Bevezető, tartozékok
Valószínűleg kevés olyan termékkategória van, amiben annyira egyértelműen specifikálhatóak az elvárások, mint a strapatelefonok esetében. Az értékelés szempontjai jobbára eltolódnak olyan aspektusok felé, mint a mindenállóság, a kiemelkedő hangerő és a speciális körülmények között való lehető legkényelmesebb és legkézenfekvőbb használat, valamint a megbízható üzemidő. Az esztétikum élből mellékes, ahogy a teljesítménnyel szembeni kívánalmainkat is a stabil elégséges szolgáltatás szintjén szoktuk meghúzni. Valószínűleg egyébként csak azért nézzük el az ilyen jellegű fogyatékosságokat, mert ebben a műfajban nem nagyon árasztanak el minket páncélba foglalt decens és friss hardverrel, vagy általában értékelhető multimédiás képességekkel. Legalábbis nem jellemző. Viszont a fokozott ellenálló képesség igénye lazán felülír minden más szempontot, így akinek strapatelefonra van szüksége, nem sok választása marad.
Ezért különösen érthetetlen, hogy a gyártók miért nem erőltetik kicsit jobban a témát, mert egy közepesen vacak készüléknél minimálisan jobb ajánlattal már nyerő helyzetben lehetnének. A CAT konstrukciói alapvetően jók, főleg, ha olyan kivételes képességekkel ruházzák fel az készüléket, mint egy hőkamera, viszont nem is olcsóak. Az Evolveo széles kínálattal igyekszik kiszolgálni a zordabb igényekkel bíró felhasználókat, de valami mindig belerondít az összképbe, mint az optimalizálatlan szoftver, vagy a jellemzően gyenge kültéri teljesítményt nyújtó kijelzők. A Blackview második célszerszámával viszont úgy tűnik, ráérzett valamire. A BV5000-hez képest minden tekintetben szignifikáns fejlődést mutat, a kategóriában pedig olyan képességeket kínál, amik nem feltétlenül megszokottak, viszont annál hasznosabb lenne, ha lassan nem kéne kuriózumnak tekinteni például az NFC létét, esetleg a rendre elismerésre méltó méretű telep gyorstöltésének lehetőségét. Ehhez képest egy értesítő LED még mindig nem fért bele, noha a speciális felhasználási szokások fényében még nagyobb gyakorlati hasznát feltételezzük, mint hogy általában kényelmes. Papíron mindenesetre nagyon ígéretes a kínai gyártó új vezértankja. Tiszta szerencse, hogy ez a gyakorlatban sem lesz nagyon másként.
A Blackview nem sokat vacakol a csomagolással, persze ez mit sem von le a praktikumából és visszafogott, funkcionális esztétikumából. Viszont nyilvánvaló, hogy szabvány után legyártattak egy tonna pont ugyanolyan dobozt, amit a képen is láthatunk, a pakk tartalmáról pedig a szokásos kék matrica tájékoztat. Az XXL GSM-től kapott fehér négyzetes doboz felületét csak bizonyos szögekben megcsillanó, perspektivikusan ábrázolt fal-mintázat díszíti. Belül fekete kartonfoglalatban nehézkedik a robosztus eszköz, amit selyemszalaggal tudunk kiemelni a helyéről. A könyvszerűen felnyíló dobozbelső alatt találjuk a tartozékokat, mint a 2 amperes, egyébként nem jelölt, de gyorstöltésre is alkalmas hálózati töltőfejet, és a hozzá tartozó speciális, kissé hosszabb microUSB csatlakozóval szerelt kábelt. Az OTG adapteren és agybadugós, mikrofonos, sztereo headseten kívül egy kisebb szerszámosládát is csomagoltak a készülékhez, amivel a SIM foglalathoz juthatunk hozzá, illetve cserélhetjük a csatlakozók gumírozott takaróelemeit. Mini csavarhúzóból kapunk egy hagyományos Philips és egy lapos fejű alkalmatosságot, valamint pótcsavarokat a SIM fedlapjáhozhoz és a takaróelemekhez, amikből szintén biztosított az utánpótlás.
Külső, kijelző
A Blackview mindig is adott a dizájnra, kategóriájában már a BV5000 is egészen kiemelkedő külsővel fektette két vállra a konkurenciát. Noha a BV6000 a kisebb kijelző és akkumulátorkapacitás ellenére kissé nagyobb az elődjénél, még mindig megnyerően markáns, kérlelhetetlen, mégis elegáns külsővel bír. A nem részletezett mértékben ütésálló, valamint IP68-as védelemmel megerősített kasztni termoplasztikus poliuretánból és üvegszálas szerves műanyagból épül fel, az éleken pedig nyers fémbetétek fokozzák az indusztriális hatást. Az ergonómia a 152,3 x 81 x 16,6 milliméteres méretek és majd negyed kilós tömeg ellenére még kifejezetten kicsi női kézben is kiváló, a kezelhetőség és a fogásstabilitás kifogástalan. A konstrukció nagyon egyben van, szerkezeti gyengeséget nagyítóval sem találunk, az összhatás karakteres, funkcionális és roppant maszkulin. Mondhatni diszkréten tekintélyt parancsoló, masszív, mint egy Tigris tank, noha egy zakózsebből előhúzva sem stílusidegen.
Az előlapon ezúttal 4,7 hüvelykes képátlójú, hagyományos kialakítású Gorilla Glass 3-mal védett IPS LCD kijelző dominál, egészen visszafogott méretű oldalsó, és a fokozott biztonság érdekében szükséges terjedelmű alsó és felső kávákkal keretezve. Az kijelző alatt szinte észrevehetetlenül gyenge háttérvilágítással rendelkező, fix kiosztású, viszont ezüstösen csillogó kapacitív vezérlőgombok állomásoznak, így a megjelenítő nem kényszerül egyetlen képpontot sem erre pazarolni. A bal oldali vezérlő a menüt rejti, míg az alkalmazásváltót a Home gomb hosszú érintésével szedhetjük elő. A jobb szélen található vissza meg magától értetődő. Felül közelség- és fényérzékelő szenzor sötétlik, jobbra 5 megapixeles előlapi kamera, köztük pedig a beszédhangszóró. A megerősített plasztik élvédelem ráfut a kijelző szélére, így az akkor sem érintkezik a felülettel, ha arccal belerakjuk, valamint a beszédmikrofon is innen nyílik, a bal alsó részen, középen pedig díszítőelemként funkciónáló fémbetét mutatja a Nemzetközi Védettség Jelölés 68-as szintjét. Értesítő LED-et ne keressünk. Nincs.
Kijelző-teszt | ||||
---|---|---|---|---|
Mérés | Blackview BV6000 | Blackview BV5000 | Evolveo StrongPhone Q5 LTE | CAT S60 |
Fehér fényerő (max.) | 299 nit | 515 nit | 205 nit | 691 nit |
Fehér fényerő (min.) | 9,31 nit | n/a | n/a nit | 28,3 nit |
Fekete fényerő | 0,15 nit | 0,31 nit | 0,31 nit | 0,49 nit |
Kontrasztarány | 1997:1 | 1661:1 | 661:1 | 1411:1 |
Színhőmérséklet | 10568 K / 7873 K kézi | 9366 K | 20302 K + kézi | 7121 K |
312 ppi képpontsűrűségű HD kijelző nem produkál kiemelkedő számadatokat fénysűrűség tekintetében, az automatika ellenben szépen teszi a dolgát, maximumra csavarva kültéren is megtudjuk, amit meg szeretnénk tudni vizuálisan. A megfelelő kontraszt sokat dob az élményen, a tükröződést viszont nem tudjuk figyelmen kívül hagyni, persze azt is hozzá kell tenni ez utóbbi csak erős és direkt napfény alatt zavaró. Egyébként minden rendben van a panellel, a betekintési szögek tágak, a fényerő minimálisan csökken, ha nagyon forgatjuk a fejünket, de fényszivárgás vagy egyéb kellemetlenség nem adódik. A kellemetlenül kékes kalibrációt 7870 Kelvinig tudjuk konszolidálni a MiraVision segítségével, ennél több korrekcióra azonban nincs módunk. A túlbuzgó érintésérzékenység egyébként az alapjáraton engedélyezett kesztyűs mód miatt van, érdemes ab start kikapcsolni normál használat mellett, mert rém bosszantó vehemenciával érzékel össze-vissza, kizárólag kesztyűs használat esetén érdemes aktiválni. Akkor viszont pótolhatatlan.
Az tekintélyes vastagságú, 16,6 milliméteres éleken kétoldalt csavarozott fémbetét ad helyet jobb oldalt a határozott nyomásponttal bíró hangerőszabályzóknak és a bekapcsológombnak, míg balra a dedikált gombok svájci bicskája mutatkozik. Legfelül a kamera gyorselérése teszi lehetővé, hogy a kijelző babrálása nélkül, hosszan nyomva tartva indítsuk a kamerát, egyszeres nyomásra lefotózzuk, amit akartunk, vagy ismét hosszan nyomva mozgóképen rögzítsük az eseményeket. A hadműveletek megbízhatóan és gyorsan történnek, valóban van értelme ezt az utat használni. Középen a PTT feliratú, valamiért fekete, műanyag gomb lesz a nyerő, ha rádión szeretnénk kommunikálni, ennek előfeltétele a megfelelő alkalmazás letöltése, anélkül maximum dísznek jó. A legalsó vezérlővel vészhívást kezdeményezhetünk az általunk előzetesen megadott számra, ha pedig telefonálni nincs módunk, vagy nem elérhető a vészkontakt, a készülék GPS koordinátákkal kiegészítve küldi el a kívánt sablonüzenetet.
Alul mindössze a mozdítható csavarral rögzített gumifedvényt találjuk, ami a meglehetősen mélyen ülő microUSB csatlakozót védi az elemektől. Ez annyiban lehet gond, hogy csak speciálisan kialakított kábelt tudunk használni a töltéshez és bármilyen zsinóros kapcsolat kialakításához, így OTG képes eszközt is több, mint valószínű, hogy csak a mellékelt adapter segítségével tudunk rákötni. Felül szintén masszívan szigetelt mélyedésben találjuk a 3,5 milliméteres jack csatlakozót, ez viszont a legtöbb szabványos megoldással kompatibilisnek tűnik. E mellett még egy légnyomásmérő is elfért, aminek hadrendbe állításához szintén tetszőleges alkalmazás beszerzése szükséges. A takaróelemek elég időtálló megoldásnak tűnnek, de ha az intenzív igénybevétel idő előtt nyomot hagyna a szigetelést biztosító leffenytűkön, a dobozban találunk a cseréhez nélkülözhetetlen csavarhúzót és pótalkatrészeket.
A hátlap igen mozgalmas, rengeteg csavar, főként méhsejtes textúra és információ került a TPU bevonatra, ami alapvetően négyes osztatú. Az alsó szegmens jobb csücskében a multimédiás hangszóró hexagonálisan vágott lyukacskái harmonizálnak a szintén hatszögletű alapmintával. A középső tartomány sima felületű, az alsó bordán a víz-, csepp-, és ütésállóságot jelző piktogramok láthatóak, felette pedig a vezeték nélküli kapcsolatok egyedien értelmezett szimbóluma. A következő egység a gyártó nevét és akkumulátorinformációkat megjelenítő, csavarokkal rögzített, egyébként kényelmesen nyitható felület, ami a gumilappal szigetelt SIM-, és microSD foglalatokhoz vezet. Mivel a csavarok nem kaptak biztosítást, érdemes vigyázni rájuk, bár a biztonság kedvéért ebből is van egy szett tartalékban. A telephez ezúttal nem férünk hozzá. Legalábbis garanciavesztés nélkül. Legfelül már csak a 13 megapixeles főkamera strázsál a bal sarokban, mellette az egytónusú, szimpla LED-es segédfénnyel kiegészítve.
Hardver, szoftver
A hardver a korrekt középkategória kívánalmainak felel meg, noha ezért az árért már lenne jobb ötletünk, csak nyilván nem atombiztos kivitelben. A strapatelefonok körében kritikus pont szokott lenni a nem kielégítő hardver, a teljesítmény pedig rendszerint nem olyan acélos, mint a vázszerkezet, ez esetben viszont a mindennapi, kényelmes, és legfőképpen hajtépés nélküli használatra kitűnően felszerelt készüléket hegesztett a Blackview. A MediaTek Helio P10-es lapkája 3 GB rendszermemóriával megtámogatva már több esetben bizonyított, főleg akkor, amikor az optimalizációt sem komolytalankodták el a fejlesztők. A BV6000 szuper masszív burkolata alatt a 64 bites, 28 nanométeres soron készült, nyolc, egyenként 2 GHz-re skálázott Cortex-A53-as magot tartalmazó MT6755 működik együtt a Mali-T860-as IGP-vel. Ez utóbbi nem feltétlenül a legkompetensebb grafikus megoldás, viszont addig nem is feltűnő, amíg komolyabb teljesítményt igénylő játékot nem próbálunk áterőltetni a rendszeren. Bizonytalankodást és késlekedést nem kifejezetten produkál a rendszer, értelmes tempóban reagál, viszont töltés közben kellemetlenül és igen meglepő módon melegszik az előlap.
Teljesítmény-teszt | ||||
---|---|---|---|---|
Benchmark | Blackview BV6000 | Blackview BV5000 | Evolveo StrongPhone Q6 LTE | Cat S60 |
Rendszerchip | MediaTek MT6755 Helio P10 | MediaTek MT6735P | Qualcomm Snapdragon 410 | Qualcomm Snapdragon 617 |
AnTuTu 5.x Benchmark | n/a pont | 44514 pont | 22912 pont | n/a |
AnTuTu 6.x Benchmark | 48449 pont | 24055 pont | n/a | 45997 pont |
Vellamo Browser | 4121 pont | 2055 pont | 1991 pont | 2812 pont |
Vellamo Metal | 1321 pont | 769 pont | 863 pont | 1295 pont |
Geekbench 3 (single) | 880 pont | 483 pont | 487 pont | 735 pont |
Geekbench 4 (single) | 730 pont | n/a | n/a | n/a |
Geekbench 3 (multi) | 3219 pont | 1347 pont | 1444 pont | 3353 pont |
Geekbench 4 (multi) | 2629 pont | n/a | n/a | n/a |
GFXBench Manhattan onscreen | 14 fps | 1,9 fps | nem futott le | 13 fps |
Manhattan offscreen 1080p | 7,1 fps | 0,9 fps | nem futott le | 6,7 fps |
GFXBench T-Rex onscreen | 26 fps | 4,8 fps | 9,2 fps | 29 fps |
T-Rex offscreen 1080p | 17 fps | 2,8 fps | 8,5 fps | 17 fps |
A rendszer jobbára módosítatlan Android 6.0, mindössze annyira nyúltak bele a főképernyő látványvilágába, hogy a felhasználó érezze a törődést. Ez annyit jelent, hogy a stílusban és színvilágban a készülék megjelenésével és rendeltetésével harmonizáló ikonkészlet mögül rendre a hagyományos, mindamellett megbízhatóan működő alkalmazások és felületek nyílnak meg. Az értesítési panel kétfázisú, az első teljesen szokványos, a második fázisban előkerülő gyorskapcsoló-tábla és fényerőcsúszka viszont igen dinamikus, narancssárga kiemelést kapott. A Kezelőfelület-hangolót a megszokott módon hívhatjuk elő, mégpedig a beállítások ikon hosszú érintésével, aminek eredményeképpen jelen esetben nem történik semmi. Vagyis történik, a rendszer tájékoztat, hogy hozzáadta a lehetőségekhez, csak éppen maga a funkció nem látható továbbra sem a beállításokban.
