Az öt legfontosabb mobilos történés 2020-ban

Ostoba évünk volt, ettől még a mobilpiac szépen haladt tovább, még ha a darabszámokban volt is némi visszaesés. És azért történt néhány dolog.

5. A vírus hatása

Teljesen nyilvánvaló, hogy egy 2020-as összegzésben nem lehet megkerülni a koronavírust, ami a világ minden pontján és a gazdaság összes területén éreztette a hatását, hol jobban, hol kevésbé. A telekommunikációs iparágban egyébként valamivel kevésbé, bár az éves előállított darabszám olyan 20%-kal csökkent, de a fejlesztések nem álltak le, az új eszközöket bemutatták, ha csak azt nézzük, hogy hány új modell jelent meg, akkor nincs szignifikáns eltérés a korábbi évekhez képest.


[+]

De ettől még a vírus igenis beleszólt a dolgokba, amit mi főleg abban éreztünk meg, hogy bár januárban még ott ugráltunk a CES-en Vegasban, mint rendesen, de akkor még fogalmunk sem volt róla, hogy ez lesz az utolsó olyan rendezvény, ahol idén részt tudunk venni. A február végére ütemezett Mobile World Congress igen hosszúra nyúlt agonizálást követően maradt el úgy, hogy szervező GSMA a legvégsőkig próbálta egyben tartani a rendezvényt, miközben az összes nagy cég sorra mondta vissza a részvételt, ami miatt aztán a GSMA-val kapcsolatban csak annyi maradt meg, hogy ez egy pénzéhes brigád.

Az MWC biztonsági előírásai
Az MWC biztonsági előírásai [+]

De végül kénytelenek voltak kitáncolni a barcelonai összeröffenés mögül, jelen állás szerint 2021-ben lesz megint MWC, de ezt júniusra tolták. Nagyjából elmaradt a szeptemberi IFA is, pedig a nyári, relatív nyugis időszak után volt arra sansz, hogy ez — ha félgőzzel is — de rendben lemegy, amúgy le is ment nagyon korlátozott mennyiségű résztvevővel, de két nappal azelőtt zárták le a határt mifelénk, hogy el tudtunk volna Berlinben utazni — talán jobb is így.


[+]

A vírus a jövő évi naptárat is átrajzolta, a CES csak online valósul meg, talán tényleg a június MWC lehet az első olyan rendezvény, amit már sok biztonsági intézkedés mellett, de meg lehet csinálni. Az összes készülékbejelentés átkerült az online térbe, ez mindenhonnan nézve komoly költségcsökkentést eredményezett, de ettől függetlenül ha megint lehet utazgatni, akkor a gyártók zöme visszatér majd az élő bemutatókhoz, ahol meg lehet fogdosni a termékeket és lehet beszélgetni az illetékesekkel. Annak ellenére, hogy mi magunk is imádunk utazni ilyen apropóból, mégis azt mondjuk, hogy mind a dolog anyagi, mind pedig a környezetterhelési vonzata miatt talán okosabb lenne, ha egy kicsit visszafognák az ilyen jellegű összejöveteleket a cégek, de ezt nyilván nem mi fogjuk eldönteni.

Nekünk egy fokkal jobban fáj talán, hogy idén a hazai képviseletek, ügynökségek és forgalmazók zömével sem tudtunk személyesen találkozni, pedig ezek a lokális folyamatok és történések kapcsán sokkal fontosabb összejövetelek. Persze mi is rengeteg online találkozót hoztunk össze és akarva-akaratlanul megismertük az összes létező webes konferenciás megoldást függően attól, hogy az adott cég épp melyik platformot preferálta. Hasznos tudás, karácsonykor családi szintre lehetett emelni, de jobban örültünk volna, ha nem lett volna rá szükség. 2021-ben még egy darabig velünk lesz ez a nyavalya, aztán mi is kíváncsiak vagyunk, hogy mikor és melyik cég vállalja be az első hazai rendezvényt, aztán pedig az első külföldi utat.

4. Most már tényleg itt az 5G

Tavaly év végén azt tudtuk írni, hogy elindult az 5G. Eltelt egy év, most azt tudjuk írni, hogy az 5G meg is érkezett, már nem csak Budapestre korlátozódik a lefedettség, hanem tényleg rohamtempóban épülnek ki a hálózatok és most már van elég eszköz is a piacon, amivel ezt lehet használni. A kérdés az, hogy mire akarjuk használni.

A Vodafone budapesti 5G lefedettsége
A Vodafone budapesti 5G lefedettsége [+]

Egyrészt az 5G — a könnyen kommunikálható sebességnövekedés mellett — nem arról szól, hogy mostantól 8K filmeket streamelünk telefonra, ennek ugyanis túl sok értelme jelenleg nincs. Az 5G célja kettős: egyrészt a nagyon alacsony válaszidő miatt a gép-gép közötti kommunikációt új szintre emeli, ami alapvető szükséglet mondjuk az önvezető autózáshoz, vagy a távoli orvosi beavatkozásokhoz. Másrészt pedig a jelenlegi hálózati kapacitásokat növeli és foltozza a 4G (3G, 2G) hiányosságait.

A Telekom balatoni 5G lefedettsége
A Telekom balatoni 5G lefedettsége [+]

Az 5G bázisállomások lehetnek egészen kicsik és könnyen telepíthetők, simán elférnek egy lámpaoszlopban, egy hirdetőtábla mögött, egy buszmegállóban, vagy beltérben is. Ezért azokon a helyeken segíthetnek a lefedettség jobbá tételében, ahová a 4G nem jut be, vagy alacsony a kapacitás. Az 5G telefonoknál már 2021-ben azt fogjuk tapasztalni, hogy ott is van online kapcsolat (vagy egyszerűen térerő), ahol eddig nem volt, ezzel párhuzamosan pedig a 4G-re kapcsolódó eszközök számára is több kapacitás áll rendelékezésre, ha az eszközök egy része már 5G-t használ.

2020-ban már a középkategóriában is megjelentek az 5G telefonok. Ez nem okvetlenül a gyártók érdeme (bár persze örültek neki, mert még egy funkciót rá lehet írni a dobozra), hanem a chipset beszállítóké, főleg a Qualcomm fektetett ebbe sok energiát. Egy gyártó már most is számos chipset közül választhat, ha 5G-s telefont szeretni összeütni, persze van vele dolga, hiszen antennára is szükség van, plusz szoftveres hangolásra is, ami idén nem is ment olyan egyszerűen. Jó példa erre az iPhone 12, ezek a telefonok ugyanis csak akkor mennek 5G hálózatra, ha egy SIM-et használnak, egyszerűen az Apple még nem merte bekapcsolni a dual üzemmódot (kivéve Kínában) és számos más gyártónál is így alakult a dolog.


Mi 10T Lite 5G - alig több mint 100 ezer forintért ad 5G-t [+]

2021-ben egyre több és több telefon jön 5G-vel, a Qualcomm mellett a MediaTek is elkezdi gyártani az 5G-s chipseteket és persze a Samsung sem fog lemaradni az Exynos-családdal, mondhatnánk, hogy a Huawei Kirin chipsetek is felveszik a versenyt, de jelenleg úgy tűnik, hogy a Kirin chipseteknek az amerikai embargók miatt reszeltek.

Mindezekkel együtt tovább folytatódik a hálózatépítés, 2021-ben itthon valószínűleg az összes megyeszékhely és a Balaton környéke kap 5G-s elérést, aztán majd halad a dolog tovább úgy, ahogyan ez történt a 3G-vel és a 4G-vel.

3. Töltők és tartozékok

Miután az akkumulátortechnológia továbbra sem esett át forradalmi változásokon, ezért a gyártók inkább arra fókuszáltak, hogy minél gyorsabban lehessen a telefonokat tölteni. Már ha a júzer egyáltalán kap töltőfejet az új készülékéhez, idén az Apple meglépte, hogy még ezt is kihagyta a csomagból, amire persze az összes konkurens szarkasztikus ellenreklámokkal reagált. Többek között a Samsung sem mulasztotta el beletörölni az Apple orrát a Galaxy telefonokhoz járó töltőfejbe, aztán most éppen serényen takarítják ezeket a hirdetéseket a netről, mert kiszivárgott, hogy a jövő évi csúcsmodelljükhöz ők sem adnak majd töltőt. Ugyanez történt a Xiaomi-val is, ők trollkodtak egy sort pár hónapja, aztán mostanra kiderült, hogy a Mi 11-hez nem lesz töltő. Vagy lesz, vagy felárért, de hiába volt meg a kínai premier, az európai stratégia ezügyben még képlékeny.

Ezt a lépést egyébként a legvallásosabb Apple-hívőkön kívül az összes felhasználó meglehetősen zokon vette, hiszen oké, hogy nagy valószínűséggel van a háztartásban már töltőfej, de egy-egy új modell (főleg csúcskészülék) esetén valamivel növekszik a töltési sebesség, amit azonban a régi töltőfejjel nem lehet igénybe venni, ergo kell venni egy újat (ami tovább növeli a telefonra ráfordított pénzösszeget), innen nézve pedig semmivel nem állunk jobban környezetvédelmi szempontokból, mintha alapból ott lenne a dobozban a megfelelő tartozék. Pont az olcsóbb modelleknél lehetne ezzel játszani, az 5-10 wattos töltőfejekre valóban nem annyira van szüksége a vásárlónak, ezt a produkciót a legtöbb töltőfej már simán tudja hozni.

A töltési sebesség viszont 2020-ban is sokat gyorsult. Ma már nem ritka az 50 wattos teljesítmény fölé kúszó ráta, amivel valóban nagyon hamar meg lehet tölteni a 4-5000 mAh-s telepeket is. A villámtöltéssel általában az az aggály (az e-autóknál is), hogy csökkentik a telep élettartamát, de pont ezért a legtöbb esetben csak a töltöttség 50-60%-ig megy bele gyorsan az elektron az akkumulátorba, ezután már lassul a folyamat és bár a telefon azt fogja írni, hogy eléri a 100%-os töltöttséget is egy idő után, a valóságban soha nincsen teljesen teletöltve az akksi. Az ASUS idén például azt is megcsinálta, hogy a felhasználó bekapcsolhat egy 80%-os töltöttségi határt, a tajvani gyártó saját laborjában a szimulációk azt mutatták, hogy 5 év elteltével az így óvott akkumulátorok 8-10%-kal nagyobb kapacitást tudnak még használni, mint a mindig totálisan teletöltött telepek. Szintén az ASUS csinálta meg a ROG Phone 3-nál először az átfolyó töltést, ami azt jelenti, hogy a töltőre dugott telefon nem az akkumulátor energiáit használja, hanem azt az áramot, ami a kábelen érkezik. Ugyanerre volt kicsit később képes a Sony Xperia 5 II is.

Az ASUS mérései a töltési maximumok hosszútávú hatásairól
Az ASUS mérései a töltési maximumok hosszútávú hatásairól [+]

A gyorstöltés és az akkumulátorok kapacitása (plusz a vezeték nélküli töltés lehetősége) azonban a méret szempontjából problémás. A hatalmas akkumulátor kiterjedését tovább növeli, ha gyorstöltést is akarunk bele (mert távolabb kell tenni bizonyos elemeket egymástól), tehát a gyártók általában igyekeznek az arany középutat keresni, ezért nincs a Samsungnak igazán gyors töltési megoldása, amely telefont viszont villámsebesen lehet tölteni, az valószínűleg nem lesz kapacitásbajnok. Bár a technológia alapjai évek (évtizedek) óta nem változnak, de sokat finomodtak az iparági megoldások, ezért tudunk ugyanakkor méretben mégis egyre nagyobb és egyre gyorsabban tölthető akkumulátorokat előállítani.

2 . iPhone 12 mini

Lehetett volna sorolni egy csomó gyártó innovatív(nak látszó) megoldását az idei fejlesztések közül, mégis az iPhone 12 mini az év egyik meglepetése. Biztos komoly fejlesztési munkaóra van egy 108 megapixeles kameraszenzorban, biztos sokat dolgoztak a Xiaomi 120 wattos töltésén, bizonyára kemény munka van a ZTE-nél is, hogy a kijelző mögé rakott előlapi kamerát megcsinálják (bár nem sikerült túl jól), meg lehet említeni a hatalmasat fejlődő Z Fold 2-t, de az összes, komoly technológia fejlesztéssel szemben a legjobb dolog, ami a mobilpiaccal történhetett, az az iPhone 12 mini.


[+]

Amióta az okostelefonok egyre csak nagyobbak (és persze a kijelzők is egyre jobban kitöltik az előlapot), azóta olvasni a világ összes fórumában, hogy ez túl nagy, túl tepsi, miért nem csinál végre valaki egy kompakt, de csúcskategóriás mobilt. A Sony felhagyott az Xperia Comapct sorozattal (bár az Xperia 5 II relatív kicsire sikeredett), a Samsung az S10e után már nem csinált S20e-t, a többiek meg neki sem álltak. És persze lehet mutogatni a Z Flipre és a Moto RAZR cuccokra, de ezek egyelőre méregdrága rétegmodellek, úgyhogy igazából meglepő módon pont az Apple állt bele a történetbe.


Xperia 5 II [+]

Az iPhone 12 mini szinte mindent tud, amit a nagyok, csak éppen kicsi. És ahhoz képest nem is olyan drága. Persze nem tökéletes, lehet benne hibát találni (60 Hz-es kijelző, kispórolt töltőfej, meg minden, amit az iPhone-ok ellen szokás felhozni), de igazából egy iszonyúan hiánypótló termék, ami nem úgy kicsi és kompakt, hogy valamivel kisebb, mint a legnagyobb tepsi ugyanattól a gyártótól, hanem valóban apró, bármi mellé is teszed oda.


[+]

Nem is az a lényeg, hogy az Apple jól időzítette a terméket, hanem a hatása lesz a fontos. Mert még mindig ott tartunk, több mint 10 évvel az első iPhone bevezetése után, hogy egy csomó dologban a konkurensek az Apple-t másolják (notch, arc alapú feloldás, jack elhagyása, nem bővíthető tárhely), most majd elkezdenek eltűnni a töltőfejek a dobozokból is, szóval ha az iPhone 12 mini arra motiválja a többi gyártót, hogy ők is csináljanak kompakt csúcsmodelleket, akkor igazából az androidos közösség is megköszönheti az Apple-nek, hogy be merték vállalni mindenki helyett a dolgot.


Pro Max és mini egymás mellett [+]

Az iPhone 12-es széria amúgy is jól sikerült, a LiDAR annyira nem óriási különlegesség, de a csúcsgépben levő szenszorszintű képstabilizáció viszont az. Reméljük, hogy ezt is átemelik más gyártók, mert a mi próbáink alapján tényleg nagyon hatékony, még ha nem is egyszerű beépíteni egy telefonba. Szóval idén megint tudott olyat mutatni az Apple, amiből iparági standard lehet, a töltőn való spórolás a történet nem pozitív hozadéka, de a kismérteű csúcsmodellek várható elszaporodásának mindenki örvendhet.

1. A Honor eladása

A tavalyi év arról szólt, hogy mi lesz a Huawei-jel. Félig-meddig az idei évben is ez volt a kérdés, de a kezdeti, thriller jellegű sorozatból egy lapos, szappanopera típusú történésfolyam keletkezett, ahol igazán nem történt semmi, csak a Huawei lassú vergődését nézhettük végig sebtiben összeütött (de azóta egész jól kipofozott) HMS rendszerrel és a piaci részesedésük elolvadásával. Ez utóbbi persze csak azokon a piacokon történt így (eleinte), ahol a Google nagyon benne van a felhasználók életében (elsősorban Európa), de miután a beszállítói lánctól is elvágták az embargók a céget, onnantól az is kérdésessé vált, hogy miből fognak egyáltalán terméket gyártani. Még “szerencse”, hogy a Qualcomm kapott különengedélyt…


[+]

A nagy huszárvágást viszont szinte semmi perc alatt véghezvitték, és mire feleszmélt volna a mobilpiac, a Huawei eladta a Honor almárkát. Ami persze egy csomó kérdést felvet, ezek egy részére sosem kapunk majd választ, a másik részük kapcsán viszont idővel kiderül majd a mögöttes szándék. Egyrészt papíron a Honort egy vadiúj cég vásárolta meg rengeteg pénzért, ez pedig egy olyan vállalat, amit sencseni kereskedők alapítottak (plusz Sencsen város is benne van), hogy ez mennyire kötődik a Huawei-hez, azt kábé sosem fogjuk megtudni, de nyilván minden érintett érdeke az, hogy égre-földre esküdöznek, hogy ez egy teljesen független entitás. Leginkább azért, mert így az új cégre nem vonatkoznak azok az amerikai embargók, amelyek éppen szisztematikusan kinyírják a Huawei-t.

Az új cég elnöke is George Zhao lesz, aki a Honor vezetője volt eddig
Az új cég elnöke is George Zhao, aki a Honor vezetője volt eddig [+]

Egyrészt nem lehet tudni, hogy meddig marad ez így. Mennyire gyanús, hogy ilyen hamar lett egy vevő és nyélbe is ütötték úgy az üzletet, hogy a Honornál dolgozó több ezer alkalmazott is átkerült az új cégbe? Mivel nem tőzsdei cégekről van szó, ezért mennyire lehet elhinni, hogy ennek mostantól semmi köze a Huawei-hez? Milyen fejlesztéseket és megoldásokat hoz el a Honor a Huawei-től? Az eddigi Honor telefonok gyakorlatilag átdobozolt Huawei mobilok voltak, a Honornak önálló fejlesztése gyakorlatilag nincs. Honnan lesznek beszállítók, honnan lesz chipset, RAM, kijelző és kamera, de leginkább: mi lesz a szoftverrel?

Honor 10X Lite
Honor 10X Lite - ezen már és még nincs Google ökoszisztéma [+]

Ezekre hamarosan választ kapunk, mert talán már januárban bemutatkozik egy vadiúj Honor telefon (amit tök egyértelmű, hogy nem lehet egyetlen hónap alatt a nullából megcsinálni), és akkor láthatóvá válik, hogy egyrészt lesz-e rajta Google, másrészt az is, hogy milyen komponensekből tevődik össze, ez pedig ki fogja jelölni a Honor jövőjét (már ameddig hagyják). Egyáltalán nincs kizárva, hogy a Huawei a telefonok kapcsán takaréklángra Európában és átengedi a terepet a Honornak, aztán egyszer majd valamikor rendeződik az összes világkereskedelmi nézeteltérés és simán visszavásárolják a Honor márkát. Ezek egyelőre spekulációk, de a 2021-es év már csak ezért is érdekesnek ígérkezik.

A Mobilarena 2020-ban

Persze, hogy minket sem került egy a koronavírus hatása (a vírus maga egyelőre még igen). Januárban még megvolt a CES, utána még belefért egy Opel e-Corsa bemutató Berlinben, aztán mi sem mentünk sehová. Az összes sajtóesemény online zajlott, de ettől még nálunk nem állt meg az élet, még ha természetesen az összes óvintézkedést betartottuk. A szerkesztőségben nem nagyon találkoztunk (kivéve néhány negatív teszt után, amin mára már sokan átestünk, akár többször is), de mindig volt valaki az irodában, mert a tesztkészülékek rendben jöttek és mentek.

OnePlus és Realme tesztcuccokOnePlus és Realme tesztcuccok OnePlus és Realme tesztcuccok [+]

218 cikkünk (leginkább teszt) ment ki, ez majdnem 4 millió karakternyi anyag, és 1900 hírt írtunk 3,2 millió karakterben. Ez azt jelenti, hogy markánsan túlteljesítettük a tavalyi mennyiséget, olyan 20%-kal több anyagot produkáltunk úgy, hogy a stáb összetétele nem változott. Évek óta fix a csapat, ezen nem is tervezünk változtatni (negatív irányba semmiképp), persze el tudnánk viselni még egy embert, de a költségvetésünk szempontjából annyiban mindenképp kockázatos, hogy nem tudjuk, hogy meddig áll fenn ez a vírushelyzet és az milyen középtávú hatásokkal jár.


[+]

A korábbinál is többet foglalkozunk az elektromobilitással, de azért nem ez tette ki a 20%-nyi többlettartalmat, mindenesetre el tudjuk mondani, hogy az autós tartalom egyáltalán nem ment a mobilos alapok rovására. A harmadik negyedévben elindult a Mobilarena Magazin a YouTube-on, ami heti egyszer jelentkezik, nyilván nincs annyi nézője, mint ahány olvasónk van napi szinten, de azért most már van egy törzsközönség, amely kommentel, véleményez és megtekint. Ezért ezt 2021-ben is folytatjuk.

Idén is igyekeztük a megszokott színvonalat hozni, de apróbb ráncfelvarrásokra azért futotta: megújult a specifikációs táblázat és az értékelési szempontrendszer, miközben egyre több munka van egy-egy mobilos teszttel, ami főleg a kamerák számossága miatt adódik. Egyre több tesztfotót és videót kell csináljunk, hogy be tudjuk mutatni egy-egy eszköz összes funkcióját és a kamerák képességeit, ráadásul nem csak telefonokkal, hanem headsetekkel és viselhető elektronikai eszközökkel is kell foglalkoznunk egy-két beauty-tech és autós vonatkozású termék mellett. Nem baj, hogy szélesedik a portfólió, remélhetőleg mindenki talál magának megfelelő olvasnivalót.

Azért a nyáron sor került egy kis szerkesztőségi kerti sütögetésre isAzért a nyáron sor került egy kis szerkesztőségi kerti sütögetésre isAzért a nyáron sor került egy kis szerkesztőségi kerti sütögetésre isAzért a nyáron sor került egy kis szerkesztőségi kerti sütögetésre is Azért a nyáron sor került egy kis szerkesztőségi kerti sütögetésre is [+]

Jövőre talán többet tudunk megint utazni (MWC? IFA?), nekünk is irtóra hiányoznak a személyes találkozók és a rendezvények, de most már tudjuk, hogy ha valamiért mégsem alakulna szerencsésen a vírushelyzet, mi akkor is el tudjuk látni a munkánkat. Az év végén most is szeretnénk megköszönni olvasóinknak a kitüntetett figyelmet, partnereinknek pedig a töretlen (de hullámzásoktól persze nem mentes) együttműködést, 2021-ben folytatjuk!

A komplett szerkesztőség nevében szeretnék minden olvasónak boldog(abb) új évet kívánni!

Bog

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés