App és működés
Ha egy sima infrapanelként tekintek az Aeno termékére, akkor ez egy prémium kialakítású, magas minőségű, esztétikus eszköz. A gyártó azonban úgy gondolta, hogy érdemes lenne felokosítani a készüléket, hogy a távolból is lehessen vezérelni és adott esetben növelni az energiahatékonyságot. Az Aeno saját alkalmazást használ erre, amivel a párosítás folyamata egyszerű — ha és amennyiben 2,4 GHz-es WiFi-t használunk, mert az 5 GHz-es hálózatokat nem kezeli. Az Aeno alkalmazásába nem csak ezt a Heatert, hanem a gyártó többi okos termékét is össze lehet gyűjteni (légtisztító, porszívó, vízforraló), elvileg különböző forgatókönyvek is létrehozhatók. Nekem ezen a ponton lett gyanús, hogy az Aeno appot mintha már láttam volna valahol, nem is kellett messzire mennem, mert a telefonomon egy ideje már a Tuya Smart is fent van, az alkalmazás felépítése nagyon hasonló, bizonyos részeken még az ikonok is teljesen stimmelnek, vagyis az Aeno a Tuya csapatára bízta a dolgot. Ez önmagában egyáltalán nem baj, sőt. A Tuya Smart egy tök ügyes ökoszisztéma, rengeteg gyártó termékeit kezeli, ráadásul a Google Home és az Amazon Alexa integrációja is adott.
Hirdetés
De ezt mégsem csinálták jól, mert az Aeno teljesen leválasztotta a saját alkalmazását a Tuya rendszeréről. A Tuya appba nem lehet behúzni az Aeno fiókot és az Aeno termékeket, az Aeno app pedig nem kezeli a Tuya által támogatott készülékeket, ami szerintem egy óriási kihagyott ziccer. Gondolom, hogy marketing és presztízs jellegű indokok vannak a háttérben, bizonyára az Aeno azt gondolta, hogy sokkal menőbb és prémiumabb dolog saját alkalmazást adni, mint ráülni a Tuya-vonatra, pedig mostanra már a Tuya nem egy himi-humi ökoszisztéma, iszonyú sok partnerrel dolgoznak, saját standjuk van az összes nagy kommunikációs kiállításon és folyamatosan csiszolják a rendeszerüket. Mondjuk kapásból a Tuya app képes a kinyitható telefonok megváltozó képarányát kezelni, az Aeno verziója pedig ettől teljesen összeomlik. Szerintem az most már egy plusz értékesítési érv, hogy a termék a Tuya Smart rendszerével kompatibilis, ha már van öt ilyen okos eszközöm egy háztartásban, akkor a hatodiknak is olyat szeretnék, amihez nem kell külön app.
A sztori másik aspektusa, hogy a doboz is hirdeti, hogy a Google Home-mal és az Alexával is össze lehet drótozni a masinát. Ez egy kicsit nyögvenyelős (és a folyamat egy pontján megnyitja az alkalmazás a böngészőt, hogy a tuyaus.com oldalon keresztül haladjunk tovább, na), de valóban végig lehet vinni a folyamatot, hogy aztán azzal a csalódással érjen véget a küzdelem, hogy a Google Home közli, hogy látom ám az Aeno fiókodat, de az abban kezelt termékek nem kompatibilisek. Csak arra tudok gondolni, hogy azt hitték, hogy ha az Aeno app a Tuya megoldásán alapszik, akkor kézenfekvő, hogy a Google Home integráció is sima ügy lesz. De nem lett. Még egy érv amellett, hogy a saját alkalmazás helyett bőven jó lett volna a szokásos Tuya Smart.
Nyilván könnyedén el lehet boldogulni a gyártó által adott szoftverben is. Beállítható egy csomó dolog, a panel maximális hőmérséklete és fogyasztása (700 wattos a csúcsteljesítmény), a gombok világításának erőssége, külön opció a mennyezeti rögzítés, a gyerekzár, lehet a működést időzíteni, a termosztátos smart funkciót felülbírálni egy maxra járatott panellel, illetve az értesítéseket is tudjuk konfigurálni. Tök jó, hogy az alkalmazás a fogyasztási adatokat is vezeti, vagyis könnyen lehet számolni a költségeket is, fukcionálisan ennél többre nincs szükség. Ám manapság már túlléptünk azon, hogy minden cucchoz külön alkalmazást használjuk külön felhasználói fiókkal, márpedig az Aeno azzal, hogy a Google Home-ból is kiesett, ezt sajnos nem tudja elkerülhetővé tenni. Miközben ott van a lehetőség a kezükben, ha már amúgy is a Tuya a partner.
Összegzés. Nincs egyedül ezen a piacon az Aeno. 105 ezer forintos árával ráadásul nem is a legolcsóbb opció, de a leginkább hasonló Klarstein termékei is ebben az árszegmensben mozognak, ám azok négyszer ilyen vastagok (és ott csak a Teal jön szóba, mert a Wonderwall termékcsaládnak nincs talpa), az SVG termékek drágábbak és otrombábbak, az EcoSun cuccok önmagukban nem okosak, külön WiFi-s termosztát kell melléjük, a Yandiya panelek szintén nem okosak, ami pedig ennél olcsóbb, az leginkább noname. Átfésülve az elérhető kínálatot azt lehet mondani, hogy esztétikai szempontok alapján az Aeno terméke magasan kiemelkedik a mezőnyből, az okos funkciók kapcsán ugyan nincs összehasonlítási alapom, de azt érzem, hogy bár a célnak és az elvásároknak megfelel ugyan a történet, ám nem gondolták át eléggé, hogy sokkal fontosabb egy létező ökoszisztéma részeként kínálni ezeket a funkciókat, mint szigetüzemű. különálló alkalmazást barkácsolni több-kevesebb sikerrel. Mint épületgépészeti tárgy abszolút elégedett voltam, mint okos háztartási eszköz inkább csak a megfelelt kategóriába esik az Aeno Premium Eco Smart Heater, de benne van a potenciál, hogy alkalmazásfejlesztési stratégiaváltással egy jobb megoldás születhessen.
![]() |
Aeno Premium Eco Smart Heater |
Bog
A készüléket a gyártó küldte tesztre, itthon az Euronics és az OBI kínálatában (fekete, fehér) lehet megvásárolni. Köszönjük.