Hirdetés

BLU Studio 5.3 - kokszolt, de ostoba maradt

Brazíliából érkezett az utóbbi idők legidétlenebb telefonja. Röhögtünk, de nem kizárt, hogy itthon is felbukkan hasonló.

Bevezető

Sokkoló élmény először kézbe venni egy 5,3 inches kijelzővel megtámogatott tepsit, ami nem csak emiatt orbitálisan nagy, hanem vaskos is. Bónuszként két SIM-et kezel, Android fut rajta, ránézésre is a kínai ipar remeke, hiába kaptuk úgy az XXL GSM-től, hogy a brazil piacról származik. Merthogy a BLU nevű cég pont olyan, mint a többi brandelt kínai márka: ott gyártatnak, emblémázzák, szoftverezik, aztán terítik a latin-amerikai piacra az összeset. Egész termetes a portfólió: van itt QWERTY gombsoros, érintős, nagymamás és komolyan vett okostelefon is, a legújabb modelljük, a Vivo mellesleg AMOLED kijelzővel és ICS-sel jön piacra hamarosan.

BLU Studio 5.3

Hogy a BLU egyébként a mi szemünkkel mennyire ultragáz, azt jól szemlélteti a fenti kép, amelyen minden mondat igazi aranyigazság. Ezt találja az ember egyébként a hivatalos weboldal about us menüpontjában. Miután kiröhögtük magunkat, vettem a bátorságot és írtam a cégnek néhány kérdést, többek között az európai forgalmazás kapcsán, de sajnos nem méltattak válaszra. Azt viszont tudom, hogy mivel ismerünk néhány gyártót, akik szintén Kínában készült termékek forgalmazásával foglalkoznak, ezért nem kizárt, hogy ha nem is konkrétan ez, de valami hasonló itthon is felbukkanhat.

BLU Studio 5.3
[+]

Bár nem tudom, hogy igazából mi értelme lenne. A BLU úgy hirdeti ezt a hatalmas tepsit, hogy a világ leghosszabb ideig tartó készenléti idejével büszkélkedhet az okostelefonok között, ami persze némiképp túlzás. Az a 30 napos idő, ami megadnak, nyilván elérhető, ha az ember hozzá sem nyúl a készülékhez, de ettől még a két SIM-es Stuido 5.3 sem tud olyan nanotechnológiás okosításokat, amitől nagyságrendi eltérés lenne ezen cucc 2500 mAh-s akkumulátora és bármi más, hasonló teljesítményű telep produkciója között. Mellesleg egy hétig sem bírta úgy, hogy nem volt benne SIM és csak hevert az asztalomon, hozzá sem nyúlt senki.

Hirdetés

Külső

Ezzel a masinával ölni lehet, mérete és tömege is tekintélyt parancsoló. Hatalmas jószág, nyilván az 5,3 inches kijelző miatt ez várható is volt, de viszonylag vaskos a perem és vékonynak sem nevezhető az egész motyó. Drabális nagy cucc, jókora dobozban érkezett füles és microUSB kábel, valamint töltőfej társaságában. Egyébként a csomagolás egész ízléses, például jópofa, hogy a fontosabb paramétereket ábrás megoldással jelzi a doboz hátulja.

BLU Studio 5.3
[+]

Az 5,3 inches kijelző egy mezei TFT, felbontását tekintve WVGA, azaz 480x800 pixel. Éppen ezért nem egy ppi-bajnok, közelről nézve meglehetősen pixeles a kép, ám előnyére szolgáljon, hogy a szövegek igen nagy méretben jelennek meg rajta, így könnyű az olvashatóság. A betekintési szögre mondhatjuk, hogy nagyjából átlagos, a fényerő kicsit inkább átlag alatti, beltéren nem lesz vele gond, napsütésben annál inkább.

BLU Studio 5.3
[+]

Egy ekkora készülékházra bőven férnek kezelőszervek, a tervezők nem is spóroltak ilyesmivel. Az előlapon a kijelző alatt sorakozik az Android rendszerű gépekről ismert négy érintőgomb: home, menü, vissza, keresés, de ezt a BLU Studio 5.3 megfejeli még egy, lentre, középre tett, fizikai billentyűvel is, ami szintén a home funkciót látja el. Kissé redundáns a dolog, de ez legalább világít, ellentétben a többi piktogrammal. A kijelző felett másodlagos kamera és közelségszenzor ücsörög.

