A Google megváltoztatta azokat a minimális elvárásokat, melyeket a friss Android 15 és a Google Mobile Services (GMS) licenceléséhez megkövetel. Az egyik ilyen lépés, hogy minimum 32 GB beépített tárhellyel kell rendelkeznie az eszköznek, a belső tárhely legalább 75%-át pedig az adatpartíciónak kell alárendelni, ami az előre telepített rendszeralkalmazásokat, azok adatait, rendszerfájlokat, valamint a felhasználó alkalmazásait és fájljait tárolja.
Hirdetés
Ahhoz, hogy az Android Go futhasson egy készüléken, minimum 2 GB vagy 3 GB operatív memória az elvárás, 2 GB-nál kevesebb memóriával a GMS már nem működik. Az Android 15 minimum 4 GB RAM-ot kér, viszont ez idén változni fog és az Android 16 már minimum 6 GB operatív memóriát határoz meg elvárásként. Azok a készülékek, melyek 6 GB-nál kevesebb RAM-mal lesznek szerelve az Android Go rendszert használhatják majd.
Szintén kulcsfontosságú hardveres követelményváltozás, ami alól az Android Go modellek kiesnek, hogy az Android 15 előírja az új lapkakészletek számára a Vulkan 1.3 API támogatását, az Android Baseline 2022 és Vulkan for Android 15 profiloknak való megfelelést. Ezek mellett jelen kell lennie az eszközökön az ANGLE (Almost Native Graphics Layer Engine) könyvtáraknak, és lehetőséget biztosítani a fejlesztőknek az OpenGL ES driver előbbivel történő helyettesítésére. Az ANGLE lényegében fordíthatja a régebbi OpenGL ES hívásokat Vulkanra, így az ANGLE rétegen keresztül a régebbi alkalmazások is működhetnek úgy, hogy közben a rendszer a modernebb Vulkan API-t használja. Az ANGLE könyvtáraknak az Android 15-ön még nem kell kötelezően aktívnak lenniük, az Android 16-tól kezdődően viszont majd igen. Amennyiben ezeknek nem tesz eleget egy készülék, az nem kaphatja meg a GMS-t.
A hardveres követelmények változása mellett a Google a GMS licenc megszerzéséhez azt is elvárja a gyártóktól, hogy Android 15-tel (vagy majd újabbal) a felhasználó vészhívás közben megoszthassa a vészhelyzeti kontaktjait a segítő szervekkel. A funkció így nem csak az androidos készülék helyadatait küldené el a segélyhívó szolgálatnak, hanem amennyiben a felhasználó megadott ilyet, a vészhelyzet esetén értesítendő kontakt adatait is. A Google egyértelmű tájékoztatást ír elő arról, hogy milyen információkat oszthatnak meg a segélyhívás során a telefonok, és szigorúan felhasználói engedélyezéshez köti a funkciót, ergo gyárilag nem lehet bekapcsolva egyik készüléken sem, csak meg kell lennie.