rossz, de elég jellegtelen és kiszámítható volt, a Headphones sokkal inkább tűnt V-karakterűnek, már-már túlzó basszusúnak, a Dash Pro pedig pontosan a kettő közé lett hangolva: vérpezsdítőbb, élénkebb és harsányabb, mint a Dash, de túlzónak jó eséllyel senki nem tartja majd. A részlethiányosság persze érezhető, de emiatt a Bluetooth-kodeket okolhatjuk, a fülhallgatóba épített 4 GB-os (nettó 3,5) tárolóról játszott AAC-zenéknél érződik is, hogy jóval kevésbé mosottak a középtartomány apróságai, háttérhangszerei. A tér szűknek érződik, dinamikából is elférne jóval több, mindenesetre egyáltalán nem rossz a végeredmény, az első generációs Samsung Gear IconX-nél jelentősen jobb, persze ez nem meglepő, más ársávban játszanak.
Tényleg meglepően aprócska, főleg a tudásához képest [+]
A töltőkapszula továbbra is 2200 mAh kapacitású az elméletek szintjén, a 100-100 mAh kapacitású fülhallgatókkal azonban hiába végzünk gyors osztást fejben, a valóság azt mutatja, hogy körülbelül 6-szor képes csak feltölteni az eszközt. Ami viszont remek lett, az a fülhallgatópár üzemideje, a korábbi 2-3 órák helyett 4-5 órákat fut egyhuzamban, annyi után már jó eséllyel mindenkinek kelleni fog az a fél óra szünet, amit a töltés igénybe vesz.
A töltőcsatlakozó sem változott, nem is volt vele gond [+]
Összegzés: az eredeti Dash kiváló ötletként villámgyorsan lett népszerű, ám rengeteg sebből vérzett. Az azóta eltelt időben rengeteg gyártó ült fel a teljesen vezeték nélküli fülhallgatók induló hullámára, az Apple AirPods és a Samsung Gear IconX-szérián kívül gyárt ilyesmit a Motorola, a JBL, a Jaybird, a Sony, a Jabra, és még hosszasan lehetne sorolni a márkákat. A verseny tehát erős, a hibákkal teli Bragi leváltása pedig finoman szólva is időszerű volt. A Dash Pro lényegében ugyanazt tudja, csak jóval kifinomultabban, hibamentesebben működik, főleg a Bluetooth-kapcsolat, illetve a két fülhallgató közti rádiós kapcsolat stabilitása, valamint az üzemidő fejlődött. Sok dolog hiányzik még ahhoz, hogy ez igazán jó legyen, és amíg a 100 000 forint fölötti ársávban versenyez, addig nagyon szűk réteghez szól. Mindenesetre az irány jó, a kapcsolódó alkalmazás további fejlesztésével pedig ebben a termékben is van még lehetőség. Az első Dash üres kézzel távozott, a második megérdemli a plecsnit!
![]() |
Bragi Dash Pro |
szentkuti11
A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.