Alkalmazásmenü a távol-keleti módinak megfelelően nincs, cserébe tetszőleges számú főképernyőn rakodhatjuk szét a szükséges készségeket, ráadásul kedves animációval kísérve az ikonmozgatást. A felület anélkül is roppant gördülékeny, hogy felére csökkentenénk az animációk tempóját, de ha még pattogósabb élményre vágyunk, nyugodtan szedjük elő a fejlesztői beállításokat és lássunk csodát. Az 5 x 4-es ikonrácson nem változtathatunk, témákból pedig egy érhető el, pont az, amit eleve is látunk. A rendszer egy darabig egészen jól megtippelt fontossági sorrendben rendezi az alkalmazásokat, a harmadik oldaltól kezdve pedig az ABC rendjét követi. Beleszólásunk nem sok van, de egyesével rendezve, természetesen olyan sorrendet alakítunk, ami tetszik. Variáltak kicsit a Home gomb hosszú megnyomásával előhívható alkalmazásváltón is, értve ezalatt, hogy nagyon helyesen sikerült beilleszteni az összes törlése opciót.
Extra szoftverek csak a szükséges mértékben állnak rendelkezésre, a Google szoftvercsomagja sem vitte túlzásba a jelenlétet, így a gyári e-mail kliens mellé elérhető a Gmail, kapunk térképet, Áruházat és hangalapú keresést. Sajnos az elemlámpa nem kapott dedikált elérhetőséget, viszont alkalmzásból, vagy az értesítőpanelről elérhetjük. Az iránytűn kívül a Facebook és a Twitter letöltésével sem kell fáradni. Egyéb eszközökkel történő, multiplatform fájlcserét megkönnyítendő, a Xender nevű, egyébként kimondottan tetszetős és könnyen kezelhető app is rendelkezésre áll. A beállításokban fellelhetünk gesztusvezérlést és néhány intelligens kisegítő lehetőséget, ezekhez viszont angol nyelv, vagy a rendszer előzetes ismerete szükséges. A fordításból kimaradtak, ellenben remekül üzemelnek.
Az SOS gombhoz több, vész esetén értesítendő telefonszámot is rendelhetünk, valamint szerkeszthetjük a GPS koordinátákat tartalmazó SMS szövegét. A zárolt képernyőhöz rendelt funkciók között természetesen megtalálható a dupla koppos ébresztés, a többi, rajzolgatós megoldás viszont szokás szerint elég lassan reagál. Három ujjal lefelé simítva képernyőképet rögzíthetünk, balra irányuló mozdulattal pedig az alkalmazáskezelő ugrik elő, meggyőző tempóban. A lefordítással való némítás természetesen adott, szelektálhatunk is, hogy mi hallgasson el ilyen esetben. Egyébként még a hangerőszabályzókat okosíthatjuk rá a kijelző feloldására, amivel ki is merültek a kényelmi megoldások, amik az átlagos tapasztalatainkkal ellentétben megdöbbentően nagy százalékban, abszolút hatékonynak bizonyultak. Kivéve, ahogy az lenni szokott, a zárolt képernyőn rajzolós gyorsindítást, mert az minden, csak nem gyors.
Multimédia
Kameraképességek terén nem történt forradalom, noha magasabb felbontású modulokat szereltek mindkét oldalra. A hátlapi 13 megapixeles, f/2.0 apertúrájú, autofókusszal és LED-es segédfénnyel dolgozó kamerát az OmniVision szállította, amely 18 megapixeles interpolált képek készítését is vállalja, míg elől egy 5 (interpolálva 8) megapixeles, 85 fokos látószöggel bíró OV5670-es egység figyel. A lehetőségek viszont nem olyan szélesek, például mindkét oldalon hiányzik a BV5000-ben meglévő arcszépítés mértékének beállítása. Módokból ezúttal csak a panoráma, a kép a képben és a normál kínálkozik a felső sávban, oldalt pedig a szokásos HDR, vaku, kameraváltó szentháromság esik kézre. A filterek a bal oldali nyíllal csalhatók elő. A beállítások sem rejt túl sok izgalmat, a helyinformációk lehetnek hasznosak, akad némi lehetőség expozíciókorrekcióra és a fehéregyensúly igazgatására. Az ISO a szokásos 100-1600 viszonylatban módosítható, valamint egész széles skálán választhatunk a felbontások közül, QVGA-tól egészen az interpolált 18 megapixelig, minden esetben 4:3 képarány mellett. A rendszer egyébként roppant előzékenyen két külön mappába menti a natív és az interpolált felbontással készült képeket.
Az elkészült képek nem annyira rosszak, mint a sokéves átlag. A kivitel strapabírósága általában fordított arányban áll a multimédiás képességek színvonalával, pedig az elvárásaink ilyen esetekben már tényleg csak a használhatóság szintjéig merészkednek. Itt viszont abszolút látszik, hogy a kutya cuki, a teknős majdnem, a termosztát technikai leírása pedig olvasható. A fehéregyensúly eltalálása környezeti viszonyok kérdése, általában (főleg borús időben) kissé melegebb a kelleténél, a dinamika szűk, a HDR inkább túlexponál, a zaj jelentős, a vonalélesség viszont korrekt, kivéve a széleken, ahol azért akad lencsetorzítás. Az általános fátyolosság nem tudjuk, miből adódik, fólia nincs rajta, a lencsét minden kattintás előtt serényen takarítottuk, de nem segített, úgyhogy vagy az ügyefogyott algoritmusra, vagy a lencse minőségére mutogathatunk ujjal. Az első négy kép 18 megapixelre húzva készült, az alsó sor pedig 13 megapixellel.
Videózni 1080p 30 fps minőségben tudunk, a fátyolosság itt is jellemző, a fókusz pedig hajlamos lemaradni, noha nem rángattuk a képet. A hang viszont kifejezetten gyenge, de a statikus zajt kiválóan sikerült rögzíteni; valószínűleg a mikrofon előlapi elhelyezkedése lehet a probléma hátterében. Mozizni szintén FHD-ig tudunk, onnan nem támogatott formátum üzenettel utasít el a rendszer. A legtöbb, általánosan elterjedt formátummal együttműködik, de a két renitens kódolással ne számoljunk, se AC3 hang, se Xvid, ahogy a feliratok sem fognak megjelenni. Kivéve, ha gondoskodunk alternatív programról.
A hangzás kissé bádogos és dísztelen, viszont nem torz, nem sitereg, összességében nem kellemetlen, talán kissé kásás. Ellenben kellően hangos. Ha kissé lejjebb adunk a volumenből, és kikapcsoljuk a hangerő fokozását, a hangzás tovább tisztul, de üresedik is. Lényegében, ha ráeresztünk minden lehetőséget, egész értékelhetővé válik a performansz, mindaddig, amíg kézben tartjuk a készüléket. A hátlapi hangszóró miatt felülettől és pozíciótól függően módosul a minőség és a hangerő. (Többek között ezért is lenne különösen hasznos egy értesítő LED.) A gyári szoftver a szokásos formában és lehetőségekkel áll rendelkezésre, kissé már oldschoolnak mondható dizájnnal. Előadók, albumok és dalok szerint listázhatunk, van hangszínszabályzó, és jobbára elboldogul a borítókkal is.
Fülhallgatóval FM-rádiót is hallgathatunk, csak ne a gyárilag mellékelttel tegyük. Sőt, legyen elég annyi, ha egy mód van rá, a gyári fülessel semmi mást se tegyünk. Csak rakjuk el valahova, ahol jó eséllyel soha többet nem találjuk meg, és próbáljuk meg elfojtani a traumát. Következésképpen telefonálásra sem alkalmas, egy müzlis dobozban nagyobb valószínűséggel találunk ennél értelmesebb megoldást. Ebből a szempontból az is mellékes, hogy alig lehet belepasszírozni a mélyen ülő nyílásba, a csatlakozót fedő izé nekifeszül, ezért (is) lépnek fel kontaktproblémák, valamint a konstrukció nem igazán úgy néz ki, mintha kettőnél több használatot egyáltalán kibírna. Bármilyen másik fülessel kényelmesen és átlagos minőségben élvezhetjük az audiotartalmat. Már, amennyiben sikerül bedugni. Az már tényleg sokadlagos szempont, hogy az eredeti kiegészítő egyrészt elég gyenge minőségű, másrészt hófehér, ami a felhasználás sajátosságait tekintve szintén érthetetlen.
Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés
Adatkommunikációs szempontból dicséretes, szinte hiánytalan a BV6000 felszereltsége. Az idei modell szintén kétkártyás, szintén dual standby módban. Cserébe valódi duál-SIM megoldást sikerítettek, így a 32 GB belső tárhelyet kompromisszumok nélkül bővíthetjük még ugyanennyivel. Mindkét kártya Cat.6-os LTE szabványnak megfelelő 300/50 Mbps-os sebességgel kommunikál a világhálóval, minden hazai frekvencián. A hálózati stabilitással nem volt gond, a beszélgetés hangminősége pedig mindaddig kifogástalan, amíg nem a gyári fülessel próbálkozunk. Ezt mindenképpen kerüljük el. WiFi 802.11 b/g/n szabványon képes csatlakozni, a HotSpot kiválóan és meglepően energiahatékonyan üzemel, de elérhető a Direkt funkció is. A Bluetooth is szintet lépett, az A2DP protokoll már 4.1-es alapon dolgozik.
A lehetőségek még mindig nem merültek ki, mobilfizetésre felkészített NFC is került a szerkezetbe, valamint OTG funkció, amihez praktikus adaptert is mellékeltek. Kommunikálni továbbá hagyományos rádiófrekvencián is tudunk megfelelő alkalmazás segítségével. A Push to Talk a bal oldalon lévő gombbal aktiválható. A GPS immár a földi routerek és antennák segítsége mellett a GLONASS műholdak adatai alapján is képes tájékozódni a kiváló érzékenységű modulnak köszönhetően kiváló hatékonysággal. Infra nincs. Na, bumm.
Az akkumulátor kapacitása némiképp csökkent, a kitartás viszont az 500 mAh-s csökkenés ellenére sem hagyott alább. A 4500 mAh-s telepből két nap akkor is lazán kijön, ha válogatás nélkül szórjuk a mobilnetet, teljes szinkronizáció folyik a háttérben és maximumra tekerjük a fényerőt. Bár, az alapvetően beállított intelligens energiatakarékosságot nem lőttük ki, egyéb lehetőség pedig nem áll rendelkezésre. Nem nagyon tüntetik fel sehol, de az akkumulátor eleve gyorstöltésre van kalibrálva, így az összes milliampert, ami nagyjából a kétszerese az átlagos telepek kapacitásának, összesen két óra alatt tudjuk beletenni. Három egész napot szorongás nélkül hozott a holmi, abszolút hétköznapi felhasználás mellett, végül négy óra nettó kijelzőidővel, két, repülő üzemmódban töltött éjszakával.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 8 pont |
Anyaghasználat | 9 pont |
Összeszerelés minősége | 10 pont |
Kijelző minősége | 8 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 8 pont |
Sebesség | 8 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 10 pont |
Felhasználói felület élménye | 7 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 8 pont |
PIM funkciók | 10 pont |
Adatkommunikációs képességek | 9 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 7 pont |
Audio | 6 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 9 pont |
Ár/érték aránya | 8 pont |
Hogyan értékelünk? |
A Blackview első strapatelefonjához képpest kellemes változásokat tapasztalhattunk a BV6000 esetében, noha már az első próbálkozás sem volt elveszett. Az adatkommunikációs paletta majdnem a lehetőségek maximumáig bővült, mindössze az infra és az aktív kétkártyás mód az, amit még bevethettek volna. A kialakítás, bár most nem feltétlenül ámulatba ejtő a dizájn, továbbra is esztétikus, a lehetőségekhez és rendeltetéséhez képest kifejezetten értékelhető. A védelem szintje fokozódott; míg a BV5000 hivatalosan csak kisnyomású vízsugár ellen volt biztosítva (IPx5), addig az új zászlóstank alkalmas víz alatti folyamatos használatra, amit dedikált kameragomb és jól átgondolt funkciók is segítenek. A kijelzőre ezúttal sincs különösebb panaszunk, némi tükröződést leszámítva, annak ellenére sem, hogy a maximum fényerő jelentősen csökkent. A középkategóriában alapvetően jól helytálló, 3 GB memóriával megtámogatott hardvernek ezúttal nem kell egy rosszul optimalizált szoftverrel küzdenie, a rendszer sebessége és stabilitása abszolút kielégítő, az üzemidő pedig igen tisztességes. Az értesítő LED hiánya kissé kellemetlen, ezen felül nem sok minden miatt tudunk panaszkodni. A kamera nem sokkal, de pont meghaladja a használható kategóriát, dolgozni mindenesetre kiválóan fogunk tudni a segítségével. A zenei képességek szintén nem kiemelkedőek, mindamellett elfogadható és hallgatható minőséget képviselnek, a gyári fülhallgatóval kapcsolatban pedig úgy teszünk, mintha sose láttuk, pláne hallottuk volna. Simán csak minősíthetetlen. Viszont minden más egyben van. Lényegében aktuális hardverrel, ennyire kevés kompromisszummal, remek szenzoros és adatkommunikációs felszereltséggel, az alapvető elvárásoknak megfelelő működési sebességgel és felhasználói élménnyel, ráadásul atombiztos kivitelben, 85 ezer forintért, meg amúgy sem nagyon tudunk mást ajánlani, a Blackview BV6000 viszont beleesik ebbe a kategóriába, az egyetlen aggályunk, hogy a gyártó nem certifikálta az ütésállósági képességeit az eszköznek, noha a termék kialakítása miatt lehet bizodalmunk abban, hogy a kisebb-nagyobb eséseket is átvészeli a készülék.
![]() |
Blackview BV6000 |
AliceWake
A készüléket az XXL GSM biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérjük kattintson ide!
A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM/UMTS/LTE | |
Méret | 152,3 x 81 x 16,6 milliméter | |
Tömeg | 247 gramm | |
Színvariációk | fekete, narancssárga, zöld | |
SIM-foglalat | 1 x normál /mini/ SIM + 1 x microSIM (dual standby) | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 4,7 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 720 x 1280 pixel (312 ppi) | |
Kijelző típusa | IPS, kapacitív érintőkijelző | |
Színárnyalatok száma | 16 millió | |
Hardver | ||
SoC típusa | MediaTek MT6755 Helio P10 | |
Processzor típusa | 64-bites, 4x 2GHz Cortex-A53 és 4x 1 GHz Cortex-A53 | |
Processzor csíkszélessége | 28 nm | |
Processzor utasításkészlete | ARMv8 | |
Grafikus chip | Mali-T860 MP2 | |
RAM mérete | 3 GB (LPDDR3 933 MHz) | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | dinamikus | |
SMS memória | dinamikus | |
Belső tárhely | 32 GB (ebből kb. 25 GB szabadon felhasználható) | |
Memória bővíthetősége | microSD | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 850/900/1900/2100 MHz LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE | van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps | |
LTE | Cat.6 | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 4.1 (A2DP) | |
WiFi | 802.11 b/g/n, WiFi HotSpot, WiFi Direct | |
USB | microUSB 2.0 | |
USB OTG | van | |
Push-to-talk / RSS | van / van | |
GPS vevő | van | |
GLONASS | van | |
NFC | van | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | néma/rezgés | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | Android 6.0 (Marshmallow) | |
WAP / HTML böngésző | nincs / van | |
E-mail kliens | van | |
Játékok | telepíthetők | |
Valutakonverter | telepíthető | |
Extra szoftverek | FM-rádió, Fájlkezelő, Zseblámpa, Xender, Twitter, Iránytű | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 13 megapixel (interpolált 18 megapixel), autofókusz, szimpla LED segédfény | |
Másodlagos kamera | 5 megapixel | |
Videófelvétel | 1080p (30 fps) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van | |
FM-rádió | van | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 4500 mAh-s | |
Készenléti idő (3G) | n/a | |
Beszélgetési idő | n/a | |
Zenelejátszási idő | n/a | |
Egyebek | ||
3,5 mm-es jack kimenet, gyorsulásmérő, közelségérzékelő, nyomásérzékelő, iránytű, fényérzékelő, IP68, PTT, dedikált kameragomb, SOS gomb |