Blaupunkt TP700 - …mert van benne videonavi

Hirdetés

Videonavigáció

Lássuk a nagy durranást, mire is jó (a fotózáson kívül) a hátlapra tett kamera. Nem véletlenül van oldalra tolva, a cél az volt, hogy a tartókar ne takarja be a látómezőt, de így is belóg a csücske. A történet lényege az, hogy a kamera által látott képet folyamatosan mutatja haladás közben a navi, s erre rajzolja rá a statisztikákat (sebesség, idő, távolság, stb.), illetve a következő manőver illusztrációját. Hogy pontos legyen, legelőször be kell állítsuk, hogy hol a horizont, hiszen ez különböző dőlésszögű szélvédők esetén változhat.

Blaupunkt TP700
135 méter magasan Komárom mellett

Jelentem: a dolog működik. Nagy sebességnél vehető csak észre, hogy a kamera nem tudja követni azt a tempót, ahogy az útszéli fák elrohannak hátra a kocsi mellett, de autópályán ez egyébként sem számít. A manőverek tényleg az útra kerülnek, jól láthatóak, egyértelműek, s mindenképpen látványos a végeredmény, de…

Blaupunkt TP700
A rendszám előtt forduljon jobbra

És itt sok-sok ellenérv következik. Egyrészt a képi megjelenítés mellé kapott hang valami rettenet. A kereszteződést, kanyart, utcasarkot, elágazást minden esetben „forduló” névvel illeti a női orgánum, ráadásul az f betűt jól meg is nyomja. Néha hozzáteszi, hogy „kérem”, néha csak utasít, az újratervezésről nem tájékoztat, viszont a célról elmondja, hogy melyik oldalon található. Nincs erős és enyhe kanyar, nincs felhajtás-lehajtás autópálya esetén, igen szegényes a szókincs. Abban viszont nagyon jó, hogy városon kívül azt is bemondja, hogy milyen számú úton kell haladnunk. Néha próbálkozik sávfigyeléssel is, de ez teljesen véletlenszerű, az M1-esen 21 kijárat elhagyása után a következőnél benyögte, hogy „használjam a középső sávot”, miközben a belsőben mentem, de persze csak arra gondolt, hogy ne térjek le. Korábban sem jutott eszembe, pedig eddig nem kotnyeleskedett bele, úgyhogy nem értem.

Blaupunkt TP700
Fffforduló!

A videós navigációnak van egy rettenetesen nagy hátránya. Nem látjuk, hogy merre tervez a navi, csak a „fordulónál” szembesülünk azzal, hogy mit akar. Nem látunk előre, nem tudjuk, hogy érdemes-e sávot váltani a következő manőverhez, s én speciel kisebb városon kívüli utaknál szeretem tudni azt is, hogy mennyire messze van a következő kanyar, mert este meg tudom ítélni, hogy azért nem látok szemből fényszórót, mert csakugyan nem jön senki, vagy azért, mert a kanyar miatt ez eleve esélytelen. Nagyon érdekelt egyébként, hogy sötétben mi lesz a helyzet, de felesleges volt ezen aggódnom: működik. A verda lámpája bevilágítja az utat, így aztán nincs ezzel sem gond, még városon kívül sem. Jöjjön egy videó a videós naviról (videó a videón, váó):

A kamera tud még egy dolgot, ez pedig a sebességkorlátozó és az ezeket feloldó közlekedési táblák értelmezése. Ez a fícsör viszont csak akkor működik, ha a videonavit kilőjük, s sajnos nem is túl hatékony. Nyilván ha akármi betakarja a táblát, akkor úgysem veszi észre, de akkor is gondban van, ha nem a megfelelő méretű, vagy nem a megfelelő magasságra helyezett jelzés mellett suhanunk el. Elvileg a többi táblára nagy ívben tesz a rendszer, de sajnos a rövid tesztidőszak alatt nem tudtam kipróbálni, hogy mit dob egy szintén kerek, piros-fehér magasság vagy súlykorlátozó kapcsán.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Így készülhetnek a cégek a NIS2-re a Lenovo segítségével

PR A NIS2 egy hálózati és információs biztonsági irányelv, amely rövidesen hatályba lép, modernizálva a 2016-ban bevezetett EU-s kiberbiztonsági szabályokat és jogi kereteket. Jogi intézkedések révén érnék el, hogy az EU-ban növekedjen a kiberbiztonság általános szintje.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés