Hirdetés

ZUK Z1 - a belső konkurencia

Saját almárkát alapított a Lenovo, és már kapható is az első ilyen készülék. A Z1 ráadásul nagyon decens eszköz lett, a felső-középkategóriában komoly esélyekkel támadhat a többiekre.

Hirdetés

Kamera, audio, adatátvitel

Már meg sem lepődünk, hogy a Kína felől érkező mobilok elég nagy részében Sony szenzort találunk. A Z1-be az IMX214 Exmor RS verzió került, amit megspékeltek egy optikai képstabilizátorral is. A már említett dupla LED-es vaku viszont kissé csalódás, a fénye átlagos, nem duál tónusú, ellenben elég zöldessárga derítést ad. Egy fizikai exponálót még bejátszhattak volna, de az ilyesmi továbbra is fehér holló kategória az Androidnál. A kameraszoftver viszont más, leginkább a Google Kamera applikációra hasonlít. Jobb oldalt a videofelvételt indító, exponáló és a panorámamódot kapcsoló gombokat láthatunk. Egy érintéssel válthatunk az előlapi (mellesleg 8 megapixeles és OmniVision szenzoros) fényképezőre, kapcsolhatjuk a vakut, illetve hozzáférünk az expozíció, fehéregyensúly, időzítő és geocímke opciókhoz. A további beállításokban felbontást, minőséget, arcfelismerést, fókuszmódot, ISO-t, fénymérést találunk. Beállítható, hogy a bekapcsolóval lehessen exponálni, a hangerőszabályzóval zoomolni, valamint balkezesek áttehetik a kezelőszerveket a másik oldalra. Ugyancsak okos ötlet, hogy a fotózás idejére a környezettől függetlenül maximális fényerőre kapcsoltatható a kijelző, ezzel biztosan jól látjuk a keresőben, mit készülünk lekapni. Végül pedig egy szimpla fel-le suhintással tudjuk váltani a fotós üzemmódokat.

Kamera
Nincs túlbonyolítva a kamera kezelése sem [+]

Hiába persze a Sony szenzor, meg a kellemes szoftver, ha a végeredmény használhatatlan. Ez esetben erről szó sincs, noha azért a Z1 sem fogja letaszítani a legjobbakat a dobogóról. Szép színekkel, elég jó vonalélességgel dolgozik a kamera, a dinamikatartományt a HDR kisegíti, ha kell. Viszont a kívánatosnál kissé több a zaj, bár a szűrést se vitték túlzásba, így viszont a részletek többsége megmarad. A képek szélein némi elmosódás is megfigyelhető, de összességében jól teljesít. Ráadásul a fotók ezúttal erősen lemenő napfényben, tehát kissé nehezített körülmények között készültek. Videózás esetén maximum 1080p felbontást választhatunk, amiért felesleges morogni, ez legalább szinte bármin és bármikor lejátszható, ellentétben a 4K-val. 30 vagy 60 fps lehet a sebesség, utóbbinál ez lehet normál vagy lassított mód is. A képminőség ez esetben is jó, a fókusz szépen élesít magától, viszont a hang csalódás, mert meglehetősen gyenge. A normál Full HD felvétel ITT, a lassított 60 fps ITT, míg a normál 60 fps ITT nézhető meg.

Ujjlenyomat-olvasó Fájlkezelő
Pontosan és gyorsan működik az ujjlenyomat-olvasó [+]

Nem lenne igazi kínai telefon a ZUK, ha a kétkártyás opciót kihagyták volna. Nem hagyták ki, a tüskével kipiszkálható tálcára két darab nano SIM helyezhető el. Ezek dual standby módban működnek, így amíg beszélünk az egyiken, addig a másik nem érhető el. Ezt leszámítva teljesen egyenértékűek a foglalatok. Adatátvitelhez akár 4G is használható, a 800-as sáv viszont hiányzik. Van viszont a/b/g/n/ac szabványt támogató, duál frekvenciás WiFi, hozzá hotspot, WiFi Direct, Miracast, ami kell. Bluetooth-ból is 4.1-es verzió jár, viszont a nagyobb durranás az USB Type-C megjelenése. Egyrészt a csatlakozó szimmetrikus, a kábel bármelyik oldalával csatlakoztatható, a további előnyök között a nagyobb áramerősség (ezáltal gyorsabb töltés) lehetősége, valamint a jóval sebesebb adatátvitel is megtalálható. Utóbbival mondjuk akadt némi probléma, mivel a Macbookomhoz csatlakoztatás után az Android File Transfer szépen beolvasta a mappákat és fájlokat, de onnan átmásolni már nem volt hajlandó semmit. Ami kimaradt a Z1-ből, az az NFC, az infra és a vezeték nélküli töltés. A GPS viszont megvan és működik is szuperül, a tesztidőszak alatt többször is navigáltam vele, pontosan és jól tette a dolgát. Ugyanezt mondhatjuk a beszélgetésekre is, az apró hangszóró jó hangos, engem is rendben hallottak a túloldalon.

Zenelejátszó AudioFX hangszínszabályzó
Kiválóan szól a zene rajta, viszont nincs rádió [+]

A szoftverkínálatból kimaradt a saját zenelejátszó, így erre a Play Zene használható. Szokásos módon több szempont szerint kereshetünk a számok között, az albumképek látszanak, lejátszás közben ismétlés és véletlen sorrend is kérhető. Van hangszínszabályzó, ez viszont a saját AudioFX programban állítható, külön hangszóróra és fülhallgatóra. Gyári füles hiányában a már bevált Sonymat csatlakoztattam és nem kellett csalódnom. Telt, dinamikus hangzás, mély-magas is a helyén, korrekt. Ezt alátámasztják az audio méréseink is, a frekvenciaátvitel teljesen jó, a zaj pedig olyan alacsony, hogy az nem is hallható. A kihangosítónál se spórolták el a hangerőt, még némi mélyhang is van (köszi fémkeret), de maximumon már a torzítás is bekapcsolódik hozzá.

Teszt ZUK Z1 Sony Xperia Z5 Xiaomi Redmi Note 2 OnePlus 2 Huawei Mate S
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,02, -0,05 +0,12, +0,09 -0,03, -0,15 +0,14, +0,10 +0,04, -0,01
Zajszint, dB (A): -89,7 -89,7 -98 -95,4 -92,5
Dinamikatartomány, dB (A): 88,7 90 94,1 95,7 93,2
THD, %: 0,011 0,0053 0,015 0,011 0,011
IMD + Zaj, %: 0,015 0,012 0,016 0,013 0,041
Sztereó áthallás, dB: -76,7 -88,7 -88,7 -58,2 -88

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ZUK

Azóta történt

  • Allview P8 Energy - az akkubajnok

    Elegáns külsejével és fém keretével a P8 Energy látszólag egy a sok középkategóriás telefon között. Azonban az extrém nagy akkumulátor és az AMOLED kijelző párosából fantasztikus üzemidőt kreáltak.

  • Forgatható kamerát kaphat a ZUK Z2

    Hamarosan új modellel bővülhet a ZUK família, ami ha hinni lehet a pletykáknak, nem csak fényképező, hanem hardver terén is nagyot dobbanthat.

  • 4,7 hüvelykes mobilon dolgozhat a Zuk

    Minden bizonnyal lenne vásárlói igény egy kompakt méretű, jól felszerelt, de nem megfizethetetlen okosmobilra, így ha a gyártó hozza az elvártakat, akkor komoly eladásokra számíthat.

  • SD 820 chipsettel érkezhet a ZUK Z2 Pro

    A következő generációs készülék jóval fejlettebb lehet elődjénél, a felszereltségről az AnTuTu tesztprogram árulkodott.

Előzmények