Hirdetés

Asus ROG Phone 8 Pro - az élet nem csak játék és mese

Megoszlik a fókusz, játék mellett minden másban is szeretne csúcsot nyújtani a ROG, ezzel pedig nem mindenki nyer.

Bevezető, csomagolás

2024-ben is két telefonnal bővíti év elején az Asus a ROG Phone szériát, és minimális különbségek vannak az alapmodellnek mondható ROG Phone 8 és az aktuális csúcsmodell, a ROG Phone 8 Pro között. Az összes eddigi ROG Phone-hoz képest viszont nagy az eltérés, mivel a játékos vonalat kissé háttérbe szorítja a mainstream csúcstelefonok irányába történő elmozdulás. Az Asus idén ugyanis nem csak a gamer szcénát szeretné megszólítani a ROG Phone-nal, hanem egy nagyobb közönséget, akiknek fontos a teljesítmény és azért szeretnek játszani is, de nem mondanának le olyanokról sem, mint a vezeték nélküli töltés megléte vagy az IP68-as védelem. Ezek mind megérkeztek egyébként a ROG Phone 8-akba, elsőként a szériában.

ROG Phone 8 Pro a kezemben
ROG Phone 8 Pro a kezemben [+]

De ezekkel együtt például megérkezett a lyukasztott kijelző is, búcsút mondhatunk annak, hogy a sztereó hangszórópár a felhasználó irányába néz, és a káva elvékonyodásával eltűnt az állapotjelző LED is az előlapról. A hátlapon a Pro modellben maradt a mini LED-es extra kijelző elrejtve, az alapmodelleknél pedig ott az RGB-s logó, no meg persze az OLED panelt lehet mindig éber kijelzésre fogni, de pont olyan egyedi apróságok vesztek oda a tömegigények kielégítésére való törekvésben, melyek 2023-ig jellemzően csak az Asus és Sony telefonjaiban maradtak meg.

ROG Phone 8 Pro a doboza előtt
ROG Phone 8 Pro a doboza előtt [+]

Azért maradt a régi jó dolgokból pár dolog, például a Dirac támogatta 3,5 mm-es audio csatlakozó, a két USB-C port vagy épp az agresszív dizájn mind a készüléken a kamerák elrendezésében, mind a méretes dobozban. A fekete hengert kinyitva a telefon mellett 65 wattos fali adaptert (az alapmodell mellé csak 30 wattos jár), USB-C töltőkábelt, védőtokot és ha nem Magyarországon vásárolva a 24/1024 GB-os ROG Phone 8 Pro Edition modellt választottuk, akkor az új AeroActive Cooler X hűtőt találjuk, egyébként a hűtőt külön kell megvásárolni. A telefonon gyárilag kijelzővédő fólia nincsen, van viszont egy kis AR-játékot rejtő kártya is a dobozban, mely az első bekapcsoláskor segít megismernünk a ROG Phone egyedi funkcióit, például a jobb oldalba épített nyomásérzékeny érintőfelületeket.

Doboz és tartalma
Doboz és tartalma [+]

Hazánkban február 4-től indul majd az új ROG Phone 8-ak értékesítése, az alapmodell 12/256 GB-os változatban 459 990 forintos, a ROG Phone 8 Pro pedig 16/512 GB-os kiszerelésben 499 990 forintos ajánlott fogyasztói áron kerül forgalomba. Mindkettő modell fekete színben lesz elérhető, az Asus által hozzánk tesztre eljuttatott ROG Phone 8 Pro Edition viszont nem kerül forgalomba. A készülékek belső felépítését és funkcióit tekintve nincs lényegi különbség, a kijelző, a hardver és a kamerák megegyeznek, a Pro modellben a hátlapi kijelző jelent extrát, illetve több került bele az LPDDR5x típusú memóriából és UFS 4.0-s tárhelyből. A Pro Editionbe pedig még több, illetve ahhoz jár a hűtő. Az új modellek egyébként a régebbi AeroActive Cooler kiegészítőkkel is kompatibilisek, azt mondta az Asus.

Külső, kijelző

Jóval négyzetesebb lett a ROG Phone 8 Pro, mint elődje, első ránézésre szélesebbnek is tűnhet a képeken, de itt kicsit csalnak az arányok. Ugyanakkora a beépített Samsung gyártotta E6-os LTPO AMOLED panel képátlója a maga 6,78 hüvelykjével, viszont lecsiszolták a kávát körülötte. Alul és felül 71%-kal lett vékonyabb a kijelzőt ölelő keret, oldalt pedig 14%-kal a ROG Phone 7 Ultimate-hez képest. Ez azzal jár, hogy kisebb lett a beszédhangszóró, ami a vékony kávába költözött, a 32 megapixeles előlapi kamera a kijelzőbe lyukad, az állapotjelző LED pedig eltűnt. Helyette opció ugye a mindig éber kijelző, annak beállításai között pedig találunk a LED-et imitáló működési módot a Képernyőfény menüpont alatt. Ez a megoldás közel sem olyan jól látható távolról, mint az elődben található LED volt.

(forrás: Mobilaréna) [+]

LED helyett ezt lehet bekapcsolni
LED helyett ezt lehet bekapcsolni [+]

A készülékház 163,8 x 76,8 x 8,9 milliméter és 225 gramm, ez kicsit testesebb például az iPhone 15 Pro Maxnál, de már csak tizedmilliméteres eltérések vannak. A ROG Phone 8 kerete alumínium, a kijelzőt Gorilla Glass Victus 2-es edzett üveg védi, és a hátlapon is Gorilla Glass üveg található. A telefon elsőként a szériában IP68-as víz- és porálló, így nincs rajta nyílás a hűtéshez, a hátlap alatti hexagonális bór-nitrid cellákat és egy réz hőelvezetőt vet be passzív hűtéssel a Snapdragon 8 Gen 3 hőmérsékletének kordában tartásához. A hátlap alatt a telefon alsó felén elrejtve helyet kapott 341 darab, a szoftverben személyre szabható mini LED, ezt AniMe VISION kijelzőnek nevezte el az Asus, feladata nagyjából ugyanaz, mint az eddigieké, vagyis szövegeket, animációkat futtathat rajta a felhasználó, ha a telefon kijelzővel lefelé fordítva van, értesítést jelezhet. Kialakítása szofisztikáltabb a korábbi megoldásoknál, viszont a lejátszható animációk száma kevesebb az eddigieknél, és a mini LED-ek kizárólag fehér színben világíthatnak. Egyedi szövegeket, illetve formákat ettől függetlenül készíthetünk az Armoury Crate-en belül ugyanúgy, mint eddig.

Kijelző a hátlapon és gyári védőtok a telefonon
Kijelző a hátlapon és gyári védőtok a telefonon [+]

Vannak különböző betűtípusok, rajzolhatunk saját mintát, és funkciónként több előre elkészített mintából is választhatunk. A másodlagos kijelző amellett, hogy egyedi, hasznos is, ha a kijelzővel lefelé rakott telefonon például bejövő hívást, üzenetet jelez.

Az AniMe VISION kijelző beállítási lehetőségei (további képek a galériában)Az AniMe VISION kijelző beállítási lehetőségei (további képek a galériában)Az AniMe VISION kijelző beállítási lehetőségei (további képek a galériában) Az AniMe VISION kijelző beállítási lehetőségei (további képek a galériában) (forrás: Mobilaréna) [+]

A hátlap ugyan matt, mégis csúszik, ahogy a keret is kissé csúszós. A telefon jobb oldalán találjuk a bekapcsoló és a hangerőszabályzó gombokat, ezek kényelmesen elérhető magasságban vannak, akárcsak a kijelzőbe integrált optikai ujjlenyomat-leolvasó. Utóbbi gyorsan és pontosan olvas, viszont még gyorsabb a 2D-s arcfelismerés, mely az előlapi kamerát használja. A jobb oldalon felül és alul még egy-egy AirTrigger felület, ezek érintés- és nyomásérzékeny ravaszok, melyek különböző ujjmozdulatokra reagálnak — érintésre, nyomásra, simításra — két-két ponton, feladatkörük pedig egyénileg igényre szabható játékonként, illetve játékokon kívül a mindennapi használathoz is. Előbbihez az Armoury Crate alkalmazásban kell a beállításokat megadni, utóbbihoz pedig a rendszerbeállításokban. Lehet parancsunk például alkalmazásindítás, vaku be- vagy kikapcsolás, bőven van lehetőségünk választani.


[+]

AirTrigger ravaszok és hűtő a telefon hátlapján
AirTrigger ravaszok és hűtő a telefon hátlapján [+]

A keret bal oldalán egy USB 3.2-es USB-C csatlakozó, ez egyben DisplayPort 1.4-es kimenet is 4K felbontásig, illetve a beépített 5500 mAh-s akku töltése mellett használható átfolyó töltéssel játék közben is, ezt az előre telepített Armoury Crate applikációban és a beállítások között lehet engedélyezni. Eltűntek a Pogo pines csatlakozók, az aktív hűtő már csak az oldalsó USB-C porton keresztül lép kapcsolatba a telefonnal, viszont megmaradt rajta a Type-C és a 3,5 mm-es csatlakozó is, így vezetéken keresztül képes hangot átvinni. A mélynyomó ugyanakkor kikerült az AeroActive Cooler X-ből, csak a telefon két megmaradt hangszórójára vagy fül-/fejhallgatóra hagyatkozhatunk.

Hirdetés

Alulról és felülrőlAlulról és felülről Alulról és felülről [+]

Üresen maradt a keret felül, nincs infravörös port vagy egyéb, alul viszont egymás mellett tömörül egy USB 2.0-s Type-C csatlakozó, a két nanoSIM-nek otthont adó SIM-tálca, a multimédiás hangszóró, a 3,5 mm-es fülhallgató csatlakozó és mikrofon is. Az alsó USB-C port támogatja a QC 5.0-s, PD 3.0-s és PPS töltést, a hátlap alatti Qi töltő pedig 15 wattot vesz fel, de leadni vezeték nélkül energiát nem tud a telefon, csak kábelen (10 wattot). Hiányzik a microSD bővítés lehetősége, bár tény, hogy bőséges a tárhely mennyisége mindegyik modellben, azt viszont nem nézhetjük el, hogy a két dual standby nanoSIM mellé nem jutott programozható eSIM a telefonba.

Jobb oldal
Jobb oldal [+]

Bal oldal
Bal oldal [+]

Ugyanígy problémásnak gondoljuk a hangszóró elhelyezését. Az teljesen rendben van, hogy megmaradt a sztereó hangzás, az ötmágneses hangkeltők, és a beszédhangszóró multimédiás minősége is csúcsmodellek szintjén van, viszont az eddigi ROG Phone-oknál sokkal gyengébb az új teljesítménye. Egyrészt kisebb a hangszórók fizikai mérete, így magas hangerő mellett már durva torzítást tapasztalni, kásás, fülnek kellemetlen a 70% fölé emelt, telefonból érkező hang. Érezhetően kevesebb a mély is, az alsó hangszórót pedig puszta méretéből és elhelyezéséből adódóan könnyedén letakarja az ember keze, főleg úgy, hogy a jobb sarokban van az egyik érintőravasz, amit játékhoz feltételezhetően használunk is. Vezetéken és Bluetoothon megvan a Hi-Res Audio minősítés, a telefonból érkező hang minősége ugyanakkor csalódás az eddigi ROG Phone-ok után, ebben a tekintetben mindenképpen kár volt az új dizájn.


[+]

Kijelző terén a problémás pont az előlapi kamera lehet. Erre is van szoftveres megoldás, kikapcsolható a teljes felső sora a pixeleknek, így egy fekete csíkon az állapotsor ikonjai maradnak csak ott a telefon használatakor, a játékokhoz pedig programonként beállítható, hogy milyen képarányban és hogyan szeretnénk használni a panelt. Lehet csak a felső sort eltüntetni a kameránál, illetve kikapcsolható alul is egy sornyi pixel, ezzel visszahozva az eddigi ROG Phone-ok kijelzőjének formáját, de csökkentve az effektív használható képernyőfelületet.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Asus ROG Phone 8 Pro Nubia Red Magic 9 Pro iPhone 15 Pro Max Samsung Galaxy S23 Ultra Xiaomi 13 Ultra Honor Magic5 Pro
Képátló 6,78 hüvelyk 6,8 hüvelyk 6,7 hüvelyk 6,8 hüvelyk 6,73 hüvelyk 6,81 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2400 1116 x 2480 1290 x 2796 1440 x 3088 1440 x 3200 1312 x 2848
Technológia HDR10 LTPO AMOLED AMOLED Super Retina XDR OLED (LTPO) HDR10+ Dynamic AMOLED 2X 12 bit HDR10+ / Dolby Vision LTPO AMOLED HDR10+ LTPO OLED
Képfrissítés adaptív 120 Hz-ig / fix 165 Hz adaptív 120 Hz adaptív 120 Hz adaptív 120 Hz adaptív 120 Hz adaptív 120 Hz
100% fehér fényerő 772 nit 578 nit 834 nit 708 nit 493 nit 763 nit
Pontszerű fehér fényerő 1589 nit 929 nit 2256 nit 1768 nit 1392 nit 1283 nit
Fehér fényerő (minimum) 2,2 nit 2,7 nit 1,9 nit 0,8 nit 2 nit 1,9 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 7742 K + kézi 7207 K + kézi 6697 K + TrueTone 7323 K + kézi 7144 K + kézi 6899 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A kijelző 6,78 hüvelykjén 1080 x 2400 pixel (388 ppi) terül el, 1 és 120 Hz között adaptív frissít a panel, de opció a 165 Hz-es maximumra állítani is a frissítést. Ez nem csak játékok esetén aktiválódik ilyenkor, hanem a rendszer egészére érvényesül a beállítás, viszont ha olyan programba lépünk be, ami nem támogatja, ott lejjebb fog skálázni a rendszer. Az érintési mintavételezés 700 Hz, így az érintéseket azonnal észleli és reagál is rá a telefon. A kijelző HDR10-es támogatást élvez, lefedi a DCI-P3, sRGB és NTSC színtereket. A beállítások közt van lehetőség a színhőmérsékletet állítani, opció a sötét mód, az éjszakai fény és a fényességet tompító szemvédő mód, mely csökkenti a panel villódzását is.

Kültéren is tökéletesen olvasható marad a kijelző
Kültéren is tökéletesen olvasható marad a kijelző [+]

Az ígért maximális fényesség 2500 nit kültéren, az automata fényerővel pedig 1600 nit, utóbbit sikerült megközelítenünk és méréssel igazolnunk, előbbit pedig az a tapasztalatunk támaszthatja alá, hogy közvetlen napfény alatt sem volt gondunk az egyhetes tesztidőszakban a kijelzőn megjelenő tartalom olvashatóságával. Tapasztalataim szerint még a DC tompítás mellett érdemes külön bekapcsolni esténként a szemvédő módot, ha sötétben még mobiloznánk, mert így az egyébként 5,4 nites fehér fényerő a táblázatban is látható 2,2 nites értékre csökkenthető. Ez az alacsony érték megegyezik a tavalyi ROG Phone 7-es kijelzőjével, viszont a ROG Phone 8 maximális fényessége jelentősen magasabb, így a HDR tartalmak lejátszásban is jobb.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Hardver, teljesítmény

Nem túl meglepő, hogy a legfrissebb Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3-at találni a hátlap alatt, a TSMC 4 nanométeres gyártástechnológiájával készült lapka pedig nincs híján az erőnek. A CPU-ban egy 3,3 GHz-es Cortex-X4-es erőmag, mellette öt 3,2 GHz-es Cortex-A720 és két 2,3 GHz-es Cortex-A520 processzormag található, mellettük pedig egy Adreno 750-es grafikus gyorsító. A specifikációk alapján borítékolható lenne, hogy ez a leggyorsabb telefon most a piacon és kész, lentebb ott vannak az eredmények a táblázatban, és be is fejezhetnénk ezt az oldalt. De sajnos nem ilyen egyszerű a leányzó fekvése.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Asus ROG Phone 8 Pro Asus ROG Phone 8 Pro X-mód Nubia Red Magic 9 Pro Apple iPhone 15 Pro Samsung Galaxy S23 Ultra Honor Magic5 Pro Asus ROG Phone 7 U. X mód
Rendszerchip Snapdragon 8 Gen 3 Snapdragon 8 Gen 3 Snapdragon 8 Gen 3 Apple A17 Pro Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy Snapdragon 8 Gen 2 Snapdragon 8 Gen 2
AnTuTu 10.x 1 590 241 pont 2 079 766 pont 2 141 123 pont 1 524 907 pont 1 589 321 pont n/a n/a
Geekbench 5 (single/multi) 1139 / 6088 pont 1691 / 6471 pont 1678 / 6481 pont 2143 / 5991 pont 1582 / 4968 pont 1483 / 4789 pont 1471 / 5164 pont
Geekbench 6 (single/multi) 1337 / 6407 pont 2231 / 6986 pont 2306 / 7351 pont 2911 / 7283 pont 2065 / 5434 pont 1960 / 4889 pont 2004 / 5616 pont
GFXBench Car Chase onscreen 118 fps 137 fps 60 fps 60 fps 69 fps 108 fps 106 fps
GFXBench Car Chase offscreen 127 fps 162 fps 162 fps 100 fps 131 fps 122 fps 128 fps
GFXBench Man. onscreen 166 fps 166 fps 60 fps 60 fps 120 fps 120 fps 145 fps
GFXBench Man. offscreen 294 fps 387 fps 385 fps 221 fps 318 fps 316 fps 328 fps
3DMark Wildlife Extreme 4381 pont 5227 pont 5189 pont 4043 pont 3853 pont n/a 3735 pont
3DMark Solar Bay 4143 pont 8588 pont 8692 pont 6616 pont 5605 pont n/a n/a

Aktív hűtő nélküli CPU teszt eredmények: 15, 30, 60 percAktív hűtő nélküli CPU teszt eredmények: 15, 30, 60 percAktív hűtő nélküli CPU teszt eredmények: 15, 30, 60 perc Aktív hűtő nélküli CPU teszt eredmények: 15, 30, 60 perc (forrás: Mobilaréna) [+]

Ahogy a táblázatban látható, külön X-módban is lefuttattunk minden mérést, ez ugye a teljesítményorientált módja az Asusnak, láthatóan magasabb eredménnyel dolgozik, többet fogyaszt, de például ez a mód használja ki a kétsávos Wi-Fi 7-es modemet és ez pörgeti fel a processzort, valamint a GPU-t is igazán. Ezzel pedig meglehetősen be is fűt a telefon, amire hűtő nélkül úgy reagál, hogy visszafogja a teljesítményt 65% körüli értékre.

Az első két képen az eredmény dinamikus módban, a második kettőn X-módban passzív hűtésselAz első két képen az eredmény dinamikus módban, a második kettőn X-módban passzív hűtésselAz első két képen az eredmény dinamikus módban, a második kettőn X-módban passzív hűtésselAz első két képen az eredmény dinamikus módban, a második kettőn X-módban passzív hűtéssel Az első két képen az eredmény dinamikus módban, a második kettőn X-módban passzív hűtéssel (forrás: Mobilaréna) [+]

Ugyanaz a teszt X-módban aktív hűtéssel normál és fagyos módbanUgyanaz a teszt X-módban aktív hűtéssel normál és fagyos módbanUgyanaz a teszt X-módban aktív hűtéssel normál és fagyos módbanUgyanaz a teszt X-módban aktív hűtéssel normál és fagyos módban Ugyanaz a teszt X-módban aktív hűtéssel normál és fagyos módban (forrás: Mobilaréna) [+]

Hűtő nélkül bármelyik hosszabb szintetikus teljesítményteszt felforralta a készülékházat, de a 3DMark és az AnTuTu voltak a legmegterhelőbbek a ROG Phone 8-nak, előbbivel a Wildlife Extreme húszperces ideje alatt a kijelző felőli oldal 56 Celsius-fok fölé melegedett, a keret pedig 48 fok körüli volt. Ezek nagyon magas értékek, 20-22 fok körüli szobahőmérsékleten is, így a teljesítmény tartós fenntartásával kapcsolatban jogosan merülnek fel a kérdések, hogy mi lesz nyáron, a tikkasztó melegben?

A hátlap is melegszik, de a kijelző felől igazán forró a telefon. Az első képen a CPU kapott húsz perc alatt nagyobb terhelést, a második képen a GPUA hátlap is melegszik, de a kijelző felől igazán forró a telefon. Az első képen a CPU kapott húsz perc alatt nagyobb terhelést, a második képen a GPU A hátlap is melegszik, de a kijelző felől igazán forró a telefon. Az első képen a CPU kapott húsz perc alatt nagyobb terhelést, a második képen a GPU [+]

Nem fut hűvösen a ROG Phone 8
Nem fut hűvösen a ROG Phone 8 [+]

A mindennapi feladatok során szerencsére nem érezhető különösebb forrósodás, és játékok alatt is inkább csak langyosodik a keret, még bőven a kézben kényelmesen megfogható szinten maradva. Az aktív hűtő pedig segít a dolgon, és ezzel a telefon hozza a 90% feletti stabilitást a megterhelő szintetikus feladatsorok teljesítésében is, de ugye az AeroActive Cooler nem alaptartozék.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A telefon házának közepén található az SoC, körülötte van két részben az 5500 mAh-s akkumulátor, alatta egy gőzkamra, alul és felül ezeken kívül egy-egy grafitlap, és közvetlenül az SoC fölött egy bór-nitrid lap, melyen és a felső grafitlapon átfúrva egy rézből készült elvezető kapcsolja össze a hátlapot és a processzort. Az egész megoldás aktív módban tökéletesen működik, a hátlapra csatlakoztatott Peltier elemes ventillátor lényegesen csökkenti a telefon hőmérsékletét, a passzív hűtés terén viszont nem sikerült hozni a tavalyi modell szintjét. Ennek oka lehet a kisebb bór-nitrid réteg, a kisebb gőzkamra, igazából mindegy, a felhasználó úgyis csak azt fogja valószínűleg tapasztalni, hogy a telefon gyorsabban felmelegszik extrémebb terhelés alatt.

A memória soha nem fogy elA memória soha nem fogy elA memória soha nem fogy el A memória soha nem fogy el (forrás: Mobilaréna) [+]

Eltűnt a hátlapról a kinyitható hűtőnyílás, ez az ára az IP68-as védelemnek és a Qi tekercsnek. Pozitívum az, hogy minimum 256 GB UFS 4.0-s tárhely van minden modellben és a memória is egységesen LPDDR5x típusú. A tárhely kezeli a külső NTFS tárolókat, SD-kártya ugyebár nincsen.

Szoftver, Armoury Crate

Nem változott a ROG UI az előző évekhez képest, annyi az újdonság, hogy Android 14-es alapokról indít a telefon. Az Asus azt ígéri, hogy két főverzió-frissítés lesz (Android 16-ig) és összesen négy évig érkeznek majd a telefonra a biztonsági frissítések. Első beállításkor lehetőségünk van megválasztani, hogy a gamer témát vagy a Zen UI-t használnánk szívesebben. Utóbbi a standard ikonokat és témát tartalmazza, ez hasonlít leginkább a gyári Android rendszerhez.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Az Asus belenyúlt azokba, amik szerintük a legfontosabbak. Így a gyorskapcsolók, a hangerőszabályzó, a bekapcsoló menü igény szerint variálható, ha nekünk gyors hozzáférésre van szükségünk minél több kapcsolóhoz, bepakolhatjuk őket. Ha pedig ezeket úgy ítéljük meg, hogy nem használjuk őket, vagy csak a megszokott gyári Android felállást jobban kedveljük, opció azt is bekapcsolnunk. Ugyanígy az ikonok formáját, típusát, méretét is variálhatjuk kedvünkre, vagy tölthetünk le az Asus vagy más felhasználók által készített témákat is.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Az előre telepített alkalmazások között ott van a teljes Google-csomag, az alapértelmezett billentyűzet a Gboard, van még előre telepítve Facebook és Instagram, hangrögzítő, fájlkezelő, telefonkiónozó, illetve az Armoury Crate, amivel kezelhetjük a hátlapi kijelzőt és az érintőravaszokat, illetve a csatlakoztatható hűtő világítását.

Személyre szabási lehetőségek (további képek a galériában)Személyre szabási lehetőségek (további képek a galériában)Személyre szabási lehetőségek (további képek a galériában) Személyre szabási lehetőségek (további képek a galériában) (forrás: Mobilaréna) [+]

Játékok esetén megadhatók egyedi beállítások, például az, hogy az SoC milyen módban — visszafogott, dinamikus, teljesítmény — dolgozzon a játék alatt. Az aktuális értékeket képes a program kiírni a játék fölé, így folyamatosan figyelemmel kísérhetjük a CPU hőmérsékletét, a CPU és a GPU leterheltségét, az akkumulátor töltöttségét és az FPS-számot is. Ugyanígy játékonként beállíthatunk különböző parancsokat a két érintőravaszra, illetve ha van hűtőnk, akkor az azon található két ravaszbillentyűre.

További képek a galériábanTovábbi képek a galériában További képek a galériában (forrás: Mobilaréna) [+]

Szoftveresen általános újdonságot nem hoz a ROG Phone 8-as, de frissült az eseményfelismerő algoritmus, ami automatikusan rögzít egyes játékon belüli történéseket, vagy ha bekapcsoljuk, akkor van játékon belüli segítségünk, amivel például karakterünk automatikusan felvesz tárgyakat, automatikusan fut vagy elmenekül, gyorsabban áttekerhetők a párbeszédablakok. Viszont ezek nem univerzális funkciók, csak bizonyos játékokhoz használhatók, és azokon belül is akadhatnak regionális korlátozások. Így például a Genshin Impact vagy a Honkai Starrail már támogatja ezt az X Sense 2.0-s funkciót, de csak előbbi világszinten, utóbbi nem. Ja, és van AI-alapú háttérkép kreátor is, bár ez kevésbé hasznos, a szöveg alapján offline működő kereső viszont már inkább az, ez képes az alkalmazások között és a galériában is kutatni, ha letöltjük a megfelelő nyelvi csomagot és engedélyezzük a funkciót.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A mindennapi feladatok ellátásához van lebegő ablak, van osztott kijelzős mód, 16 GB memória mellett úgy érződik, hogy a telefon sosem tölt újra semmit, és minden instant történik. Van oldalról behúzható gyorspanel, egykezes mód, a hátlap kétszeri vagy háromszori kopogtatására is állíthatók be extra funkciók, ahogy a telefon jobb oldalán található AirTrigger felületekre is programozhatók egyedi parancsok. Sokoldalú rendszer rengeteg lehetőséggel és remek válaszidőkkel, sebesség terén a hőmérsékleti bajok ellenére is bajnoknak mondható a ROG Phone 8 Pro.

Kamera, multimédia

A nagy méretű kamerasziget gyűjti a piszkot
A nagy méretű kamerasziget gyűjti a piszkot [+]

A ROG Phone újragondolásának a kameraszett fontos része, ez már a dizájnból is talán egyértelmű, hisz jóval nagyobb a hátlapi kamerahármas és kiemelkedik a hátlap síkjából. Az elmúlt évek kritikáira is reagál az Asus, egyrészt azzal, hogy az eddig a Zenfone-ban használt hattengelyes hibrid stabilizátort teszi a Sony IMX890-es szenzorral szerelt 50 megapixeles főkamerába, másrészt azzal, hogy elhagyja a makrókamerát és harmadik kameraként egy szintén optikailag stabilizált, 3x optikai nagyítást lehetővé tevő teleobjektívet kínál. Itt a szenzor natív 32 megapixeles felbontású, viszont csak 8 megapixelben fotózhatunk vele, egyedül a főkamera esetén használhatjuk ki a tényleges pixelszámot. Az ultraszéles kamera maradt, itt 13 megapixeles felbontást és fix fókuszt kapunk, közeli témákhoz az Asus szerint a főkamera 2x nagyítását érdemes bevetnünk. Adott még egy LED villanó, de egyéb extra szenzor nincsen.

A kamera felületeA kamera felületeA kamera felülete A kamera felülete (forrás: Mobilaréna) [+]

A kamera extra beállításaiA kamera extra beállításaiA kamera extra beállításai A kamera extra beállításai (forrás: Mobilaréna) [+]

Van automatikusan aktiválódó éjszakai mód, profi mód manuális beállításokhoz, rögzíthetünk videót és hosszú záridővel képeket, valamint állíthatunk a stabilizálás erősségén is. Az előlapi kamera felbontása nem állítható, van viszont portré mód és szépítő funkció is. Plusz menthetünk akár RAW-ban és állítgathatunk a képarányon is ízlés szerint. Alább egy példa a telefon kamerái által lefedett teljes zoomtartományra a gyorsgombokkal elérhető látószögekkel, melyek közöttes értékeit is elérhetjük, ha a tekerőtárcsát használjuk.

Első sor: 0,7x, 1x, 2x. Második sor: 3x, 10x, 30x

Ahogy az már a fenti példán is látszik, a ROG Phone 8 nem rossz egy-egy esetben, viszont a csúcskészülékek szintjét még nem sikerült elérni. Az ultraszéles kamera jó fények mellett vállalható, viszont a 2x nagyítást használható szenzoros nagyítás mindennemű vonalélességet hiányol, a teleobjektívből kinyert tízszeres és leginkább a harmincszoros nagyítás pedig festményszerű eredményt ad. A feldolgozó algoritmuson kell még dolgozni, de a stabilizálás kifejezetten jó.

13 MP ultraszéles (f/2,2, 120 fokos látótér, 13 mm ekv.)

Erős napfényben az ultraszéles kamera képei jónak mondhatók általánosságban, a széleken van némi homály, de a képek közepe éles, jó a dinamika, rendben vannak a színek és azért találni részleteket is. Este viszont idén is bajos a dolog. Az éjszakai mód általában 3-4 másodpercre bekapcsol és ráküld egy, a természetes látványt erősen felvilágosító algoritmust a képekre, viszont a zajszűrés pontatlan, nagyon sok képzaj megmarad. Emellett az élesítés is mesterkélt hatást eredményez. A tavalyinál talán kicsit több valódi részlet megmarad az ultraszéles kamera képein, de ez még nem az igazi, lehet rajta mit javítani, például a színkezelést is korrigálhatnák úgy, hogy az ultraszéles ne készítsen általában jóval melegebb árnyalatú — sokszor durván sárgásabb — fotókat, mint a széles látószögű főkamera.

12,5 MP főkamera (Sony IMX890 szenzor, f/1,9, PDAF, hattengelyes gimbal optikai stabilizátor, 24 mm ekv.)

50 MP főkamera

Nappal a főkamera jól teljesít natív és 4:1-es pixelösszevonáson átesett felbontásban is, kellő részlet marad meg a fotókon, jól állítja be az algoritmus a dinamikát, kellemesnek nevezhető a vonalélesség és nincs zajosodás. A színek természetesek, a szaturáció nem robbantja le őket az AMOLED kijelzőről, ez általában a megszokottnál kicsit fakóbb eredményt hoz. Van viszont, hogy túlzásba esik a színek elvételével a rendszer, az esti kép a templomról például természetellenesen fehéren ábrázolja az egyébként sárgás épületet. A zaj mennyisége az esti fotókon elfogadható, illetve gyors az exponálás, remek a stabilizátor, de összességében ez még mindig inkább középkategóriás szint, kanyarban sincs a csúcskategóriát uraló iPhone-ok és Galaxy-k, vagy a niche termék Pixelek által nyújtott konzisztens minőséghez.

2x digitális nagyítás, főkamera

Van lehetőség a szoftverben, hogy gombnyomással gyorsan kétszeres nagyításra ugorjunk a nagy felbontású szenzort használva, itt gyenge rajzolattal találkozhatunk, illetve az esti fotókon általában rosszul beállított expozícióval. Érdekes, hogy mennyire eltérnek egyébként az esti fotók színre, általában a színes látószögű kamera csinál hűvösebb képeket, az ultraszéles és a teleobjektív melegebbeket, de a kétszeres nagyításban már a széles látószögű főkamera is sárgásabb árnylatot kap. De csak általában, mert a Széll Kálmán téri metrólejárat esetén például fordítva erősített rá az algoritmus, feltételezhetően a forrásfények színhőmérséklete alapján.

8 MP teleobjektív, 3x nagyítás (32 MP-es szenzor, f/2,4, PDAF, OIS, 85,6 mm ekv.)

Újonc a ROG Phone-on a telés lencse, ennek betudható a konszolidált háromszoros nagyítás is talán. A szenzor natív 32 megapixeles felbontását valamiért nem engedi használni a szoftver, de 8 megapixelben is kellő részlet marad meg, a vonalélesség is elfogadható és a színkezelés is rendben van. Nem vetekszik a csúcskategória periszkópos sztárjaival a minőség, de első nekifutásra elfogadható eredményt szállít az Asus, bár az esti fotózást a teleobjektívvel sem feltétlenül érdemes erőltetni.

8 MP előlapi kamera (32 MP-es szenzor, f/2,5, 22 mm ekv.)

A kijelzőbe lyukadó szenzor csak 8 megapixelben rögzít, de ezt kellő részletességgel és remek színkezeléssel műveli. Van lehetőségünk portrék fotózására is az előlapi kamerával akár szűkebbre vágott, akár szélesebb látószögben, a háttérről ebben a módban pontosabban választja el a fotó alanyát az algoritmus, mint a 0,7x-es teljes látószögben. A háttér gyenge fények esetén kicsit zajos, nappal viszont egész korrekt dinamikát tart az előlapi kamera, és ha igényünk úgy tartja, mindenféle szépítő módot is rakhatunk az arcunkra. Maradt az a furcsa korlátozás, hogy csak FHD-ban, másodpercenként 30 képkockával rögzíthet az ember videót az előlapi kamerával, ennek minősége nem rossz. A hang sztereóban rögzül, a beszélő hangját és a háttér zajait jól megszűri az algoritmus, a fókusz végig a beszélő arcán marad és az elektronikus stabilizáció szépen megtartja a képet, viszont képzajos a felvétel nappal, jó fények esetén is.

Maradt a kettősség a videózás terén. A felső határ 8K 24 másodpercenkénti képkockával, ezt csak a főkamera tudja és kicsit gyenge a dinamika, este pedig itt is feltűnően zajos a végeredmény. A hangra nem lehet panasz és nagyon darabosnak sem mondanám a videót, a stabilizátorok pedig itt is kifejezetten jól működnek.


4K-ban már bevethetjük az ultraszéles kamerát is a videókhoz, viszont a teleobjektívet nem, azzal valamiért csak FHD-ban enged videót rögzíteni a telefon. Azt tapasztaltuk, hogy időnként az egyébként jónak mondható hangból kivág a ROG Phone 8, ha hirtelen váltunk a teleobjektívre, viszont a mozgáskiegyensúlyozás nappal és este is egyaránt remek minden lencsén. Esténként a fényes részletek túlexponáltak, főleg az ultraszéles kamera által, itt manuálisan bele lehet nyúlni felvétel közben és korrigálhatunk.


A felvett videók felbontástól függetlenül inkább csak közepes minőséget adnak, a stabilizáció és a hang ugyan jó, de a dinamika, az expozíció automata beállítása és a képzaj-szűrés még mind-mind hagy kivetnivalót maga után.

Lejátszani tartalmat saját magunk által telepített programmal tudunk, fájlkezelőt és galériát kapunk előre telepítve, de komolyabb tudású zenelejátszó nincsen (csak YouTube Music), illetve videólejátszót sem raktak gyárilag a telefonra. A beállítások között megvan a Dirac Virtuo idén is, ennek segítségével különböző tematikájú hangzásvilágok között válthatunk, illetve létrehozhatunk saját EQ-beállításokat, és bármilyen csatlakoztatott vezetékes vagy vezeték nélküli fülhallgatóval képes a telefon térhangzást létrehozni. A 3,5 mm-en, illetve USB-C csatlakozón is megy a hangátvitel, vezeték nélkül pedig Bluetooth 5.3-as protokoll szerint aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless és LDAC hangkodeken is. Megvan a Widevine L1-es biztonsági szint, így képes a telefon HD-ban SVoD szolgáltatók tartalmának lejátszására, illetve HDR tartalmat is lejátszik, ha a forrás nagy dinamikatartományú.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Adatok, üzemidő, összegzés

Háromantennás Wi-Fi modem (802.11 a/b/g/n/ac/ax (6E és 7), 2x2 MIMO, két sáv, 2,4 GHz, 5 GHz és 6GHz támogatással) X-módban két sávon kommunikálva, 5G-s mobil adatkapcsolat akár mindkét SIM-kártyán, VoLTE, VoWi-Fi, kétsávos műholdas navigáció GPS (L1 + L5), GLONASS (L1), Galileo (E1 + E5a), NavIC (L5) és GNSS rendszereken keresztül, illetve BeiDou (B1/B2a) és QZSS (L1/L5) támogatással. Megvan mind. A Telekom hálózatán hibátlan le- és feltöltési sebességekkel, erős zajszűréssel megtámogatott remek beszélgetési hangerővel és hangminőséggel, és egyébként kifejezetten erős rezgőmotorral, így az általában mindig lehalkított telefonon sem vesztek el bejövő hívások. A rezgőmotor egyébként nem csak erősségben, de pontosságban is jó, ha apróbb rezgéseket kell adnia, azokat is tökéletesen elvégzi. Megvan az NFC mobilos fizetéshez, van gyorsulásmérő, iránytű, giroszkóp, és ugyan a keretből a kijelző alá költözött a közelségérzékelő és a környezeti fényérzékelő, ezek pontosságára nem mondhatunk panaszt, gyorsan reagál mindkettő.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Kisebb lett a beépített akkumulátor kapacitása (5500 mAh), viszont nem változott az, hogy MMT technológiát használ az Asus. A két egyenlő 2750 mAh-s részre szedett Middle Middle Tab telep középről tölt, ezzel csökken az impedancia és a hőmérséklet növelt energiasűrűség mellett. Ezzel hosszabb ideig képes fennmaradni a gyorstöltés maximuma, és a 65 wattos gyári töltővel kevesebb, mint 40 perc kell egy teljes töltési ciklushoz. Az üzemidő a kisebb méretű teleppel is remek, a napi használatra optimalizált dinamikus módban használva a telefont 22 óránál hosszabb ideig bírta a PCMark tesztjén, mindennapi használatban pedig kétnaponta elég volt tölteni. Van teljesítménymód, illetve energiatakarékos módok is, állítható a töltési korlát, a töltés sebessége. A Qi töltés lassabb, de itt van és működik, a vezeték nélküli visszatöltés bekapcsolására viszont nem találtam opciót a beállítások között.

További képek a galériábanTovábbi képek a galériábanTovábbi képek a galériában További képek a galériában (forrás: Mobilaréna) [+]

Összefoglaló

Asus ROG Phone 8 Pro
Pro
IP68-as védelem és Qi vezeték nélküli töltés megléte
Bajnok rendszersebesség, sok RAM és tárhely
3,5 mm-es csatlakozó
Játékosok igényeinek figyelembe vétele, egyedi gamer extrák (adaptív érintőravaszok)
Két USB-C csatlakozó, NTFS tárhelyek kezelése
Gyors töltés, hosszú üzemidő, töltő a dobozban
Kontra
Árához képest közepes kamerás teljesítmény
Az elődnél gyengébb hangminőség, eltűntek a felhasználó felé szóló sztereó hangszórók
Kilyukasztott kijelző, eltűnt értesítésjelző LED
Aktív hűtő nélkül gyenge hőkezelés
Rövid idejű (2 + 4 év) szoftveres támogatás
Az AeroActive Cooler X kiegészítő csak a Pro Edition modellhez jár
Pontozás
Kialakítás, védelem 8 pont
Kijelző 10 pont
Sebesség 10 pont
Szoftverfelület 9 pont
Fotózás, videózás 6 pont
Hangminőség 9 pont
Adatkommunikáció 10 pont
Üzemidő 9 pont
Ár/érték arány 7 pont
ROG Phone 8 indulóár (12/256 GB, HUF) 459 990
ROG Phone 8 Pro indulóár (16/512 GB, HUF) 499 990

Volt az Asus ROG Phone 8-at bemutató anyagában egy olyan dia, melyen azt írták, ez a ROG Phone harmadik generációja, és raktak képet az első három modellről, hogy azok voltak koncepció és a felfedezés készülékei, aztán az ötödik, hatodik és hetedik a élvonalbeli játékostelefonok, amikben a mai tesztalanyunkban is megtalálható csúcstechnológiák debütáltak. Aztán a következő dián ott volt a nyolcas, mint a játékon már túlmutató eszköz, és potenciálisan a következő évek ROG Phone készülékeinek irányvonala. Az előző generáció kapcsán a tajvaniak a legtöbb visszajelzést arra kapták, hogy elférne a csúcskészülékben is az OIS, illetve a teleobjektív, lehetne vékonyabb a készülékház, lehetne vízálló a telefon és jöhetne bele vezeték nélküli töltés. Ezeket mindet megpróbálta megcsinálni egyszerre az Asus úgy, hogy közben ne veszítse el a ROG identitását. Jogos a kovács zoltáni kérdés: de sikerült?

Részben igen, részben nem. A kamerák javultak az elődhöz képest, de nem léptek arra a szintre, ahol a csúcskategória ászai dolgoznak, továbbra is inkább a középkategóriában vannak az értelmezhető ellenfelei az Asus telefon képalkotásának, miközben az ára csúcskategóriás. Az újratervezett házzal és az új, az elődnél jobban melegedő lapkával a hőkezelés terén is inkább visszalépés történt a ROG Phone 7-hez képest, itt már csak az a kérdés, hogy más gyártók mit tudnak kihozni a melegebben futó Snapdragon 8 Gen 3-ból. Aktív hűtővel persze a ROG idén is alig kell, hogy visszafogja a lovakat, de az aktív hűtő nem alaptartozék. De legalább opció.

A kijelző továbbra is minőségi, de valószínűleg lesz olyan, akit elriaszt a kameralyuk, esetleg az, hogy a vékonyabb kávák miatt le kell mondania az értesítési LED-ről, de ami még fájóbb, a felhasználó felé szóló sztereó hangszórókról. A sztereó hangzás ugyan megmaradt, viszont a hangszórók átrendezésével a minőség romlott némileg. A 3,5 mm-es csatlakozó legalább megmaradt.


[+]

Nagyon durva váltás az előző évekhez képest a ROG Phone 8, viszont itt már a speciális igényekkel rendelkező vásárlóréteg kicsit a háttérbe szorult és előtérbe került az, hogy nagyobb tömegekhez szóljon a ROG Phone. Reméljük, nem ez az első lépés egy olyan úton, melyen a Zenfone és a ROG Phone szériák egyesülnek, hanem csak kicsit közelednek egymáshoz, de azért megmaradnak egyedi mivoltukban külön-külön. Ha valakinek eddig azért nem tetszett a ROG, mert túl buflák volt, annak itt a tökéletes alkalom, hogy kipróbálja az Asus csúcsmodelljét, csúcskategóriás teljesítményt kap egyedi extrákkal, remek kijelzővel, jó hangzással és közepes kamerákkal. Ha viszont valakinek a gaming csúcsmodell kell, akkor idén kivételesen azt mondjuk, az újdonság helyett nézze meg a tavalyi ROG Phone 7 Ultimate-et inkább, jelen pillanatban az tűnik a kompromisszummentes megoldásnak. Vagy ha képes a szoftver furcsa fordításaival együtt élni, akár egy Red Magic 9 Pro is megfelelő alternatíva lehet. Első nekifutásra kicsit furcsa szerzet lett a ROG Phone 8-as, de kíváncsian várjuk, mit hoz a jövő.

Az Asus magyarországi képviselete adta kölcsön a ROG Phone 8 Pro Edition készüléket a teszthez, ezúton is köszönjük!

viragdani01

Specifikáció

Asus ROG Phone 8 Pro
Asus ROG Phone 8 Pro Külső
Méretek 163,8 x 76,8 x 8,9 milliméter
Tömeg 225 gramm
Készülékvédelem Gorilla Glass Victus 2 elöl, Gorilla Glass 3 hátul, IP68
Színvariációk Matt fekete
Kijelző képátlója 6,78 hüvelyk
Képaránya 20:9
Felbontása 1080 x 2400 pixel (388 ppi)
Típusa, frekvenciája AMOLED (HDR10+) / adaptív 165 Hz
Értesítő LED Nincs, mindig éber kijelző és hátul másodlagos mini LED kijelző van
Biometrikus védelem optikai ujjlenyomat-olvasó, 2D arcazonosítás
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, 4 nm
Processzor 1 x 3,3 GHz Cortex-X4 + 5 x 3,2 GHz Cortex-A720 + 2 x 2,3 GHz Cortex-A520
Grafikus chip Adreno 750
RAM, tárhely 16 GB (LPDDR5x); 512 GB (UFS 4.0)
Memória bővítése NTFS támogatás: külső merevlemez csatlakoztatható, microSD nem
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G / 5G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/B2/B3/B4/B5/B6/B7/B8/B9/B12
B17/B18/B19/B20/B26/B28/B32
5G N1, N2, N3, N5, N28, N41, N66, N71, N77, N78, N79
SIM-foglalat 2 x nanoSIM (dual standby)
eSIM támogatás Nincs
Bluetooth 5.3 (HFP, A2DP, AVRCP, HID, LDAC, aptX Adaptive és Lossless, AAC, SBC)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac/6E/7 (HotSpot, Direct, 2x2 MIMO, 2,4 GHz / 5 GHz / 6 GHz)
USB Type-C USB 2.0 + Type-C USB 3.1 (Display Port 1.4)
Navigáció GNSS GPS(L1/L5), GLONASS (L1), Galileo (E1/E5a), BeiDou (B1/B2a), QZSS (L1/L5), NavIC (L5)
NFC Van
Infra Nincs
Szoftver
Rendszer, felület Android 14 + ROG UI/Zen UI
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 50 MP Sony IMX890 quad-Bayer (f/1,9, PDAF, gimbal OIS)
13 MP ultraszéles, 120 fokos látószöggel (f/2,4)
32 MP teleobjektív, 3x optikai nagyítással (f/2,4, PDAF, OIS)
Előlapi kamerarendszer 32 MP (f/2, autofókusz)
Videófelvétel 8K 24 fps, 4K 30/60 fps, 1080p 30/60 fps, 720p 30 fps; EIS
Jack kimenet Van, nagy felbontású audio támogatott
FM-rádió Nincs
Üzemidő
Akkumulátor 5500 mAh MMT lítium-ion (2 x 2750 mAh)
Vezetékes töltés 65 watt (QC 3.0, QC 5.0. PD 3.0, akkut megkerülő energiaellátás, 10 wattos fordított töltés)
Vezetékmentes töltés 15 watt, Qi 1.5
Egyebek
Hi-Res Audio kimenet, sztereó hangszórók, térhatású Spatial Audio hangzás, három mikrofon, AirTrigger ultrahangos játékvezérlő, hátlapi érintésérzékelők, gyorsulásmérő, fényérzékelő, közelségérzékelő, iránytű, giroszenzor, hangszenzor, mágneses érzékelő, Hall-érzékelő. 65 wattos fali adapter és védő műanyag tok a dobozban.
  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés