Asus Zenfone 3 Max - üzemidőben az, másban nem

Csalóka a név, a Max utótag az akkumulátor kapacitására utal. Máskülönben viszont pont a minimumot képviseli a modell a Zenfone 3 szériában.

Hardver, UI

Egy széria legolcsóbb darabjánál jellemzően a hardver szenvedi el a legnagyobb csonkítást, ebbe beletartozik a kamera és a kijelző kapcsán történő garasoskodás is. Most is hasonló a helyzet, a kimondottan minőségi külső csak középszerű vasat rejt, abból is egy gazdaságos megoldást, hiszen a komolyabb Zenfone 3-as modellek Qualcomm chipsetjeit ezúttal egy MediaTek konstrukció pótolja, de nem a harcosabb fajtából, hanem ez csupán egy négymagos MT6737, ahol 1,25 GHz az órajel, a grafikáért egy Mali-T720 MP2 felel, a RAM mérete pedig 2 GB. Létezik a Zenfone 3 Maxból egy másik variáns (ZC553KL) is 3 GB RAM-mal és Snapdragon 430-as procival, de ezt hivatalosan nem forgalmazzák itthon, plusz mintegy 20-25%-kal drágább is lenne, a mi régiónknak ez a csirkébbik változat (ZC520TL) jutott.

Teljesítmény-teszt
Benchmark ASUS Zenfone 3 Max Alcatel Idol 4 Vernee Apollo Lite Huawei P9 lite
Rendszerchip MediaTek MT6737 Snapdragon 617 MediaTek Helio X20 HiSilicon Kirin 650
AnTuTu Benchmark 6.x 30070 pont 45617 pont 90081 pont 53733 pont
Vellamo Browser 1779 pont 2660 pont 3279 pont 3099 pont
Vellamo Metal 926 pont 1267 pont 2951 pont 1434 pont
Geekbench 4 (single/multi) 562 / 1361 pont 693 / 2126 pont n/a n/a
GFXBench Man. onscreen 4,7 fps 6,5 fps 18 fps 8,5 fps
GFXBench Man. offscreen 2,1 fps 6,2 fps 17 fps 8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 10 fps 16 fps 36 fps 19 fps
GFXBench T-Rex offscreen 5,9 fps 15 fps 37 fps 19 fps

A szintetikus sebességtesztek eredményén is jól látszik, hogy nem egy kifejezett erőgép, de a mindennapi használat egyáltalán nem gáz, ha nem akarunk egyszerre túl sok appot futtatni, ha nem nyitogatunk meg erőforrás-igényes játékokat, akkor különösebb csalódásban nem lesz részünk. Ám azért érdemes azért arra felkészülni, hogy az alkalmazások indítása kissé kényelmes tempóban történik, ahogyan a köztük levő váltás sem mindig egy pillanat műve. Ezen az árszinten talán bele kellett volna férjen még 1 GB RAM, a proci pedig lehetett volna az MT6737T, ami az emelt órajel miatt picit pörgősebb, noha a játékos élményeket inkább a GPU képessége határolja be. A Real Racing 3 már a második pályán mutatott képregény jellegű animációt verseny közben, pedig a szoftver a minimumra rakta a grafikát.


[+]

A rendszer a 6.0-s Android (egyelőre kevés olyan MTK chipsetes telefon van, amire kijött a Nougat), viszont az Asus ZenUI ücsörög rajta, amit én speciel kedvelek, de megosztja a felhasználókat némiképp, lévén a gyártó mintha mindent bele akarna tenni, amit csak lehet. Ez az alkalmazásorgia és testreszabhatósági fergeteg pedig olykor kissé logikátlan és túl sok irányba elágazó menürendszert szül. Viszont mivel az Asus rendszere úgy épül fel, hogy minden egyes kis alkotóeleme kvázi külön alkalmazás (a tárcsázó, a launcher, a naptár, az email kliens, a zseblámpa stb.), ezért ha bármin változtatnak, akkor csak az az egy modul frissül, ami egyrészt pikk-pakk megtörténik, másrészt elég gyakran is jönnek update csomagok, illetve elég hamar lehet az esetleges hibákat javítgatni.


[+]

A ZenUI egy különleges állat, mert egyrészt lehet nagyon szeretni a sok-sok apró okossága miatt, másrészt pont ezek az apróságok nagyon zsúfolttá teszik a rendszert. Úgy indul mondjuk, hogy egy frissítés után szólt, hogy van 267 új téma. Mivel a ZenUI kis buborékokban jelzi az alkalmazások ikonjai mellett a meg nem tekintett újdonságok számát, ezért ezt el sem tudtam téveszteni. Az értesítési függöny kétlépcsős, második lehúzásra óriási gyorsikonokat tudunk rendezgetni egy sereg funkcióval, amelyek között ott van a kékfény-szűrő, az egykezes használat és az automatikus szinkronizáció kapcsolója is, tehát kvázi minden, amit ide be lehet tenni. A kezdőképernypk beállításait egy alulról felfelé történő ujjmozdulattal tudjuk előcsalni, itt nem csak a téma, a háttér és az ikoncsomag változtatható, hanem az alkalmazások zárolása is. De még olyan lehetőségünk is van, hogy az aktuális kezdőoldal-összeállításunkat megosszuk másokkal, ez tényleg fontos?


[+]

A menüben is állítható a rácsméret, az ikonok sorrendje és az egyes appok elrejtése, valamint kérhetünk intelligens mappákat, ahová a rendszer magától megpróbálja kategorizálva csoportosítani a szoftvereinket. Gyárilag van 45 widget és tényleg megszámlálhatatlanul sok előre telepített alkalmazás, nem is akarom felsorolni az összeset, csak az Asus folderben van kilenc, mint a PhotoCollage, a MiniMovie, a Do It Later (ami egyébként nagyon hasznos, mind bejövő inputot beleszórhatunk egy átmeneti listába, hogy aztán egy idő után kapjunk értesítést arról, hogy ezzel foglalkozni kéne), vagy mondjuk a WebStorage felhős tárhely. Fent van a Puffin (ami ezúttal nem ad mindent lebíró akaratot), ez egy alternatív böngésző, ha a Chrome nem lenne szimpatikus, a TripAdvisor, az Instagram, az Amazon Kindle, az összes Google-app, a Facebook, a Messenger, egy csomó Zen előtagú közösségi okosság, de arra már nem futotta, hogy egy dokumentumkezelőt felrámoljanak, pedig annak több értelme lenne, mint a senki által nem használt ZenCircle alkalmazásnak. És amit a leginkább utálok, a Lomtár, hogy törölném a cuccokat, de azokat a szemetesbe teszi, hogy onnan törölhessem ki megint.


[+]

Persze vannak hasznos, máshonnan nem beszerezhető okosságok, mint amilyen az Asus Mobile Manager, ahol paraméterezhetjük az adatforgalmi korlátokat, az energiatakarékossági üzemmódokat, az értesítéseket, megnézhetjük, hogy milyen program milyen adatokhoz fér hozzá és kérhetünk tárhelytisztítást. Külön gomb van a főképernyőn az összes háttérben futó app bezárásához (noha ezt az alkalmazásváltó felületéről is egy koppintással megoldhatjuk), mondjuk azt is tegyük mindehhez hozzá, hogy ez a komplett csomag alig több mint 8 GB-ot rabol a 32 GB-os belső tárhelyből. A Huawei-féle EMUI ennél többet kajál. Vannak különböző gesztusvezérlési trükkök (duplakopp, minta rajzolása alkalmazásindításhoz, megfordítással történő némítás és egykezes mód), az ujjlenyomat-olvasóban rejlő lehetőségeket viszont csak korlátozottan használták ki, ami annyiból nem baj, hogy annak működése egyébként is elég esetleges.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

  • Asus Zenfone 3 Deluxe - luxuskondenzátor

    Minden benne van a legújabb Zenfone-széria legdrágább tagjában, ám a magas ár mellett a gyenge üzemidő és néhány egyéb apróság viszonylag nehezen nézhető el.

  • Asus Zenfone 3 - kiPCzte magának a mobilpiacot

    A legmezeibb, 5,2 és 5,5 hüvelykes Asus Zenfone 3-at vesszük górcső alá. A duó hardverszinten necceset, kamerában erőset, szoftverben pedig számítógépes eklektikát nyújt.