Altina A800 - A Janus-arcú szépség

Belső

Az Altina A800-at a nagy öreg 2440-es Samsung processzor hajtja, 400 Mhz-en, az operációs rendszer pedig a Microsoft CE NET 4.2 Core, amely szintén nem mai darab, 2003 februárja óta eltelt már néhány év. Mindez persze nem kell, hogy bármilyen problémát okozzon, számos egyéb eszköz használja ezeket az alapokat gond nélkül, többek között a Mio jónéhány navija, meg az előző tesztből megismert Tibo is. Ennek ellenére az A800 sebessége nagyon nem győzött meg. A kijelző megérintése után sokszor 1-1,5 másodperc telik el, mire jelét adja, hogy észrevette, mit szeretnénk, sőt sokszor nem is sikerült elsőre "megnyomnom" az általam kívánt gombot. Olyan is többször volt, hogy azt hittem, nem találtam el a megfelelő gombot, mivel semmi sem történt, mégegyszer megnyomtam. A cucc pedig mindkét lenyomást végrehajtotta. Nem tudom, mi volt a gyenge láncszem, az elején azt hittem, hogy én, de a használat során kénytelen voltam tudomásul venni, hogy nem ez az egyetlen problémám vele.

Altina A800

Pedig olyan szép. A kijelző 480x272 pixel felbontású 65 ezer színt megjeleníteni képes, átlagos fényerejű egység, a látható mérete 95,7x54,23 mm, ebből az következik, hogy egy pixel 0,1994 mm-t tesz ki. Rajzolata ennek következtében szép, napfényben olvashatósága csak átlagos. A készüléken iGO klón fut, mivel ezt már számos alkalommal kiveséztük, erre nem térnék ki, legyen elég annyi, hogy a dolgát rendben végezte - volna, ha nem szenvedne a készülék alapvető tervezési hibákban. Amikor az ember nagyjából 70 ezer Forintért egy teljes Európa térképet tartalmazó, szélesvásznú navit kap, akkor azt gondolhatja, ezért a pénzért tisztességes gépet kap. Valószínűleg ezt is szerették volna a gyártó műhelyében, a projekt azonban csúnyán zátonyra futott. Az egyes részek tervezőcsapatai ugyanis elfelejtettek egymással beszélni. Így eshetett meg, hogy például elfelejtettek silót tervezni a házra, így a hozzá adott stylust maximum befőttesgumival lehet a házhoz rögzíteni. Persze nem lesz rá túl sokszor szükségünk, de akkor is. Henteseknek viszont ideális, ők úgyis hozzászoktak a ceruza fülük mögé pakolásához. Az iGO rászabásánál is rontottak. A programon belül a hangerőszabályzó sáv szépen működik ugyan, csak a parancs nem jut el a vasig, a hangerő mit sem változik. Ezt tetézi, hogy a hardveres hangerőgombokat fordítva kötötték be, a halkításra (mínusz gomb) hangosodik, míg a hangosításra halkul. Nem, nem rakták bele véletlenül fordítva, logikusan felfelé van a plusz, lefelé a mínusz. És ezzel még nincs vége. A gép a műholdakat megtalálva folyamatosan 9 óra mínuszban gondolja az időt. Ez a PST (Pacific Standard Time), Oregon, Nevada és Kalifornia található ebben a zónában. Kaliforniában például én is szívesen lennék található, de ez viszonylag ritkán fordul elő, ráadásul ott semmire sem mennék az Európa térképemmel.

Altina A800

Mindennek az a következménye, hogy a navi folyamatosan rossz idő szerint jár. Ez még nem lenne baj, de az iGO is ezen idő szerint dönti el, nappali, vagy éjszakai üzemmódot válasszon, így szembesültem azzal a ténnyel, hogy a csodálatos éjszakai színek nappal láthatatlanok az Altina kijelzőjén. Sebaj, előkaptam a stylust (a PDA-ból, mert az Altinán ugye nincs hova tenni), és lereseteltem. Siker! Nappal lett. Öt percig. Ezek után hiába állítottam át a PNA óráját kézzel, hiába kapcsoltam ki az automata időszinkront, hiába kapcsoltam ki az éjszakai színek használatát, masszívan éjszakai módban maradt. Minden funkciója működött, csak éppen nem tudtam nappalt varázsolni. Olyan ez, mint a csinibaba a diszkóban. Jól néz ki, meg minden, de amikor megszólal, inkább menekülnél. Kiábrándító.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés