BlackBerry Leap - jó ez, de nem ennyiért

Bevezető, csomagolás

Ha valaki akar, viszonylag könnyen találhat kifogásolni valót a BlackBerry kínálatán, de az a kritika egészen biztosan nem érheti a vállalatot, hogy túlságosan is sok eszközzel lennének jelen a piacon. A 2013 elején megjelent BlackBerry 10 operációs rendszerre összesen sem épül egy tucatnyi készülékük sem, a jelenlegi portfóliót és a népszerű androidos készülékeket megnézve pedig még egy laikus is könnyedén megállapíthatja, hogy milyen eszközök nincsenek a kanadaiak portfóliójában. Adott ugye az önálló állatfajként kezelendő Passport és a régivágású felhasználók által kedvelt Classic, amelyek a billentyűzetes okostelefonok táborát erősítik, mellettük pedig elérhető a fejlődő piacokra szánt Z3-as modell, amely 5 hüvelykes, de viszonylag alacsony felbontású érintőkijelzőt kínál.

BlackBerry Leap kézben tartva
[+]

Elég klassz lenne, ha a sort még lehetne folytatni, de nem lehet, pár hete tulajdonképpen még ez volt minden, amit a gyártó itt nyújtott, aminek fényében nem csoda, hogy sokan elégedetlenkedtek. Nem pótolták ugyanis a Z10 kivezetése által keletkezett űrt, amit már csak azért is be kellett volna tömniük, mert az androidos piacról is hiányoznak a kisebb, kezelhető méretű, mégis nagyon jól használható készülékek. A Q5/Q10 vonal a Classicnak köszönhetően rendben van, de pár héttel ezelőttig tulajdonképpen nem volt átlagos méretű, teljes érintőkijelzős készülékük, a Z30 ugyanis csak most, tesztünk tárgyának megjelenésével kapta meg az utódját, holott hivatalosan egy ideje már nincs fókuszban a 2013 végén a boltok polcaira került, de azóta is kiválóan használható eszköz.

BlackBerry Leap
[+]

Ezzel meg is érkeztünk a BlackBerry Leaphez, amely a Passporthoz és a Classic-hoz hasonlóan nem kapott számot, nem a Z-sorozat tagja, pedig ami azt illeti, pont úgy építették fel, mintha a széria előző készülékei LEGO-kockákból lettek volna, amelyeket csak egy új recept alapján össze kellett volna illeszteni. Az innovatívnak még meseországban sem nevezhető újdonság csomagolása is ismerős lehet a márka rajongói számára, adatkábel, hálózati töltőfej és egy sima (tehát nem a prémium) headset jár hozzá.

Külső

A BlackBerry Leap szinte pontosan ugyanúgy néz ki, mint a BlackBerry Z3, ami abból a szempontból nem feltétlenül jó dolog, hogy az ugyebár egy olcsóbb készülék. Ez persze nem jelenti azt, hogy a Leap a saját kategóriájában ne állná meg a helyét összeszerelési minőség vagy anyaghasználat szempontjából, de a tervezők azért egy picit jobban is megerőltethették volna magukat, lévén az egyetlen szemmel látható különbség a kamera körüli betétnél érhető tetten, az ugyanis hangsúlyosabbra sikerült ennél a modellnél. A kimondottan szögleges formavilágú okostelefon jól össze van rakva, kellemes tapintású műanyagokkal borították a külsejét, kellemes érzés közbe venni. Fizikai adottságait szemügyre véve a kanadai készülékek specifikációját fejből ismerők észrevehetik, hogy hajszálnyival magasabb és vastagabb kisebb testvérénél, a 144 x 72,8 x 9,5 milliméteres kiterjedés és a 170 grammos tömeg viszonylag markáns a mai mezőnyben.

BlackBerry Leap előlap
[+]

Az előlap tetején a különféle szenzorok és a 2 megapixeles, fixfókuszos kamera található, alattuk terül el az 5 hüvelykes képátlóval rendelkező, 720 x 1280 pixeles felbontású TFT-LCD érintőkijelző, ami nagyon élénk színekkel operál, viszonylag jó betekintési szögekkel bír és a kimondottan nagy fényerejének köszönhetően napfényben is kitűnően olvasható. A Z3-hoz képest komoly fejlődésről beszélhetünk, de a Z30 AMOLED panelje azért pár dologban (például a feketékben) még mindig sokkal jobb, pedig még ha a gyártó nem is vallja be, ugye a Leap valahol az általa hagyott űrt szeretné kitölteni, bár azért máshova van pozicionálva. Az előlap aljára egy méretes BlackBerry logótípia került, a kijelző fölött és alatt elterülő káva itt is elég nagy, ami egy picit retro-érzést kelthet az emberben, ez a méretarány a letisztult formavilágtól függetlenül sem feltétlenül egy 2015-ös, modern dolog.

BlackBerry Leap SIM és microSD foglalat
[+]

A hátlap tetején lévő 8 megapixeles, autofókuszos kamera és a hozzá tartozó ledes villanófény egy kimondottan hangsúlyos, fekete felülettel van körbevéve, ez gyakorlatilag az egyetlen észrevehető különbség a Z3-hoz képest, amelynek kamerája teljesen jelentéktelenül üldögél a bal felső sarokban. A hátlap finom textúrával rendelkezik, kellemes a tapintása; középen egy BlackBerry logó, alul a kihangosító hangszórója található.

BlackBerry Leap hátlap
[+]

Az eszköz bal és jobb oldala baltával faragott módon, de valamennyire le van kerekítve, ami jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy biztos kézzel lehessen tartani telefonálás közben. Felül a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetet, a bekapcsológombot és egy mikrofont találunk, alul a microUSB csatlakozó kapott helyet egy másik mikrofon társaságában. A hangerőszabályzó és a némító gombok jobb oldalra kerültek, míg baloldalt egy könnyedén kipattintható ajtó mögött rejtették el a microSIM és a microSD foglalatokat. Ez egyben azt is jelenti, hogy a hátlap nem eltávolítható, a felhasználók tehát nem cserélhetik a 2800 mAh-s lítium-ion akkumulátort.

Hardver, operációs rendszer, sebesség

Bár éves szinten több száz okostelefont tesztelünk a Mobilarenán, nagyon ritkán adódik legalább elméleti lehetőség arra, hogy egy cikk bizonyos szövegét egy korábbi anyagból másoljuk át. A Leap kapcsán viszont szinte szóról szóra le lehet írni azt, amit anno a Classic kapcsán már megtettünk; az újdonságban egy viszonylag régi és gyenge hardver dolgozik, ami ebben az árkategóriában elég nehezen emészthető meg. A Qualcomm Snapdragon MSM8960-as rendszerchip nemrég ünnepelhette harmadik születésnapját, a benne lévő kétmagos, magonként 1,5 GHz-es órajelen dolgozó Krait processzor és az Adreno 225-ös grafikus gyorsító ennek megfelelően nem egy izgalmas páros a középkategóriában.

Teljesen érthető, hogy a saját fejlesztésű hardverrel és operációs rendszerrel dolgozó gyártó miért nyúlt vissza ehhez a megoldáshoz; jól ismerik, a rendszerüket tökéletesen optimalizálták rá, épp ezért nem is kell sebességbeli problémákra számítani, ez a történet egészen más, mint a millió és egy készüléktípussal dolgozó Android platform. Ugyanakkor ezt a hardvert kommunikálni, eladni nem lesz egy könnyű feladat, hiszen azt valószínűleg még a legelvakultabb BlackBerry-felhasználók is elvárják, hogy az új készülékük erősebb legyen az előzőnél, de ez semelyik korábbi BB10-es cuccnál nem erősebb és gyorsabb. A rendszermemória mérete egyébként 2 GB, a belső tárhely ennek nyolcszorosa.

Teljesítmény-teszt
Benchmark BB Leap BB Classic BB Passport BlackBerry Z30
SunSpider 1.0.2 (a kisebb a jobb) 1350,2 ms 1310,1 ms 868,4 ms 1025,4 ms

A készülék sebességével kapcsolatban itt is vegyesek az érzéseink; maga a rendszer gyorsan, akadásmentesen működik, az animációk szépek, a műveletek tisztes tempóban lezajlanak. Ugyanakkor a korszerű hardvert használó Passport kapcsán jól látszik, hogy a BlackBerry OS 10.3.1-es verziójában ennél több is lenne. Mivel a Classicban is ugyanez a hardver van, és az egy kicsit drágább készülék, itt sem lehetünk elégedetlenek az árhoz mért tényleges sebességgel, de főleg az androidos alkalmazások futtatásakor (mert képes erre a rendszer) azért elő fog fordulni, hogy viszonylag hosszú töltési időt kell végigvárnunk.

Szoftverek

A BlackBerry 10-es készülékek gyári alkalmazáskínálata pazar, ami nyilván ebben az esetben is így van, ugyanazt kapjuk, mint az összes többi modellen. A PIM-funkciók tekintetén senki nem szenved majd hiányt, az üzenetkezelésért felelős szoftver pont olyan kiváló, mint a naptár, de ha már üzenetekről esett szó, érdemes megemlíteni az elképesztően pontos és jól használható virtuális billentyűzetet és a magyarul is jól működő, diktálásos szövegbevitelt is. Térképszoftverben továbbra is gyenge a platform, a gyártó saját megoldása a Google és az Apple Maps nyomába sem ér, de ez a csorba könnyedén pótolható, lévén az androidos Google Maps tökéletesen működik a készüléken. Multimédiás téren korrekt a kínálat, videóvágó szoftver is akad, a közösségi oldalak rajongói pedig natív Facebook, Twitter, LinkedIn és FourSquare klienst is találnak, csak úgy, mint egy Evernote-ot és egy teljesértékű irodai szoftvercsomagot (Docs to Go). Dropbox és Box is elérhető az első bekapcsolás után.

BlackBerry Leap screenshot BlackBerry Leap screenshot
[+]

A BlackBerry saját szoftvereiben szintén sokan fogják örömüket lelni, mert nagyon okos és jól használható megoldásokról van szó. A ma már platformfüggetlen BBM sok szempontból az egyik legjobb azonnali üzenetküldő szoftver rengeteg kényelmi funkcióval és eszméletlenül jó hangminőséget nyújtó telefonálási lehetőséggel, de hozzá hasonlóan csak jókat lehet elmondani a folyamatosan fejlődő Blendről, amelynek segítségével a Leap képes csatlakozni a számítógépünkhöz, hogy arról is hozzáférjünk üzeneteinkhez, emailjeinkhez, fájljainkhoz. Okos megoldás a Jelszómegőrző, amelynek funkcionalitása valószínűleg teljesen egyértelmű. A konferenciahívások a BBM Meetings segítségével is lebonyolíthatók, az angolul tudók pedig a Sirihez hasonló, de annál azért egyszerűbb személyi asszisztens szoftvert is előszeretettel fogják használni.

BlackBerry Leap screenshot BlackBerry Leap screenshot
[+]

A BlackBerry 10.3.1-es operációs rendszernek köszönhetően már nem csak a BlackBerry World nevű szoftverboltból érhetünk el alkalmazásokat, hanem az Amazon Appstore-ból is; ez utóbbiban kizárólag androidos szoftverek találhatók, amelyeket pár kivételtől eltekintve képes futtatni a készülék, gondot egyedül a Google Play Services hiánya okozhat. Ez egyben azt is jelenti, hogy a piacon lévő okosórák közül továbbra is csak a Pebble-lel tud kommunikálni a BlackBerry 10 (és így a Leap is), de ez a helyzet a jövőben még változhat. Mint arról korábban már volt szó, az androidos szoftverek sebessége nem mindig kielégítő, elsősorban az indításokkor szembesülhetünk azzal, hogy sokat kell várni, de a komolyabb igényű appoknál a hardver gyengeségéből adódó lassúságba is beleütközhetünk.

Multimédia

A hátlapon lévő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, videókat legfeljebb 1080p-s felbontásban képes rögzíteni másodpercenként 30 képkockás sebességgel. A kamerát kezelő szoftver nagyon korrekt, jól kezelhető és pont annyi funkciót nyújt, amennyire egy átlagos felhasználónak szüksége is van. Motívumprogramokból elég kevés érhető el (sport, szöveg, éjjel, tengerpart vagy havas táj), a HDR-használatát viszont indokolt esetben magától is felajánlja a telefon, ami statikus témáknál sokat tud javítani az eredményen.

BlackBerry Leap kamera
[+]

A felbontás nem, a képarány viszont variálható (1:1, 4:3, 16:9), be lehet kapcsolni időzítőt, arcfelismerést, rácsvonalakat, stabilizálást a videónál. Az extrák között említhető a sorozat- és a panorámafelvétel, valamint a Time Shift, ahol úgy készülhet sorozatfelvétel, hogy az emberek arcai kicserélhetők, így elérve, hogy egy képen mindenki mosolyogjon.

A Leap jó vonalélességgel rögzít, ami 8 megapixelen alapkövetelmény, a készülék pedig teljesíti. Jelentős szoftveres élesítés nem fedezhető fel, zajból viszont akad az árnyékos részeken. A fehéregyensúly éjjel és nappal is megbízható, a dinamikatartomány pedig átlagos. Nagy dinamikájú témák esetében hajlamos a rendszer alulexponálni, ami a HDR bekapcsolásakor is előfordul, az ilyen képek egyébként kissé maszatosak. Makróban erős a Leap, 7-8 centiméterről már lőhető közelkép, részletből pedig jut bőven a 8 megapixeles fotókra. Este természetesen megnövekedett képzajjal kell számolni, amelyen az átlagos fényerejű vaku bevetésével lehet kompenzálni, azonban csodát nem szabad várni. Akad esti mód is, ilyenkor világosabb képek lőhetők, ám még több részlet vész el. Videofelvétel legfeljebb 1080p-ben rögzíthető 30 fpssel, jó vonalélességgel, íme egy klip.

BlackBerry Leap screenshot BlackBerry Leap screenshot
[+]

A zenei rész szerencsére rendben van, a szoftveres oldal legalábbis, hiszen előadó, album és műfaj szerint is lehet szűrni a kitöltött ID3-taggel rendelkező zenék között, amelyek a belső memóriában és a memóriakártyán is helyet foglalhatnak. A kezelhetőséggel nincs gond, a hangszínszabályzót viszont a hangok világában mélyebben élő felhasználók hiányolni fogják. Az FM-rádió megléte viszont jó pont lesz a számukra is, még úgy is, hogy használatához nem meglepő módon szükség van egy fülhallgatóra. Erre a célra a gyári is megteszi, de sok más jót nem lehet róla elmondani, érdemes lecserélni egy jobbra, ha valaki sokat használná. Kihangosítva átlagosan jól szól a Leap, viszonylag hangos és értelmezhető dolgok jönnek ki belőle, de nagy csodára azért nem szabad számítani.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Adatkommunikációs téren első ránézésre nincs hiányosság, bár a WiFi kapcsán elvileg akár meg is lehetne említeni a 802.11ac hiányát, de azért a 802.11b/g/n is elég a többségnek, főleg, mert WiFi hotspot funkció természetesen van, csak úgy Miracast támogatás. Megfelelő hálózaton az LTE is használható, lefedettség hiányában HSPA állhat rendelkezésre, akármit is használunk, telefonálás közben teljesen jó hangminőséget fogunk elérni.

BlackBerry Leap screenshot BlackBerry Leap screenshot
[+]

Teljesen érthetetlen viszont, hogy a gyártó miért hagyta ki az NFC-t a Leapből, egy üzleti készüléknél ez komoly hiányosság. A Bluetooth 4.0-s, a microUSB 2.0-s, GPS van, a GLONASS támogatásáról viszont nincs információnk.

BlackBerry Leap
[+]

A 2800 mAh-s akkumulátor ehhez a hardverhez és kijelzőhöz egy nagyon jó párosnak tűnik, ennek köszönhetően a Leap jobban teljesít üzemidő tekintetében, mint egy átlagos okostelefon, de a BlackBerry-k mezőnyéből sajnos nem tud kiugrani, pedig pont ez lehetett volna az egyik olyan pont, ahol fejlődik a korábbi modellekhez képest. Két nap, ezt lehet kihozni a történetből, ha az ember tényleg használja is a készüléket, ha nem nagyon, akkor a három is meglehet, az viszont biztos, hogy csak sok-sok óra navigációval lehet azt elérni, hogy estére ne maradjon egyáltalán töltés a telepben, máshogy nem.

BlackBerry Leap vs. LG G3
[+] LG G3 vs. BlackBerry Leap

Értékelés: BlackBerry Leap
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

A BlackBerry Leap egy jó telefon, de a gyártó szemmel láthatóan nem sokat tett azért, hogy ne csak jó, hanem egyenesen kiváló legyen, pedig ez simán benne volt a pakliban. A készüléknek csupa olyan jellegzetessége van, amelyek fölött szemet lehetne hunyni a megfelelő árazás fényében. A dizájn megegyezik az olcsóbb Z3-éval? Annyi baj legyen! A hardver öreg és viszonylag gyenge? Nem baj, a rendszer sebessége rendben van! A kamera nem kiemelkedő? Ez a készülék nem is erről szól. De miről is? Erre nincs válaszunk, a Leap ugyanis bruttó 90 ezer forintos végfelhasználói áron kapható, ami körülbelül 30 ezerrel több a Z3 áránál, mással pedig nem lehet házon belül összehasonlítani, lévén Z10 és Z30 már leginkább csak használtan van (egyébként sokkal olcsóbban). Nehéz elképzelni, hogy hova is akarja ennyiért pozicionálni a gépet a kanadai vállalat, valószínűleg az az elképzelés, hogy a cégek majd ilyet vesznek azoknak, akik nem vezetők (mert ők Passporttal nyomulnak, ugye), de a realitás az, hogy a cégek olcsón vesznek telefont a flottának, nem 90 ezerért. Mert amire szükségük van, azt egy Windows Phone is nevetve nyújtja, úgyhogy BlackBerry név, kiváló operációs rendszer és jó szoftveres felszereltség ide vagy oda, ezt az árat erősen fölélőtték a realitásnak, ennyire azért nem lehet prémium egy olyan gyártó, amelyik alig ad el okostelefont. A BlackBerry Leap a BlackBerry 10 operációs rendszerrel szerelt készülékek között elsőként, de nem kap plecsnit, és nem azért, mert rossz, hanem azért, mert sok szempontból nem a realitás talaján jár.

Bocha

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

BlackBerry Leap
BlackBerry Leap Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 144 x 72,8 x 9,5 milliméter
Tömeg 170 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon MSM8960
Processzor típusa 1,5 GHz-es, kétmagos Krait
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 225
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (~10 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz Mhz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / van
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, Miracast
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS ?
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform BlackBerry OS 10.3.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek BBM, BlackBerry World, Amazon Appstore, Docs To Go, Story Maker, Facebook, Twitter, LinkedIn, Foursquare, BlackBerry Blend, Evernote, Adobe Reader, Box, Dropbox, SmartTags, iránytű, Assistant
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz, LED segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel, fixfókusz
Videófelvétel van (1080p @ 30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2800 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő 15/16,5 nap (2G és 3G)
Beszélgetési idő 12 óra (2G) / 17 óra (UMTS)
Zenelejátszási idő 80 óra
Videolejátszási idő 9,5 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató-kimenet

Azóta történt

Előzmények

  • BlackBerry Classic - végre egy zöld gomb

    A kanadaiak új készüléke minden eddiginél jobban ötvözi a klasszikus mobiltelefonok és az okostelefonok előnyeit, amivel nem tudni, mekkora felhasználói bázist céloznak meg.

  • BlackBerry Passport - okmány-iroda

    A kanadaiak útlevéllel megegyező méretű, billentyűzetes újdonsága az elmúlt hónapok egyik leginkább formabontó készüléke, melyben hasznos funkciók debütálnak.

  • BlackBerry Z3 - Ázsiára szabva

    Kedvező áron debütál a kanadaiak legújabb BB10-es készüléke, amelynek kijelzőméretét egyértelműen az ázsiai országok preferenciájára szabták.

  • A BlackBerry 10 operációs rendszer napjainkban

    A nemrég kiadott 10.2.1-es frissítés feltette az i-re a pontot, a kanadaiak operációs rendszere minden szempontból felnőtt a konkurenciához.

Hirdetés