Alcatel One Touch Evo7 - keretcsere

Bevezető, tartozékok

Kissé csalódottan tértünk haza az idei Mobile World Congress-ről, a nagy cégek sajnálatunkra igen visszafogottan adagolták az újdonságokat. A kicsikre viszont nem lehetett panasz, több esetben úgy éreztük, hogy néhányuk jóval komolyabban veszi a kiállítást a piacvezetőknél, ilyen volt többek között az Alcatel is. A gyártó szinte az összes létező szegmensben támad, a belépő- és középkategóriás kínálatot néhány, a felső kategóriában induló eszközzel kiegészítve. Láttuk a Full HD kijelzővel szerelt zászlóshajót, a jelenleg legvékonyabb droidot, a kapacitív tollal és 5 hüvelykes kijelzővel felvértezett Scribe családot és az egyik első Firefox-mobilt, plusz természetesen a kicsiket is kipróbáltuk. A telefonok csatatere mellett a táblagépek arénáját is ostromolja az Alcatel, a standon számos tabletet láthattunk, melyek közül az alapmodellt kaptuk meg most egy teszt erejéig.


[+]

Mai tesztalanyunk több szempontból is különleges. Egyrészt a termék hivatalos oldala szerint a One Touch Evo7 a világ első moduláris táblagépe, ami esetünkben egy külön is megvásárolható, a hátlap mögé építhető 3G-modult takar. Ez az állítás egyébként ebben a formában nem igaz, az Archos 80 G9 Turbo is hasonló megoldással operál a hálózati egységet tekintve; igaz, a francia versenyzőnél a keret nem cserélhető. Másrészt a piac egyik legolcsóbb szereplőjéről van szó, mely a magenta színű szolgáltatónál kártyás csomagban akár 53 ezer forintért is hazavihető. Persze kérdés, hogy a barátságos árcédula miatt milyen kompromisszumokat kell kötnünk; többek között ezt is megpróbáljuk megválaszolni cikkünk során.


[+]

A táblagép csomagolás nélkül, egymagában érkezett a szerkesztőségbe, így a tartozékok milyenségéről nem tudunk nyilatkozni. Nálunk a már említett 3G-modullal szerelt kivitel járt (ez az alábbi képen látható), maga az egység Qualcomm-gyártmányú, körülbelül 30 grammal növeli a táblagép tömegét. A masinához további kiegészítőket is be lehet szerezni, a flip cover egy mágneses előlapvédőt takar (mely kissé az Apple-féle smart coverre hajaz), a zip pouch és a leather pouch egy zipzárral felszerelt és egy bőr tokot jelöl. Néhány kiegészítő valószínűleg Magyarországon is kapható lesz, júliusi indulással.


[+]

Külső

Bár az Evo7 az alsó árkategóriában indul, a formaterven ez nem látszik, az Alcatel formatervezői korrekt munkát végeztek. Bár a borítás plasztikból van, az anyaghasználattal nincs gond, nincs meg az az olcsó tapintási érzés, mely oly' sok belépő szintű tablet esetén tapasztalható. Az eszköz érdekessége a cserélhető keretben rejlik, a hátlapot körbeölelő műanyagráma ugyanis lefejthető. Nálunk egy piros példány járt, mely mellé sötétkék és fekete keretet is be lehet majd szerezni. A 191 x 127 milliméteres méretek mellé 10,8 milliméteres vastagság társul, a tömeg 395 gramm, így az átlagnál könnyebb az Alcatel versenyzője. Az összeszerelési minőség felemás: a gombok nem lötyögnek, a cserélhető keret is stabilan van rögzítve, a hátlap közepét erősebben szorítva viszont elszíneződik a kijelző.


[+]

Az előlapot a hét hüvelykes képátlójú kijelző uralja, melyet egy másfél centiméter széles keret fog körbe. Utóbbi mindössze egy 0,3 megapixeles kamerának ad otthont, hiányzik a fényszenzor, így az automatikus fényerő funkcióról is muszáj lemondani. Maga a panel TFT-LCD technológiát használ, a fényerő rendben van, a kissé fakó színek és az 1024 x 600 képpontos felbontásból fakadó alacsony pixelsűrűség viszont zavaró lehet. A betekintési szög bal és jobb oldalról rendben van, alul és felül viszont igen kicsik az értékek, a képminőség már egy kis döntés során sokat romlik. Az érintéseket kapacitív technológiával érzékeli a megjelenítő, egyszerre legfeljebb öt pontot tud figyelni. A táblagépen Ice Cream Sandwich fut, így fizikai vezérlőgombokat feleslegesen keres az ember, ezeket ugyanis a képernyőre száműzte a Google.


[+]

A hátlap szerepét egy ezüst színű matt plasztiklapka tölti be. A díszítés a trendeknek megfelelően visszafogott, a színes kereten kívül mindössze egy szürke one touch felirat látható a táblagépen. Kicsit csalóka a hangfal kialakítása: bár első blikkre egy az átlagosnál nagyobb, a készülék bal oldalán végigfutó hangkeltő egységre számítottam, nem erről van szó, a rács nagy része csak optikai tuning. Maga a hangszóró a felső fertályban foglal helyet, a hangminőség egészen jó, még néhány erősebb mélyhangot is fel tudtunk fedezni.

A táblagép oldalán a szokásos interfész- és gombkínálat fogadja az érdeklődőket. A hangerőszabályzó a jobb oldalra került, alatta a ki- és bekapcsoló gomb virít, mely a kijelző lezárására és feloldására is használható. A 3,5 milliméteres kimenet alul foglal helyet, ugyanitt található a mikrofon és a microUSB-aljzat is. Utóbbi USB OTG funkcionalitással van felvértezve, azaz a megfelelő átalakítóval akár billentyűzetet és egeret is ráköthetünk a táblagépre.


[+]

Hardver, rendszer, extra szoftverek

A táblagép lelke egy Rockchip RK2918 lapka, melyet előszeretettel használnak olcsó táblagépekben a gyártók. Az 55 nanométeres csíkszélességgel rendelkező chipset egy ARMv7 utasításkészletű, 1 GHz órajelű Cortex-A8 processzort tartalmaz, a grafikus számításokért egy Vivante GC800 felel. Ezek mellett 1 GB DDR3 RAM és 4 GB belső tárhely található, utóbbi microSD-kártyával bővíthető. Bár a RAM mérete tekintélyt parancsoló az alsó kategóriában, a lapka viszont néha úgy tűnik, nem tudja érdemben meghajtani a 4.0.4-es Androidot. Az akadások mindennaposak, a programok lassan indulnak el, a köztük történő váltás nehézkes, az összetett weboldalakkal és komolyabb játékokkal sem jön ki jól az Alcatel versenyzője. Máskor viszont megtáltosodik a masina és vállalható sebességet produkál, továbbá az 1080p felbontású videókat is simán viszi (ami nem is csoda, a Vivante GC800 egy egészen erős chip).

Teljesítmény-teszt
Benchmark One Touch Evo7 Prestigio MultiPad 9.7 Pro MyPhone MyTab 10 WayteQ xTAB-100is
AnTuTu Benchmark 3316 pont 2600 pont 2563 pont 2035 pont
Linpack for Android (single) 15,097 MF. / 5,55 s 15,643 MF. / 5,36 s 15,971 MF. / 5,25 s 15,176 MF. / 5,68 s
Linpack for Android (multi) 13,972 MF. / 12,07 s 14,791 MF. / 11,4 s 14,953 MF. / 11,28 s 14,554 MF. / 11,59 s
Smartbench 2012 Prod. 375 pont 402 pont N/A pont 406 pont
Smartbench 2012 Games 763 pont 738 pont N/A pont 744 pont
Quadrant 2.0 1403 pont 1652 pont 1826 pont 1521 pont

A teljesítménybeli problémák mellett a hőmérséklettel is gond van, az Evo7 hőfoka komolyabb igénybevétel mellett rendesen felszalad, a szintetikus tesztek során egy hajszál választott el attól, hogy bacont szeljek a kijelzőre.

A táblagépen Android 4.0.4 fut, melyet nem igazán módosított a gyártó, azaz a felhasználói felület szerepét továbbra is a gyári holo UI tölti be. Az egyetlen újítás a virtuális billentyűzet lecserélésében rejlik, az alap klaviatúrát a TouchPal névre hallgató megoldás vette át, melyet rövid úton érdemes valami életképesebbre váltani. Az Ice Cream Sandwich művésznéven is ismert verzió már nem a legújabb, a Jelly Bean is lassan egy éves, a benne eszközölt, a felhasználói felület folyamatosságán javító eljárás (melyre a szaknyelv project butterként referál) bizonyára jó hatással lenne az Evo7 felhasználói élményére is. Az esetleges frissítésekről nincs információnk. Az alkalmazásokat listázó menüvel pedig mintha valami probléma lenne, a rendszer itt valamiért nem használja ki a teljes területet, így habár lenne még hely, a parancsikonokat több oldalra szórja szét (ez álló és fekvő orientációban is megfigyelhető).

A felhasználói felülethez hasonlóan a szoftverkínálat is érintetlen maradt, ám a gyári alkalmazásokat néhány extrával egészítette ki az Alcatel. Az Easy Installer külső alkalmazások telepítésére szolgál, a Fájlkezelő neve magáért beszél, az OfficeSuite az ügyeletes irodaszoftver szerepét tölti be. Ezek mellett a hivatalos Facebook- és Twitter-kliens, valamint a TouchPal virtuális billentyűzethez tartozó program is előre telepítve elérhető a One Touch Evo7 fedélzetén.


[+]

Adatkommunikáció, kamera, üzemidő

Adatkommunikációs szempontból több kivitel is piacra kerül a One Touch Evo7-ből. A WiFi-egység (802.11b/g/n) és a Bluetooth-modem (2.1-es verzió) mellett egy a-GPS chip lapul a motorháztető alatt, a pozicionálás sebessége és pontossága megfelelő. Extraként WiFi Directet kapunk, opcionálisan DLNA is lapulhat a csomagban, a SIM-modullal rendelkező változat legfeljebb 21 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebességet kínál. A modult egyébként a Qualcomm gyártja (a pontos típusszáma MDM8200A), tartalmaz egy négynormás GSM-egységet (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz) és egy négysávos UMTS-chipet (850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz), normál méretű SIM-et fogad. Jó hír, hogy utóbbi külön is megvásárolható, így később is bővíthető az eszköz, az árról azonban nincs információnk.

A hátlap alatt egy 4160 mAh kapacitású lítiumos akkumulátor lapul, mely a hivatalos specifikációk szerint akár 7 óráig is bírja a nyüstölést egy töltéssel, a készenléti idő 200 óra. Ezen a téren az átlag szintjét hozza az Alcatel üdvöskéje, visszafogott használat mellett akár két napig is jól érzi magát töltő nélkül.


[+]

Értékelés: Alcatel One Touch Evo7
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás - pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 1 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 4 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Ezt tudja tehát a One Touch Evo7: adott egy kellemes külsővel és néhány, a fiatalokat megcélzó jó ötlettel rendelkező táblagép, ám a felhasználói élmény szempontjából fontosabb kijelző több sebből vérzik. A megjelenítő az igen kicsi betekintési szögek miatt kevésbé szimpatikus, plusz problémás továbbá a hátlap erősebb szorítására jelentkező elszíneződés is. Ilyesmit egy Alcatel méretű gyártó nem engedhet meg magának, az elmúlt évek termékeinél nem ezt szoktuk meg. A hardver teljesítménye hektikus: volt, hogy elképesztően lelassult a rendszer, egy újraindítás után viszont már nagyjából rendben volt a dolog. Az viszont biztos, hogy meg kell tanulni együtt élni az akadásokkal, ha az ember a One Touch Evo7 mellé teszi le a voksát. A másik, a hardverből fakadó probléma a melegedés: a készülékház hőfoka erőteljesen megemelkedik használat közben.

Persze pozitívumok is vannak, a legfontosabb talán az adatkommunikációs képességekből fakad. A belépő szintű táblagépek esetén gyakran kispórolják a Bluetooth-egységet és a GPS-chipet, esetünkben azonban mindkettő adott. Mint ahogy az akár utólag beépíthető hálózati modul is elérhető, a 21 Mbps sebességű HSDPA böngészésre, játékra és közösségi alkalmazásokra több, mint elegendő.

A a 3G-modul nélküli One Touch Evo7 végleges áráról még nem tudunk, információink szerint 30 ezer forint között lesz kapható, a hálózati egységgel szerelt változat előfizetés nélkül 53 ezer forinton nyit majd. Így a WiFi-only változat nem a legjobb ajánlat, hiszen pár ezressel többért mérik a kétmagos processzorral, Jelly Beannel és IPS kijelzővel szerelt WayteQ xTAB-70dci-t, esetleg a hamarosan érkező ConCorde Tab Speed is érdekes lehet. A SIM-foglalattal is rendelkező konstrukció viszont a legolcsóbb a piacon, ennyi pénzért tehát nem tűnik rossznak az ár-érték arány, ám a hardveres és a kijelzővel kapcsolatos kompromisszumok miatt tiszta szívvel nem tudom ajánlani az Alcatel újdonságát, a kezdő androidosokat és a kevésbé tech-orientált felhasználókat könnyen elidegenítheti az Androidtól. Egy tetszett plecsnit viszont az Evo7 is megérdemel a kellemes formatervért és a moduláris kialakításért.

Alcatel One Touch Evo7

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Alcatel One Touch Evo7
Alcatel One Touch Evo7 Általános
Technológia WiFi only / 2G és 3G
Méret 191 x 127 x 10,8 milliméter
Tömeg 395 gramm
Színvariációk szürke hátlap és fekete / piros / kék keret
SIM-foglalat van
Kijelző
Kijelző átlója 7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1024 x 600 pixel (169 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Rockchip RK2918
Processzor típusa 1 Ghz-es egymagos Cortex-A8
Processzor csíkszélessége 55 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Vivante GC800
RAM mérete 1 GB DDR3 RAM
Memória
Belső tárhely 4 GB
Memória bővíthetősége microSD HC
Adatátvitel
IrDA / Bluetooth nincs / v2.1
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Fájlkezelő, Facebook, Twitter, TouchPal, OfficeSuite, EasyInstaller
Multimédia
Fő kamera nincs
Másodlagos kamera 0,3 megapixel
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 4160 mAh
Készenléti idő 200 óra
Használati idő 7 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, cserélhető hátlapi keret és hálózati egység

Azóta történt

Előzmények