BlackBerry Classic - végre egy zöld gomb

Hirdetés

Hardver, operációs rendszer

Árkategóriájához képest a Classicban egy gyenge és régi hardver dolgozik, az 1,5 GHz-es órajelen ketyegő, kétmagos Qualcomm MSM8960-as rendszerchip ugyanis egy 2012 első negyedévében megjelent megoldás, olyan készülékekből lehet ismerős, mint a HTC 8X vagy a Samsung Galaxy S III bizonyos verziói, de ezek mellett a BlackBerry Z10-ben és a Q10-ben is ez található. A régi SoC használata több szempontból is szerencsétlen dolognak tűnik, a régebbi BlackBerry készülékekről váltó felhasználók jogosan várhatnák el, hogy egy modernebb megoldást kapjanak a pénzükért, és itt nem is csak a puszta sebességre, hanem a kedvezőbb fogyasztásra is lehet gondolni. Másrészt ezt a hardvert nehezen lehet kommunikálni az androidos felhasználók felé, akik ebben az árkategóriában már alsó hangon négy processzormaghoz vannak hozzászokva. A rendszermemória mérete 2 GB, a belső tárhely 16 GB-os és microSD memóriakártyával bővíthető, a BlackBerry szerint a készülék akár egy 128 GB-os kártyával is elboldogul; a bővítés szükséges is lehet, mert a beépített tárterületből első indítás után is csak 10 GB-tal gazdálkodhatnak a felhasználók.

Blackberry Classic
[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark BB Classic BB Passport Galaxy Note 4 BlackBerry Z30
SunSpider 1.0.2 (a kisebb a jobb) 1310,1 ms 868,4 ms 366,7 ms 1025,4 ms
Geekbench 3 (single) 496 pont 798 pont 1109 pont 638 pont
Geekbench 3 (multi) 913 pont 2511 pont 3311 pont 1234 pont

A készülék sebességével kapcsolatban vegyesek az érzéseim. A lenti videón jól látszik, hogy a rendszer sebességével nincs probléma, az animációk reccenésmentesek, a műveletek gyorsan végbemennek. A Passporttal összehasonlítva viszont nem lehetünk elégedettek, a szoftverek érezhetően lassabban indulnak el, az androidos alkalmazások egy része indulás után akár egy percig is szaggathat, mire magához tér, illetve a legnagyobb bánatomra a komolyabb hosszúságú üzenetlisták is viszonylag lassan töltődnek be. Sebességben a jelenlegi portfólión belül a Classic pont ott van, ahol az ára szerint is elhelyezkedik, azaz a Z3 és a Passport között. Ha objektíven nézzük az árát, nem feltétlenül kell elégedetlennek lennünk a sebessége miatt, viszont százezer forint fölött járhatna jobb hardver is, és akkor semmilyen probléma nem lenne, illetve a korábbi BlackBerry 10-es készülékekről váltók is érezhetnék a fejlődést.

Az operációs rendszer verziószáma 10.3.1-gyel kezdődik, azaz itt is a legfrissebb megoldást kapjuk meg, ami egyelőre csak a Passportra elérhető. A rendszer újdonságairól korábban már írtunk, most tehát csak a Classic-specifikus dolgokra érdemes koncentrálni, amelyek egy része a Passporténál kisebb kijelzőből, egy másik része a billentyűzetből fakad.

BlackBerry Classic screenshot BlackBerry Classic screenshot
[+]

A menüben bóklászva kevesebb ikon látható egyszerre, mint a nagyobb testvérnél, 3 x 5 darab, úgyhogy a sok alkalmazást használók több oldalt kell belakjanak. Logikus módon a futó alkalmazásokból is kevesebb fér ki egy képernyőre, egyszerre csak 4 darab, de összesen 8 szoftver is futhat egyszerre, igaz, ilyenkor minimális lassulás azért tapasztalható.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • BlackBerry Passport - okmány-iroda

    A kanadaiak útlevéllel megegyező méretű, billentyűzetes újdonsága az elmúlt hónapok egyik leginkább formabontó készüléke, melyben hasznos funkciók debütálnak.

  • BlackBerry Z3 - Ázsiára szabva

    Kedvező áron debütál a kanadaiak legújabb BB10-es készüléke, amelynek kijelzőméretét egyértelműen az ázsiai országok preferenciájára szabták.

  • A BlackBerry 10 operációs rendszer napjainkban

    A nemrég kiadott 10.2.1-es frissítés feltette az i-re a pontot, a kanadaiak operációs rendszere minden szempontból felnőtt a konkurenciához.

  • BlackBerry Z30 - nem csak nőtt

    Egy kicsit későn került piacra a kanadaiak csúcskészüléke, melyre azonban nem csak az 5 hüvelykes Super AMOLED kijelző miatt érdemes egy pillantást vetni.

Hirdetés