Hirdetés
- iPhone topik
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Magisk
- Milyen okostelefont vegyek?
- Google Pixel 8a - kis telefon kis késéssel
- Samsung Galaxy A52s 5G - jó S-tehetség
- Redmi Note 13 Pro 5G - nem százas, kétszázas!
- Samsung Galaxy A54 - türelemjáték
- Honor Magic6 Pro - kör közepén számok
- Motorola Edge 50 Pro - több Moto-erő kéne bele
-
Mobilarena
Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció
Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
nemurea
aktív tag
válasz N0zer0 #19550 üzenetére
Köszönöm a gyors választ! Még az alap XBMC-re is nehézkes volt Firefoxot hegeszteni, az OE pedig egy sokkal zártabb rendszer (még az mc-t sem engedte a múltkor feltelepíteni), így lehet, hogy nem ez az egyszerűbb út, de mindenképp ránézek erre a megoldásra is, köszi a tippet, eszembe nem jutott volna.
A grub2 meg a grub legacy kb. nyomokban hasonlít egymásra, amennyire eddig láttam, de ha lesz egy minta, amit a 4. partícióra kerülő grub2 készít, abból már szerintem létre tudok hozni egy bejegyzést a grub legacy alá. Vagy még inkább egy chainloader lenne a megoldás.
Esetleg arra van valami gyors tippetek, hogy mielőtt nekiállok szétbarmolni a napok alatt összehozott pendrive-ot (persze, tudom, hogy nem fogom elrontani, de a linuxnál elég benézni egy betűt, oszt...), tudok készíteni belőle egy teljes image fájlt, és ha valami rosszul megy, csak visszaállítom? (A rövid válasz: igen engem a hogyan érdekelne...)
-
N0zer0
senior tag
válasz nemurea #19551 üzenetére
Igen, előtte az egész pendrive-ot elmentheted képfájlba a dd paranccsal:
dd if=/dev/sdb4 of=/elérési/út/képfájlq bs=4M
A végére a bs= kapcsoló nem feltétlenül kell. Általában gyorsít a dolgon, itt a példában 4 megás blokkokat adtam meg, ezt általában a legtöbb pendrive bírja.Visszahúzni is ugyanígy kell, csak az if-ből of lesz és fordítva.
Amit írtam a FF-ról és a Flashplayerről, azokat NEM kell hegeszteni. Sem csomagtelepítés, sem forrásból fordítás nem kell hozzá, egyszerűen x86 és x64-es binárisok, nincs függőségük, csak le kell tölteni őket, kibontani, a megfelelő helyekre bemásolni és elindítani. Mindenféle kockázat nélkül kipróbálhatók, mint egy portable windowsos program, sőt még annál is kockázatmentesebb, mert egy portable windowsos szoftver néha ír a Registrybe, de Linuxon ilyen nincs.
-
gery2123
őstag
Hali.
Olyan gondom lenne, hogy hogyan kell a távoli asztali kapcsolatot engedélyezni? Hiába kapcsolom be 14.04 alatt az asztal megosztását semmi...Az előző gondom a transmission hiba a router újraindításával jó is lett. ☺
-- PSN_ID: GerY2123
-
cdl
senior tag
Sziasztok.
Először is Boldog Új Évet Mindenkinek.
Lenne egy kis problemám:
Bekerült a családba egy új notebook.
Ubuntu 12.04 LTS fut rajta.
Szeretnék hozzá csatlakoztatni egy Samsung SL-M 2022-es lézernyomtatót.
Végigmentem a nyomtató hozzáadása dolgon, de sajnos a listában nincs ilyen tipusu nyomtató, így nem tudok drivert hozzátelepíteni.
Kipróbáltam párat a listából, de SPL error-please use the proper driver hibát ír.
Error code 11-1113.
A samsungdrivers oldalról letöltöttem hozzá a hozzávaló drivert, de itt megakadtam, hogyan tovább?
A letöltött file egy tar.gz kiterjesztésü.
A nyomtató hozzáadásánál van ilyen menüpont, hogy letöltött driver, de üresnek látja a letöltés mappát, mitha nem lenne benne semmi
De itt megakadtam, hogyan tovább?
Esetleg Valaki tudna segíteni?
Még nem volt a kezemben ubuntu, sajnos nem értek hozzá. -
szoke12
őstag
Sziasztok!
A múltkori win költöztetés ma lett esedékes.
Mivel nem akartam szenvedni ghost-telepítéssel, vagy hasonló dolgokkal, így első nekifutásra dd-vel gyártottam egy win.img-t, majd hdd csere után az img-t ki is írtam vele a helyére. Update-grub szépen meg is találta, csak épp el nem indul . Minden file ott van, de mégse jó. csak egy kurzor villog bal fölül.
Azért gondoltam a dd-re, mert android alatt régen sokat használtam pl rendszerek, recovery-k kiírására, és mindig szépen megcsinálta.Innen életre tudom kelteni, vagy máshogy próbáljam meg másolni?
"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"
-
#33253120
törölt tag
válasz szoke12 #19557 üzenetére
Életképes, csak néha a grub2 nem a win boot partícióját jelöli bootra, hanem magát a win-t. Elvben kézzel be lehet billenteni bootra, ha a grubban a wines soron nyomsz egy E betűt, és átírod a lemezt.
Ez csak akkor járható, ha költözött a win bootja is, ami az új lemezen első helyre került, mit a régin is volt. Illetve, ha nem volt ilyen 100 megás partíciód a régin, akkor meg valószínűleg valamelyik aktív partícióra pakolta a rendszerindító fájlokat, és ezért nem látja őket.
Legrosszabb esetben win telepítő, javítási konzol, login, fixboot, fixmbr, ubuntu telepítő grub helyreállítás. Vagy ilyesmi.Közepes szopóroller ha nem csináltál ilyet, ha csináltál akkor 10 perc újraindításokkal együtt.
Javaslat: Mielőtt belefogsz jegyezd meg a partíciókat azonosítható formában (méret, sorrend, label, ilyesmi)
-
szoke12
őstag
válasz #33253120 #19558 üzenetére
Még semmi sincs veszve, mert a régi vinyó egy az egyben itt van, legfeljebb még gparteddel csinálok egy pici boot partíciót is az újra, és átviszem azt is.
Köszönöm a tanácsot!
ui.: utóbbi időben 4-5 grub-recovery-t csináltam ilyen olyan okkal, szóval már vakon is megy
[ Szerkesztve ]
"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"
-
nemurea
aktív tag
válasz N0zer0 #19552 üzenetére
Kedves N0zer0, nagyon köszönöm a részletes infókat! Közben megtaláltam a FF binárisát, valószínűleg telepíteni is tudom az Openelec környékére, aztán, gondolom, az OE-n belül launcherrel indítom el.
Ettől függetlenül meg kell csinálnom a teljes rendszert is a pendrive-ra, mert a NAS-ban a HDD Synology-módon van formázva, ami valamilyen raid (egy HDD-n is), és azt nem tudom összerakni OE-n belül (ezt tegnap átnéztem, nincs mdadm program), így viszont ha az OE fut, akkor mindent elérek a netről (FF-fel tényleg mindent), de a saját HDD-met nem látom. Szóval kell a teljes értékű linux, ha a géptől egy méterre lévő butatévén akarok valamit lejátszani a HDD-ről.
(Persze meg lehetne oldani az egészet virtualizációval, de attól más fórumokban eltanácsoltak, hogy NAS-t futtassak virtuális környezetben.)
-
szundybence
aktív tag
Sziasztok!
Szeretném én is élőben nézni a Mindigtvét, de úgy látom nincsen alkalmazás Ubuntura. Esetleg tudtok valami áthidaló megoldást rá? Esetleg WINE?
-
Aethelstone
addikt
-
lev258
veterán
válasz szundybence #19563 üzenetére
?
Kell egy dvb-t vevő (antenna+dekóder), meg hozzá egy program. Vagy mire gondolsz?Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
válasz szundybence #19563 üzenetére
MNiért kéne alkalmazás? Amivel digitálos tévét tudsz nézni, azzal a Minddiget is (itthon a földi sugárzású digitális TV az a Mindig). Én VLC-vel nézem egy USB-s vevőről.
[ Szerkesztve ]
Mutogatni való hater díszpinty
-
-
N0zer0
senior tag
válasz szundybence #19563 üzenetére
Ebből sajnos nem derül ki, hogy DVB-T-s vétellel dolgozik-e ez a program, vagy internetes streammel. Mindkettő működik egyébként Linuxon. Internetes streamet bármelyik linuxos lejátszó lejátszik, VLC, SMPlayer, mplayer, mpv, akármi. A DVB-T-re passz, de tuti arra is van rendes, natív linuxos megoldás.
Szerk.: szerintem internetes stream lesz. A GYÍK azt írja, hogy
„A MinDig TV applikáció használata közben a minőséget befolyásolja-e az internet hozzáférés?Az internet hozzáférés sebességétől/sávszélességétől nagyban függ a minőség. Beállítástól függően, használat közben az applikáció figyelmeztetést küld az adatforgalomról.”
Csak azt kéne megtudni, hogy melyik URL-ről streamel, és melyik porton át.
[ Szerkesztve ]
-
-
N0zer0
senior tag
Az hát. Közben azt is megtaláltam, hogy RTSP protokollos a stream. A régi cím az M1-nél rtsp://cdn-out-vid-vhg1.connectmedia.hu/mindigtvlive/m1_hq_hu.stream volt, de nem működik már, 403-as forbidden hibakóddal eldobják a lejátszók. Valószínűleg másik címet használnak. Ki lehet figyelni a címet, fel kell tenni egy virtuális gépet, rá Win 8.1 és ez a MinDig tv-s app, majd nézni a hálózati forgalmat.
[ Szerkesztve ]
-
MineFox54
őstag
Sziasztok!
Egy rövid kérdés: a dual procis gép (PIII) i386 vagy amd64?
Ja, és az i386 változat fel tudja használni a két procit -
-
szundybence
aktív tag
Ezek szerint nincsen androidos tabletetek, vagy telefonotok sem. Ugyanis amit linkeltem, az a Mindigtvét közvetlenül az interneten kereszetül fogja. Nem kell hozzá semmiféle további kütyü. Csak és kizárólag internet kapcsolat. Nos ezt a tabletes alkalmazást időközben megcsinálták majdnem mindenre. Csak pont Ubuntura nem. Vagy csak én nem tudom, hogyan lehetne mégis a gépemre varázsolni. Szóval ez lett volna a kérdésem, de látom sajnos ti sem tudjátok a megoldást.
(#19564) Aethelstone: Köszönöm a válaszodat, talán ezzel menni is fog.
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz MineFox54 #19573 üzenetére
A dual P3-as gép épp úgy i386-os (32 bites) architektúra, mint a sima, egy procis P3-as gép. Általában a legtöbb Linux-kernelt SMP-vel fordítják, így alapból kezelni szokták a több processzort, több magot és több szálat (Hyper-threading), elég tág korlátig (32 bites rendszerek alapbeállításban 8 mag, 64 biten 32, 64, 256 mag), de a kernel újrafordításával kitolható (32 bites rendszernél 512 mag vagy szál, 64 bitesnél meg a határ a csillagos ég, csak a fizikai hardverkorlát szab neki határt).
Ha nagyon precízek akarunk lenni, P3-as gépre i686-os kernel lenne a legjobb, de az is 32 bites, de az utasításkészlet bővebb, meg kihasznál újabb technológiákat. Sok helyen az i386-ot tévesen a 32bit szinonimájaként használják, baromira leszokhatnának róla, akkor már inkább nevezzék x86-nak.
Elég sok disztró szakított már az i386-i586-os kernelekkel, belátták, hogy felesleges, nem nagy követelmény az i686, a muzeális gépeken kívül minden gép teljesíti. Emiatt terjed az is, hogy PAE-sek újabban a kernelek, i686-os procik és az attól fejlettebbek mind támogatják. Ez a lap szépen összefoglalja, hogy melyik processzor hányadik 86-os családba tartozik, de a saját gépen is megnézhető a grep family /proc/cpuinfo paranccsal (cpu family), Windowson a CPU-Z-vel (Family).
[ Szerkesztve ]
-
válasz szundybence #19576 üzenetére
Miután nem kell hozzá külön app, minek csinálták volna (Kiteszel egy ikont a megfelelő parancssorral, ami pl. egy VLC-t indít a megfelelő streamre, én a TV vételhez ilet alkottam.) MindigTV-ről meg elsősorban a digitális földfelszíni jut az ember eszébe. Ma is tanultunk valamit
[ Szerkesztve ]
Mutogatni való hater díszpinty
-
Andris05
tag
válasz nemurea #19551 üzenetére
title Ubuntu Grub2
root (hd0,3)
chainloader +1A menu.lst-be felveszed ezt a pár sort, és simán indítható vele a 4-ik partícióra telepített ubuntu grubja (persze az ubi grub2-jét telepítéskor a saját rendszer partíciójára kell tenni).
A második kérdésedre: én a clonzilla-t használom hasonló mentésekre. Egyszerű, nagyszerű...
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz szundybence #19576 üzenetére
Írj a MinDig-nek, hogy írják meg a streamek linkjeit, mert az Appjuk nem elérhető a gépedre. Ha megvan a link, akkor akármelyik linuxos médialejátszó program lejátssza. Talán még normálisabban is, mint egy szaros, kókányolt magyar app.
[ Szerkesztve ]
-
gyulank
addikt
Miért írja ki az ubuntu telepítő pendrive, hogy "Failed to load COM32 file menu.c32"? Ezt csinálta Lubuntunál is, Ubuntunál is. Nem FAT32-re kell formázni, vagy mi a baja?
ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64
-
spammer
veterán
válasz gyulank #19583 üzenetére
A gugli csodákra képes Linux USB boot disk error: Failed to load COM32 file menu.c32
„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."
-
-
gyulank
addikt
válasz joecontra #19586 üzenetére
Az aktuális szoftverkp.-os unetbootinnal, de letöltöttem az újat, azzal sikerült, és most frissítettem 15.04-re, és csak képernyőbillentyűzeten tudok írni, és a kijelzőt sem ismeri fel. Gondolom, régebbire nem lehet frissíteni.
De a pendrájvról minden rendesen működött, a próbán, ezért nem értem. Jónak kéne lennie.[ Szerkesztve ]
ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64
-
lev258
veterán
válasz szundybence #19591 üzenetére
Írták, hogy a linkeket kell megtalálni a stream-hez és már működik is. Nem nehezebb. Mint látod, kifejezetten az okoseszközökhöz készítettek app-okat ilyen célból. Legközelebb egy kicsit pontosabban fogalmazz, amikor felteszed a kérdést.
[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
MODERÁTOR
válasz lev258 #19590 üzenetére
Ez nem bug, hanem egyszerűen most frissítették a Syslinuxot 4.05-ről 6.03-ra. A kettő között átvariálták a binárisok típusát. Idézet az 5.0-ás verzió changelogjából:
Changes in 5.00
com32: Switched from the COM32 object format to ELF as it is a much more powerful format that allows undefined symbols to be resolved at runtime and dynamic loading of module dependencies, which means modules now become shared object files instead of statically linked binaries - reducing both disk space and runtime memory consumption.
Vagyis már 2012 vége óta inkompatibilisek egymással, ez pedig most jött elő a 14.04-es és 14.10-es kiadás között. -
válasz szundybence #19591 üzenetére
Az is meg lett mondva, hogy lehet.
Mutogatni való hater díszpinty
-
gyulank
addikt
válasz Kendek #19593 üzenetére
De az új unetbootinnal működött. De most mi van a 15.04-el? Most abból írok pendrájvról, kipróbálás telepítés nélkül módban, rendes a felbontás, és működik a billentyűzet, ki tutam választani, hogy magyar legyen minden, a billentyűzet is helyes, telepítettem a flash playert, van kép, hang. Akkor a frissítés miért nem jó? Ha frissítés helyett törlöm, és újratelepítem, akkor jó lesz?
ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64
-
MODERÁTOR
válasz gyulank #19595 üzenetére
A 15.04-es kiadás még erősen fejlesztési szakaszban van, egyáltalán nem érdemes komolyabban használni. A második béta kiadástól (március 26.) lehet értelme a váltásnak ha már nagyon izgulsz, de persze még akkor is több probléma jelentkezhet mint a stabil kiadás után (amikor még mindig rengeteg kisebb-nagyobb hiba van a rendszerben). A megfigyeléseim szerint az utolsó 1-2 hétben valami csoda folytán minden komolyabb hiba elhárul, és nagyjából használhatóvá válik a rendszert.
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- Samsung Galaxy Felhasználók OFF topicja
- Azonnali alaplapos kérdések órája
- Path of Exile II - A készítők egyórányi stream adásban mutatták meg a játékot
- Asszociációs játék. :)
- Synology NAS
- Fűzzük össze a szavakat :)
- S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
- Nintendo Switch
- Formula-1
- Ukrajnai háború
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest