Asus ROG Phone 7 Ultimate - a hűvös sárkány

Idén nincs Pro modell, egyből az Ultimate jön az alapváltozat után, bár nincs sok különbség a két telefon között. Egyáltalán tudja érdemben fejleszteni még gaming telefonját az Asus?

Bevezetés, miért Ultimate?

Két új okostelefonnal bővül 2023 tavaszán az Asus ROG Phone széria, ezek közül az egyik a ROG Phone 7, a másik a ROG Phone 7 Ultimate, melyről tesztünk is szól majd, s melyet az Asus hazai márkaképviselete juttatott el hozzánk tesztre. Az elmúlt években általában két modell startolt tavasszal — alapmodell és pro —, majd később, ősszel érkezett egy esetleges ráncfelvarrás, illetve tavaly egy teljes platformváltás, amikor a Qualcomm megoldását használó ROG Phone 6 után az Asus kipróbálta magát MediaTek lapkával a ROG Phone 6D Ultimate-ben. Akkor azzal indokolták a váltást és a nevet, hogy a lehető legjobb teljesítményt akarják kínálni, az Ultimate lesz az igazi csúcs, innen nincs feljebb az aktuális palettájukban.

A ROG Phone 7 feketében és fehérben
A ROG Phone 7 feketében és fehérben (forrás: Asus) [+]

Így esett tehát, hogy idén kimaradt a Pro modell és helyette az alap ROG Phone 7-et egyből az Ultimate követi, de idén nincs különbség az SoC között, minden most megjelenő Asus telefon egységesen a Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2-t használ. A különbségek pedig kvázi marginálisak a két modell között, öt lényegi pontban össze lehet foglalni, miben több az Ultimate: RGB fények helyett a hátlapon maradt egy kis PMOLED kijelző, maradt a 6D Ultimate-ben bemutatott AeroActive Portal léptetőmotoros mini csapóajtó, ami az AeroActive Cooler hűtővel működik együtt. A külső hűtő kiegészítő az Ultimate mellé alaptartozék, a telefon pedig kizárólag matt fehér színben indít és 16/512 GB-os kiszerelésben. Természetesen árban is van eltérés, az Ultimate-et 589 990 forinton indítja az Asus, míg a ROG Phone 7-et 429 990 forinton (12/256 GB), és az itthon kapható nagyobb kiszelés (16/512 GB) is megáll 506 990 forinton megjelenéskor. Az Ultimate kicsit később is érkezik majd a magyar piacra, mint az alapmodell, egyelőre pontos megjelenési dátumot még nem kaptunk. Az Asus a cikk megjelenése után annyit közölt, hogy a mai bemutatótól számítva 4-5 héten belül várható a készülékek piacra lépése, illetve a most előrendelőknek is akkor szállítják ki.

Jelzi a hátlapon is az Asus, ez a hetedik generációs ROG Phone
Jelzi a hátlapon is az Asus, ez a hetedik generációs ROG Phone [+]

Az Asus a bemutatón elmondta, hogy 2022-ben hetente 4 millió órányi játékidőt töltöttek ROG Phone mobilokon, ez 36%-os éves növekedés, idén pedig tovább emelkedhet az érték. Ezért a cég törekedik arra, hogy az elérhető legjobb csúcskategóriás játékélményt nyújtsa vásárlóinak mindkét termékben, ezzel magyarázható, hogy a hardver lényegi részeiben nincs eltérés, a 165 Hz-es AMOLED kijelző, a processzor, az LPDDR5x RAM, az UFS 4.0-s tárolók, a két USB port, a sztereó hangszórók, az érintőravaszok, az IP54-es készülékház, a 65 wattos gyorstöltés és a szoftver mind megegyeznek. A hűtőrendszer is részben megegyezik, annyi az eltérés, hogy a ventilátoros kiegészítő által kevert levegő a ROG Phone 7-nek csak a hátlapját, az Ultimate-nek a belsejét is éri.

Az AeroActive Cooler 7 csak az Ultimate verzió mellé jár a dobozban
Az AeroActive Cooler 7 csak az Ultimate verzió mellé jár a dobozban [+]

Ezzel pedig szerintem itt már valamennyire érzelmi síkra is terelődik a vásárlás ténye, mert ha a 16/512 GB-os ROG Phone 7 mellé veszünk egy AeroActive Cooler kiegészítőt (46 990 forint), akkor is 36 ezer forinttal olcsóbban kijövünk, de bukjuk a hátsó kijelzőt és a CPU közvetlen hűtését segítő nyílást. Igaz, előrendelési akcióban a készlet erejéig az Asus a ROG Phone 7-ek mellé ajándékba adja a hűtőt, de aki később választ, annak már csak az Ultimate mellé jár automatikusan. Ezek közül a hátsó kijelző nélkül azért lehet élni és a tavalyi ROG Phone 6 Pro és 6D Ultimate alapján azt is kijelenthetjük, hogy nincs drasztikus jelentősége a hátlapba épített portálnak sem a ventilátorral és Peltier elemmel felszerelt kiegészítő csatlakoztatása mellett. A hátlap alatti hűtés pedig megegyezik a telefonokban, erről kicsit részletesebben később. Így a logikus magyarázat szerintem az Ultimate mellett vásárlói oldalról egyáltalán nem logikus: a legjobb iránti vágy felülírja a racionalizmust. Érdemes a ROG Phone 7 Ultimate tesztjét tehát úgy olvasni, hogy a legtöbb tulajdonság a ROG Phone 7-re is vonatkozik, ami esetleg kivétel, ott úgyis jelezve lesz, hogy ez vagy az az Ultimate egyedi ismertetője.

Csomagolás, kiegészítők, külső

Félmillió forintnál drágább telefon esetén már megszokottá vált, hogy a csomagolás kimerül egy kábelben — vagy még annyiban sem, ugye, Sony? —, az Asus viszont azon gyártók közé tartozik, akik mellékelik az USB-C kábel mellett a gyorstöltős fali adaptert és egy műanyag védőtokot is a telefon mellé. Az Ultimate esetén ott van még a dobozban az említett AeroActive Cooler 7 kiegészítő is, valamint egy ROG logós kis párnázott vászonzsák is, hogy legyen miben hordozni.

A meglepően nagy és különleges doboz, valamint tartalma
A meglepően nagy és különleges doboz, valamint tartalma [+]

A csomagolás doboza maga újrahasznosított anyagokból van és papír, de nem műanyagmentes. Formája idén is különleges, az Ultimate sokszög alapú hasáb csomagolása engem leginkább egy kerékbilincsre emlékeztetett, de nem is ez a lényege, hanem az aljáról lehúzható egy apró kartonpapír rész, mely mágnesekkel tapad és zárja a dobozt, egyben pedig egy minijátékhoz is alapot ad a telefonnak az első bekapcsolás után. Ez volt az első alkalom, hogy egy telefon kicsomagolásának és első bekapcsolásának gamifikációjával találkoztam, egyrészről vicces volt, másrészről ötletes bemutatása a telefon egyedi extráinak, mint a jobb oldalba szerelt érintőfelületek.

A telefon a dobozban mellékelt tokban
A telefon a dobozban mellékelt tokban [+]

A gyári műanyag tok alig véd valamit a Gorilla Glass 3 fedte hátlapból, de ezzel használható a ventilátoros hűtő, így ha komolyabb védelmet akarna az ember, akkor itthon hivatalos kiegészítőként elérhető lesz a Devilcase védőtokja 18 990 forintért, a teszt alatt én leginkább ebben használtam a mobilt. Emellett az Asus saját antibakteriális kijelzővédője is bekerül a hazai kiegészítők közé, ez 13 990 forintba kerül, a tesztre kapott tesztmobilra mi raktuk fel, mivel a Gorilla Glass Victus üveggel fedett kijelző a dobozból kikerülve fedetlen. Ezek mellett Magyarországon az AeroActive Cooler 7 is forgalomba kerül, de az új telefonok kompatibilisek a tavalyi 6-os hűtővel is. A bemutatón az Asus mutatott még állványt, amivel a telefont PlayStation vagy Xbox kontrollerre lehet csatlakoztatni, dokkolót, amivel TV-re vagy monitorra lehet kötni egyszerűen, viszont ezek hivatalos forgalmazása hazánkban nem várható.

Az első képen a gyári védőtok, a másodikon a DevilcaseAz első képen a gyári védőtok, a másodikon a Devilcase Az első képen a gyári védőtok, a másodikon a Devilcase [+]

Pár szó még az említett Devilcase tokról: a ROG Phone 7-ek hatalmasak (173 x 77 x 10,3 milliméter és 239 gramm!), az üveg hátlap pedig az csúszós, így normál telefonként történő használata nehézkes egy kézzel, játék során pedig a csúszós hátlap és a kissé szintén csúszós fém keret együtt okozhat gondokat. A tok ezt megoldja, a texturált gumi jól tapad, az USB-C portoknak, a 3,5 mm-es audio csatlakozónak és az érintőravaszoknak is szabadon hagyja a helyét, így kényelmesebb vele a mobil használata. Sőt, kezdő ROG játékosként a ravaszok pontos helyének megtalálását is segíti egy ilyen tok, ellentétben az egyszerű gyári kerettel. Negatívuma, hogy az Ultimate mobil esetében az AeroActive Portal tokban nem nyitható és a ventilátoros hűtőbe sem fér bele a telefon.

Több védelmet nyújt a Devilcase
Több védelmet nyújt a Devilcase [+]

A készülékház az Ultrák és Pro Maxok szintjén van méretben, de az említett mainstream csúcsmodellekkel szemben ez például nem billeg asztalra lefektetve, a három hátlapi kamera ugyanis egymás mellett horizontális sorban kapott helyet, a hátlap síkjából pedig alig emelkednek ki. A hátlap a ROG Phone 7 esetén kéttónusú: felső része félig átlátszó, alsó fele matt. A fekete és fehér színű hátlapon elhelyezett ROG logó alatt 16 millió színű, 8 előre beállított vagy a felhasználó által programozott módon villogó LED-sor lapul. Az Ultimate az átlátszóság helyett két eltérő matt fehér árnyalattal operál, a hátlap közepén bal szélen a nyitható portállal, jobbra kitolva pedig a PMOLED ROG Vision kijelzővel, ami előre beállított animációk mellett egyedileg létrehozottak megjelenítésére is képes. A kijelzőt aktiválhatják különböző szcenáriók (játék elindítása, töltő csatlakoztatása), de egyszerű értesítésjelzésre is használhatja a felhasználó, minden beállítást az előre telepített Armoury Crate alkalmazásban talál meg. A korábbi modellekhez képest újdonságot a hátsó kijelzőben nem találtunk, továbbra is jópofa funkció, de gyakorlati hasznát én csak az értesítésjelzésben látom.

A PMOLED kijelző a hátlaponA PMOLED kijelző a hátlaponA PMOLED kijelző a hátlapon A PMOLED kijelző a hátlapon [+]

A hátsó kijelző beállítási lehetőségeiA hátsó kijelző beállítási lehetőségeiA hátsó kijelző beállítási lehetőségei A hátsó kijelző beállítási lehetőségei (forrás: Mobilaréna) [+]

Szerencsére nem kell a telefonnak képernyővel lefelé feküdnie ahhoz, hogy értesítésjelző LED segítségével lássuk, mi van, a kijelzőt ölelő szimmetrikus kávában felül van egy RGB LED, illetve adott a mindig éber kijelző is. A kijelző alatt és felett feltűnik még két, a felhasználó felé irányuló sztereó hangszórópár rácsa, ezek ötmágneses kialakítású hangkeltők akár 0,8 mm-es kitéréssel és dedikált Cirrus Logic CS35L45 mono erősítővel. Az Asus szerint ezzel a telefon 50%-kal magasabb hangerőt ér el, mint a ROG Phone 6, a Dirac hangolással pedig soha eddig nem látott értékre sikerült csökkenteniük a telefon saját hangszóróinak frekvenciaválaszát. Plusz, a ventilátoros kiegészítő mélynyomóként is funkcionál tovább javítva a hangminőséget, lásd az alábbi ábrát.

A készülékház alja
A készülékház alja [+]

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy kisebb vezeték nélküli hangszóró szintjét gond nélkül hozza a ROG Phone 7, játékhoz, egérmozihoz bőven elég hangerővel és minimális torzítással. De ha ez nem lenne elég, akkor a telefon alján a jobb sarokban megtalálható a 3,5 mm-es csatlakozó is, a mobilban pedig megvan a Hi-Res Audio minősítés. Alul balra egy USB-C még, ez USB 2.0-s, viszont támogatja a QC 3.0 és PD 3.0 gyorstöltést. A telefon bal oldalán középen már egy USB 3.1-es Type-C csatlakozó van, ez egyben Display Port is (1.4, 4K maximum), és az előbb felsoroltak mellett adott benne a QC 5.0-s technológia is, így ezen keresztül képes a telefon átfolyó töltésre játékok során. Az oldalsó USB mellett pedig még két pogo pin található, ezek a ventillátoros hűtővel történő kommunikációhoz kellenek, idén először ugyanis a hűtőn az USB-C csatlakozó mellett megvan a 3,5 mm-es audio jack is.


[+]

A mobil keretének felső részén egy mikrofon van csupán, összesen három mikrofon van a kereten. A jobb oldalon pedig két fizikai mozgást végző gomb nagyjából középen (bekapcsoló és hangerőgombok), a keret két szélén pedig az érintőfelületek, melyeket AirTrigger rendszernek hív az Asus. Többször elhangzott a bemutató során, hogy fektetett használatra tervezték a mobilt, ahogy elődjeit is. Az érintésérzékeny ravaszokhoz 14 különböző pontot lehet hozzárendelni a kijelzőn, a felület pedig az egyszeri érintésnél jóval többet képes érzékelni. Egyrészt a nyomás erősségét, az érintés/nyomás pontját, így akár két-két gombot is hozzá rendelhetünk a ravaszokhoz. Lehet őket simítani, ehhez is állítható be erősség, lehet nyomást és simítást beállítani, illetve ezek különböző kombinációit variálni.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Melléjük pedig a telefonban található giroszkóp és gyorsulásmérő képes a mobil különböző irányba történő elforgatásait is érzékelni, a ventilátoros hűtőn pedig klasszikus nyomógombokat találni, amit szintén beállíthatunk különböző játékfunkciókhoz. Ezeket mind az Armoury Crate-ben találjuk, de ha kicsit ásunk a telefon beállításai között, akkor rálelhetünk arra, hogy keret jobbján levő érintőfelületeket programozhatjuk más parancsokra, például alkalmazás gyorsindítása, zseblámpa bekapcsolása. A telefon mozgatásával viszont csak a klasszikus kijelző felébresztése, hívás elutasítása, ébresztő szundira küldése van még az elérhető opciók között, ha nem gaming a téma.


[+]

(forrás: Mobilaréna) [+]

Az érintőfelületek a teszt alatt pontosak voltak, viszont használatukat szokni kellett, ahogy a nyomás megfelelő erősségének kitapasztalása is pár napba telt, lévén ez volt a második ROG Phone, ami kezem közé került. Az érintőravaszok sokoldalúak és technikailag fejlettebbek, de személy szerint én a Poco F4 GT fizikai mozgást végző, a készülékházból kiemelkedő ravaszgombjait kényelmesebbnek találtam mobilos kocajátékosként.

Kijelző

Az előlapot nagyjából elfedi a 6,78 hüvelykes kijelző, méretben nincs változás az előző évekhez képest, ahogy abban sem, hogy az Asus által kalibrált és tervezett panelt (Bespoke) a Samsung gyártja le a tajvaniaknak. Mivel egy gamer telefonról van szó, a kávák nem szupervékonyak, nincs ívelten a keretre hajló panel, és nincs a tartalomba belógó szenzorsziget vagy kamerakivágás sem. A kávák szimmetrikusak, a közrefogott megjelenítő pedig abszolút csúcsligás játékos.


[+]

A 6,78 hüvelyken 9:20,4 arányban terül szét 1080 x 2448 pixel, ez 395 ppi-s képpontsűrűséget jelent. A frissítés akár 165 Hz-re is képes felugrani, az érintési mintavételezés pedig 720 Hz, 23 milliszekundumos késleltetéssel. Ebből az ember azt érzi, hogy bármikor és bárhol érinti meg a panelt, instant érkezik a reakció a telefontól. A frissítést dinamikusan igazítja a szoftver a megjelenő tartalom függvényében, de opció a felhasználó által 60 / 90 / 120 / 144 /165 Hz-re fixálni a panelt. Viszont ha mondjuk fix 165 Hz-re állítjuk a telefont, egyes alkalmazásokban lejjebb fogja léptetni a szoftver. Játékokra vonatkozóan viszont van lehetőségünk arra, hogy címenként állítsunk be igényelt frissítési rátát, például magasabbat egy gyors reflexeket igénylő programhoz, de 60 Hz-et a sakkhoz.

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Asus ROG Phone 7 Ultimate Asus ROG Phone 6D Ultimate Asus ROG Phone 6 Pro Xiaomi Poco F4 GT Xiaomi Black Shark 4 Pro Apple iPhone 14 Pro Max
Képátló 6,78 hüvelyk 6,78 hüvelyk 6,78 hüvelyk 6,67 hüvelyk 6,67 hüvelyk 6,7 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2448 1080 x 2448 1080 x 2448 1080 x 2400 1080 x 2400 1284 x 2778
Technológia HDR10+ AMOLED HDR10+ AMOLED HDR10+ AMOLED HDR10+, 10 bit OLED HDR10+ Super AMOLED Super Retina XDR OLED
Képfrissítés adaptív 165 Hz adaptív 165 Hz adaptív 165 Hz 60 / 120 Hz 60 / 90 / 144 Hz adaptív 120 Hz
Fehér fényerő 451 / 972 nit 471 / 1107 nit 478 / 1080 nit 482 / 920 nit 541 / 789 nit 517 / 2257 nit
Fehér fényerő (min.) 2,2 nit 4,5 nit 4,9 nit 1,8 nit 2,0 nit 1,9 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 7765 K + kézi 7756 K + kézi 7639 K + kézi 7505 K + kézi 6614 K + kézi 6676 K + TrueTone

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

Az Asus 1000 nites fénysűrűséget ígér az automatikus fényerő maximumaként, ezt sikerült szintetikusan megközelítenünk, de az 1500 nites maximális napfény alatti fényerőt nem. Ugyanakkor azt megjegyezném, hogy ez lehet az én hibámból történt, mert meggondolatlanul a kijelző adatainak mérése előtt feltettem a tesztcsomagban kapott képernyővédőt a telefonra. A mindennapi használat során ugyanakkor semmilyen problémám nem volt azzal, hogy erős napfény alatt is lássam a panelt, a minimum fényerő pedig jelentősen csökkent, konkrétan megfeleződött a tavalyihoz képest, amivel sötétben kényelmesebb a telefon használata.


[+]

Adott a HDR10+, a Widevine L1-es szint, találunk színhőmérséklet kézi beállítására lehetőséget, 60 Hz-es frissítés esetén bekapcsolható a DC tompítás, van szemvédő mód, éjszakai fény és rendszerszintű sötét mód, ezek igény szerint időzíthetők is. Adott az Always-on megjelenítés, két koppintással ki- és bekapcsolható a panel, emelésre is képes felébredni, és a keret felső részén található LED-et is kikapcsolhatjuk, ha úgy ítéljük meg, hogy ne villogjon nekünk.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A képernyőre vonatkozó beállításokat a telefon beállításai között kell keresni, viszont ha szeretnénk kipróbálni a 165 vagy 144 Hz-es frissítés adta lehetőségeket, akkor az Armoury Crate alkalmazásban találunk egy hivatkozásgyűjteményt olyan játékokhoz, melyek kompatibilisek a magas frissítéssel.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A telefon védelmét a kijelzőbe integrált optikai ujjlenyomat-leolvasóval és 2D-s arcazonosítással oldotta meg az Asus. A mobil automatikusan kér kódot is 24 óránként a biztonság kedvéért, az ujjlenyomat-leolvasó gyors és pontos, az arcalapú feloldás pedig jó, hogy van és gyors is, de ez a kevésbé biztonságos megoldás a két opció közül, így legtöbbször a panel alsó felébe épített optikai szenzort kell majd ujjunkkal megérinteni vagy jelkódunkat beírni.

Hardver, hűtés, AeroActive hűtő

Mindegyik ROG Phone 7-es a Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 mobilplatformját használja, az Asus viszont nem a Samsung útját járja, így nincs felskálázva a CPU és a GPU teljesítménye. Ez azt jelenti, hogy a Cortex-X3-as teljesítménymag 3,2 GHz-en, a két-két Cortex-A715 és Cortex-A710 2,8 GHz-en, míg a három Cortex-A510 2 Ghz-en skálázva dolgozik ARMv9-A utasításkészlettel. Az Adreno 740-es GPU pedig maradt 680 MHz-en. A processzort kiszolgálandó minden új ROG-ban adott az LPDDR5x típusú memória és az UFS 4.0-s tárhely is, illetve megvan az 5G (sub-6) és a Wi-Fi 6E / Wi-Fi 7 támogatás is. A mobilhálózati kapcsolatokért felelős antennákon fejlesztettek, a telefon szimultán kapcsolódhat velük Wi-Fi és 5G vagy 4G hálózatra és azon keresztül kommunikál, amelyiknél jobb jelerősséget érzékel. Az UFS 4-es tárolóval pedig duplázódott a sávszélesség, ami jelentős sebességkülönbséget hozott magával adatírási és olvasási sebességben. A ROG Phone 7 gyors, méghozzá nagyon. SD-kártyás bővítésre lehetőség nincsen, de külső NTFS tárolókat kezel a rendszer.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A szoftver alapértelmezetten dinamikus módban fut, ez próbálja a lehető legkiegyensúlyozottabb teljesítmény/üzemidő arányt hozni, de az Armoury Crate-en belül vagy a gyorskapcsoló panelen át bekapcsolhatjuk a teljesítményt előtérbe helyező X-módot (ami játékonként magától is elindul), vagy ha az üzemidő a prioritásunk, akkor van takarékos mód is. Játékok esetén egyedileg konfigurálható módok menthetők el, melyek automatikusan indulnak az adott programmal együtt. Az X-mód méréseink alapján a telefon grafikus teljesítményét nem befolyásolja jelentősen, hisz azonos szintű eredményeket produkált a mobil, a CPU számítási teljesítményében ugyanakkor szerepet játszik, X-módban jobb pontszámokat ért el a készülék egy és többszálas teszteken is.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Asus ROG Phone 7
Ultimate
Asus ROG Phone 7
Ultimate (X-mód)
Asus ROG Phone 6D
Ultimate
Asus ROG Phone 6 Pro Xiaomi Poco F4 GT Samsung Galaxy
S23 Ultra
Apple iPhone 14
Pro Max
Rendszerchip Snapdragon 8 Gen 2 Snapdragon 8 Gen 2 MediaTek Dimensity 9000+ Snapdragon 8+ Gen 1 Snapdragon 8 Gen 1 Snapdragon 8 Gen 2
For Galaxy
Apple A16 Bionic
AnTuTu9 1261537 pont 1328341 pont 1091636 pont 1116679 pont 939810 pont 1198251 pont 952950 pont
Geekbench 5 (single/multi) 1432 / 5009 pont 1471 / 5164 pont 1389 / 4501 pont 1317 / 4137 pont 1180 / 3453 pont 1582 / 4968 pont 1889 / 5502 pont
Geekbench 6 (single/multi) 1834 / 5234 pont 2004 / 5616 pont N/A N/A N/A 2006 / 5174 pont 2540 / 6459 pont
GFXBench Car Chase onscreen 107 fps 106 fps 66 fps 80 fps 73 fps 112 / 67 fps 60 fps
GFXBench Car Chase offscreen 126 fps 128 fps 90 fps 103 fps 84 fps 127 fps 119 fps
GFXBench Man. onscreen 166 fps 145 fps 74 fps 164 fps 103 fps 120 / 119 fps 60 fps
GFXBench Man. offscreen 320 fps 328 fps 232 fps 265 fps 210 fps 316 fps 280 fps
AndroBench Sequential Read 3372,23 MB/s 3452,76 MB/s 2018,1 MB/s N/A 1822,8 MB/s 3455,36 MB/s N/A
AndroBench Sequential Write 3058,91 MB/s 3098,18 MB/s 1721,05 MB/s N/A 1434,74 MB/s 2442,09 MB/s N/A
AndroBench Random Read 486,45 MB/s 448,85 MB/s 401,96 MB/s N/A 315,15 MB/s 448,59 MB/s N/A
AndroBench Random Write 571,82 MB/s 552,66 MB/s 485,92 MB/s N/A 350,88 MB/s 156,89 MB/s N/A

GFX Bench és 3DMark stresszteszt eredményekGFX Bench és 3DMark stresszteszt eredményekGFX Bench és 3DMark stresszteszt eredmények GFX Bench és 3DMark stresszteszt eredmények (forrás: Mobilaréna) [+]

Visszatérve a Samsung útjára, az Asus nem pörgette túl a CPU teljesítményét, helyette egyedi hűtéssel érte el, hogy a telefon hosszabb ideig fusson csúcsteljesítményen. A hosszabb idő pedig itt félórákban mérhető, tapasztalataink szerint azon az összesen 105 perces szintetikus CPU-teszten, ahol a különböző Pro és Ultra csúcsmodellek esetén tapasztaltunk túlmelegedést, a ROG Phone 7 Ultimate a külső hűtő csatlakoztatása nélkül végigment úgy, hogy a ház legmelegebb pontján alig érte el a 41 fokot. A teszt legvégén. Duplatechnológiás László a Slingshot Extreme teszttel 48 fokra tudta feltornászni a telefon hőmérsékletét.

Az első képen a kék színnel jelölt rész tartalmazza a bór-nitrid réteget, a második képen pedig az újratervezett gőzkamra belső felépítése láthatóAz első képen a kék színnel jelölt rész tartalmazza a bór-nitrid réteget, a második képen pedig az újratervezett gőzkamra belső felépítése látható Az első képen a kék színnel jelölt rész tartalmazza a bór-nitrid réteget, a második képen pedig az újratervezett gőzkamra belső felépítése látható (forrás: Asus) [+]

Mindezt több módon éri el az Asus. Egyrészt az SoC a telefon közepén van, így a formájában újratervezett hűtőrendszer teljes egészében körül tudja ölelni. Az SoC felett van egy grafitlap, alatta egy bór-nitrid réteg és a gőzkamra, majd egy újabb grafitlap. Mivel az akku két részbe van szedve, az SoC és a hűtés kvázi beékelődik közé, a gőzkamra belsejében pedig a folyadékvezető útalakítók új, Y-formájú kialakítást kaptak. Az Asus szerint ezzel sikerült elérniük, hogy a felforrt hűtőfolyadék a gőzkamrában gyorsabban kering, hisz az útvezetők gyorsabban tudják visszahúzni a legforróbb pontra, az SoC-hoz. Így gyorsabban terül szét a hő a telefonban, ami 168%-os javulást eredményez a hőháztartásban külső kiegészítő csatlakoztatása nélkül. Fokban kifejezve ez körülbelül 10 Celsiust jelent a bór-nitrid elem nélküli hűtőkhöz képest a sajtótájékoztató szerint, a gyakorlatban pedig ebből azt tapasztaltuk, hogy szobahőmérsékleten mindenféle CPU és GPU stresszteszten röhögve ment végig a ROG Phone 7 Ultimate, és itt talán nem kell aggódni azon sem, hogy mi lesz a nyári forróságban.

A ROG Phone 7-ek hűtőrendszerének felépítése (hátlapon az AeroActive Cooler 7-tel)
A ROG Phone 7-ek hűtőrendszerének felépítése (hátlapon az AeroActive Cooler 7-tel) (forrás: Asus) [+]

Forró helyzetekre egyébként az Asus ajánlata az AeroActive Cooler 7, a cég azt ajánlja, hogy 60 percnyi vagy hosszabb erőigényes mobiljáték esetén is csatlakoztassa a felhasználó a telefonra. Az Ultimate mellé jár a dobozban a kiegészítő, a többi modell mellé külön kell megvásárolni. Az AeroActive Cooler 6 is kompatibilis egyébként a ROG Phone 7-es szériával, bár ott a ventilátoros hűtő valamivel kevesebbet tud. Ventilátoros hűtéssel együtt a kijelző az Asus szerint 8 fokkal, a hátlap akár 25 fokkal is hűvösebb lehet, ezt reprodukálni nem tudtuk, 12 fok különbséget viszont mértünk ugyanazon munkafolyamat passzív és aktív hűtéssel elvégzett verziója között. A ventilátor sebessége egyébként állítható az Armoury Crate alkalmazáson belül.

[+]

(forrás: Mobilaréna) [+]

Az Ultimate esetén adott a hátlapon az 50 alkatrészből álló hűtőnyílás, ez motorizáltan nyílik és záródik, a ZenFone telefonokban kifejlesztett módszert használja itt is az Asus és minimum 40 000 nyitás-csukás van benne. A motor háromállású léptetőmotor, nyitás és zárás során minimális hangot ad, de a telefon hangeffektussal ezt elfedi. A nyílás csak akkor nyílik magától, ha a hűtőt csatlakoztatja az ember, de manuálisan az Armoury Crate alkalmazásból kinyittatható, és amennyiben ilyen helyzetből leejtenénk a mobilt, van egy beépített záró mechanizmus a vészhelyzetekre.


[+]

A kinyíló apró ajtó mögött egy apró gőzkamra van, ez két 0,1 milliméteres rézzel bevont fémlemezből áll, vastagsága 0,4 milliméter körüli. Az üreg és a mikrogőzkamra közvetlenül az SoC alá vezet, s kialakításából adódóan a ventilátoros hűtő működése közben vákuumot generál a központi üregben, lényegében megpróbálja kirántani a hőt a chip alól. Mivel a telefon passzív hűtése is elégnek bizonyult, így a ventilátoros AeroActive Cooler csak annyiban tudott segíteni, hogy a 40 fokot se érje el a készülékház legmelegebb pontjának a hőmérséklete.

[+]

Új az AeroActive Cooler 7-ben, hogy az USB-csatlakozója mellett van két pogo pines csatlakozó is, alján pedig egy USB-C port és egy 3,5 milliméteres fülhallgató csatlakozó. Hangot és töltést is képes átvinni, illetve adott a lehetőség használata közben az átfolyó töltés aktiválására is. Van beépített 2.1-es hangszórója is, ez az 5 mágneses, 13 x 38 mm-es meghajtó automatikusan szólal meg, a rendszer mélynyomóként használja. Az Armoury Crate-ben van lehetőségünk arra, hogy a hűtőbe szerelt RGB fényeket állítsuk — például tudnak a zene ritmusára villogni —, a ventilátor sebességét is szabályozhatjuk, illetve az előző évek gyakorlatához hasonlóan a hűtőn található négy nyomógombot különböző parancsokra programozhatjuk be játékokhoz.

ROG Phone 7 Ultimate az AeroActive hűtővel hátlapjánROG Phone 7 Ultimate az AeroActive hűtővel hátlapján ROG Phone 7 Ultimate az AeroActive hűtővel hátlapján [+]

Szoftver

Android 13-as alapokon nyugvó ROG UI fut a telefonokon, de az első bekapcsolást követően vagy a beállítások között bármikor van lehetőségünk arra is, hogy a klasszikusabb kinézetű Zen UI-ra váltsunk. A gamer téma egyedi ikonokat tartalmaz, valamint különböző animációkat, például az X-mód bekapcsolásakor a kijelzőn végigfutó virtuális hullámot. Idén először variálhatók a letöltött témák elemei, szóval ha tetszik a játékos záróképernyő, de normál ikonokat akarnánk, van lehetőségünk rá, hogy egyedileg beállítsuk.

Az első beállításkor részletes választási lehetőségek elé állítja a felhasználót az Asus a rendszer megjelenését illetőenAz első beállításkor részletes választási lehetőségek elé állítja a felhasználót az Asus a rendszer megjelenését illetőenAz első beállításkor részletes választási lehetőségek elé állítja a felhasználót az Asus a rendszer megjelenését illetően Az első beállításkor részletes választási lehetőségek elé állítja a felhasználót az Asus a rendszer megjelenését illetően (forrás: Mobilaréna) [+]

Az Asus a Google szolgáltatáscsomagja mellett a már sokat emlegetett Armoury Crate-et telepíti előre a telefonra, emellett számológép, fájlkezelő, hangrögzítő, galéria és egy adatmásoló található csupán, szerencsésen minimalista a felhozatal. A rendszerfelület gyors és pörgős, a beállítások között pedig találunk különböző extrákat, például oldalról előhívható gyors eszköztárat. Van lebegő ablak, a főképernyőtől balra adott a Google Discover, az alapértelmezett billentyűzet pedig a GBoard.

További lehetőségek az első beállításkor. Ezeket az ember a telefon beállításai között is bármikor megtaláljaTovábbi lehetőségek az első beállításkor. Ezeket az ember a telefon beállításai között is bármikor megtaláljaTovábbi lehetőségek az első beállításkor. Ezeket az ember a telefon beállításai között is bármikor megtalálja További lehetőségek az első beállításkor. Ezeket az ember a telefon beállításai között is bármikor megtalálja (forrás: Mobilaréna) [+]

A tajvani gyártó két főverzió-frissítést és négy évnyi biztonsági támogatást ígér telefonjaihoz, vagyis a ROG Phone 7-ek az Android 15-öt megkapják még és azt követően két évig érkeznek rájuk biztonsági csomagok. Mivel félmillió forintos ár felett ennél általában hosszabb terméktámogatást ígérnek a gyártók, így rákérdeztünk, miért csak ennyi az Asus esetén? A cég képviselője azzal indokolta a dolgot, hogy az X-mód és a különböző, rendszerbe ágyazott gaming-centrikus funkciók fejlesztése és optimalizálása időigényes folyamat, a hardver pedig két-három év alatt fejlődik annyit, hogy az újabb verziókra készített szoftverek nem feltétlenül tudnák kihasználni a régebbi modelleket. Hozzátette, azt tapasztalják, hogy a ROG Phone felhasználók nagyrészt három-négy generációnként váltanak újabb telefonra, ezt az idősíkot pedig lényegében lefedi a cég által kínált intervallum.

A ROG UI alapértelmezett megjelenése, ezen témákkal is változtathatunkA ROG UI alapértelmezett megjelenése, ezen témákkal is változtathatunkA ROG UI alapértelmezett megjelenése, ezen témákkal is változtathatunk A ROG UI alapértelmezett megjelenése, ezen témákkal is változtathatunk (forrás: Mobilaréna) [+]

Egyedi szoftveres funkció idén az X Érzék és az X Rögzítés, előbbi felismer AI alapján bizonyos játékokban mintákat a képernyőn folyó tartalomban, s tippekkel segíti a felhasználót. Azt mindneki döntse el lelkiismerete alapján, hogy ez csalás-e? A rögzítő is hasonló módon működik, felismer automatikus szcenáriókat a képernyőn, majd rögzít jeleneteket (például egy ellenfél legyőzése). Vannak erre is beállítási opciók, hogy mit rögzítsen, rögzítsen-e egyáltalán bármit, illetve teljes egészében kikapcsolható. Arra viszont érdemes felkészülni, hogy a támogatott játékok listája nem túl bőséges, a teszt alatt egyetlen program volt, mely támogatta, de még megjelenés előtt jött hozzánk a telefon, az Asus pedig ígérte, hogy a mobilok piacra kerülését követően bővülni fognak a címek. Egyelőre bétaként, de van egy olyan újdonság is a rendszerben, hogy a játékokat akár online meccs közben is le lehet tenni a háttérbe és ott tovább futnak, amíg mi válaszolunk egy üzenetre vagy megnézünk gyorsan valamit a neten.

A játékmágus és az új X-funkciókA játékmágus és az új X-funkciókA játékmágus és az új X-funkciókA játékmágus és az új X-funkciók A játékmágus és az új X-funkciók (forrás: Mobilaréna) [+]

Maradt a rendszerben az oldalról előhívható játékos panel, ahol gyors beállításokat eszközölhetünk, módot válthatunk, képernyőt rögzíthetünk, egyebek, illetve itt apró ikonokkal jelzi azt is a telefon, mennyire van leterhelve és felmelegedve a CPU és a GPU. Ez évek óta adott, ebben újdonságot nem találtunk.

Kamera, multimédia

Tavaly debütált a Sony IMX766-os szenzor a ROG Phone 6-ban, aztán ment tovább a 6D Ultimate-be, most pedig a 7-es szériába is. A hardver többi része sem változott, az 50 megapixeles natív felbontású, de 4:1-es pixelösszevonást követően 12,5 megapixelben fotózó főkamerát továbbra is egy 13 megapixeles Omnivision gyártotta szenzor (OV13B) egészíti ki 125 fokos látószöggel az ultraszéles kamerában és adott egy 5 megapixeles makró is, mert így megvan a tripla. Hiányoznak olyan, a csúcskategóriás telefonokban alapnak számító funkciók, mint az optikai képstabilizálás vagy a dedikált zoomkamera, helyette be kell érni elektromos stabilizálással és szenzorzoommal, ami kétszeres nagyításig elmegy veszteségmentesen.

A kameraszoftver egyszerű és letisztultA kameraszoftver egyszerű és letisztultA kameraszoftver egyszerű és letisztult A kameraszoftver egyszerű és letisztult (forrás: Mobilaréna) [+]

A szoftvert kicsit felújították az ismerős hardver mögött, javult valamennyit az automatikusan aktiválódó esti mód, elérhetők manuális beállítások fotózás mellett videózáshoz is és egy HyperSteady Video funkcióban valamivel erősebb lett az elektronikus stabilizálás is.

5 MP makró (Omnivision OV8856, f/2)

A középkategóriában látott 2 MP-es makróknál azért jobb az Asus megoldása, de csodákat nem érdemes várni ettől sem, a képek tisztaságával akad némi gond, gyenge fények között pedig kifejezetten zavaró a képzaj. A fix fókusz sem segíti az embert a fotózásban, a makró egység elhagyása és egy jobb, autofókuszos ultraszéles a telefonba építése szerintem jobb lépés lett volna.

13 MP ultraszéles (Omnivision OV13B, f/2, 125 fokos látótér)

Jó fények mellett középen éles, a sarkok felé egyre homályosabb képeket szül az ultraszéles. Az éjszakai mód segít némileg a fények javításán, de részletesebbé ez sem teszi a fotókat. A lencserajzolat általánosságban lágy, gyenge a vonalélesség és a dinamika is. Bog azt mondaná rá, hogy "ez csirke". Este nem érdemes nagyon erőltetni, nyáron erős napfényben viszont van azért benne némi lehetőség. Viszont azt azért tegyük mellé, hogy a harmadennyibe kerülő telefonok is fotóznak már így, esetenként jobban is — Nothing Phone (1), Pixel 6a.

50 MP főkamera (Sony IMX766, f/1,9)

12,5 MP főkamera (Sony IMX766, f/1,9, 4:1-es pixelösszevonás után)

A főkamera ismét elmarad a csúcskategóriától és egy átlagos középkategóriás szintet hoz, továbbra is fennáll, hogy a szélek felé haladva drasztikusan romlik a vonalélesség még jó fények mellett is, a szoftver pedig hajlamos túl élesre rajzolni a vonalakat. Az 50 megapixeles fotók esetén nincs lehetősége a felhasználónak semmiféle extrát használni, mint például éjszakai mód, az Asus szoftveres csapata elég mélyre el is rejtette a teljes felbontással való fotózás lehetőségét a szoftverben. Ami pozitívuma a kamerának, hogy gyors a fókusz és az exponálás ideje, a színek teltek, talán kicsit melegebb a képek hőmérséklete, mint a természetes. Ahogy az előző években, idén is egy minimum elvárható szintet hoz fotózásban a ROG, ami abból a szempontból érthető, hogy niche termék, kamerák helyett a hűtésnek és az akkumulátornak kellett a hely, de míg minden másban felsőpolcos a termék, addig a fotós-videós tudása megáll a középszinten.

8 MP előlapi kamera (32 MP-es Omnivision OV32 szenzor Quad Bayer szűrővel)

Új az előlapi kamera, a 12 megapixeles Sony szenzort egy nagyobb felbontású Omnivision váltja, de az gondolom senkit nem ér meglepetésként, hogy nem a szelfizéshez, hanem a játékközvetítésékehez ajánlja az Asus. Ettől függetlenül vannak különféle szépítő módok, van portré, de csak fix fókusszal. A részletesség és a színek jók, a teljes felbontáshoz viszont nem férünk hozzá, hiába túrunk nagyon mélyre a kameraszoftverben, nem lehet 32 megapixeles szelfiket lőni.


Videórögzítés terén maradt a 8K és a 24 másodpercenkénti képkocka a felső határ, ez kicsit darabos eredményt hoz, plusz ezt és a 4K@60fps-s felvételeket is csak a főkamerával rögzíthetjük, ha az ultraszélest is szeretnénk használni, akkor 4K@30fps vagy alacsonyabb felbontás mellett tehetjük meg. A 4K szerintem bőven elég, itt már besegít az elektronikus stabilizátor is. Az ultraszélessel nem érdemes gyenge fények között videót rögzíteni, nagyon zajos és homályos lesz az eredménye. Azon viszont már nem kell szerencsére gondolkodnunk a videó rögzítésének elindítása előtt, hogy melyik kamerát akarjuk használni, mert 4K@30fps felvételekig a telefon enged váltani rögzítés közben is a két látószög között.


Az előlapi kamerának valamiért csak FHD@30fps a felső határa, pedig a szenzor felbontásából kiindulva lehetne akár 4K videókat is felvenni. Gyenge fények között pedig rendkívül erős zajosodás látható az előlapi kamera felvételein, olyan, mintha pixelviharba kerülne az ember. Time Lapse felvételek viszont készíthetők 4K-ban a telefonnal. Van még pár extra, például a hosszú záridőt használó fényfestő mód, amit állvánnyal vagy a telefont fix helyzetben megtámasztva érdemes bevetni. Bár a videók minősége közepes, a hang kiemelkedően jó, és a visszajátszott tartalmak terén is remekel a mobil.


A sztereó hangzás mellett adott a Hi-Res Audio vezetéken (3,5 mm és USB-C) és vezeték nélkül is (aptX Adaptive és Lossless, LDAC), valamint a Dirac Virtuo Spatial Audio technológiával térhangzást képes kelteni a telefon bármilyen helyzetben. Ehhez előre telepítve megtaláljuk az audiovarázslót a rendszerben, ez a korábbi években is adott volt. Megvan természetesen a Widevine L1-es védelem, szóval a nagy felbontású tartalom lejátszható SVoD szolgáltatóknál, ahol pedig HDR tartalom van, ott ahhoz is automatikusan alkalmazkodik a kijelző.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Adatkapcsolat, akkumulátor, verdikt

Idén is adott a három antennás Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac/ax (6E és 7), 2x2 MIMO, két sáv, 2,4 GHz, 5 GHz és 6GHz támogatással), illetve az összes hazai 5G sáv támogatása két SIM-kártyával is dual standby módban, de csak 4G-s kapcsolattal. Idén már alapértelmezettként be van kapcsolva az 5G, van VoWi-Fi és VoLTE is, ezek a Telekom hálózatán hibátlanul működtek. A beszélgetési hangminőségre nem lehet panasz, tiszta, a hangerő is kellően sok, a mikrofonok pedig remekül veszik fel a beszélő hangját is. A rezgések is megérdemelnek egy külön említést, a telefon nem csak az értesítések, de a rendszer egyéb visszajelzései során is remek érzékenységgel és pontossággal rezdül meg, játékokban pedig az asztali konzolok kontrollereihez hasonló visszajelzésekre is képes. Természetesen adott az NFC és Google Wallet a mobilfizetéshez, navigálni GPS (L1 + L5), GLONASS (L1), Galileo (E1 + E5a), NavIC (L5) és GNSS-en keresztül még BeiDou (B1/B2a) és QZSS (L1/L5) hálózatokon tud a telefon. Műholdas jelet gyorsan talált a mobil városi környezetben, pontossága pedig remek.

Telekom hálózat, Budapest (Pasarét)Telekom hálózat, Budapest (Pasarét)Telekom hálózat, Budapest (Pasarét) Telekom hálózat, Budapest (Pasarét) (forrás: Mobilaréna) [+]

Nem változott az elődökhöz képest az akkumulátor sem, 6000 mAh-s MMT technológiát (Middle Middle Tab, ami annyit jelent, hogy a telep a vége helyett a közepétől tölti, ezzel csökkentve az impedanciát és a hőmérsékletet töltés során növelt energiasűrűség mellett) használó telepet találunk a ROG Phone 7-ekben is két 3000 mAh-s részbe szedve. Az MMT telepnek hála hosszabb ideig képes a 65 wattos töltési sebesség fennmaradni, így nagyjából 40 perc alatt maximumra tölthető a telep, aztán ha nem játszunk vele, hanem az átlagos telefonos dolgokra használjuk, akkor akár három napig is elmenjen. Játékokkal azért más a helyzet, két-három órányi játékkal 70%-ról indulva lemeríthető a telefon teljesítménycentrikus X-módban. A készenléti idő remek, a 65 wattos gyorstöltő adott a csomagban, de más PD és QC 3-as töltővel is lehet táplálni a mobilt. Az egyedüli kimaradó funkció a vezeték nélküli töltés, de lényegében nem is igen fért volna hova a tekercs a hűtéshez használt portál és a hátsó kijelző közé a hátlapon, meg akkor pont ott melegedett volna az eszköz a Qi töltőn, ahol az SoC van a házban és ahonnan egyébként minden erejével próbálja elzavarni a hőt a telefon. Adott az átfolyó töltés is idén, amikor csak annyi energiát vesz fel az adapteren keresztül a telefon, amennyire épp szüksége van és a beállítások között van időzített töltés, valamint a teljes kapacitás 80 vagy 90 százalékra korlátozása az akku kímélése érdekében. Általános üzemidőt nehéz lenne meghatározni, a bő kéthetes tesztidőszak alatt nálam másfél naponta került töltőre a telefon úgy, hogy 4 órás képernyőidőket hozott, de ezek alatt javarészt teljesítménytesztek, a kamera vagy játékok futottak.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Összegzés

Asus ROG Phone 7 Ultimate
Asus ROG Phone 7 Ultimate [+]

Asus ROG Phone 7 és 7 Ultimate
Pro
Egyedi design, IP54-es védelem
Remek kijelző és hang
Hatásos hűtőrendszer, bajnok teljesítmény
Játékosok igényeinek maximális figyelembe vétele, egyedi gamer extrák
Két USB-C, 3,5 mm-es jack, értesítési LED
Kontra
Nincs vezeték nélküli töltés
Gyenge kamerás teljesítmény
Rövid idejű (2 + 4 év) szoftveres támogatás
Az AeroActive Cooler 7 kiegészítő csak az Ultimate modellhez jár
Pontozás
Kialakítás, védelem 8 pont
Kijelző 10 pont
Sebesség 10 pont
Szoftverfelület 9 pont
Fotózás, videózás 5 pont
Hangminőség 10 pont
Adatkommunikáció 10 pont
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 7 pont
ROG Phone 7 indulóár (12/256 GB, HUF) 429 990
ROG Phone 7 Ultimate indulóár (16/512 GB, HUF) 589 990

Ez a cikk a ROG Phone 7 Ultimate szolgáltatta tapasztalatok alapján készült, de mivel lényegi különbség alig van a sima és az Ultimate verzió között, ezért az összegzés elején szögezzük le: az alapmodellt 16/512 GB-os kiszerelésben és külön az AeroActive Cooler 7 hűtővel jobban megéri megvenni. Ha pedig elég a 256 GB tárhely, akkor 120 ezer forint körül spórolhatunk. Konkurencia nagyon nincsen, a Poco gaming vonala egyelőre csak tavalyi modellekkel képviselteti magát, hivatalosan a Xiaomi Black Shark beszerezhető, de ott is tavalyi még a hardver a most piacon levő modellek esetében. Aztán a ZTE játékra szánt Nubia vonala jöhet még szóba alternatívaként, de ott a szoftveres támogatás aligha létező fogalom, így az Asus a maga 2 + 4 éves terméktámogatásával és hivatalos hazai jelenlétével azért jobb választás.

Ha gaming vonalon kívül nézelődünk, hasonló teljesítményt megkapunk a Samsung Galaxy S23 Ultrában, a Xiaomi 13 Próban és az iPhone 14 Pro modellekben, de ezekből a játékra optimalizált extrák hiányoznak, a hardver melegedését sem kezelik olyan jól, mint az Asus. Viszont csúcsminőségű kamerákat, vezeték nélküli töltést, hosszabb terméktámogatást kínálnak, de a három említett márka közül csak egynél fogunk például tartozékokat találni a gyári csomagolásban. Na meg itt is igaz a tavalyi verdiktből az a rész, hogy ha nem akarunk kompetitíven mobiljátékokkal játszani, arra egy felső-középkategóriás telefon is bővel elegendő teljesítményt fog nyújtani.

Kicsit olyan a ROG Phone helyzete, mintha az Asus a saját pályáján játszana és jelenleg egyedül. A mérnöki megoldások a hűtés, az érintőravaszok és a hangzás kapcsán megérdemlik részemről a Tetszett minősítést az Ultimate-ben, erősebb plecsnit az alapmodellre adnék talán, viszont személyes tapasztalat nélkül inkább nem nyilatkozom. Valamint nem felejtem el azért azt sem, hogy a kamerarendszer idén is megúszós maradt, a kijelző is a tavalyi, a formavilág sem változott, viszont cserében az ár sem ugrott hatalmasat. A 6-os széria tízezer forinttal nyitott olcsóbban, mint a 7-es, a tavalyi Ultimate modell pedig ugyanilyen RAM/tárhely mellett 27 ezer forinttal többért indított Magyarországon. Ezeket összerakva az egyébként remek kijelző és az egyedi, kétkezes használathoz passzoló formavilág sem lehet negatívum, meg mostanság Telefóniában amúgy sem nagyon szeretnek évről évre új megjelenéssel próbálkozni, inkább a bevált receptet főzik újra (és újra, és újra, és ú…)


[+]

Annak a speciális igényekkel rendelkező vásárlórétegnek, akik a ROG Phone 7-tel vagy a 7 Ultimate-tel szemeznek, annyit tudunk mondani idén is, hogy most sem lövik lábon magukat az alapmodellel. Azoknak pedig, akit a kamerák teljesítménye nem feltétlenül izgat, de szeretnének egy minden másban csúcsteljesítményű készüléket az egekbe elszállt árazás mellett a ROG Phone 7 szintén egy észszerű alternatíva. Az Ultimate pedig megmaradhat azoknak, akiknek az abszolút csúcs-csúcs kell, esetleg nem tudnak élni a kis hátsó kijelző nélkül, vagy csak valami egyedibbet akarnak.

Asus ROG Phone 7 Ultimate

A tesztkészüléket az Asus magyarországi márkaképviselete juttatta el szerkesztőségünknek még a telefon megjelenése előtt, ezúton is köszönjük!

viragdani01

Specifikáció

Asus ROG Phone 7 Ultimate
Asus ROG Phone 7 Ultimate Külső
Méretek 173 x 77 x 10,3 milliméter
Tömeg 239 gramm
Készülékvédelem Gorilla Glass Victus elöl, Gorilla Glass 3 hátul, IP54
Színvariációk Matt fehér
Kijelző képátlója 6,78 hüvelyk
Képaránya 20,4:9
Felbontása 1080 x 2448 pixel (395 ppi)
Típusa, frekvenciája AMOLED (HDR10+) / adaptív 165 Hz
Értesítő LED van, hátul másodlagos OLED kijelző
Biometrikus védelem optikai ujjlenyomat-olvasó, 2D arcazonosítás
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 4 nm
Processzor 1 x 3,2 GHz Cortex-X3 + 2 x 2,8 GHz Cortex-A715 + 2 x 2,8 GHz Cortex-A710 + 3 x 2 GHz Cortex-A510
Grafikus chip Adreno 740
RAM, tárhely 16 GB (LPDDR5x); 512 GB (UFS 4.0)
Memória bővítése NTFS támogatás: külső merevlemez csatlakoztatható, microSD nem
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G / 5G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/B2/B3/B4/B5/B6/B7/B8/B9/B12
B17/B18/B19/B20/B26/B28/B32
5G N1, N2, N3, N5, N28, N41, N66, N71, N77, N78, N79
SIM-foglalat 2 x nanoSIM (dual standby)
eSIM támogatás Nincs
Bluetooth 5.3 (HFP, A2DP, AVRCP, HID, LDAC, aptX Adaptive és Lossless, AAC, SBC)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac/6E (HotSpot, Direct, 2x2 MIMO, 2,4 GHz / 5 GHz / 6 GHz)
USB Type-C USB 2.0 + Type-C USB 3.1 (Display Port 1.4)
Navigáció GNSS GPS(L1/L5), GLONASS (L1), Galileo (E1/E5a), BeiDou (B1/B2a), QZSS (L1/L5), NavIC (L5)
NFC Van
Infra Nincs
Szoftver
Rendszer, felület Android 13 + ROG UI/Zen UI
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 50 MP Sony IMX766 quad-Bayer (f/1,9, PDAF)
13 MP ultraszéles (f/2,4)
5 MP makró (f/2)
Előlapi kamerarendszer 32 MP (f/2, fix fókusz)
Videófelvétel 8K 30 fps, 4K 30/60 fps, 1080p 30/60 fps, 720p 30 fps; EIS
Jack kimenet Van, nagy felbontású audio támogatott
FM-rádió Nincs
Üzemidő
Akkumulátor 6000 mAh MMT lítium-ion (2 x 3000 mAh)
Vezetékes töltés 65 watt (QC 3.0, QC 5.0. PD 3.0, akkut megkerülő energiaellátás, 10 wattos fordított töltés)
Vezetékmentes töltés Nincs
Egyebek
Hi-Res Audio kimenet, szimmetrikus sztereó hangszórók, térhatású Spatial Audio hangzás, három mikrofon, AirTrigger ultrahangos játékvezérlő, hátlapi érintésérzékelők, gyorsulásmérő, fényérzékelő, közelségérzékelő, iránytű, giroszenzor, hangszenzor, mágneses érzékelő, Hall-érzékelő. 65 wattos fali adapter és védő műanyag tok a dobozban. AeroActive Cooler 7 ventilátoros hűtő kiegészítő a dobozban.
  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés