Apple iPhone megateszt - a bűnbeesés almája

Bevezető

Nagy megtiszteltetésben van részem: H. András, az XMS Házimozi és Apple Center tulajdonosa, valamint jószívű főnököm, Bog jóvoltálból hazánkban elsőként volt alkalmam több napig tesztelni az Apple első telefonját, a világot lázban tartó iPhone-t. A cikkben igyekszem minden fontos részletre kitérni, de mivel több szem többet lát, néhol Bog is véleményezni fogja a dolgokat. (Nem is kevésszer - Bog)

A készülék történetét kevésbé ismerők kedvéért egy kicsit menjünk vissza az időben. Sok nyereséges év után 2000 harmadik negyedévét hatalmas veszteséggel zárta az Apple: szeptember végén a részvényei egy nap alatt több mint 50%-ot estek. Nagy volt tehát a gond, ám a cég nem adta fel, aminek következményeként 2001-ben olyan dolgokat dobtak piacra, mint a Mac OSX operációs rendszer, az iBook, vagy az első generációs iPod zenelejátszó, mely ma a hatodik verziónál jár, és mellékesen a világ legnépszerűbb PMP-je. Azon, hogy miért ilyen sikeres, a rajongók és az ellentábor a mai napig sokat vitáznak; a többség szerint a könnyű kezelhetőségnek, a szemet gyönyörködtető, minimalista designnak, valamint a nálunk nem elérhető iTunes Music Store-nak köszönhető a siker.

Az iPod-telefonról több éve kezdtek el keringeni a pletykák az interneten. Végül idén januárban jött el a nagy nap: Steve Jobs a Macworld 2007 nevű kiállításon bejelentette a iPhone-t. A rendezvényt egy kisebb tömeghisztéria követte, a kedélyek pedig a mai napig nem csillapodtak, sőt, az új információk napvilágra kerültével talán még inkább elmérgesedett a helyzet. Sokan már a megjelenése előtt kijelentették a készülékről, hogy ez lesz a világ legjobb telefonja, mások nem győzték ismételni a már előre látható hibákat. Az első iPhone-ok június 29-én kerültek a boltok polcaira, ám sajnos csak az Egyesült Államokban, az európai megjelenés egyelőre várat magára. Információnk szerint hazánkba csak 2008 utolsó negyedévében fog eljutni a kütyü, ám az Egyesült Királyságban ennél hamarabb kapható lesz a kártyafüggetlen változat.

Csomagolás, tartozékok

A készülék tehát a cikk írásának időpontjában egyedül a tengerentúlon kapható. Egy szolgáltató, az AT&T árulja, a kütyü ára 2 éves hűségnyilatkozat aláírásával 499/599 USD (4/8 GB-os változat). Kártyafüggetlen változat hivatalosan nincs - az interneten ugyan megjelent már pár függetlenítő program, ám ezek értesüléseim szerint nem megbízhatók, továbbá használatuk a garancia elvesztését eredményezi. Épp ezért a nálam járt modellben még ott csücsült az AT&T-s SIM kártya, amiről hiányzott a roaming, a telefonos funkciókat tehát legnagyobb sajnálatomra nem tudtam kipróbálni.


A fülhallgató maradt a régi, csak rákerült egy mikrofon

Az Apple mindig is ügyelt arra, hogy termékei ízléses csomagolást kapjanak, és már maga a kicsomagolás is egy esztétikai élmény legyen. Nincs ez másként az iPhone-nal sem, már a papírzacskó is figyelemfelkeltő. Maga a doboz nagyon apró, amin a 2. generációs nano után nem igazán lepődtem meg, a cég alkalmazottai értenek ahhoz, hogy sokmindent bepréseljenek kicsiny helyre.

Kaptunk egy iPhone-zacsit is a készülékhez, azzal indultam útnak, de előtte beugrottam egy cimborámhoz (lásson ő is csodát), aki történetesen a Puskás Ferenc Stadion környékén lakik, ahol véletlenül épp Stones koncertre gyűltek a népek, így elég sokan voltak az utcán. Mit mondhatnék: összesúgtak a hátam mögött, pláne, amikor nekiálltam fényképezni is az iPhone-nal.


Az iPhone a dokkolójában

A telefon mellett egy USB-s adatkábelt, dokkolót, sztereó headsetet, amerikai csatlakozós hálózati USB adaptert (töltéshez használatos), mikroszálas törlőkendőt, két Apple matricát, valamint egy rövid leírást talál a boldog tulajdonos. Egyedül az iTunes-t tartalmazó CD-t hiányoltam, bár gyanítom, hogy az iPhone-t vásárlók többségének nem fog gondot okozni a program letöltése.

Külső

Nézzük magát a készüléket! Természetesen minimalista stílus jellemzi, véleményem szerint gyönyörű, a tesztidőszak alatt pedig nem találkoztam olyan emberrel, aki ezt másképp gondolta volna. (Én sem - Bog)

Az előlapon található a lényeg, a 3,5 hüvelyk átlójú, 320 x 480 pixel felbontású multi-touch érintőkijelző. Gombok hiányában kizárólag ezzel fogjuk kezelni a gépet, annak mikéntjére viszont egy külön oldalon térek ki. A megjelenítő képe túlzás nélkül gyönyörű, járt már nálam pár durva kijelzővel szerelt gép (legutóbb az E-TEN X500+, a maga 2,8 hüvelykes VGA kijelzőjével), de az iPhone mindet lepipálja. Maximális fényerőn elképesztően világos, a színek élénkek, tényleg csak szuperlatívuszokban lehet róla beszélni. A kijelző körül nincs perem, az egész előlap egy sík felület, egyedül az alul található, szintén kiváló minőségű "visszatérőgomb", valamint a fenti telefonhangszóró mélyednek be egy kicsit. Az egész előlap tükröződő felületű, az ujjlenyomatokat gyűjti, bár messze nem annyira, mint amennyire vártam. A karcálló bevonat a külföldi tesztek szerint teljesen rendben van, én ezt érthető okok miatt nem vizsgáltam behatóan. (Valóban elképesztő a képernyő, pedig ez is Ázsia keleti feléből érkezik. Vajon miért nem strapálták magukat eddig a többiek kijelzők tekintetében? - Bog)

A fekete színű előlap körül egy króm csík fut körbe, szerintem ez lesz az első, ami karcos lesz a gépen. A hátlap alsó ötöde szintén fekete színű, jó minőségű műanyagból van, a többi rész szürke, fém. Szubjektív véleményem, hogy design szempontjából jobb lett volna, ha az egész hátlap egységes színű (szürke), de így sem panaszkodhatunk. A bal felső sarokban bújuk meg az aprócska kamera, kicsit lejjebb hatalmas Apple logó díszeleg, lentről pedig nem hiányozhat az iPhone felirat. A logónál örvendetes, hogy más technológiával készült, mint a nano-kon található, könnyen karcolódó almácska.

Felül van a 3,5 mm-es jack kimenet, valamint a gépet standby módba tevő gomb. Balra hangerőszabályzók és némító pöcök, alul az adatkábel csatlakozója, mellette mindkét oldalon lyukacsos részek, a baloldali a kihangosító hangszórója, a jobboldali dísz, pontosabban valószínűleg a mikrofont rejti. Jobboldalt nincs semmi.

Hirdetés

Rögtön pár megjegyzés: a fülhallgató kimenet bár szabványos 3,5 mm-es, nagyon mélyen ül, úgyhogy kizárólag az Apple féle fülessel lehet használni, más füleseket a vastagabb műanyag rész miatt egyszerűen nem lehet beledugni. Próbáltam Sennheiser MX400-al, HD-555-el, Sony Ericsson Walkman fülessel, semelyik nem volt jó. Az oldalsó gombok nagyon el lettek találva, a fenti csúszkással bármikor le lehet némítani a telefont, a hangerőszabályzókkal pedig lezárt állapotban is lehet hangosítani/halkítani a zenén.

Nem esett még szó a kivitelezésről. Ahogy azt sejteni lehet, az iPhone rendesen össze van rakva, sehol egy illesztési hézag, nem recseg, nagyon masszív benyomást kelt, ilyen telefon még nem volt. Ennek persze megvan az ára, de erről később. Fizikai méretei 115 x 61 x 11,6 mm, azaz meglehetősen vékony. Tömege 135 gramm, ám az iPhone abszolút nem hat nehéznek. Vékonysága miatt zsebben kiválóan elfér. Fogása szintén kellemes, bár izzadt tenyérrel könnyen kicsúszhat az ember kezéből.

Menü, programok

A készülék operációs rendszere Mac OS X, sokak szerint annak butított változata, de ez szerintem lényegtelen. A processzor ARM típusú, sebességéről nincs hivatalos információ, állítólag 600 MHz körül fut. A RAM mérete szintén ismeretlen, a tárhely mérete viszont a készülék típusától függően 4 vagy 8 GB, bővítése nem lehetséges.

Gombokból a hangerőszabályzókat és a némítót leszámítva kettő található: a fent lévő a bekapcsológomb, amit megnyomva hold állásba lehet rakni a gépet, az előlapival pedig bármelyik menüpontból visszatérhetünk a főmenübe. Lezárt állapotban a kijelzőn nincs semmi, de a telefonos rész természetesen ilyenkor is él, azaz bárki hívhat minket. A menübe való visszatéréshez először meg kell nyomni az említett két gomb valamelyikét, majd a képernyőn odébbhúzni a Steve Jobs által kedvelt szoftveres csúszkát.

">

A főmenü 16 ikonból áll, ezekből 4 a képernyő alján, elkülönítve kapott helyet. Ezek rejtik a leggyakrabban használt funkciókat: a Phone-al érhetjük el a tárcsázó képernyőt, a névlistát, a hangpostát, a közelmúltban tárcsázott embereket, valamint a leggyakrabban használt (kedvenc) személyekből létrehozott listát.

A Mail az e-mailjeinkhez vezet - ezzel a résszel sem voltam maradéktalanul elégedett. Maga a program kicsit lassú, legalábbis a gép többi részéhez mérve (bár egy WM alapú gépnél sokkal gyorsabb). A POP3 kezelés viszont nagyon gyenge: az iPhone-on elolvasott levelek szinkronizálás után olvasatlanként lesznek jelölve az asztali PC-n/szerveren, az iPhone-ról küldöttek pedig nem kerülnek tárolásra. A junk maileket kizárólag szerveroldalon lehet kiszűrni, nincs BCC, nem lehet több mailt kijelölni (mondjuk ahhoz, hogy olvasottá tegyük őket), nincs kuka ürítése funkció, nem lehet piszkozatba menteni, nincs helyesírás-ellenőrzés, a szerverről pedig csak a legutolsó 200 levelet lehet letölteni. Ezek szerencsére szoftveres problémák, remélhetőleg egy szoftver frissítéssel ki lesznek küszöbölve.

">

A Safari a webböngésző program, róla később, csak úgy, mint az iPod gombbal elérhető zene és filmlejátszóról. A fenti programok között a következőket találjuk: SMS-ek, naptár, képnézegető, fényképező, YouTube, tőzsdei program, GoogleEarth alapú térképnézegető, időjárás előrejelző, óra, számológép, jegyzetek, beállítások.

">

Nézzünk párat részletesebben. A naptár teljesen jó, az eseményeket szinkronizálja a gépről, átlátható, bár heti nézete nincs. A tőzsdei programban nem különösebben merültem el, ahogy a GoogleEarth-ben sem, ami nálam lassú volt, de az XMS-ben (Apple router + 20 Mbps internet) elég jól futott. Az időjárás előrejelző jó, 7 várost tárolhatunk benne, egy hétre előre jelez, viszont csak nappali/éjszakai hőmérsékletet ír, reggelit/estit nem. Az óra alatt van a világóra, az ébresztő, a stopper, valamint az időzítő. A számológép nagyon primitív (bár hívhatjuk alapfunkciósnak is), a jegyzettömb korrekt. A beállítások alatt található kapcsolható be a WiFi, továbbá itt lehet pl. állítani a fényerőn, vagy csengőhangot kiválasztani. Utóbbi nélkül nem is mehetek el szó nélkül: új csengőhangok letöltésére nincs lehetőség, még a zenéket sem állíthatjuk be. Gyáriakból kicsit több, mint két tucat van, midik, ahogy Bek fogalmazott: ezek SMS hangok.

András hívta fel a figyelmünket arra, hogy a törlésnél még olyan apróságokra is figyeltek a tervezők a grafikánál, aminek semmiféle funkcionális haszna nincs, de növeli a felhasználói élményt. A kép/üzenet/jegyzet kicsit összegyűrődve lecsusszan a lent található szemetesbe, amelynek kinyílik ilyenkor a teteje, majd becsukódik és a kicsi kuka ezek után megremeg. Ez az egyik videón is látható.

Kezelhetőség, szövegbevitel

Egyértelműen a kezelhetőség az, amiben újat hoz az iPhone. Érintőkijelzős gépből annyi van, mint égen a csillag, viszont az iPhone az első, amit nem stylusos, hanem ujjal való nyomkorászásra optimalizáltak. Akármilyen hihetetlen, de ez nem a multi-touch rendszer előnye, egyszerűen annak köszönhető, hogy a képernyő a nagy felületen történő nyomást érzékeli. Ennek eredményeként stylussal, körömmel való nyomkodásra nem is reagál, csak az ujjbegyet szereti.

A multi-touch egy jó dolog, sok lehetőség van még benne, az iPhone viszont egyetlen egy részen használja ki, zoomoláskor. Azt pedig két helyen tudunk, a képnézegetőben és a webböngészőben. Tényleg jópofa, hogy két ujjal lehet kicsinyíteni/nagyítani, de forradalminak nem nevezném, simán lehetne helyette egy csúszka is.

Íme egy videó a gép kezelhetőségéről, alapfunkcióiról:


Alapfunkciók, kicsit csúszó hanggal (IndaVideo)

Ahogy az a videón is látszik, a rendszer sebességével nincsenek problémák, gyors, mint a villám. Az igazán megdöbbentő viszont az, hogy az összes task egyszerre fut, nincs task manager, nincs alt+tab, minden fut, és mégis minden villámgyorsan elérhető az előlapi gombnak köszönhetően. Az animációk szemet gyönyörködtetők, majdnem minden jó helyen van, a görgető rutin látványos és kényelmes, továbbá a kezelhetőséget mindenféle finomságok könnyítik meg, nem is értem, hogy idáig ezek miért nem jutottak eszébe senkinek.

A szövegbevitel viszont necces. Akármit mond Steve Jobs, a billentyűzetet érintőkijelzővel nem lehet kiváltani, az iPhone sem tudja. Tény, hogy ez a szoftveres billentyűzet sokkal kényelmesebben használható, mint a Windows Mobile alapú eszközökben található, de ez szükségszerű is, mivel ez az egyetlen módja a szövegbevitelnek, kézírásfelismerés nincs. Ahogy ékezetes karakterek sem, érdekel, hogy ezt a németországi premierre hogyan fogja megoldani a cég. A bevitelt több szoftveres finomság könnyíti, van automatikus szókiegészítés (természetesen csak angol nyelvű), részben az elütéseket is képes korrigálni a rendszer: ha például a pizza szó első két betűjét félrenyomjuk, és ouzza-t írunk be, a gép rájön, hogy ilyen szó nincs, és magától átírja pizzára. Hasonló finomság, hogy a szavaknál a gép kitalálja, hogy mi lehet az utolsó betű, annak megnyomása előtt "kiterjeszti" az érzékelési tartományt, azaz hiába nyomunk félre, a helyes szó lesz leírva.

Kellemes funkció, hogy a fent említett prediktív öntanuló is, tehát a már általunk beírt szavakat megjegyzi. Szerintem a szövegbevitel a lehetőségekhez képest rendben van, félreütés természetesen előfordul. Hasznos, hogy a vízszintes helyzetben levő képernyő ilyen irányú virtuális gombsort rajzol fel, így picivel könnyebb a helyzet. Közel sem tökéletes, de az LG Prada kábé elmegy a sunyiba a saját béna módszerével, ehhez képest az lópikula.

Adatkommunikáció, böngésző

Adatkommunikáció terén nem túl erős a gép. A GSM-modul négysávos (850/900/1800/1900 MHz), van GPRS és EDGE, 3G viszont nincs. Ez az európai premierre többek szerint módosulni fog, ám erről hivatalos információ egyelőre szintén nincs. Van viszont 802.11 b/g szabványú WiFi, melynek vételi erőssége kiemelkedő. Hálózatokat szintén nagyon gyorsan talál, a csatlakozás is csak pár pillanat, viszont párszor előfordult, hogy a WiFi bekapcsolása után 10-20 másodpercnyi filozófálás után sem talált hálózatot, holott vagy 10 is volt a környéken. Ilyenkor a WiFi ki-be kapcsolása segített a helyzeten.

A Bluetooth 2.0-s, per pillanat nem sok mindenre használható, mivel az A2DP-t (sztereó hangátvitel) nem támogatja, fájlt küldeni/fogadni pedig szintén nem lehet vele. Bek kollégámmal azért megpróbáltuk: az iPhone észre sem vette a Sony Ericsson W850i-jét, az látta az iPhone-t, viszont semmit nem tudott vele kezdeni.

Íme egy videó a Safari böngésző, valamint a YouTube használatáról.

Ahogy az videón is látszik, a Safari nagyon kényelmesen használható. Okos dolog, hogy dupla "kattintásra" a szoftver ráközelít a kívánt részre, a fókuszban lévő résznél a betűtípus is nagyobb lesz. Pop-up blocker található benne, erre manapság sajnos szükség is van. Sajnos hibátlannak viszont ez sem hibátlan: a YouTube-os videókat a Safari nem jeleníti meg, a Mobilarénás tesztben csak egy kék legokocka van a helyén, rajta egy kérdőjellel - az én fejem felett is az volt, amikor ezt megláttam. Pár weblapon a legördülő menük szintén nem jönnek elő. Idegesítő továbbá, hogy nem lehet zoomolni, miközben töltődik a lap, sőt, ilyenkor az egész böngésző elképesztően belassul.

Éppen a fentiek miatt van egy külön YouTube menüpont, amely olyan felületben mutatja a népszerű videomegosztó oldal tartalmát, amit az iPhone is meg tud jeleníteni. De weboldalakba beágyazott flash cuccokkal nem tud mit kezdeni. A böngészés - számomra - ezzel együtt nagy élmény volt. A dolog kulcsa, hogy az ember kábé 2 perc alatt ráérez arra, hogy hogyan és miképp lehet kattintani linkre, scrollozni fel-fe, illetve nagyítani, aztán már csak az élmény miatt is folyamatosan böngetni óhajt, mert eszeveszett nagy érzés, hogy egy animáló internet van a kezében.

Zene, film

Steve Jobs a gép bemutatóján azt mondta, hogy ez az eddigi legjobb iPod. Ebből sejteni lehet, hogy a gép multimédiás képességei igen fejlettek.

A multimédiás részt a már említett iPod gombbal lehet elérni. Itt találhatók a zenék és a filmek is, a felépítésbe nem szeretnék belemenni, mivel az alant található videón kiválóan látszik minden. A legnagyobb durranás a cover-flow nevű nézet, amit úgy érhetünk el, hogy zenelejátszásnál vízszintesbe forgatjuk a gépet.

Az iPhone-ban ugyanis érzékelők is helyet kaptak, szám szerint három: a fényérzékelő a mért fényhez mérten állítja a háttérvilágítás erősségét (kikapcsolható), ez a telefonhangszóró mellett, rejtve található. Itt van egy távolság-érzékelő is, ez elvileg leveszi a kihangosítást, ha a fülünkhoz emeljük a kütyüt (a Nokia 7650-ben ezek már megtalálhatók voltak). A harmadik érzékeli, hogy hogyan tartjuk a gépet (giroszkóp), aminek függvényében forgatja el a kijelzőt. Ez szintén nem újdonság, a Canon kompakt fényképezőgépeiben már régóta megtalálható, de azért jó móka, még ha néha nem is működik tökéletesen. (Az a dolog trükkje, hogy a földhöz képest függelegesen kell forgatni, mert az érzékelők erre gerjednek. Ha kicsit döntve van már a gép, akkor nem mindig akarja az igazságot. - Bog) Visszatérve a cower flowra: nagyon látványos, 50 album felett viszont nem biztos, hogy ez a legkényelmesebben használható nézet.

Fülesből csak a gyárit lehet használni, mivel más vezetékes fülest nem tudunk rákötni a gépre, A2DP pedig nincs. Már régóta iPod tulajdonos vagyok, volt első és második generációs fülessel ellátott gépem is, ezek minősége erős közepes. Az iPhone-hoz egy második generációs, mikrofonnal kiegészített fülhallgató (azaz headset) jár, kényelmes viselet, nem aszimmetrikus kialakítású, de ami a legfontosabb, hogy nagyon jól szól, jobban, mint az iPodomé, amit megdöbbenéssel és örömmel konstatáltam. A kihangosító viszont gyenge közepes minőségű (bár az iPodok után az is csoda, hogy egyáltalán van), 60 százalékos hangerő fölött a mélyek recsegnek, a maximális hangerő is elég halk. FM rádió nincs az eszközben, szomorú.


Multimédiás képességek

A filmlejátszó kettős érzélmeket váltott ki belőlem. A képminőség gyönyörű, az iPhone simán vetélytársa a hordozható DVD lejátszóknak. A fájltámogatással kapcsolatban viszont van némi gond: csak a H.264-et, valamint az MPEG4-et támogatja, nincs se DivX, se WMV, sőt, még MOV sem, pedig az Apple szabvány. Utóbbiakat az iTunes képes átkonvertálni, viszont nagyon lassan, a 3000+-os Bartonomon a 3 perces Transformers trailer átalakítása nagyjából 40 percet vett igénybe. Persze ez csak nálunk gond, az Egyesült Államokban meg lehet venni a filmeket az iTunes-ról, úgy minden tökéletes. Mókás dolog, hogy a filmek végén a gép felajánlja, hogy szabad hely felszabadítása végett törli azt - elképzelésem sincs, hogy mondjuk a vonaton mi szükségem lenne hirtelen x megabájt helyre, amikor iTunes híján úgysem tudok mit a helyére másolni. Idegesítő, hogy ez a funkció sem kikapcsolható.

Fényképező, akkumulátor, összegzés

A fényképező 2 megapixeles, fixfókuszos, működését nem segíti mobilfény. Fényképezéskor látványos animáció látható, a beállítási lehetőségek viszont teljesen hiányoznak, még fekete-fehér képek készítésére sincs lehetőség, pedig ezt a VGA kamerás gépek is tudják. Ami viszont még fájóbb, hogy mozgóképeket sem vehetünk vele, érdekes. A képminőség közepes, én többet vártam.

A képnézegető szoftver viszont marha jó. Gyors, látványos, lehet multi-touchozni zoomoláskor, tényleg teljesen rendben van. Az elkészített képeket egyébként nem az iTunes-al lehet a PC-re másolni, Windows alatt az iPhone digitális fényképezőgépként is megjelenik (USB Mass Storage mód), simán át lehet másolni a JPEG fájlokat. Ha egy fényképet e-mailhez csatolunk, a szoftver automatikusan lekicsinyíti 1024 x 768 pixelesre.

Úgy terveztem, hogy az akkumulátoros üzemidőt alaposan letesztelem, de ez sajnos nem jött össze, mivel a gép a tesztidőszak alatt folyamatos használatnak volt kitéve. Az biztos, hogy USB-n elég lassan töltődik, a sok nyomkodástól pedig szépen merül. A gyári adatokat nem érzem teljesen reálisnak, de a rend kedvéért álljanak itt: 8 óra beszélgetési / 250 óra készenléti / 6 óra böngészési / 7 óra videó- / 24 óra zenelejátszási időt mond az Apple. Véleményem szerint (részben saccolva) ezekből 20-30 (talán 40) százalékot levonva megkapjuk a valós értékeket, ami még mindig jónak számít. Az akku a felhasználó által nem cserélhető, ami azért problémás, mert az iPhone-t valószínűleg nem fél évre veszi az ember. Az akkumulátor cseréje 86 USD.

Összegzés: az iPhone egy bámulatba ejtő készülék. Mindenki oda volt tőle, a szoftver tényleg nagyon látványos, kényelmesen kezelhető. Mindenki hasraesett a cover flowtól, a két ujjas zoomolástól, a gyors működéstől. Véleményem szerint viszont csak utóbbi az, ami igazán számít, a többi részben mókusvakítás, simán meg lehet lenni nélkülük. Az apró felhasználóbarát finomságok viszont tényleg nagyon kellettek már egy készülékbe, ebből a szempontból jelenleg az iPhone az etalon, annak ellenére is, hogy pár helyen komoly hiányosságai vannak. Az MMS kezelés hiányáról és pár apróságról szándékosan nem írtam, azokkal kapcsolatban várjuk meg az európai premiert. Plecsni? Ha lenne Nagyon tetszett, akkor azt kapna. De mivel nincs, így Ajánlott lett, mert az iPhone többet érdemel egy sima Tetszettnél. Ha mindennapi használatra kellene választanom egy telefont, valószínűleg az iPhone-t választanám.

Összegzés Nr.2: az iPhone valami, ami más. Egy gyerek is elkezeli, a felhasználó interfész adja meg a készülék lényegét. Funkcionalitásában a kijelzőt lehetne kiemelni, minden mást már láttunk máshol - csak máshogy. Az Apple nem ragaszkodott a begyöpösödött berögződésekhez, totálisan újragondolták a telefont, teljes egészében. Ők így képzelik el, és nem járnak rossz úton. Akárkinek adtam a kezébe, egyből tudta, hogy mit nyomjon, hogyan nyomja. Én pedig nem izgattam magam: tudtam, hogy nem lehet elrontani. Nem tud olyat csinálni vele, amitől az lefagy, behal, átállítódik, összezuhan. Innentől csupán egy lépést kéne tenni: bővíteni a funkcionalitást, hogy azok a dolgok is benne legyenek, amelyek viszont fontosak. Ha ezt sikerül (talán az európai változatban?), akkor számomra létrejött az eddigi legtökéletesebb mobilkommunikációs eszköz, így azonban - ha más okok miatt is - de a kollegával egyetértésben magam is csak az Ajánlott plecsnit tenném rá. De ha lenne olyan, hogy Állat, akkor azt sütném ide.

Apple iPhone

Bocha feat. Bog

A készüléket az XMS Házimozi és Apple Centertől kaptuk tesztelésre, köszönjük!

Specifikáció

Apple iPhone
TechnológiaGSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz
Operációs rendszerMac OS X
Méret115 x 61 x 11,6 mm
Tömeg135 gramm
Kijelző3,5 hüvelyk átlójú, 320 x 480 pixel felbontású, multi-touch rendszerű érintőkijelző
Belső memória/bővíthetőség4/8 GB / nem bővíthető
WiFi802.11b/g szabványú
Infra/Bluetoothnincs/2.0 (korlátozott funkcionalitás, nincs A2DP)
GPS vevőnincs
Audio3,5 mm-es jack kimenet, monó hangszóró, mikrofon
Fényképező2 megapixeles, fixfókuszos (videórögzítés nincs)
Akkumulátorismeretlen kapacitású, nem cserélhető
Üzemidő8 óra beszélgetési / 250 óra készenléti / 6 óra internet /
7 óra videó- / 24 óra zenelejátszás
Támogatott audio formátumokAAC, Protected AAC, MP3, MP3 VBR, Audible, Apple Lossless, AIFF, WAV
Támogatott video formátumokH.264, MPEG4
  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt