ZTE Skate - kínai csapásmérő eszköz

Bevezető

A ZTE akkor lett ismert hazánkban is, amikor a T-Mobile betette a kínálatba a Blade nevű készüléket. Ami tarolt, elsősorban az árával. Azóta persze változott a piac, de a Blade (és utódja, a WayteQ Libra) ma is jó vételnek számít, pláne úgy, hogy az első szállítmánynál főleg a kijelzőt érintő meghibásodást kiküszöbölték. A Blade azóta mértékegység lett, a Mobilarena TV adásaiban mindig el kell mondjuk, hogy az éppen tesztelt készülék „hány blade-es“, mostantól lehet, hogy majd arra módosul, hogy „hány skate-es“.

ZTE Skate
[+]

A Skate ugyanis – akárcsak a korábbi modell – előreláthatólag dömpingáron kerül majd forgalomba. Egyelőre azt lehet tudni, hogy a T-Mobile előfizetéssel 40 ezer forintért osztogatja, ami azért nem kiemelkedő ajánlat, ugyanakkor most a webshopban a feltöltőkártyás ár kicsivel 45 lepedő alatt alakul. Ami viszont elég kellemes, ugyanakkor talán nem annyira ütős, hiszen a hardver nem fejlődött annyira rohamosan, mint ahogyan az árak estek. Ettől még egyáltalán nem lesz rossz ajánlat, valószínűleg ez a gép is éppen olyan népszerűvé fog válni, mint a korábbi, arról nem is beszélve, hogy mivel szinte módosítás nélküli, gyári Android van rajta, ezért szanaszét lehet majd haxolni.

ZTE Skate
[+]

A ZTE mellesleg elég jól csinálja ezt az európai terjeszkedést. Nincsenek jelen sok saját márkás modellel, de azok baromi jól vannak árazva. Szép lassan a köztudatba is bekerül a gyártó neve, ami itthon elég kemény meló, lévén van egy focicsapatunk is, Koplárovics Béla emlékével, de mostanra már azért telekommunikációs berkekben senki nem néz idétlenül, ha meghallja a ZTE szót. A kínai cég – akárcsak a Huawei – rendesen ott van hálózati szempontból is, egy bizonyos Telenor Hipernet fűzödik hozzájuk, ami az első igazán komoly próbatétel nekik az európai piacon. Ez azonban most számunkra kevésbé lényeges, hogy egy igen béna szólást kreáljak: „a Skate 2011 Blade-je.“

Külső

Bár a telefon még megjelenés előtt és doboz nélkül érkezett hozzánk, mégis tudjuk, hogy mik lesznek az értékesítési csomag részei. Töltő és adatkábel, illetve elvileg egy 2 gigabájtos memóriakártya is, de jelenleg úgy áll a helyzet, hogy a szolgáltatón keresztül történő forgalmazásba ez nem kerül bele. A Skate onnan kapta a nevét, hogy a ZTE szerint hasonlít egy gördeszkára. Ha beütjük a Sztaki szótárba, akkor a találatok között a kevésbé patetikusan hangzó „kriptaszökevény“ eredményt is megtalálhatjuk, ez nyilvánvalóan nem szerepelt a névötletelés során az opciók között.

ZTE Skate
[+]

A Skate nagy. A 4,3 inches kijelző alapvetően determinálja ezt a méretet, akkora, mint mondjuk egy Xperia Arc, csak éppen némileg vaskosabb. Nem mondhatjuk rá, hogy egy kivételes formatervezési bravúr, de nincs is vele különösebb gond: egy jókora tepsi, a szokásos kezelőszervekkel. A 480x800 pixeles TFT alatt a három, ismert androidos gombocska üldögél, nagy örömömre szolgált, hogy ezek normális billentyűk, nem pedig érintős vackok. Ráadásul a jobb szélre került „vissza“ gomb mögött apró lámpa is van, amely pirossal és zölddel villog, előbbi eset a lemerülést jelzi, utóbbi a nem fogadott eseményeket, ez nagyon hasznos kis funkció.

ZTE Skate
[+]

A kijelző felett a gyártói felirat, illetve a hangszóró kapott helyet, előlapi kamera nincs. Ezúttal balra kerültek a hangerőt szabályozó gombok (általában a jobb oldalon szoktak lenni), itt nincs is más, ami megtörné a fekete plasztik egyhangúságát. A telefon jobb oldalán, felülre került a kijelző lezárását és feloldását vezérlő billentyű, ennek helye hamar megszokható. Kicsit lentebb a microUSB csatlakozó tátong. A Skate tetejének közepén van a 3,5 mm-es jack dugasz helye.

ZTE Skate
[+]

A hátlap csillogó, kicsit csúszós, fekete plasztikból készült, elég sivár. Innen nézve a bal hátsó sarokban helyezkedik el a kissé kitüremkedő kameramodul, amely villanót is tartalmaz. A hátlapot körömmel dolgozva tudjuk leválasztani, s ekkor furcsa látványban lehet részünk, az akkumulátor ugyanis hosszú, de igen keskeny, mindenképpen meglehetősen egyedi darab. Sajnos a kialakítás pont útját állja annak, hogy a memóriakártyát a telep eltávolítása nélkül is cserélhessük. Az összeszerelési minőség rendben van, az anyaghasználat inkább olcsó benyomást kelt, de ettől függetlenül tartósnak ígérkezik a konstrukció.

Hirdetés

Hardver, menü

Belül nincs különsebb meglepetés, a Skate éppen annyit fejlődött a Blade-hez képest, hogy vonzó lehessen a korábbi ZTE modell tulajdonosainak számára is. Ugyanakkor talán mindannyian egy picit többet vártunk, ma már a középkategóriás cuccok egy jelentős részébe is belefér a gigahertz körüli Snapdragon processzor, amely azért érezhetően fürgébb, mint a Skate burkolata alatt izzadó MSM7227T. Persze a költséghatékonyság a ZTE számára is fontos, így tudják a lélektani 50 ezer forintos végfelhasználói ár alatt tartani a készüléket, s nyilván azért valamit keresni is akarnak rajta. El lehet azon filozofálgatni, hogy egy erősebb proci, egy pár ezer forintos árral magasabban vajon kelendőbb lenne-e, pláne úgy, hogy a Blade vásárlói között nem kevés számban vannak olyan emberek, akik pont azért vették az itthon kevésbé ismert ZTE modelljét, mert van rálátásuk a mobilkommunikációra, osztottak-szoroztak, s végül az jött ki, hogy a specifikációk miatt az nagyon is megéri. Ha ugyanezen felhasználókra számít a ZTE, akkor egy lehelletnyivel drágábban talán sikeresebb lehetne egy erősebb Skate, bár így is jó vételnek fog számítani.

A 800 MHz-es dübörgő processszor mellett Adreno 200-as GPU segíti a munkát. A RAM mérete 512 megabájt, a felhasználó nagyjából 150 megabájtnyi területen garázdálkodhat, ha nem óhajt memóriakártyát vételezni. Ez kissé karcsú, de mindenki maga dönti el, hogy kell-e neki további, akár 32 gigányi hely – ekkora microSD rámolható ugyanis a burkolat alá. Erre a hardverre ül rá az Android 2.3.5-ös verziója, amely a hétköznapi használat során különösebb döcögés nélkül teszi a dolgát. A ZTE mérnökei nem sokat szórakoztak azzal, hogy mindenféle extrákkal turbózzák fel a felhasználói felületet, ez itt egy teljesen alap, gyári Android, majd a júzer piszkálja, ahogyan akarja.

ZTE Skate ZTE Skate

Ez egyébként egyre ritkább a telefonok között, mert a gyártók igyekeznek valamennyire sajátossá formálni a menüt, legalább egy téma legyen már benne, ami a felhasználót emlékezteti arra, hogy mit is nyomkod. Hogy aztán a 4.0-s ICS Android mennyire lesz ebben partner, az majd eldől, de a most elérhető és kapható androidos gépek túlnyomó többségén egyedi interfész található. A ZTE kivétel, ami azt is jelenti, hogy akárcsak a Blade esetén, itt is nyilván tele lesz majd a fórum azzal, hogy miképp lehet rá új launchert tenni, ami nem persze nem baj. A Market pedig mindenki számára nyitva áll, végülis többek között ezért okostelefon az okostelefon, hogy a használója úgy paraméterezze és bővítgesse, ahogy arra neki szüksége van.

ZTE Skate ZTE Skate

Ez a 800 MHz-es Qualcomm proci persze nem egy kiemelkedő darab, komolyabb műveleteknél azért izzad rendesen. Komplexebb weboldalakon való görgetés, morcosabb játékok hajlamosak a felhasználót újra és újra rádöbbenteni arra, hogy alapvetően egy jó áron kapható, de nem csúcskategóriás hardvert nyomkod. A szokásos tesztprogramokat lefuttattuk a gépen, az alábbi eredményeket kaptunk:

Teljesítmény-teszt
Benchmark ZTE Skate Gigabyte G1345 Huawei X3 Alcatel OT-990
Quadrant Standard 940 pont 1040 pont 855 pont 465 pont
AnTuTu Benchmark 1437 pont 1619 pont nincs adat nincs adat
SmartBench 2011 437 / 979 pont 480 / 930 pont 381 / 736 pont 419 / 438 pont
Linpack 9,731 MFLOPS / 8,62 s 9,344 MFLOPS / 8,97 s 7,605 MFLOPS / 11,02 s 6,935 MFLOPS / 12,09 s

A hangminőséggel, a vételi produkcióval semmi gond nincsen, minden szívbaj nélkül lenyomtam egy rádiós interjút is vele, pedig a nálunk járt példány még nem volt teljesen végleges (ez abból derült ki, hogy a közelségszenzor nem működött). A beszélgetések során mindkét fél kiválóan hallotta a másikat, tehát aki esetleg mindenféle prekoncepció alapján azt gondolja, hogy egy kínai márkánál gond lehet, az biztos, hogy a ZTE Skate kapcsán téved.

Alapfunkciók

Miután teljesen alap az Android, ezért a telefonkönyv alapból a Google fiókkal és a vállalati Exchange szerverrel tud kommunikálni. Persze le lehet tölteni a Facebook alkalmazást, ha valaki vágyik rá. A névjegyzékben a görgetés sebessége kielégítő, a keresés gyors. Az üzeneteknél sem fogunk extrákat találni, a gyári billentyűzet álló módban nálam kicsit pontatlan volt (vagy az ujjam volt pontatlan), fektetve már nagyon barátságos. Ékezetes karaktert az adott betű hosszas megnyomásával tudunk előcsalogatni. A levelezés gond nélkül megy, Gmail dettó, de ebben nincs semmi meglepő.

ZTE Skate ZTE Skate

Az irodai funkciók a szokásos eszközökön (naptár, vekker, számológép) felül szerencsére egy dokumentumkezelővel is kiegészülnek. A Docs To Go nevű program teljes verziós, azaz Office fájlok létrehozására és szerkesztésre is nyílik lehetőség. A jegyzettömb jelenléte nem meglepő, viszont van gyárilag stopper is, amely eléggé fapados, de legalább gondoltak erre is. A hangrögzítő sem gyári applikáció, ez sem egy bonyolult valami, de ezt sem kell a Marketben külön keresgélni.

ZTE Skate ZTE Skate

Nagyon jók a telefon GPS képességei. Villámgyorsan pozícionál a készülék, stabilan tartja is a jelet, mindenképpen dicséret illeti a mérnököket. Navigációs szoftver gyanánt a Google Maps-re támaszkodhatunk, ami egynek jó, de a folyamatos online kapcsolat miatt eléggé beleharap az adatforgalomba. Ha tényleg kihasználjuk a funkcionalitást, akkor jó szolgáltatot fog tenni a feladatkezelő is, amivel lelövögethetjük az erőforrásigényes, háttérben futó folyamatokat, bár az 512 MB-os RAM miatt erre vélhetően nem lesz túl gyakran szükség.

Multimédia

A hátlapon 5 megapixeles, autofókuszos, villanóval megtámogatott fényképezőgép helyezkedik el. Ez kellemes meglepetés, de persze az ember nem vár túl sokat egy olcsóbb mobiltól, ahhoz képest egyébként a képek sem veszélyesen szörnyűek. A fotózás közben látható felület az Android gyári interfésze, ennek megfelelően túl sok beállítási lehetőségünk nincs, a fehéregyensúly piszkálható, kapcsolgathatjuk a vakut és valamelyest babrálható az autofókusz is.

A fenti tesztfotókon látszik, hogy a ZTE ugyanazoktól a betegségektől szenved, mint általában a mobilos optikák. Kicsi a dinamikatartomány, erős a zajszűrés, amitől elmosottak a részletek. Videót QVGA felbontásban rögzít a kütyü, a minősége hagy némi kívánnivalót maga után. Itt található egy nagyon mókás tesztfelvétel. Visszajátszani alapvetően azt tudja, amit felvesz, de természetesen egy alternatív lejátszóval a lehetőségek száma bővülhet.

ZTE Skate ZTE Skate

Zenei téren is csak az átlagos funkcionalitásra számíthatunk. A lejátszó az Android saját szoftvere, albumborítókat megjelenít, szépen listázza a zenéket, tudunk léptetni, ismétlődés és véletlenszerű lejátszás is beállítható. A hangminőség átlagos, fülessel sokat javul, equlaizer viszont nincsen. Pozitív, hogy nem maradt ki az FM-rádió, amely elvileg RDS információkat is megjelenít, bár ezt nálam nem akarta produkálni. Működtetéséhez mindenképpen szükséges fülhallgató csatlakoztatása, hiszen ennek zsinórja működik antennaként.

Adatátvitel, akkumulátor

Mobilhálózatokon maximum 7,2 Mbit/s sebességgel tud adatokat letölteni a telefon, felfelé ezt 5,76 Mbit/s tempóval teszi meg. Ez alapvetően elegendő arra, hogy a készülék böngészőjével az interneten mászkáljunk. Gyárilag nincs flash, de letölthető, a YouTube videókat könnyen viszi az eszköz. Ha van a közelben WLAN, akkor az is használható, ezzel – a GPS-hez hasonlóan – nagyon jók voltak a tapasztalataim, könnyen megtalálja a hálózatokat és a kapcsolódás sem okozott gondot, ráadásul elég jó a vételi érzékenység is.

ZTE Skate ZTE Skate

Lokálisan Bluetooth és microUSB kapcsolat lehetősége áll fent, ezekben az esetekben pont úgy működik a Skate, mint bármilyen másik androidos készülék, azaz a memóriakártya tartalma külső meghajtóként látszik. Nyilván nem hiányzik az intermegosztás lehetősége, ezeket ma már minden okostelefonnak illik tudnia. A hátlap alá furcsán bepréselt akkumulátor 1420 mAh teljesítményű, ami az okostelefonok mezőnyében kellemes, nálam folyamatos igénybevétel mellett is másfél-két napig húzta. Etetni gépről és hálózati töltőről is lehet.

ZTE Skate
[+]

Értékelés: ZTE Skate
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Baromi olcsó, középkategóriás okostelefon a Skate, különösebb hibáktól mentesen. Persze nem kell semmi kiemelkedőre számítani, a ZTE úgy válogatta össze a hardvert, hogy különösebb kompromisszumokat nem kell kötnie a felhasználónak. Semmi sem csúcstechnika, de a processzor az átlagfelhasználónak bőven elég, a kijelző mérete és felbontása kiemelkedő ezen az árszinten, az akkumulátor szépen teljesít és a kamera is megfelel annak, amit nagyjából elvártunk. Persze a burkolat plasztik, szépen gyűjti az ujjlenyomatokat, de ha valaki kacérkodik a Skate-tel, úgyis a szeme előtt lebeg majd az árcédula, és pontosan fogja tudni, hogy ennyiért miről kell lemondania. Ugyanakkor a Skate helyzete ma már nem olyan egyértelmű, mint amennyire a Blade-é volt. Ott ugyanis árban köröket vert a telefon minden hasonló képességű cuccra, most viszont nem olyan hatalmas a különbözet. A 45 ezres prepaid ár mindenképpen vonzó, de látni kell, hogy picivel több pénzért picivel jobb tudású telefonok is elérhetőek, nincs messze az Xperia mini, vagy a Samsung Wave. Ráadásul ez mindenféle egyedi módosítás nélkül jön ki, pedig sok vásárlónak fontos, hogy a dobozból kivett telefonban legyen egy rakás plusz szoftver, vagy egy egyedi kezelőfelület. Ezzel együtt a Skate is sikeres modell lehet, ez elé mi sem gördítünk akadályt, az ár és a funkcionalitás ismeretében megajánljuk rá az alábbi plecsnit:

ZTE Skate

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

ZTE Skate
ZTE Skate Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 129 x 67,8 x 10,7 milliméter
Tömeg 120 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely / RAM 512 MB / 512 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (gyári: 2 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g, tethering
NFC nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android OS 2.3.5
Processzor 800 MHz-es Qualcomm MSM7227T
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok letölthető
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Stopper, Hangrögzítő, Docs To Go
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, ledes villanófény
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (QVGA)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1420 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 288 óra
Beszélgetési idő 5 óra
Egyebek
3,5 mm-es headet csatlakozó
  • Kapcsolódó cégek:
  • ZTE

Azóta történt

Előzmények

  • WayteQ Libra - újraélezve

    Mi történik, ha két kínai gyártó összefog és együtt próbálnak betörni az okostelefonok piacára? A Libra a sikeres Blade által kitaposott utat követi.

  • ZTE Blade - pengeélen táncolva

    Megérkezett szerkesztőségünkbe a híres ZTE Blade, ami egy komoly androidos készülék alsó kategóriás áron.

Hirdetés