BLU Studio 5.3
[+]

Az eszköz bal felén, a felső csücsök felé kell keressük a hangerőt szabályozó gombpárost, felettük egyetlen billentyű kapott még helyet, ezzel tudjuk a kijelző elforgatását kikapcsolni. Az aktuális állapotot kis ikon jelzi a kijelző felső sávjában. Felül 3,5 mm-es jack csatlakozó tátong, bár a BLU Studio 5.3 azon kevés telefonok egyike, amelyen elférne egy 6,3-as aljzat is. Mellette microUSB bemenet, valamint a kijelző lezárását és feloldását működtető billentyű látható. A cucc jobb oldalán nincs gomb, itt egy levehető panel alatt valami sajátos csatlakozó bukkan fel, ami vélhetően dokkoló, de ilyesmi nem volt a csomagban. Mindegy is, inkább ne nagyon feszegessük a kérdést, mert a panel semmiféle módon nem kötődik a készülék burkolatához, ezért ez lesz az első, amit elveszítünk róla.

BLU Studio 5.3
[+]

A hátlap egy hatalmas fekete plasztiktenger, némi BLU felirattal alul, illetve a hangszóró rácsával. A felső részre került a kamera, villanó is társul hozzá, illetve egy felirat, amely szerint 5 megapixeles felbontásra számíthatunk. Nem emlékszem hosszú pályafutásom során egyetlen esetre sem - a kínai jövevényeket is ide sorolva - amikor egy készülék lefelé csalt volna, pedig itt az a nagy büdös helyzet, hogy a szoftver 8 megapixeles képeket készít. Persze simán lehet, hogy az egyébként sem acélos érzékelő által generált képet felskálázza, de ennek sehogy nincs értelme. Sebaj, örüljön a felhasználó, hogy többet kap, mint amit várt.

BLU Studio 5.3
[+]

A hátlapot lehámozva férünk hozzá a microSD helyéhez, valamint az egymás fölé berakható SIM-ekhez. Itt egy matrica tájékoztat bennünket arról, hogy a felső kártyával tudunk majd 3G hálózatokra lépni, az alulra passzírozott SIM csak GSM rendszeren fog kommunikálni. Baráti jótanács mindazon végtelen számú halmaz tagjainak, akik magyar vásárlók, microSIM-et használnak adapterrel és pont egy ilyen készüléket vettek, hogy ne tegyék. Az adapter egyszer beszorul, akkor csak a telefon részleges szétbontásával, vagy az adapter totális szétbarmolásával lehet kiszedni. Mi az utóbbi megoldást választottuk.

Hardver, menü

Tepsink burkolata alatt, amely igen jó hatásfokkal gyűjti elöl az ujjlenyomatokat, hátul pedig a port, egy meglehetősen koros hardver próbálja több, de inkább kevesebb sikerrel elvégezni azokat a feladatokat, amelyeket a felhasználó áhít. Ennek egyszerű oka van: a működésért egy MediaTek MT6573-as processzor felel, amely ARMv6-os architektúrájú és 668 MHz-en ketyeg. A grafikai feladatokért egy PowerVR SGX531 próbál kezeskedni, a RAM mérete pedig 512 MB. Szerintem aki tudja, hogy mostanság milyen vas van akár egy alsós Huawei Y200-ban, az pontosan képben van akkor, ha elképzel egy fele ilyen teljesítményű konfigurációt és hozzácsapja a WVGA felbontást. A BLU Studio 5.3 bizony minden területen kihívásokkal küzd, s ebbe beletartozik a menü ikonjainak mozgatása is.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Blu Studio 5.3 Samsung Galaxy Ace DuoS Alcatel OT-918D Samsung Galaxy Note
Quadrant Standard 791 pont 840 pont 805 pont 4152 pont
Linpack for Android (single) 8,473 MF. / 9,89 s 10,027 MF. / 8,36 s 8,469 MF. / 9,9 s 64,836 MF. / 1,29 s
Linpack for Android (multi) 7,052 MF. / 23,92 s 8,601 MF. / 19,61 s 7,344 MF. / 22,97 s 87,166 MF. / 1,94 s
Smartbench 2012 Prod. 281 pont 394 pont ? pont ? pont
Smartbench 2012 Games 1396 pont 737 pont ? pont ? pont
AnTuTu Benchmark 1815 pont 1767 pont 1904 pont 6404 pont

A rend kedvééért lefuttattuk a szokásos sebességteszteket, amelyek igazolták a tapasztalatokat. Az csak puszta véletlen lehet, hogy a cég weboldalán a promóciós képen a Temple Run fut éppen a készüléken, de ezt a programot erőforrások hiánya miatt nem lehet a telefonra telepíteni. Az Angry Birds viszont működik, egész folyamatos a játékélmény. Ahogyan korábban esett róla szó, a BLU Studio 5.3-ban két SIM-nek akad hely. A felső fiókba érdemes azt a kártyát tenni, amin adatkapcsolatot is óhajtunk létrehozni, mivel ez a SIM tud 3G hálózatra fellépni, a másiknak marad a GSM. A kártyákat kék és rózsaszín árnyalattal jelzi a telefon, kiválaszthatjuk, hogy mely funkciók tekintetében melyik legyen az alapértelmezett. Dual active mód viszont nincs, azaz ha az egyik kártyán beszélgetünk, közben a másik lelép (mit lelép, leszakad!) a hálózatról, azaz nem elérhető.

A rendszer az Android 2.3.3-as verziója, azaz a jó öreg GingerBread. Nincs arról információnk, hogy frissíthető lesz-e, de igen nagy annak az esélye, hogy nem. A BLU minimálisan nyúlt hozzá a Google felületéhez, mindössze egy GO Launchert tettek rá a masinára, aminek vannak jópofa és idétlen megoldásai, de legalább nem unalmas. Az alapvető programok mind megvannak, az extrák között zseblámpát, fájlkezelőt, Yahoo! Messengert, illetve Facebbok és Twitter klienst találunk. Előbbihez nem a szokásos kék F betű tartozik ikonként, hanem inkább egy MSN jellegű rajzocska.

BLU Studio 5.3 BLU Studio 5.3

BLU Studio 5.3 BLU Studio 5.3

A GO Launcher használata azzal is jár, hogy van kemény két ingyenes téma, a többi pénzért tölthető a Play Áruházból, valamint vannak speciális widgetek. A feladatkezelő ebből igen hasznos, az ordas nagy digitális óra pedig inkább humoros, lévén átméretezhető, de kizárólag egyetlen állapotában mutatja rendesen az időt. Élő háttérképek is beállíthatóak, de erősen lefogják a rendszer egyébként sem fényes állócsillagként ragyogó teljesítményét.

Multimédia

A kamera elvileg öt megapixeles, gyakorlatilag nyolc. Őszinte leszek: igazából tökmindegy, mindenképpen ergya. Pedig a szoftveres rész meglehetősen korrekt, legalábbis ami az opciókat érinti. Nem csak azt fogjuk tapasztalni, hogy igen-igen sok beállítási lehetőségünk van, kezdve az ISO értéktől a szaturáción át a fehéregyensúlyig, hanem amolyan HTC módra vannak effektek is, nem is beszélve a sorozatfelvételről, a geo-taggingről és a vakuról. Ez utóbbi inkább egy haloványan pislákoló gyertyaláng erejét nyújtja, mintsem értékelhető fényességet.

BLU Studio 5.3

A gond akkor kezdődik, amikor az összes létező beállításon túllépve az ember ténylegesen neki is állni a fotózás műveletének. A rendszerben touch-focus van, azaz oda élesít, ahová a kis ujjunkkal a keresőablakban tapintunk, ezt rendben meg is csinálja - egyetlen másodperc erejéig, utána elveszíti a fókuszt. Hát ez remek, a makró értelmezhetetlen, de a többi kép is egy homállyal kombinált ködzóna lesz, amin aztán pláne nem segít, hogy a vonalélességet megnézve az embernek az a benyomása, hogy egy három megapixeles képet interpolál a szoftver, és ezzel lehet, hogy rá is tapintottunk az igazságra.

Videózás tekintetében sem brillírozik a masina, az elérhető maximális felbontás a VGA. Ezt az ember a hardver ismeretében persze megérti, és az sem okoz nagy megdöbbetést, hogy a 720p-s videókat nem csak simán nem játssza le a kütyü, hanem még a hangot is elizélgeti. Van viszont FM-rádió, ez igényli a headset csatlakoztatását.

BLU Studio 5.3 BLU Studio 5.3

Zenei téren sokkal kellemesebb az összekép. Kihangosítva sem szól rosszul a kütyü, de egy ütősebb fülessel egészen korrekt hangzásképet kapunk. A szoftverben van equalizer és extra basszus, de ezeket hiába kapcsolgattuk, nem okozott semmiféle változást. Sebaj, ezek nélkül is jó az eredmény, csak egy egészen minimális alapzaj hallható csupán.

Adatátvitel, összegzés

A letöltési sebesség 7,2 Mbit/s lehet, a feltöltés csak 384 kbps. Ezekkel egyébként simán el lehet élni, más kérdés, hogy a böngészőt mindennek lehet nevezni, csak gyorsnak nem. Láthatóan erős küzdelmet folytat a hardver a kissé összetettebb weboldalakkal, főleg, ha ezekben görgetni, netán nagyítgatni óhajtunk. A repertoárban van WLAN, amely megfelelően működött, a GPS kissé nyögvenyelősen talál pozíciót, de aztán stabilan tartja azt, a Bluetooth pedig 2.1-es verziszámú, támogatja a sztereó hangátvitelt.

BLU Studio 5.3 BLU Studio 5.3

A hátlap alatt a "World's Longest Battery" található, a 2500 mAh-s teljesítmény impozáns ugyan, de az biztos, hogy elmarad a csúcstartó Motorola RazR MAXX produkciójától. Persze az öregecskedő processzor nem kér sokat enni, ezért jobban bírja a masina, mint egy csúcskategóriás okostelefon, de ez nem is meglepő.

BLU Studio 5.3
[+]

Értékelés: BLU Studio 5.3
Külső
Ergonómia 5 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 4 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Először is nem baj, hogy ez a telefon itthon nem kapható. Nekünk sem lenne jó, nekik sem. A közel 300 dolláros ár átszámolva 50-60 ezer forintos, áfa és vám nélküli hazai összeget jelentene, ami egyébként nem sok, lévén mondjuk a szintén nem túl acélos Samsung Galaxy Ace DuoS is ennyiért megy itthon, talán kicsit kevesebbért. De ez a nagy tepsi több sebből vérzik, csapnivaló a kamera, harmatgyenge a hardver, nehéz, böhöm a kialakítás és hát ellentétben mondjuk pont az előbb említett koreai modellel ezt a masinát használva szinte minden másodpercben szinte halljuk a halálhörgését szegény MTK chipsetnek, ami egyszerűen megfeszülve sem tudja a folyamatosságnak még a látszatát sem kelteni. Nagyon furcsa szerkezet ez, bár kétségtelenül nemigen akad vetélytársa, hiszen az 5,3 inches, két SIM-et kezelő okostelefonok piaci szegmense annyira szűk, hogy csak ez a modell található meg benne. Lehet, hogy a dél-amerikai piacokon a férfiak más jellegű testi visszamaradottságuk ellensúlyozása miatt pont ilyen hatalmas telefonnal akarnak villogni, de azért a mindennapi életben egy ekkora mobil inkább átok, mint áldás. Kézifegyvernek elmegy, nem nagyon fog szembejönni az utcán, ha mégis, akkor tutira észrevesszük.

Bog

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk.

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

BLU Studio 5.3
BLU Studio 5.3 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 150 x 81 x 10,9 milliméter
Tömeg 192 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat 2db normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (176 ppi)
Kijelző típusa kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6573
Processzor típusa 668 Mhz
Processzor csíkszélessége 65 nanométer
Processzor utasításkészlete ARMv6
Grafikus chip PowerVR SGX531
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
RAM / ROM 512 MB / 512 MB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.3
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok letölthetők
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Filekezelő, zseblámpa, GO Launcher
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, led villanóval
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (VGA)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 700 óra
Beszélgetési idő 8 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, giroszenzor, dual SIM

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

  • MyAudio Phone 5 - a duál SIM-es óriás

    MyAudio Phone 5 a Galaxy Note-ra nagyon hasonlító, de két SIM-es és baráti árazású készülék, mindehhez pedig kellemes felhasználó élmény párosul.

  • MediaTek MT6577 – Száguldás az alsóházban

    A kínai chipgyártó már szállítja a legújabb kétmagos processzorát, mely az iPhone 4S sebességével kecsegtet a kétszáz dolláros árszegmensben.

  • Alcatel OT-993D - édeskettes

    Az Alcatel előállt a piac legjobb ár/érték arányú kétkártyás készülékével: 1 GHz órajelű processzor, Ice Cream Sandwich és WVGA kijelző a fedélzeten.

  • BLU Magic - időutazás

    Egy okostelefon, ami igazi retro hangulatot áraszt kívül-belül, ennek megfelelően nem is kell túl komolyan venni. Mágikus múltidézés, milyenek voltak az okostelefonok.