Apple iPhone megateszt - a bűnbeesés almája

Menü, programok

A készülék operációs rendszere Mac OS X, sokak szerint annak butított változata, de ez szerintem lényegtelen. A processzor ARM típusú, sebességéről nincs hivatalos információ, állítólag 600 MHz körül fut. A RAM mérete szintén ismeretlen, a tárhely mérete viszont a készülék típusától függően 4 vagy 8 GB, bővítése nem lehetséges.

Gombokból a hangerőszabályzókat és a némítót leszámítva kettő található: a fent lévő a bekapcsológomb, amit megnyomva hold állásba lehet rakni a gépet, az előlapival pedig bármelyik menüpontból visszatérhetünk a főmenübe. Lezárt állapotban a kijelzőn nincs semmi, de a telefonos rész természetesen ilyenkor is él, azaz bárki hívhat minket. A menübe való visszatéréshez először meg kell nyomni az említett két gomb valamelyikét, majd a képernyőn odébbhúzni a Steve Jobs által kedvelt szoftveres csúszkát.

">

A főmenü 16 ikonból áll, ezekből 4 a képernyő alján, elkülönítve kapott helyet. Ezek rejtik a leggyakrabban használt funkciókat: a Phone-al érhetjük el a tárcsázó képernyőt, a névlistát, a hangpostát, a közelmúltban tárcsázott embereket, valamint a leggyakrabban használt (kedvenc) személyekből létrehozott listát.

A Mail az e-mailjeinkhez vezet - ezzel a résszel sem voltam maradéktalanul elégedett. Maga a program kicsit lassú, legalábbis a gép többi részéhez mérve (bár egy WM alapú gépnél sokkal gyorsabb). A POP3 kezelés viszont nagyon gyenge: az iPhone-on elolvasott levelek szinkronizálás után olvasatlanként lesznek jelölve az asztali PC-n/szerveren, az iPhone-ról küldöttek pedig nem kerülnek tárolásra. A junk maileket kizárólag szerveroldalon lehet kiszűrni, nincs BCC, nem lehet több mailt kijelölni (mondjuk ahhoz, hogy olvasottá tegyük őket), nincs kuka ürítése funkció, nem lehet piszkozatba menteni, nincs helyesírás-ellenőrzés, a szerverről pedig csak a legutolsó 200 levelet lehet letölteni. Ezek szerencsére szoftveres problémák, remélhetőleg egy szoftver frissítéssel ki lesznek küszöbölve.

">

A Safari a webböngésző program, róla később, csak úgy, mint az iPod gombbal elérhető zene és filmlejátszóról. A fenti programok között a következőket találjuk: SMS-ek, naptár, képnézegető, fényképező, YouTube, tőzsdei program, GoogleEarth alapú térképnézegető, időjárás előrejelző, óra, számológép, jegyzetek, beállítások.

">

Nézzünk párat részletesebben. A naptár teljesen jó, az eseményeket szinkronizálja a gépről, átlátható, bár heti nézete nincs. A tőzsdei programban nem különösebben merültem el, ahogy a GoogleEarth-ben sem, ami nálam lassú volt, de az XMS-ben (Apple router + 20 Mbps internet) elég jól futott. Az időjárás előrejelző jó, 7 várost tárolhatunk benne, egy hétre előre jelez, viszont csak nappali/éjszakai hőmérsékletet ír, reggelit/estit nem. Az óra alatt van a világóra, az ébresztő, a stopper, valamint az időzítő. A számológép nagyon primitív (bár hívhatjuk alapfunkciósnak is), a jegyzettömb korrekt. A beállítások alatt található kapcsolható be a WiFi, továbbá itt lehet pl. állítani a fényerőn, vagy csengőhangot kiválasztani. Utóbbi nélkül nem is mehetek el szó nélkül: új csengőhangok letöltésére nincs lehetőség, még a zenéket sem állíthatjuk be. Gyáriakból kicsit több, mint két tucat van, midik, ahogy Bek fogalmazott: ezek SMS hangok.

András hívta fel a figyelmünket arra, hogy a törlésnél még olyan apróságokra is figyeltek a tervezők a grafikánál, aminek semmiféle funkcionális haszna nincs, de növeli a felhasználói élményt. A kép/üzenet/jegyzet kicsit összegyűrődve lecsusszan a lent található szemetesbe, amelynek kinyílik ilyenkor a teteje, majd becsukódik és a kicsi kuka ezek után megremeg. Ez az egyik videón is látható.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Hirdetés