Allview X4 Soul Vision - ki mint vetít, úgy arat

Elvileg akár 200 hüvelykes felületet is be tud világítani az Allview phablet tetején lévő aprócska projektor, de a valóság mást mutat. Mire elég egy farzsebbe csúsztatható vetítőgép?

Bevezető, külső

Nyolcmagos MediaTek rendszerchip, Full HD kijelző, 3/32 GB-os belső tároló, sztenderd 13 megapixeles kamera és 4000 mAh kapacitású akkumulátor. Ezt a konfigurációt rengeteg kínai gyártó kínálja akár 120-150 eurós okostelefonba csomagolva, mai tesztünk alanya azonban ezek mellett a paraméterek mellett kerül ennél jóval többe, 400 euróba, itthon nagyságrendileg 130 000 forintba. A tekintélyes összegért pedig egy nagy extrával többet kínál azoknál: a tetején lévő 720p lézerprojektor elvileg akár 200"-os képet is meg tud jeleníteni. Ebből már talán egyértelmű, hogy ennél a modellnél a vetítési minőségen áll vagy bukik minden.

Alig bumfordibb, mint egy hagyományos phablet...
Alig bumfordibb, mint egy hagyományos phablet... [+]

Aki a beépített projektor kapcsán hatalmas hűtőrácsokat, zajos ventilátort és óriási lencsét vizionál, az valószínűleg meglepődik majd azon, hogy az Allview mobilja alig nagyobb és vastagabb, mint bármilyen phablet, még a 200 grammos tömeg is elfogadható kompromisszum. A 16:9-es képarány és az alul-felül masszív káva ma már múltidézőnek tűnik, vigasztaljon mindenkit, hogy kiváló az összeszerelési minőség, a fém és üveg kombinációjából álló anyaghasználat szintén remek, a formája pedig ergonomikus, egyedül a hátlapi ujjlenyomat-olvasó van kicsit alacsonyan.

...nem is sokkal vastagabb, mint egy Galaxy Note8
...nem is sokkal vastagabb, mint egy Galaxy Note8 [+]

Jelentős a kamerapúp, így asztalon nem kicsit billeg a kütyü. Alulra került a microUSB csatlakozó, a 3,5 milliméteres jack és a mono hangszóró, felül értelemszerűen a kivetítő kapott helyet. Bal doldalról húzhatjuk ki a műanyag keretű SIM-fiókot, ahova egy microSIM-et és egy nanoSIM-et vagy microSD-t helyezhetünk el. Jobb oldalra jutott minden nyomógomb, nem nehéz összekeverni ezeket, hiszen szeparáltak a hangerőszabályzók, méretük megegyezik, felületük alig tér el, sötétben tapogatózáshoz kelleni fog némi rutin.

Nem nehéz kitalálni, hogy melyik funkcióval akarják eladni
Nem nehéz kitalálni, hogy melyik funkcióval akarják eladni [+]

Bőséges a tartozékkínálat, a méretes dobozban van átlátszó, műanyag tok, kijelzővédő fólia, in-ear headset különböző méretű szilikon gumiharangokkal, továbbá microUSB kábel, hagyományos töltőfej és végül, de nem utolsó sorban egy műanyag támaszték a projektoros használathoz.

Kijelző, projektor

72%-os kijelző/előlap aránnyal büszkélkedhet a mobil, 5,5 hüvelykes az 1080 x 1920 pixeles panel. Ennél egyébként látszólag rosszabb a helyzet, értelemszerűen az alsó pixelsorokat elfoglaló navigációs gombok teszik az illúziót, szerencsére elrejthető a sáv. Az IPS kijelző az összes teszten jól teljesített, egységes és erős a háttérvilágítása, közel van semlegeshez a kalibrációja, átlagon felüli a kontrasztarány és a többpontos érintésérzékelés is kiválóan működik. A MediaTek-alapú eszközökből ismert MiraVision segítségével kalibrálhatjuk a megjelenítést, de a minimális fényerő sajnos sehogy sem lesz alacsonyabb, vaksötétben túlzó a kijelző fénye.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Allview X4 Soul Vision Sony Xperia XA1 Motorola Moto G5 Samsung Galaxy A5 (2017)
Képátló 5,5 hüvelyk 5 hüvelyk 5 hüvelyk 5,2 hüvelyk
Felbontás 1080 x 1920 720 x 1280 1080 x 1920 1080 x 1920
Technológia IPS LCD IPS LCD IPS LCD Super AMOLED
Fehér fényerő 488 nit 549 nit 503 nit 349 / 695 nit
Fehér fényerő (min.) 15,1 nit 8,2 nit 6,4 nit 2,0 nit
Fekete fényerő 0,33 nit 0,48 nit 0,34 nit 0 nit
Kontrasztarány 1479:1 1144:1 1481:1 végtelen
Színhőmérséklet 7150 K + kézi 6715 K + kézi 7022 K 7807 / 6834 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

Az előlap felső részén nem csak a jól megszokott hangszóró, másodlagos kamera, valamint fény-és távolságérzékelő szenzorok csücsülnek, hanem ide került egy színes led is, ami természetesen az értesítésnek megfelelő árnyalattal adja a felhasználó tudtára, miről maradt épp le. Az alsó káva teljesen kihasználatlan maradt. A lényeg viszont természetesen az eszköz tetején látható projektorban keresendő.

Értesítési függönyből is aktiválható a kivetítés
Értesítési függönyből is aktiválható a kivetítés [+]

A mobil tetején lévő DLP projektor 720 x 1280 pixeles, természetesen fektetett képnél értendő a maximális felbontás. Egy az egyben tükrözi a telefon által megjelenített képet, kezelni is az érintőkijelzőn keresztül tudjuk, ez persze néha macerás, hiszen a mobillal szembe vetítünk, de oldalról kell kezelnünk, mivel a megjelenített kép az esetek 99%-ában fektetett: ez okozza a 90 fokos képzavart, ha játszunk vagy videót nézünk. Dokumentumkezeléshez pont jó, olyankor állóképet vetít maga elé. Elvileg 20 hüvelyktől 200-ig tud vetíteni, viszont sem fókuszgyűrű, sem pedig autofókusz nincs, a fix beállítás nagyjából 70 colnál, azaz 178 centinél tűnik a legjobbnak.

Az előbb említett mérethez még épp elég a projektor maximális fényereje, akár csak közepesen lesötétített helyiségben is. Vaksötétben nagyjából 120-130 colig marad használható tartományon belül a vetítés, ekkor már nagyon távol kell lenni a felülettől és tényleg nem lehet zavaró fény a közelben, ez a tökéletesen ideális helyzet jó eséllyel nem sokszor áll majd elő. Kisebb felületeken, 20-50 colon tényleg kiváló a fénymennyiség, a fókuszpont már kevésbé.

A képen körülbelül 230 centis (90") képátló látható. A 200"-t nem érdemes elhinni
A képen körülbelül 230 centis (90") képátló látható. A 200"-t nem érdemes elhinni [+]

Beállítási lehetőségek szempontjából visszafogottak a lehetőségek, babrálhatunk a fényerővel, ki- és bekapcsolhatjuk az automatikus trapézoid-beállítást, csatlakoztathatunk USB OTG-n vagy Bluetooth segítségével egeret, ha prezentációt szeretnénk mutogatni és léptetni. Akkumulátoridő szempontjából körülbelül 2-3 órás vetítések oldhatók meg töltés nélkül, egy ilyen periódus után még komolyabb melegedést sem lehetett érezni a készülékházon.

Hardver, szoftverezettség

Egyértelmű, hogy nem az árkategória legerősebb hardvere teljesít az X4 Soul Vision belsejében, a MediaTek egyik belépő szintű nyolcmagosa, az MT6750T kapott benne helyet. A 28 nanométeres gyártástechnológia nem túl friss, a Cortex-A53 processzor 1,5, illetve 1,0 GHz-es maximummal dolgozik az erősebb és gyengébb négymagos klasztertől függően, illetve van még egy Mali-T860 MP2-es IGP, ami legfeljebb 520 MHz-en ketyeg. Ez a hardver pedig ehhez a kijelzőhöz egyszerűen kevés. Komolyabb grafikai feladatoknál villámgyorsan fogunk döccenésekbe és egyéb problémákba ütközni, de már a menürendszerben is találkozhatunk akadozásokkal. Cserébe a melegedés visszafogott, a 3 GB RAM szinte mindenre elég, és a 32 GB-ból maradó körülbelül 22 GB-nyi tárolóhelynél sem kell feltétlenül több. Akinek pedig igen, az a dual SIM feláldozásával bővíthet.

Ennyivel kimerülnek a projektor beállításai Ennyivel kimerülnek a projektor beállításai
Ennyivel kimerülnek a projektor beállításai [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Allview X4 Soul Vision Samsung Galaxy A5 (2017) Huawei P9 Lite (2017) Motorola Moto G5
Rendszerchip MediaTek MT6750T Exynos 7880 Kirin 655 Snapdragon 430
AnTuTu Benchmark 6.x 43181 pont 61054 pont 57656 pont 45552 pont
Vellamo Browser 2284 pont 3480 pont 3587 pont 1859 pont
Vellamo Metal 1083 pont 1324 pont 1053 pont 1377 pont
Geekbench 4 (single / multi) 610 / 2554 pont 770 / 3963 pont 782 / 3256 pont 608 / 2471 pont
GFXBench Manhattan onscreen 7,3 fps 15 fps 8,5 fps 7,5 fps
GFXBench Manhattan offscreen 6,8 fps 15 fps 7,9 fps 7,1 fps
GFXBench T-Rex onscreen 17 fps 33 fps 19 fps 14 fps
GFXBench T-Rex offscreen 16 fps 30 fps 18 fps 16 fps

A harmatos teljesítményt az ehhez kapcsolódó tesztek is megmutatták, de nagyon elszomorodni ezektől függetlenül nem kell, az általános rendszersebesség az esetek többségében jó, kivéve egy-két alkalmazást, ahol vállalhatatlan akadozás kezdődik. Akinek szüksége van a vetítésre, szinte biztosan megbékél majd a nyers erő hiányával, akinek pedig nincs, az nyilvánvalóan nem ezt a készüléket fogja választani. Az Android 7.0 Nougat operációs rendszeren egy Allview-féle kezdőoldal és néhány extra alkalmazás kapott helyet, fölösleges vagy zavaró szoftver nem rontja el a használatot.

Nincs sok érdekesség menürendszer szempontjából Nincs sok érdekesség menürendszer szempontjából
Nincs sok érdekesség menürendszer szempontjából [+]

A hagyományos, le-fel görgethető alkalmazásmenüvel ellátott felület kezdőoldalaira, szokásos módon dobálhatjuk ki legfontosabb parancsikonjainkat, widgeteinket, de külön oldal jár a projektornak, ahol a korábban már említett beállításokat érhetjük el azon felül, hogy ki- és bekapcsolhatjuk a vetítést. Ez utóbbit egyébként a legfelső sávból lehúzható értesítési függönyből is megtehetjük, az érintés után várjunk néhány másodpercet a csodára. Variálható az alsó sáv elrendezése, vagy bal oldalt van a visszalépés és jobb oldalt az alkalmazásváltó, vagy fordítva. A kezdőoldalra juttató, kör alakú gomb fix helyen ücsörög, az alsó sor közepén.


[+]

Komplett Google- és Microsoft-szoftvercsomag jutott a rendszerbe, ez utóbbi értelemszerűen remekül jön, ha kivetítésre kerül sor. Az Allview Selfcare szoftver állítólag a telefon kézikönyvét váltja ki, de lényegében csak egy beépített reklám a cég többi termékének, noha tényleg letölthetjük vele a használati utasítást, hiszen a készülékek termékoldalára dob, ahonnan ezt megtehetjük. Ugyanezt persze akár böngészőből is megcsinálhatnánk, akkor máris nem foglalná a helyet. Van egy antivírus szoftver, a Bitdefender, a Frissítés OTA alkalmazás egyértelmű, akárcsak a telefonkezelő, ami jól ismert módon memóriát és tárhelyet tisztít, illetve az alkalmazások hálózati hozzáféréseit babrálhatjuk vele és az alkalmazásainkat külön-külön lezárhatjuk segítségével.

Alapvető gesztusvezérlés is van Alapvető gesztusvezérlés is van
Alapvető gesztusvezérlés is van [+]

Napi használat közben bizonyára feltűnő lesz egy-két masszív félrefogalmazás, teljesen magyartalan kifejezések és mondatok, a legtöbbet szinte biztosan csak automata fordító látta, erre más megfejtés nincs, felül kell rajta emelkedni. A legtöbb szoftver egyébként a Material Design stílusú, szinte minden androidos mobilból ismert, ilyen a tárcsázó, a telefonkönyv, az üzenetkezelő, a naptár, a fájlkezelő és az óra is.

Kamera, video, audio

A hátlapon lévő, hatalmas kamerapúp alapján bármennyire jó lehetne a hátlapi, 13 megapixeles egység, ám a valóságban ez egyáltalán nem egy kameramobil. PDAF-rendszer természetesen van, és bár semmilyen camera 2 api-s szolgáltatás nem elérhető, a gyári szoftver elég bőséges. Aki a manuális beállításokban hisz, az kézi fehéregyensúlyt, expozíció-korrekciót, érzékenységet és fókuszt állíthat, de van RAW-mód, HDR, színeffekt-felhozatal és néhány egyéb séma is (pl. éjszakai, buli, színház, tengerpart, stb.). Vaku elöl és hátul is van, közepes fényerővel, illetve nem maradt el az önkioldó, a hangerőgombra történő exponálás, videóknál pedig a digitális képstabilizálás.

Hatalmas a kamerasziget
Hatalmas a kamerasziget [+]

Sajnos nem igazán jók a képek, alacsony a dinamikatartomány, nem túl minőségi a lencserajzolat, az automatika pedig a fehéregyensúly és a zajmentesítés oldaláról is hagy kívánnivalót maga után. A részletesség hiánya olykor nagyon zavaró, máshol inkább a gyenge vonalélesség tűnik fel. A HDR sokszor tud kompenzálni a dinamikán, de feldolgozása sok időt vesz igénybe, és tovább erősítheti a képek fátyolosságát. A fókuszálás pontosan és gyorsan megtörténik akár éjszaka is, gyenge fényviszonyok között azonban a fent említett hibák még feltűnőbbek.


[+]

8 megapixeles, fixfókuszos a szelfikamera, segédfény is társul mellé, vakító fényerővel, illetve egy pofonegyszerű arcszépítő móddal. A videók Full HD felbontásúak, 30 fps maximummal és sztereó hanggal. Nincs lassított vagy time-lapse funkció, a minőség pedig legfeljebb néhány hangulatfelvétel elkészítése erejéig tűnik megfelelőnek.


[+]

Ami a visszajátszást illeti, minden szoftver a gyári Android rendszerből jön. Filmeket legfeljebb Full HD-ban játszhatunk le, de ha nem kijelzőn néznénk, hanem a projektort használnánk, akkor érdemes 720p-be konvertálni a zökkenőmentes lejátszáshoz. Audio terén a Play Zene áll rendelkezésünkre a legegyszerűbb AOSP-equalizerrel, illetve van FM-rádió, ami RDS-képes, és rögzíteni tudja az elhangzottakat, 3gp fájlokat készít.


[+]

3,5 milliméteres jack csatlakozón keresztül egy átlagos, egész biztosan az alaplapi audioegység felől érkező, de összességében korrekt minőségű hangzásvilág tárul elénk, és bár az erősítő nem túl combos, az Allview külön feltünteti a termékoldalán, hogy csak kisebb impedanciájú hangkeltőkkel ajánlott használni. Az alul lévő hangszóró sajnos nagyon gyenge minőségű, nem túl hangos, de mégis képes torzítani, mélyei pedig gyakorlatilag nincsenek. Filmezéshez mindenképpen érdemes lesz egy külső hangforrást bevetni.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Dual SIM-es az eszköz, de a nanoSIM-et és a microSIM-et csak akkor használhatjuk egyszerre, ha a microSD-bővítést nem érezzük szükségesnek. Minden hazai frekvenciasáv támogatott, a Cat.6-os LTE legfeljebb 300 Mbps letöltési és 50 Mbps feltöltési sebességet ígér, 3G-n 21,1/5,76 Mbps a maximum. A WiFi 802.11a/b/g/n szabványon kommunikál, 2,4 és 5 GHz-es hálózatokkal is működik, van Micracast Direct és HotSpot is. A beszélgetési hangminőséggel semelyik oldalról nem volt probléma, noha túl sok zajszűrést nem prezentált a készülék.


[+]

A navigációt GPS és GLONASS műholdak segítik a földi routerek és hálózatok adataival kiegészítve, és bár sem BeiDou, sem Galileo csoportot nem látott a telefon, offline is rendkívül gyorsan tudott pozicionálni. A Bluetooth 4.0-s verziószámú, van USB OTG, de nincs NFC és infraport. Adott a giroszkóp, valamint a gyorsulásmérő, viszont sem mágneses szenzor, sem pedig iránytű nincs, ez utóbbi nagyon megnehezíti a gyalogos navigációt.

Ezzel az optikával tud többet a többi okostelefonnál
Ezzel az optikával tud többet a többi okostelefonnál [+]

Értékelés: Allview X4 Soul Vision
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Sajnos rendkívül lassú a töltés, 3 óránál kevesebb várakozásra semmiképp ne számítson, aki lemerítette az eszközt, de teljes töltöttségig szeretne eljutni. Cserébe az üzemidő decens, 4000 mAh kapacitással bőven tudja kompenzálni azokat a hiányosságokat, amik az öregebb gyártástechnológiájú hardverből erednek. Kétórás filmet még gond nélkül végigvetíthetünk, ha csak átlagos okostelefonként használjuk a mindennapokban, akkor akár 5-6 órás kijelzőidők is kijönnek a második nap végére. Egy nap alatt is le lehet meríteni, de abba már jelentősebb mennyiségű navigálás, sok fotózás és telefonálás, valamint némi – természetesen nem túl hardverigényes – játék is könnyen belefér.

Az Allview X4 Soul Vision egy rendkívül szűk rétegnek szól. Akit a beépített projektor egyáltalán nem érdekel, nyilvánvalóan szinte csak jobb ár/érték arányú eszközöket talál 130 000 forintos költségkeretből, a felsorolást talán elkezdeni is fölösleges, de gondoljunk például a Samsung Galaxy S7-re, az LG G6-ra, a Honor 9-re vagy a Sony Xperia XA1 Ultrára. Ugyanakkor biztosan van egy olyan réteg, aki szívesen vásárolna kivetítős mobilt, csak abba a problémába fut, hogy alig talál a piacon. Egyedül a Moto Z-eszközökhöz lévő Insta-Share projektor érhető el itthon könnyedén, de az önmagában egy közel 100 000 forintos kiegészítő, ráadásul még meg kell venni hozzá a telefont, ami szintén alaphangon kerül majd ennyi pénzbe. Ráadásul annak a felbontása és a fényereje is kisebb, mint ennek, a mobilba építve. Ennek megfelelően kell átértékelni a gyenge hardvert és kamerát, a vaskos kávákat, a lassú töltést és a többi kompromisszumot.

szentkuti11

A cikk elkészítését a TelenorHipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Allview X4 Soul Vision
Allview X4 Soul Vision Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 153 x 75,6 x 10,3 milliméter
Tömeg 202 gramm
Színvariációk fekete/kék
SIM-foglalat nanoSIM + microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (400 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6750T
Processzor típusa 1,5 GHz-es, nyolcmagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T860 MP2
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 32 GB (kb. 22 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
IrDA / Bluetooth van / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, Direct
USB microUSB 2.0 (MTP)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van (GPS, Glonass, BeiDou)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 7.0 (Nougat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Allview Selfcare, Antivirus, Frissítés OTA, Kivetítő, PowerPoint, Telefonkezelő, VideoGameCenter
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, LED villanó, autofókusz
Másodlagos kamera 8 megapixel, fixfókusz
Videófelvétel 1080p@30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó telepíthető
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 4000 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, fény- és közelségszenzor, ujjlenyomat-olvasó

Előzmények

Hirdetés